Profile cover photo
Profile photo
Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím
135 followers -
Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím
Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím

135 followers
About
Posts

Post has attachment
PRAKTICKÝ NÁVOD AKO ZAČAŤ OTUŽOVAŤ

Viacerí sa ma pýtate, ako začať otužovať.

Tento článok vám v tom môže veľmi pomôcť.

Martin Thám, certifikovaný inštruktor metódy Wima Hofa, vám v článku prezradí:

-najčastejšie “nováčikovské” chyby,
-ako začať s otužovaním u detí,

...ale aj ako pracovať s hnevom alebo čo robiť, ak ste stratili motiváciu a vyhoreli ste.

Viac v rozhovore:
https://www.dusanplichta.com/blog/martin-tham-prakticky-navod-ako-zacat-otuzovat-a-3-piliere-metody-wima-hofa/


Dušan Plichta
Dušan Plichta
dusanplichta.com
Add a comment...

Post has attachment
Podporte projekt Rodičova pravda...

... je to rodičovský video-filmový projekt na témy rodičov ako sú:

1. očkovanie verzus prirodzená imunita,
2. nemocničné pôrody verzus tradičné prirodzené pôrody,
3. správna výživa detí verzus školské stravovanie,
4. prirodzené učenie sa verzus súčasné možnosti vzdelávania

V projekte dávajú autori priestor ľuďom z praxe - rodičom aj odborníkom - a snažia sa hľadať objektívne informácie na dôležité témy rodičov.

Je to absolútne nezávislý a apolitický projekt a potrebuje vyzbierať ešte necelých 800 eur, aby mohol byť dokončený.

Prvé videá nájdete na www.rodicovapravda.sk

Viac o projekte si môžete prečítať na:
https://www.startlab.sk/projekty/396-rodicova-pravda/
Rodičova pravda
Rodičova pravda
startlab.sk
Add a comment...

Post has attachment
Prečo nemôžeme veriť často ani “evidence-based medicine” (medicíne založenej na dôkazoch) a lekárom?

Pojem “evidence-based medicine” sa stal v posledných rokoch celkom obľúbený a používa sa pre posilnenie svojich názorov. Pretože ak sú “založené na dôkazoch”, logicky to musí byť pravda. Často ho využívajú napr. lekári.

Lenže tými “dôkazmi” sa dá ľahko manipulovať a aj sa to bežne robí.

Ak bude farmaceutická firma predávať napr. liek na cukrovku a uviedla by, že ich výskum preukázal, že liek X lieči cukrovku, ľudia budú skeptickí. Avšak ak napíšu, že výskum z Harvardskej univerzity zistil, že liek X lieči cukrovku, väčšina ľudí tomu uverí.

A preto farmaceutické (alebo biotechnologické) spoločnosti platia milióny eur univerzitám, aby skúmali ich produkty. Na tom by samo o sebe nemuselo byť nič zlé, ak by tam nebol konflikt záujmov, ktorý tam však bohužiaľ je.

A skoro všetci sú spokojní. Farmaceutické firmy majú “dôkazy” a na danom lieku zarobia milióny. Univerzity zarobia milióny, vedci z univerzít zarobia obrovské peniaze a ešte k tomu získajú (aspoň dočasne) prestíž, pretože ich výskum bude publikovaný v prestížnom časopise a týkal sa “zázračného” lieku.

Jediný, kto utrpí ujmu, je verejnosť. Ľudia ďalej chorľavejú a zomierajú a platili peniaze za niečo, čo im skôr ublížilo než pomohlo. A dokonca niekedy zaplatia aj ten (v podstate zbytočný) výskum, pretože výskumy sa často platia z daní.

Príklad: koncom 90-tych rokov existovalo u žien silné prepojenie medzi hormonálnou terapiou (HRT) a zníženým výskytom srdcových chorôb (až o 50 %). V tej dobe lekári ženám tvrdo propagovali HRT a v USA užívali milióny žien “náhradné” hormóny. A toto odporúčanie bolo založené na “evidence-based medicine”, aspoň z pohľadu epidemiologických štúdií.

O niekoľko rokov neskôr sa na základe kvalitnejších štúdií zistilo, že HRT vôbec neznižuje výskyt srdcových chorôb. A nielen to, zistilo sa, že spôsobuje ženám rakovinu prsníka.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsr070105

A kto za to niesol zodpovednosť? Nikto. Farmaceutické firmy, univerzity, vedci, lekári, všetci sú čistí.

Ďalší príklad zo súčasnosti, NIH (vládna organizácia v USA, ktorá má na starosti výskum zdravia) sa rozhodla vykonať 100 miliónovú štúdiu o tom, či je mierny príjem alkoholu prospešný pre zdravie, keďže epidemiologické štúdie to naznačujú. Štúdia mala byť randomizovaná, čo sa považuje za zlatý štandard vo vede, takže výsledky by mali veľkú silu. Lenže je tu háčik. Harvardskí vedci (autori štúdie) dostali skoro všetky peniaze na štúdiu od 5 veľkých pivovarov. Ako potom dopadne štúdia? Nebudú vedci aspoň trocha zaujatí?
https://www.nytimes.com/2018/06/15/health/alcohol-nih-drinking.html

Tretí príklad, keď vedci preskúmali všetky dostupné štúdie, ktoré skúmali vplyv sladených nápojov na obezitu, objavili 60 publikovaných článkov. Div sa svetu, ale 26 z nich nenašlo prepojenie s obezitou a 34 ho našlo. To je len pomer 43% ku 57%, takže asi sú sladené nápoje nakoniec neškodné.

Lenže pozrime sa na sponzoring týchto štúdií. Z tých 26, 25 (96,2%) bolo sponzorovaných cukrovým priemyslom. A z tých 34, len 1 (2,9%) bolo sponzorovaná cukrovým priemyslom. Takže výsledky boli takmer úplne založené na tom, kto štúdiu sponzoroval.
http://annals.org/aim/article-abstract/2578450/do-sugar-sweetened-beverages-cause-obesity-diabetes-industry-manufacture-scientific

Rovnako to platí pre štúdie so statínmi, liekmi na znižovanie cholesterolu. Samozrejme, málokto bude sám sponzorovať štúdie, ktoré nesúvisia s jeho produktom a nebude mať z toho zisk. Ale napr. o statínoch existuje štúdia s názvom ALLHAT sponzorovaná vládou nie priemyslom, ktorá trvala 8 rokov a skúmala 10 000 ľudí. Bola to najväčšia štúdia pre liečbu hypertenzie a druhá najväčšia pre liečbu vysokého cholesterolu. Takže mala svoju silu. ALLHAT preukázala, že užívanie statínov neznižuje riziko srdcových ochorení. Lenže jej výsledky sú zabudnuté a lekármi väčšinou ignorované.
https://www.nhlbi.nih.gov/science/antihypertensive-and-lipid-lowering-treatment-prevent-heart-attack-trial-allhat

A rovnako to platí s inými liekmi, vakcínami, potravinami, či produktami (GMO, pesticídy, BPA atď). Preto sú potrebné aj štátne peniaze a nezávislé výskumy, ale tých je stále relatívne málo.

Čo z toho vyplýva? Ani názory založené na “evidence-based medicine” nemusia byť pravdivé. Možno ich daný odborník prezentuje s dobrým úmyslom, ale nemá dobré “evidence”. To sa týka aj mňa, alebo kohokoľvek, kto vám niečo odporúča. Nedôverujte hneď všetkému, čo vám povie lekár, expert, alebo ktokoľvek iný. Hľadajte aj iné názory a dôkazy a následne skúšajte. Držím palce…

Viac na túto tému si môžete v angličtine prečítať tu:
https://medium.com/@drjasonfung/scientific-opinions-for-sale-5b3e7cdec8d9

Add a comment...

Post has attachment
14 tipov pre zníženie krvného tlaku

Najskôr FAKTY:
a) 1 z 3 Američanov má vysoký krvný tlak (hypertenziu).
b) Hypertenzia je hlavný rizikový faktor pre srdcovo-cievne ochorenia, kongestívne zlyhanie srdca, chronické zlyhanie obličiek a mŕtvicu.
c) lieky na zníženie krvného tlaku môžu spôsobiť bolesti hlavy, závraty, depresie, problémy so spánkom, erektilnú dysfunkciu (impotenciu), dysfunkciu srdca a obličiek.

A teraz sľubovaných 14 tipov:
1. OBMEDZTE CUKOR - jeho nadmerný príjem zvyšuje tlak a znížená konzumácia pridaného cukru znižuje krvný tlak.
2. PRIJÍMAJTE DOSTATOK DRASLÍKA - väčšina ľudí ho prijíma nedostatok, len asi 2 800 mg denne. Odporúča sa aspoň 4 700 mg a Paleo strava dokáže zabezpečiť viac ako 10 000 mg. Odporúčam piť kokosovú vodu, pokojne aj liter a viac denne.
3. KONZUMUJTE RYBY S OBSAHOM OMEGA-3 - zvýšenie omega-3 mastných kyselín DHA/EPA v sére súvisí s nižším tlakom. Rybie oleje obsahujú podľa testov často zoxidované lipidy (tuky), preto sú vhodnejšie celé ryby ako sardinky, ančovičky, slede, makrely, losos. Kupujte ulovené a divoko žijúce ryby a snažte sa ich kupovať v skle, nie konzerve.
4. PRIJÍMAJTE DOSTATOK HORČÍKA - vyšší príjem horčíka je prepojený s nižším krvným tlakom. Orechy, semená (napr. tekvicové) a horká čokoláda sú dobré zdroje. Pozor na kakaový prášok so zníženým obsahom tuku (strácajú sa skoro všetky antioxidanty a veľa vitamínov a minerálov) a čokolády, kde sa nachádza tento prášok. Údajne prémiové horké čokolády Cote D’or a Figaro (od Kraft Foods = Mondelez) ho obsahujú, čím ušetria, ale nevytvoria kvalitnú čokoládu. Kvalitná čokoláda musí byť z kakaového masla a hmoty (alebo priamo z bôbov), čo spĺňa väčšina prémiových čokolád, napr. nitrianska Lyra.
5. PRIJÍMAJTE DOSTATOK VITAMÍNU K2 - zabraňuje ukladaniu vápnika v cievach. Nachádza sa vo fermentovaných potravinách ako sója natto, alebo zrejúce syry (parmezán, grana padano, pecorino atď.), a tiež v masle z kráv pasených na tráve, husacej pečeni alebo žĺtkoch.
6. OPTIMALIZUJTE HLADINY VITAMÍNU D3 - jeho nedostatok zvyšuje riziko vzniku hypertenzie. Veľké dávky (50 000 IU týždenne) dokážu znížiť tlak počas 8 týždňov. Ideálny spôsob pre optimalizáciu hladiny D3 je správne vystavovanie sa slnečnému žiareniu.
7. KONTRULUJTE PRÍJEM SOLI, ALE - výrazné obmedzenie soli môže paradoxne zvýšiť riziko smrti na srdcovo-cievne ochorenia. Takže soli sa netreba báť, ale ani to s ňou preháňať. Prijímajte aspoň 3 600 mg = 1,5 ČL denne v netréningový deň.
8. ZNÍŽTE HMOTNOSŤ = MNOŽSTVO TELESNÉHO TUKU - zníženie hmotnosti znižuje krvný tlak. V skutočnosti je však podstatnejšie zhodiť kilá z telesných tukových zásob než posunúť ručičku na váhe smerom nadol. Takže znížte hmotnosť, ale nie zo svalov, ale z tuku.
9. CVIČTE - akékoľvek cvičenie dokáže znížiť tlak, takže vyberte si také, ktoré vás baví. Ak máte veľmi vysoký tlak, začnite opatrne a s jednoduchšími cvičeniami.
10. SPITE KVALITNE - spánok kratší ako 5 hodín zvyšuje tlak. Ideál sa zdá byť medzi 7 - 9 hodín spánku. Nejde však len o dĺžku, ale aj o kvalitu, ktorú určuje vaše správanie 1-2 hodiny pred spaním (modré svetlo = pozeranie TV, PC, mobilu a pod) a vaša spánková hygiena (spanie v úplnej tme a mimo zdrojov EMF).
11. MEDITUJTE - meditácie rôzneho druhu sú spojené s kontrolou krvného tlaku, zlepšenou citlivosťou na inzulín a majú relaxačný účinok na nervový systém.
12. MENEŽUJTE STRES - stres je silný rizikový faktor pre vznik hypertenzie. Stres však nie je len o prepracovanosti a problémoch vo vzťahoch, ale zvyšuje ho aj nedostatok spánku a ďalšie faktory. Jeden z prvých krokov pre jeho redukciu je naučiť sa správne dýchať (hlboko do brucha) a kontrolovať svoje správanie.
13. UŽÍVAJTE CoQ10 - má vazodilatačný účinok (rozširuje cievy). Kardiaci ho majú všeobecne menej než by potrebovali. Statíny (lieky na zníženie cholesterolu) blokujú jeho tvorbu, aj preto sa týmto liekom vyhýbajte.
14. JEDZTE CESNAK - alicín, nachádzajúci sa v cesnaku, má vazodilatačný účinok a dokáže znížiť krvný tlak. Tepelná úprava znižuje jeho obsah, preto je ideálny celý neupravený cesnak, ktorý je vhodné rozžuť v ústach. Alternatíva sú doplnky s obsahom alicínu.

Tieto tipy pochádzajú z článku Chrisa Kressera, v ktorom nájdete potrebné vedecké referencie k daným tipom.
https://kresserinstitute.com/how-to-treat-hypertension-without-prescription-drugs/

Môj článok o krvnom tlaku nájdete tu:
http://martinchudy.blogspot.com/2017/03/znizte-vysoky-krvny-tlak-prirodzene-a-natrvalo.html
Add a comment...

Post has attachment
Rýchly tip pre chudnutie...
(rozumej zníženie množstva podkožného a viscerálneho tuku, číslo na váhe je druhoradé).

TIP: Jedzte celé nespracované potraviny

Takéto potraviny sú nielen výživnejšie a pre živočíchy prirodzenejšie, ale dokážu nám uľahčiť zhadzovanie nadbytočných tukových zásob. Ako?

Po konzumácii celých potravín musí telo vynaložiť viac energie (tzv. jedlom navodená termogenéza) na spracovanie jedla než po konzumácii spracovaných potravín. Pritom zasycujúci účinok je minimálne rovnaký.

V jednej štúdii porovnávali energetický výdaj po konzumácii viaczrnného sendviča so syrom čedar (Celé jedlo) vs. sendviča z bielej rafinovanej pšeničnej múky so spracovaným syrom (spracované jedlo) počas 5 - 6 hodín po dojedení.

Po celom jedle bol energetický výdaj o takmer 50 % vyšší (137 kcal vs. 73 kcal).

Po konzumácii iných celých potravín môžu byť tieto čisla mierne iné, ale platí, že celé potraviny s vyšším obsahom vitamínov, minerálov, prípadne vlákniny, si vyžadujú viac energie na spracovanie (napr. rozloženie jedla, syntéza enzýmov, peristaltika, absorpcia živín a iné).

Detaily v štúdii:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2897733/
Add a comment...

Post has attachment
Ketogenická strava pre cukrovku typu 1?

Cukrovka (diabetes) typu 1 je nepríjemné ochorenie, ktoré máva vážne následky. Cukrovkár (typ 1) neprodukuje v pankrease inzulín a tým pádom potrebuje jeho podávanie zvonka. Otázka koľko ho potrebuje je však relatívna, pretože to záleží na to, koľko sacharidov konzumuje.

American Diabetes Association (ADA) odporúča týmto pacientom stravu s obsahom 45 % sacharidov a príjmom 45 - 60 g sacharidov v každom jedle.

Je toto skutočne správna výživa pre cukrovkárov akéhokoľvek typu?

Ja si to nemyslím a nemyslia si to ani niektorí vedci na základe predbežných štúdií a skúseností samotných cukrovkárov.

Jedna pozorovacia štúdia preskúmala 273 cukrovkárov (typ 1) s priemernou dĺžkou ochorenia 11 rokov, ktorí v priemere posledného 2,2 roka konzumovali ketogenickú stravu s príjmom 36 g sacharidov denne.

Ešte raz to zopakujem, 36 g sacharidov denne, čo je menej ako ADA odporúča v jednej porcii jedla.

Extrémne dôležitý marker pre týchto ľudí je glykovaný hemoglobín (HbA1c), ktorý by mal byť aspoň pod 5,7 %, pričom títo cukrovkári ho mávajú okolo 8,2 % kvôli častej hyperglykémii po konzumácii sacharidov.

Vysoký HbA1C má dlhodobé následky a preto títo pacienti majú často poruchy obličiek a postihne ich slepota alebo amputácia končatín.

Cukrovkári v danej štúdii, na ketogenickej strave, mali priemerný HbA1c 5,67 % niektorí boli na 4 %. WOW. To je takmer neskutočný výsledok.

Len 2 % respondentov mali za posledný rok nejakú s ochorením súvisiacu hospitalizáciu. 2 kvôli hypoglykémii a 4 ľudia kvôli ketoacidóze.

Navyše, niektoré faktory kardiovaskulárneho rizika boli excelentné. Pomer triglyceridov k HDL cholesterolu bol 1, čo naznačuje výnimočne nízku rezistenciu na inzulín.

Celkovo sa respondenti v štúdii cítia výborne na tejto strave a žijú plnohodnotné životy.
Štúdia:
http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2018/05/03/peds.2017-3349

Na záver chcem opäť povedať, že išlo len o pozorovaciu štúdiu, nie klinickú, ale aj táto štúdia nám niečo napovedá a vytvára množstvo otázok, na ktoré by mali vedci a zodpovedné organizácie hľadať odpovede.

Dúfajme, že sa ich čoskoro dočkáme...

Viac od jedného z autorov štúdie tu:
https://www.drdavidludwig.com/type1-diabetes/

Subjekty boli vybrani z cukrovkarov z tejto skupiny:
https://www.facebook.com/Type1Grit/

Add a comment...

Post has attachment
Na aké príčiny zomierajú Slováci a aké sú príčiny úmrtí vo svete?

Výsledky štatistík vás vôbec nepotešia a situácia je alarmujúca.

Napriek tomu si bežný Slovák myslí, že "by sme mali jesť všetko" a podobné nezmysly. A potom to takto dopadne...

Resp. áno, má pravdu, avšak jesť všetko znamenalo niečo iné pre našich dávnych aj nedávnych predkov, a pre súčasnú populáciu.

Viac v podcaste, ktorý so mnou nahral Vlado Zlatos

A ďalšie detaily v mojom článku, ktorý zverejním po spustení nového webu už čoskoro...

https://itunes.apple.com/sk/podcast/zlatos-family-podcast/id1118024041

Add a comment...

Post has attachment
Vylúčený z lekárskej komunity za výnimočné výsledky...

Maďarský lekár Dr. Csaba Tóth používa Paleo a Keto výživu na liečbu svojich pacientov. Vďaka jeho metódam má nadštandardné výsledky, ale keďže používala oficiálnou "medicínou" neschválené postupy, lekárska komunita ho ignoruje a útočí na neho.

Napr. jedno 9-ročné dievčatko s diabetom typu 1 prestalo vďaka postupom Dr. Tótha po 19 mesiacoch používať inzulínové injekcie.

Práve tieto injekcie (aplikované najmä po konzumácii sacharidov) z dlhodobbého hľadiska skracujú diabetikom život a zvyšujú u nich niekoľkonásobne riziko srdcovo-cievnych ochorení, Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie, a ďalších vážnych ochorení.

Dr. Tóth tvrdí, že za niekoľko rokov jeho skúseností sa nestretol ani s jedným jediným prípadom, kedy by jeho verzia paleo-keto výživy nezabrala a už za pár dní dokáže odstrániť vysoký krvný cukor, vysoký tlak a iné príznaky metabolických porúch u svojich pacientov.

Za tie roky praxe zároveň nemali jediný prípad nežiaducich vedľajších účinkov na tomto výživovom postupe.

Viac vo videu a článku...
https://www.youtube.com/watch?v=v9FH_9dCCoo

https://www.diabetes.co.uk/in-depth/ostracised-medical-community-dr-csaba-toth-insists-paleo-keto-diet-groundbreaking-diabetes-treatment/
Add a comment...

Post has attachment
ČOKOLÁDA, VAJCIA AJ ČERVENÉ MÄSO SÚ VHODNÉ PRE NAŠE ZDRAVIE...

Tvrdí skúsený a mnohokrát ocenený profesor a kardiológ Viliam Bada...

A ja s ním môžem len súhlasiť.

Viac v podcaste od chalanov z Ako byť FIT
https://www.akobytfit.sk/blog/ako-byt-fit-show/kardiolog-prof-viliam-bada-cokolada-vajcia-aj-cervene-maso-su-vhodne-pre-nase-zdravie
Add a comment...

Post has attachment
Aké výživové doplnky práve užívate?

Akú najhoršiu radu o zdravej výžive ste v živote počuli?

Tieto otázky som dostal z portálu https://www.vyzivovo.sk spolu s ďalšími 4 blogermi a výživovými odborníkmi.

Tu sú moje odpovede...
https://www.vyzivovo.sk/doplnky-stravy-rady-o-vyzive/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded