Profile cover photo
Profile photo
Vefa Tarhan
14 followers
14 followers
About
Vefa's posts

Post has attachment
Bu yazı “Ekonominin Bu Günkü Durumu ve Daha da Karanlık Geleceği” dizisinin ikinci bölümünü temsil ediyor. Bu bölümün ana konusu büyume-dış finansman ilişkisi hakkında. İncelenen konular arasında, Türkiyenin büyümesinin ve kullandığı dış finansman kaynaklarının kalitesi, büyüme hızının sürdürülebirliği  ve tutsat krizi sonrası ortamda hakim olan riske olan iştahın kurumuş olmasının ve son aylarda yatırımcıların Türkiye’ye duydukları ‘güven eksikliğinin’ dış finansman boyutlu etkileri yer alıyor.

Post has attachment
Bu yazı 6 bölümden oluşan “Ekonominin bu günkü durumu ve daha da karanlık yakın geleceği” dizisinin giriş bölümünü temsil ediyor. Bu giriş her bölümün konularının içeriğinin ne olacağını açıklıyor.

Post has attachment
Bu yazıda Başbakanın Gezi Parkı olayları sonrası sık olarak tekrarladığı bir faiz lobisinin varlığını sorguluyorum. Başbakan bu lobinin faizleri yükseltme amacının olduğunu söylemekte. Ancak faizlerde, Gezi Parkı olayları öncesi bir düşüş trendi yaşandığına göre, eğer böyle bir lobi varsa, çok güçlü olamaz. Daha da önemli olarak yazıda faiz artışların aslında bu lobinin üyesi oldukları ifade edilen bankaların kârlarını artırması yerine düşüreceğini gösteriyorum.

Post has attachment
Yazılarımı takip edenler politik konulardan uzak durup, ekonomik gelişmelere odaklandığımı bilirler. Bu yazıda benim için ender olan bir şey yapıyor, ve Gezi Parkı olaylarının politik analizini yapıyorum.

Post has attachment
Bu yazıda Moody's kredi notu şirketinin Ocak 2013 sonunda Türkiyenin notunu artırmamaya karar vermesini ve not artışı için 4 önemli önkoşul koyduğunu açıklıyorum. Koyduğu 4 önkoşulun tümünde Ocak sonu - Mayıs ortası döneminde olumlu yerine olumsuz gelişmeler yaşanmasına rağmen, bu şirket Türkiyenin notunu 'yatırım yapılabilir' seviyesine artırdı.

Post has attachment

Post has attachment
Avam Kamarasinda Turkiye ekonomisi ve kuresel belirsizlikler konusunda Ingiltere Isci Partisi ve London School of Economics'in 'Turkiye Siyasi Analiz ve Arastirma Merkezinin' ortak olarak organize ettigi bir sunum icin gittigim Londra'da Sayin Anil Dogan'in benimle Yurt Gazetesi icin yapmis oldugu soylesi

Post has attachment
Turkiyenin cok ovunulen mali displininin gercekte ne derece saglikli oldugunu inceleyen bu yazi 7 Mart'ta Milliyet Gazetesinin 'Dusunenlerin Dusuncesi' kosesinde 'Turkiyenin Dunyadaki Yeri Nasil Belirlenmeli' basligi ile yayinlandi.

Post has attachment

Post has attachment
4 Mart 2013'de Ingiltere Isci Partisi ve London School of Economics'de olan Center for Policy Analysis and Research on Turkey Enstitusunun ortak davetlisi olarak Avam Kamarasinin Parlamento binansinda bir konferans salonunda yaptigim konusmanin ozetini veren, T24'de yayinlanan yazi.
Wait while more posts are being loaded