Profile cover photo
Profile photo
Jakub Nesetril
837 followers -
founder of apiary.io, web developer & entrepreneur
founder of apiary.io, web developer & entrepreneur

837 followers
About
Jakub's posts

Post has shared content
Czech Startups are on the move! Next up is Apiary :)
A special day for us at Socialbakers! We are thrilled to announce that we have secured $6 million in funding from Index Ventures to  expand our social media measurement platform and customer service capabilities. Read more here

Post has shared content

Post has attachment

Post has shared content
Moje korespondence s p. Zahradilem v souvislosti s ACTA, který nás zastupuje v EU.


Vážený pane poslanče,

dovolte mi, abych vyjádřil znepokojení nad kvalitou Stanoviska Výboru
pro rozvoj k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Obchodní dohody proti
padělatelství (dále jen "Stanovisko" [pdf] http://bit.ly/xpsJpH),
které jste Vy jakožto zpravodaj výboru vytvořil. Stanovisko se
vyjadřuje o dohodě ACTA jako o bezproblémové a v souladu s "acquis".
Existují však validní názory, které tvrdí naprostý opak. To jste však
ve Stanovisku bohužel nevzal v úvahu.

Je znepokojující, že Vámi vytvořené Stanovisko ignoruje problémy, na
které poukazuje studie dohody ACTA, financovaná Evropskou komisí:
http://www.laquadrature.net/files/INTA%20-%20ACTA%20assessment.pdf

Další výhrady k nedostatkům Stanoviska naleznete v otevřeném dopise
organizace FFII: http://acta.ffii.org/?p=1060

O hrozbách pro konkurenceschopnost, občanská práva a dalších, které se
váží k případnému schválení dohody ACTA:
http://www.edri.org//files/ACTA/booklet/Cim_je_ACTA_kontroverzni.pdf

Věřím, že mé znepokojení vezmete v potaz při Vaší další práci.

S pozdravem,
Jan Novotný,
Pardubice

ODPOVĚĎ:


Vážený pane Novotný,

Nejprve mi dovolte Vám poděkovat za zájem o probíhající debatu na půdě Evropského Parlamentu (EP) ohledně návrhu dohody ACTA. Pro Vaši informaci připomínám, že vedoucím výborem k dané dohodě je Výbor pro mezinárodní obchod (INTA) Výbor pro rozvoj (DEVE) poskytuje pouze stanovisko pro výbor INTA. Vzhledem k tomu, že jsem plným členem výboru INTA a náhradníkem ve výboru DEVE, mám možnost vidět do této komplexní materie z různých úhlů.

Pokud jde o můj obecný názor, je potřeba chránit duševní vlastnictví a najít vhodný nástroj, který by umožňoval ochranu mezinárodně a byl efektivní. Sdílím názor, že některé oblasti dohody ACTA jsou minimálně kontroverzní a mám k nim své výhrady. Je však nutné zamezit ilegálnímu a kriminálnímu jednání, které způsobuje škody ekonomikám jak vyspělých, tak často i méně rozvinutých států.

K Vašim konkrétním připomínkám:

1) "ACTA povede k omezení základních práv nebo občanských svobod (například: kontroly přenosných počítačů na letištích, monitorování internetových aktivit, atd...)"

V dohodě ACTA neexistuje žádné ustanovení, které by odůvodňovalo tyto obavy. ACTA je mířena na boj s ilegálními aktivitami, které se dějí ve velkém, často organizovanými kriminálními gangy. Nemíří směrem k omezování osobních svobod jednotlivce nebo obtěžování spotřebitelů. Je tam výslovné ustanovení zakazující kontroly a postih občanů, pokud nejednají v rámci organizované skupiny, která se zabývá masovou ilegální aktivitou.

2) "ACTA byla vyjednána tajně. Jednání byla netransparentní a vedena za zavřenými dveřmi."

Text dohody ACTA je veřejně přístupný komukoliv a i tato diskuse je toho důkazem. Samotná mezinárodní jednání o dohodě ACTA byla vedena nejen Evropskou komisí, pokud jde o oblasti smlouvy spadající do exkluzivních kompetencí EU, ale také členskými státy, které vyjednávaly oblasti ve své gesci (například kapitolu o "criminal enforcement"). To je také důvod, proč bude ratifikace ACTA probíhat nejenom na úrovni EU, ale také na úrovni členských států podle jejich příslušných národních ústavních zvyklostí.

3) "ACTA ohrožuje legální obchod s generickými léčivy a globální ochranu lidského zdraví."

Neexistuje žádné ustanovení dohody ACTA, které by bylo zaměřeno na omezení globálního obchodu s generickými léčivy. Naopak se ACTA přímo odvolává na deklaraci z Doha o ochraně vlastnických práv a veřejného zdraví a přímo vyjímá patenty z kriminálních a hraničních kontrol.

Jistě se shodneme na tom, že ochrana duševního vlastnictví není méně důležitá než ochrana hmotného vlastnictví. Bez mezinárodních dohod tuto ochranu ovšem nelze efektivně zajistit.

S pozdravem

MOJE REAKCE:


Vážený pane poslanče,

věřím, že budete hájit především zájmy svých voličů v České
republice a nikoliv nadnárodních koncernů pochybně prosazujících práva
autorů, kteří se sami od svých "chlebodárců" odvracejí pryč
(http://paulocoelhoblog.com/2012/01/20/welcome-to-pirate-my-books/ a
řada dalších, ale nebudu vás obtěžovat tunou odkazů).
Bohužel věřím více zdrojům jako je Reflex nebo Iuridicum Remedium
(http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/44936/svoboda-projevu-je-v-ohrozeni-zruste-dohodu-acta-vyzyvaji-aktiviste-europoslance.html)
víc než právnické hatmatilce plné různých kliček, které jste zvyklí
celá léta vyrábět nejen v České republice. Navíc mám své osobní
(špatné) zkušenosti s chováním státem posvěcené mafiánské společnosti
OSA, které nemá vůbec nic společného se spravedlivým hájením práv
autorů.
Proto Vás ještě jednou žádám o přehodnocení postoje k dohodě ACTA a
pohled především ze strany občana České republiky a nikoliv pohledem
nikomu nic neříkajících výborů INTA a DEVE.

S pozdravem,
Jan Novotný

TENTOKRÁT JIŽ BEZ REAKCE ...
Napište i vy svému poslanci.

Post has shared content
3 days left to register your mashup in autumn round of the Google sponsored www.API-mashup.com contest (pls share)

Post has shared content
Submit your API mashup project in a Google-sponsored APIMashupContest by November, 30


Are you a developer from Germany or central Europe with an idea to build something awesome using an API? Submit your idea to our API Mashup Contest (www.api-mashup.com), the “biggest API playground in the world”, until the end of November. You will have fun and will get connected with Jury members (mostly German internet gurus) who will assess the business viability of your project and provide valuable feedback.

The autumn API Mashup Contest is built on success of the Spring contest in Prague. “I’m happy that Google ”is loving” the Contest and has become our partner,” says Contest founder Pavel Curda, adding that Google’s APIs were the most frequently used APIs in the previous contest and also in general, as evidenced by the data published by the independent site Programmableweb. ”Google’s APIs are simply loved by developers because they provide added high value and are easy to use and apply,” says Curda.

API Mashup Contests take place all-year round and target creative developers not only from the hosting country. “I was a jury member at the first API Mashup event and we got really good and unique projects. Central Europe has so much talented entrepreneurs and developers, I am sure that we will receive also exciting projects from Central Europe and we really looking forward to these” says David Dostal, the Contest ambassador for Germany.

The Contest wants to give you a chance to test your fresh mashup project (ideally already in beta version) in front of experienced business people who will provide guidance for the future of the project. Additionally, you might get contacts from people who might like your idea as well and will join your teams. All these mentors and potential collaborators are thoroughly selected. You will chose who you want to work with. Finally, there are some prizes for the top 5 projects from our partners. These are mainly business tools that will make your steps in business easier. Top projects will receive media coverage thanks to our media sponsor and partners.


Timeline
● Submit your project by November 30, 2011
● The best ideas to be announced on December 10, 2011

Join us and have fun !

Pavel Curda & David Dostal
info@api-mashup.com
@APImashups

API Mashup Newspaper – subscribe to weekly news about API mashups
http://www.api-mashup.com/newspaper

Useful links
http://www.api-mashup.com/ - API Mashup Contest
http://code.google.com/more/ - Google APIs & Tools
http://www.programmableweb.com/apis - a comprehensive database of API resources
http://www.webmashup.com -Mashup & Web 2.0 API Directory

Post has attachment

Post has attachment
Zkouška techniky a lidského materiálu. :)
Development Hall na WebExpo (letos bude na VŠE)
Photo

Post has shared content
Icon Ambulance

One Sunday morning, January 6th, 2008 I was attending religious services when my cell phone vibrated. As discreetly as possible, I checked the phone and noticed that my phone said "Caller ID unknown". I choose to ignore.

After services, as I was walking to my car with my family, I checked my cell phone messages. The message left was from Steve Jobs. "Vic, can you call me at home? I have something urgent to discuss" it said.

Before I even reached my car, I called Steve Jobs back. I was responsible for all mobile applications at Google, and in that role, had regular dealings with Steve. It was one of the perks of the job.

"Hey Steve - this is Vic", I said. "I'm sorry I didn't answer your call earlier. I was in religious services, and the caller ID said unknown, so I didn't pick up".

Steve laughed. He said, "Vic, unless the Caller ID said 'GOD', you should never pick up during services".

I laughed nervously. After all, while it was customary for Steve to call during the week upset about something, it was unusual for him to call me on Sunday and ask me to call his home. I wondered what was so important?

"So Vic, we have an urgent issue, one that I need addressed right away. I've already assigned someone from my team to help you, and I hope you can fix this tomorrow" said Steve.

"I've been looking at the Google logo on the iPhone and I'm not happy with the icon. The second O in Google doesn't have the right yellow gradient. It's just wrong and I'm going to have Greg fix it tomorrow. Is that okay with you?"

Of course this was okay with me. A few minutes later on that Sunday I received an email from Steve with the subject "Icon Ambulance". The email directed me to work with Greg Christie to fix the icon.

Since I was 11 years old and fell in love with an Apple II, I have dozens of stories to tell about Apple products. They have been a part of my life for decades. Even when I worked for 15 years for Bill Gates at Microsoft, I had a huge admiration for Steve and what Apple had produced.

But in the end, when I think about leadership, passion and attention to detail, I think back to the call I received from Steve Jobs on a Sunday morning in January. It was a lesson I'll never forget. CEOs should care about details. Even shades of yellow. On a Sunday.

To one of the greatest leaders I've ever met, my prayers and hopes are with you Steve.

-Vic
Wait while more posts are being loaded