Profile cover photo
Profile photo
e-jungian.com
12 followers
12 followers
About
e-jungian.com's posts

Post has attachment
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Polecamy popularne dziś w sieci krótkie wideo w prosty sposób wprowadzające w jungowską koncepcję cienia:

"Dlaczego mamy zajmować się poznawaniem własnego cienia? Co się dzieje z życiową pasją, której musimy się wyrzec? Jak reagujemy, gdy ktoś mówi nam na nasz temat coś, z czym nie jesteśmy w stanie się zgodzić? Czujemy się obrażeni? Zgadzamy się z nim? A może zaczynamy się zastanawiać, czy nie ma w tym ziarna prawdy? Rozpoznanie własnego cienia jest jedyną drogą do zmiany siebie. Jest kluczem do stania się lepszą osobą. Nie jest to proste zadanie – może się okazać trudniejsze, niż kiedykolwiek się nam wydawało."

Post has attachment

Post has attachment
"Gdyby cień miał być tylko worem, który ciągniemy za sobą, to nie pozostawiłoby nam wielu możliwości. Moglibyśmy ciągnąć go dalej albo próbować go zostawić. Pomiędzy jednym a drugim jest jeszcze trzecia możliwość, jak pomost łączący skrajności. Czy możemy sobie wyobrazić sytuacje, w których cień jest naszym wsparciem? We współczesności, en masse post-traumatycznej, taka wizja nie tylko nabiera szczególnego znaczenia. Ona jest jej znaczeniem."

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
Współczesna kultura zamienia się coraz bardziej w przemysł szczęścia. Psychologowie społeczni i socjologowie zwracają uwagę na to, że szczęście i poczucie dobrostanu i zdrowia przestaje być obecnie czymś, co jest wynikiem wyboru, czy subiektywnym doświadczeniem przy sprzyjających wydarzeniach życiowych, a staje się rodzajem moralnego zobowiązania. Doświadczenie braku, tak zwane negatywne emocje, brak satysfakcji, czy cierpienie spostrzegane są w coraz większym stopniu jako moralne wady. Carl Cederström i Andre Spicer, autorzy książki „The Wellness Syndrome” opisują reakcję na powszechne założenie w różnych dziedzinach zajmujących się rozwojem, według którego możliwe jest osiągnięcie wszystkiego, czego się pragnie, jeżeli się tego naprawdę chce, wybór własnego przeznaczenia przy rozwoju własnej siły, woli i mocy. Ten rodzaj ukrytej ideologii, jak uważają, wywołuje objawy lęku, samo-obwiniania się i winy – według niej mamy mieć pełną kontrolę nad swoim życiem, nawet gdy okoliczności są nie sprzyjające.

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded