Profile cover photo
Profile photo
‫مرکز بین المللی مطالعات صلح‬‎
مقالات تحلیلی و آخرین اخبار خاورمیانه خلیج فارس روابط بین الملل
مقالات تحلیلی و آخرین اخبار خاورمیانه خلیج فارس روابط بین الملل
About
Posts

Post has attachment
چشم انداز نقش مصر در آینده یمن
دکتر حسین آجرلو

کارشناس مسائل یمن

مرکز بین الملی مطالعات صلح - IPSC

نقش مصر در یمن

در چند روز اخیر خبر محاصره بنادری که انقلابیون یمن از این بنادر برای تهیه موارد ضروری در اخبار وجود دارد. به قدری این اخبار جدی هست که ما شاهد هستیم در یمن بعضی بخش ها دچار کمبود دارویی شده اند. در حال حاضر این سوال پیش می آید که هدف عربستان سعودی از این اقدام مشخص است، اما کشورهایی مانند مصر نیز از این روند حمایت می کنند، چرا که عربستان سعودی برای انجام چنین کاری به همکاری مصر نیاز دارد. این مسئله وجود دارد که سیاست های مصر در قبال یمن چگونه است؟ با توجه به تاریخچه ای مصر همواره در زمان مبارک سعی کرده بود که روابط خود را با عربستان سعودی حفظ کند. در دوره بعد از انقلاب 25 ژانویه هم با توجه به مشکلاتی که بین دولت اخوانی و عربستان سعودی وجود داشت، مصر همواره سعی کرده بود که روابط خود را با عربستان سعودی حفظ کند. با کودتای ژنرال السیسی روابط عربستان و مصر تقویت شد این تحولات ادامه داشت تا اینکه بر سر چند موضوع تحولات مصر و عربستان سعودی دچار مشکلاتی شد. اول این که موضع مصر در قبال سوریه بر خلاف عربستان، حفظ نظام بود و همکاری هایی را با نظام سوریه داشت و دوم در مورد جنگ یمن در ابتدا همکاری کرد، اما در زمانی که جنگ جدی شد، مصر وارد این فرآیند نشد و به نظر می رسد که تاکنون نیز این فرآیند ادامه داشته است. مصر با عربستان سعودی در سر اکثر موضوعات منطقه ای تقریبا همسو است. اما در موضوع سوریه و بعضی از مسائل مربوط به یمن اختلاف نظرهایی داشته است، اما در کل چیزی که شاهد هستیم این است که همان طور که در قطر هم صدایی کرد، در یمن هم به نوعی سیاست های عربستان را تایید می کند.

واژگان کلیدی: چشم انداز، نقش مصر ، آینده ،یمن

Post has attachment

افزایش توجه به جایگاه هویت عربی در عربستان
فرزاد رمضانی بونش

پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه‌ای

مرکز بین المللی مطالعات صلح - IPSCافزایش توجه به جایگاه هویت عربی در عربستان

آغاز ولیعهدی محمد بن سلمان در عربستان سعودی را باید آغاز دوران نوینی در عربستان سعودی دانست که با همه دوره‌های پیشین متفاوت است. بلندپروازی‌های وی برای ایجاد دگرگونی اساسی در دل عربستان سعودی را باید در سند چشم‌انداز 2030 عربستان دید. چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی که به نام برنامه ملی تحول نام‌گذاری شده برای جامعه‌ای مدرن و کارآمد هدف‌گذاری ایجاد شده است. نوشتار زیر نگاهی به افزایش جایگاه هویت عربی در عربستان در مقابل کاهش توجه به هویت اسلامی دارد.

Post has attachment
چند گام تا اتحاد عملی عربستان و اسرائیل

محمدعلی هژبری

تحلیلگر مسائل خاورمیانه

مرکز بین المللی مطلعات صلح - IPSCاستفان والت نظریه پرداز آمریکایی نظریه ای را ساماندهی کرده که به " موازنه تهدید" معروف است. والت بر این باور است که الزاما افزایش قدرت یک بازیگر نمیتواند منجر به برقراری موازنه قدرت شود. زمانی موازنه در دستور بازیگران دیگر قرار میگیرد که از سوی یک بازیگر مشخص، تهدیدی احساس شود. اما در این چارچوب، تهدید هم تعریف و اجزای مشخصی دارد. به گفته والت تهدید از قدرت کلی، مجاورت جغرافیایی، قدرت تهاجمی و نهایتا نیات تجاوزکارانه تشکیل میشود.

واژگان کلیدی: گام ، اتحاد عملی، عربستان ، اسرائیل، تل آویو

Post has attachment


دلایل توجه مصری‌ها به افزایش روابط با روسیه گفتگو با جعفر قنادباشي

از نگاه بسياري در سفر پوتین به مصر، انتقال روابط مصر و روسیه از شراکت به سوی ائتلاف راهبردی ، همکاری در زمینه فن آوری های هسته ،در كنار توافق مربوط به شهرک صنعتی مصری روسی برای مشارکت دو کشور در سطح فن آوری و اقتصادی ، برگزاری چهارمین دوره کمیته همکاری نظامی و فنی بین دو کشور و توافق درباره استفاده از حریم هوایی دو کشور و فرودگاه ها برای تحکیم مشارکت راهبردی در مبارزه با تروریسم و رویارویی با تهدیدهای مشترک امنیتی منافع ملی مصر و روسیه را به سمت شراکت قدرتمند در آینده سوق می دهد. گفتگوي زير به بررسي توجه مصریها به افزایش روابط با روسیه پرداخته است.

واژگان كليدي: دلایل، مصر‌، افزایش روابط، روسیه

Post has attachment
سیاست خارجی ژاپن در جنوب آسیا و نگاه به چابهار و گوادر - گفتگو با اسماعیل بشری

بعد از جنگ جهانی دوم ژاپن زیر چتر امنیتی ایالات متحده بازیگری حاشیه‌ای و منفعل در نظام بین‌الملل بود، اما با اضمحلال نظام دوقطبی فضا برای اجرای سیاست ‌خارجی مستقل‌تر توسط ژاپن مهیا گردید. در این بین در سالهای گذشته رقابت با چین و همکاری بیشتر با ند موجب توجه بیشتر توکیو به چابهار شده است. گفتگوی زیر به بررسی سیاست خارجی ژاپن در جنوب آسیا و نگاه به چابهار و گوادر پرداخته است.

واژگان کلیدی: سیاست خارجی ژاپن، جنوب آسیا،چابهار ، گوادر

Post has attachment
آینده بخش انرژی در قطر

مریم خالقی نژاد


پژوهشگر مسائل منطقه‌ای

مرکز بین المللی مطالعات صلح – IPSCآینده جایگاه انرژی قطر

برمبنای همین اقدامات قطر از نظر اقتصادی به ‌سرعت در حال رشد هست. از آنجایی که دیپلماسی انرژی امروزه یکی از شاخه‌های دیپلماسی اقتصادی و سیاسی قرار گرفته است و به‌عنوان ابزاری در جهت رسیدن به اهداف و منافع تلقی می‌گردد لذا معقول است که قطر به‌خصوص شرکت قطر نفت که برنامه ریز و سیاست پرداز مهم انرژی قطر است برای بهره مندی کامل از این فرصتها و ظرفیتها به تکاپو افتاده و در پی ارتقاء و بهبود کیفیت انرژی و دیپلماسی انرژی خود است تا با افزایش ظرفیت و توانمندی خود به‌جایگاه بالاتری درزمینه ی صادرات و واردات بپردازد و امنیت انرژی خود را در مقابل رقبای خود مانند روسیه و ایران بیش از پیش تأمین نماید. در این زمینه شاهد تلاش برای مشارکت بیشتر با شرکت‌های غربی با استفاده از صادرات بیشتر و افزایش جایگاه و توان خود در منطقه است. از سویی ازنظر داخلی نیز با سپردن بخش اعظمی از تصمیمات انرژی به شرکت قطر نفت این شرکت نیز با ایجاد ساختهای خردتر و متنوع در درون خود زمینه ارتباط هرچه بیشتر با ارگانها و کشورها و شرکت‌های بین المللی را فراهم نموده و به یکی از مهم‌ترین مصادیق رشد روزافزون قطر در زمینه ی انرژی مبدل گردد.

واژگان کلیدی: آینده، بخش انرژی، گاز، قطر

Post has attachment
مرکز بین المللی مطالعات صلح - IPSC
سفر آقاي جاكوب زوما به تهران، نخستين سفر وی به جمهوري اسلامي ايران به شمار مي‌رود. پيشينه روابط ايران و آفريقاي جنوبي به سال‌هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي ايران برمي‌گردد، زماني رژيم پهلوي عمده نفت مصرفي اين كشور را تأمين مي‌كرد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران روابط با رژيم آپارتايد قطع شد و با محو رژيم آپارتايد روابط ديپلماتيك بين دو كشور در سال 1994 برقرار گرديد. آفريقاي جنوبي با حدود 54 ميليون نفر جمعيت، از مهم‌ترين كشورها در قاره آفريقاست و در كشورهاي بريكس و گروه 20 كشور صنعتي نیز عضو است. گفتگوی زیر به بررسی روابط دو کشور پرداخته است.
واژگان کلیدی: همکاری ایران و آفریقای جنوبی، گسترش ایران و آفریقای جنوبی، روابط ایران و آفریقای جنوبی

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید

Post has attachment
چالش های فراروی صلح و آتش بس در یمن -گفتگو با دکتر حسن هانی زاده
مرکز بین المللی مطالعات صلح – IPSC

عربستان سعودی از ششم فروردین پارسال حملات هوایی در یمن را برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن آغاز کرده است. اما سازمان ملل متحد پیش نویس طرح آتش بس در یمن شامل ۲۰ بند را به جنش انصارالله و حزب کنگره ملی یمن تحویل داد و تمامی اقدامات جنگی و حملات هوایی، زمینی و دریایی به یمن متوقف خواهد شد.
در کنار آن نیز همزمان با توقف درگیری‌ها هیئت‌های انسانی و امدادی اجازه دست رسی آزاد به تمامی مناطق یمن و کمیته آتش‌بس را خواهند داشت. این آتش بس مقدمه گفتگوی صلح یمن در کویت است. مذاکرات انصارالله یمن و دولت مستعفی این کشور در کویت آغاز شده مذاکرات صلح میان هیئت صنعاء متشکل از نمایندگان انصارالله و همپیمانان آن و هیئت دولت مستعفی یمن با نظارت اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در کاخ “بیان” کویت در حال پیگیری است و هیات صنعاء خواهان صدور بیانیه‌ای است که در آن تمامی طرف‌ها پایبندی خود را به آتش‌بس و توقف فوری حملات هوایی ائتلاف عربستان و آغاز روند سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی اعلام کنند این در حالی است که هیات دولت مستعفی یمن بر لزوم اقدامات مربوط به اعتمادسازی شامل آزادی بازداشت شدگان، تحویل سلاح و عقب‌نشینی از شهرها تأکید دارد. در همین حال شورای امنیت از طرف‌های درگیر یمنی خواست بندهای قطعنامه 2216 را اجرا و نقشه راهی را برای حل بحران وضع کنند. گفتگوی زیر برای بررسی آتش بس در یمن فراهم شده است. 
واژگان کلیدی: چالش های فراروی آتش بس یمن، چالش های آتش بس یمن، چالش های فراروی آتش بس یمن


برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

Post has attachment
نگاه آمریکا به پرونده های موشکی و حقوق بشر در پسابرجام - گفتگو با دکتر مهدی مطهرنیا

مرکز بین المللی مطالعات صلح - IPSC

بیش از 9 ماه از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و 1 +5 و انعقاد برجام میگذرد؛ اما مواضع و اظهارات مقامات آمریکایی در این مدت به گونه ای است که مقامات و مسئولان آمریکایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به تهدید ایران پرداختند و هجمه‌های حقوق بشری خود را نیز علیه جمهوری اسلامی ایران را افزایش داده اند. در این بین برای بررسی بیشتر رویکرد امریکا در پسابرجام گفتگویی با دکتر مطهرنیا داشته ایم:

واژگان کلیدی: نگاه آمریکایی به مسائل موشکی و حقوق بشر در پسابرجام، آمریکا، پرونده موشکی ، حقوق بشر ، پسابرجام

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!

Post has attachment
  افق های روشن و پتانسیل های روابط ايران و قزاقستان -گفتگو با دكتر مير قاسم مومني

مرکز بین المللی مطالعات صلح - IPSCجمهوری اسلامی ایران در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ قزاقستان را به رسمیت شناخت و در سالهاي گذشته روابط قزاقستان و ایران رو به پیشرفت بوده است . در واقع دو كشور داراي فرصت ها و بسترهاي فراواني براي همكاري، همگرايي، واگرايي و تضاد نقش هستند. در اين حال با توجه به سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران براي درك بهتري از آينده روابط دو سويه به گفتگويي با دكتر مير قاسم مومني مدير موسسه بين المللي چشم انداز ابرار نوين و رئيس انجمن دوستي ايران و قزاقستان پرداخته ايم:

واژگان کلیدی: پتانسیل های، روابط، ايران، قزاقستان، روابط ايران و قزاقستان

برای ادامی مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Wait while more posts are being loaded