Profile cover photo
Profile photo
Šášik Rastislav
44 followers
44 followers
About
Posts

Post has attachment
#Arduino Nano cez Röntgen ;-)
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
#ArduinoUno je v súčasnej dobe asi najčastejšie používaný typ dosky. Je priamym pokračovateľom hlavnej vývojovej línie, ktorá začala prvým Arduinom so sériovým portom namiesto USB, pokračujúce cez Arduino Extreme, NG, Diecimila a Duemilanove až k dnešnému Uno. Na doske nájdeme procesor #ATmega328 a už klasické USB.
Add a comment...

Post has attachment
Ďalší vynikajúci senzor na meranie teploty je Dallas #DS18B20. V článku popisujem jeho parametre, dva spôsoby napájania, vnútornú pamäť (registre) a samozrejme zapojenie s Arduinom, jednoduchý program a nejaké tie fotky okolo.
Add a comment...

Post has attachment
Na meranie teploty a vlhkosti v interiéry som vyskúšal známe senzory #DHT11 (modrý) a #DHT22 (biely). V článku som spomenul rozdiely, zapojil senzory s Arduinom Nano, vyhľadal vhodnú knižnicu, vyskúšal nejaké tie programy a samozrejme niečo som i nafotil.
Add a comment...

Post has attachment
Na meranie atmosférického tlaku je vhodný senzor #BME280 alebo #BMP280 od firmy Bosch. V nasledujúcom článku popíšem rozdiely, zapojenie s Arduinom a nejaký ten ukážkový program z knižnice. Senzor ideálny do domácej meteostanici.
Add a comment...

Post has attachment
Opäť ďalšia misia, tentokrát smer slnko. Máš možnosť odoslať svoje meno do 27. apríla 2018, ktoré bude súčasťou pamäťovej karty na palube sondy Parker Solar Probe http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/Name-to-Sun/

NASA chce v roku 2018 poslať sondu neuveriteľne blízko k Slnku. Malé vesmírne plavidlo zhruba o veľkosti automobilu bude až do 19. decembra 2024 cestovať k Slnku, ktoré bude následne študovať zo vzdialenosti 6,4 milióna kilometrov od jeho viditeľného povrchu. Len pre porovnanie: stredná vzdialenosť Zeme od Slnka je 150 miliónov kilometrov.

Kozmická loď bude pri pobyte v atmosfére Slnka chránená žiaruvzdornými štítmi z uhlíkovej zmesi, schopnými vydržať teplotu až 1400 stupňov Celzia i intenzívnu radiáciu.

Experimenty zvolené pre sondu #SolarProbePlus sú navrhnuté tak, aby sa pokúsili zodpovedať dve kľúčové otázky slnečnej fyziky: prečo je atmosféra Slnka o toľko horúcejšia ako viditeľný povrch Slnka a čo poháňa slnečný vietor, ktorý ovplyvňuje našu planétu a našu slnečnú sústavu.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
V minulom článku „Ako (ne)zničiť Arduino“ som písal o častých chybách pri zapájaní pinov a potenciálnom zničení dosky #Arduino. Teraz preberieme zapájanie spomínaných pasívnych spínacích prvkov. Hoci na prvý pohľad by nemal byť až taký problém zistiť, či je nejaký kontakt zopnutý alebo nie, nejaká úskalia tam predsa len sú. A o tom je tento článok venujúci sa téme Arduino #debouncing.
Add a comment...

Post has attachment
Začiatočníci, ktorí pristupujú k elektronike prvýkrát, tu nájdu lekciu o nevhodnom zapájaní pinov na Arduine. Nesprávnym zapojením môžeš potenciálne zničiť dosku #Arduino. Pokiaľ ide o chyby, tak tie hardwardové chyby ti vo všeobecnosti nič neodpustia na rozdiel od softwarových.
Add a comment...

Post has attachment
Blikanie LED diódou možno bez ďalších súčiastok realizovať s akoukoľvek vývojovou doskou Arduino. V tomto príklade to bude #Arduino UNO. Bude to to najjednoduchšie, čo môžeš so svojím Arduinom urobiť. Takže poďme na to.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded