Profile cover photo
Profile photo
Kuchári z pasie
17 followers -
Varíme radi, chutne a zdravo :-)
Varíme radi, chutne a zdravo :-)

17 followers
About
Kuchári z pasie's posts

Post has attachment
Ají de gallina
Pôvod tohto jedla je zaujímavý.. Kuchári, pracujúci pre boháčov prišli po Francúzskej revolúcii v roku 1789 o živobytie, keď ich pánov pozatvárali a popravili. Veľa z nich odcestovalo do Nového sveta, včítane Peru, kde priniesli francúzske kulinárske znalos...

Post has attachment
Jamajské kozľacie curry
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie "Jamajka"? Starý hit Sun of Jamaica ? Súdok dobrého rumu? Zhulený rastafarián? Alebo chlpatý vtip o Wendy (pre neznalých vid nižšie)? To je vlastne jedno, keďže toto je blog hlavne o jedle a receptoch, budeme pokračovať...

Post has attachment
Po dlhšej dobe som sa zase chytil tvorivej varešky. Na varenie som nezanevrel, len som sa v poslednom čase venoval skôr osvedčeným receptom. Ale keďže sa už vytrvalo hlási jar a na našom balkóne sa už zase dá príjemne posedieť a obedovať, rozhodol som sa dnes pre recept, ktorý svojimi ingredienciami pripomína slnečné teplé krajiny južnejšie od nás. Jemnú chuť teľaciny (môžete nahradiť morčacím) tu zvýrazňujú ančovičky a celé je to podčiarknuté vôňou pomarančov a pikantnou talianskou údeninou.

Post has attachment
Toto rýchle ale napriek tomu veľmi chutné orientálne jedlo má jednoduchú prípravu. Napríklad, keď vás nečakane prekvapí návšteva a chcete ju ponúknuť niečím menej zvyčajným. Nebudeme na to potrebovať ani menej dostupné potraviny. Ak máte problém zohnať jahňacie mäso, môžete ho kľudne nahradiť hovädzím. Pomaranče pasujú k obom druhom mäsa.

Post has attachment
Včerajšie dovádzanie v kuchyni ma pri pohľade na farbu ingrediencií nútilo neustále myslieť na pesničku od Everly Brothers - Dream. Ja som si však namiesto "dream" veselo pospevovala "green" a celkovo vládla v kuchyni dobrá atmosféra. Pravdepodobne sa to odrazilo i na kvalite jedla, lebo nám tak trochu netradičná špenátovka celkom chutila i keď to bola pre nás nezvyčajne riadne kalorická bomba :-)

Post has attachment
Dnešný recept je niečo ako Irish lamb stew, ale na toskánsky spôsob. Namiesto ančovičiek môžete kľudne použiť i sardelovú pastu. Dávajte si však pozor pri solení, lebo ako vieme sardely sú slané dosť a jedlo by sme ľahko mohli pokaziť.

Post has attachment
Za oknom fúka vietor, na oblohe sa prevaľujú sivo-sivé mračná, na teplomeri jednociferná teplota neveští nič príjemného. Radšej ani nevystrčiť nos z domu. A práve v takýchto chvíľach sa v mysli stále vraciam do teplého a slnečného Karibiku, kde vône a chute jedla ešte umocňujú celkovú atmosféru. A práve takejto dovolenkovej nostalgii je venovaný dnešný recept - Enchiladas verdura.

Post has attachment
Táto sýta, hustá polievka je vhodnou obmenou "nedeľného" vývaru. Skôr by som ju nazvala "Eintopf". Mäsko po vyvarení pekne pokrájajte a podávajte s polievkou. A verte mi, že na druhý deň chutí ešte lepšie :-)

Post has attachment
Po trošku dlhšej pauze som sa znovu prinútil k vyskúšaniu niečoho nového. Tentokrát som zabŕdol do sveta polievok, kde sa mi podarilo spáchať variáciu našej obľúbenej pomarančovej polievky. Pikantnosť zázvoru nahradila chilli paprička, sladší pomaranč zase horkejší grapefruit, ktorý bol ale zjemnený kokosovým mliekom. Možno sa Vám bude táto kombinácia zdať divoká, no výsledok Vás príjemne prekvapí. Vyskúšajte, neobanujete :-)

Post has attachment
Gumbo sa v anglicky hovoriacich krajinách vlastne nazýva okra, ktorá je dôležitou súčasťou pokrmu. Tento pokrm je akoby hustá polievka pochádzajúca z Louisiany. Kombinujú sa v nej prísady i kulinárske zvyklosti kultúry africkej, francúzskej, španielskej i nemeckej. Okra po uvarení polievku zahustí, podobne ako u nás krúpy, čiže netreba pridávať žiadnu zápražku.
Wait while more posts are being loaded