Profile cover photo
Profile photo
‫تواناتک‬‎
خیلی ساده است : سوالات فنی خود را بپرسید، ما جواب می دهیم!
خیلی ساده است : سوالات فنی خود را بپرسید، ما جواب می دهیم!
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
چگونه سرعت وای‌فای را افزایش دهیم

تواناتک: یکی از عمده‌ترین مشکلات کاربران، مخصوصا کاربران ما در ایران سرعت اینترنت است. کاربران زیادی از سرعت کم اینترنت خود شاکی هستند. کم بودن سرعت اینترنت به دو عامل مهم بستگی دارد، مورد اول، سرویس‌دهنده و همچنین مخابرات است، مورد دوم تنظیمات و مشکلات "Wi-Fi" است. این دو عامل در کم بودن سرعت اینترنت شما بسیار موثر است. تواناتک در این مقاله آموزشی برای شما از روش‌هایی در مورد روتر می‌گوید که در افزایش سرعت اینترنت شما بسیار موثر است.

شما در ابتدا می‌توانید با استفاده از سایت‌هایی که به شما سرعت اینترنت‌تان را نشان می‌دهند، سرعت اینترنت را در دو حالت بدون کابل و در کنار روتر و در حالت استفاده با کابل مشاهده کنید. (می‌توانید از سایت "Speedtest" استفاده کنید). شما پس از این کار می‌توانید متوجه تفاوت سرعت اینترنت در این دو حالت شوید.

روتر، مهم‌ترین و اولین موردی است که باید به آن دقت کرد، چرا که نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. به شما توصیه می‌کنیم اگر از مودم‌های قدیمی استفاده می‌کنید، روتر جدیدی بخرید، و از روتر جدید با تکنولوژی به‌روزتر استفاده کنید، چرا که روتر تمام ترافیک اینترنت را از خود عبور می‌دهد و نقش مهمی در سرعت اینترنت دارد، پس باید کیفیت بالایی داشته باشد. استفاده از یک روتر جدیدتر می‌تواند سرعت اینترنت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. بهتر است روتر‌هایی که خریداری می‌کنید، هر دو باند ۴،۲ و ۵ گیگاهرتز را پشتیبانی کنند.
محل روتر، از دیگر موارد مهم است، سیگنال‌های دستگاه‌های دیگر روی مودم تاثیر می‌گذارند، و باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شوند. پس بهتر است روتر در مرکز خانه و یا محل کار و دور از سایر وسایل الکترونیک، در فضای باز و در ارتفاعی مناسب، قرار بگیرد، چرا که تمام دستگاه‌هایی که از باند ۴،۲ استفاده می‌کنند، مانند ماکروویو و تلفن بی‌سیم بر روی سرعت اینترنت شما تاثیر منفی می‌گذارند. د رواقع، تداخل فرکانسی در داخل خانه می‌تواند باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود.

کانال مناسب را برای مودم وای‌فای خود انتخاب کنید، چرا که انتخاب کانال مناسب نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. در بسیاری از مواقع تداخل سیگنال‌ها باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود. در مودم‌های جدید شما امکان تغییر تنظیمات کانال‌ها را دارید و می‌توانید مناسب‌ترین کانال را انتخاب کنید تا با سیگنال‌های مجاور تداخل نداشته باشد. 

با استفاده از اپلیکیشن‌هایی چون "Wi-Fi Stumbler" یا "Wi-Fi Analyzer" می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین کانال را برای روتر خود انتخاب کنید.

اعمال تنظیمات مناسب در مودم برای جلوگیری از استفاده دیگران از اینترنت شما از دیگر راه‌های موثر است چراکه اگر تنظیمات مودم شما خوب و امن نباشد، امکان این وجود دارد که حتی اگر مودم شما دارای پسورد باشد، به‌سادگی هک شود و دیگران از آن استفاده کنند. این موضوع باعث کاهش سرعت و افزایش پینگ اینترنت برای شما خواهد شد. اگر پسورد مودم شما از نوع ضعیف "WEP" باشد، هک شدن آن بسیار آسان است. پس در گام اول پسورد مودم خود را به نوع ایمن‌تر "WPA" تغییر دهید، تا امکان هک کردن مودم را کم کنید. در ادامه توصیه می‌کنیم حتما یک پسورد مناسب انتخاب کنید، ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و عدد، امکان "WPS" را بر روی مودم خود غیرفعال کنید، و در تنظیمات مودم خود تنها به "MAC Address"های خاص مانند لپ‌تاپ و گوشی‌تان اجازه دسترسی دهید. شما همچنین از طریق برنامه "NetSpeed Monitor" می‌توانید ترافیک مصرفی خود را کنترل کنید و متوجه شوید که کسی از اینترنت شما استفاده می‌کند یا خیر.

برد مودم خود را افزایش دهید، با یک کار ساده می‌توانید برد مودم خود را افزایش دهید، اگر امکان جابه‌جایی مودتان را ندارید و برد آن برای شما کافی نیست، با استفاده از یک قوطی نوشابه امواج مودم‌تان را به مسیر دلخواه هدایت کنید تا بتوانید از فاصله‌ای کمی بیش‌تر به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم اگر مودم شما همیشه روشن است، هر از چند گاهی آن را خاموش و روشن کنید. این کار در افزایش سرعت اینترنت شما نقش به‌سزایی دارد.

در آخر موردی که باید به آن دقت کرد، اما جزء تنظیمات مربوط به مودم نیست و تاثیر به‌سزایی در سرعت اینترنت شما دارد، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی‌ست که بدون اطلاع شما در پس‌زمینه مشغول فعالیت هستند و ترافیک مصرفی شما را مصرف می‌کنند و سرعت اینترنت شما را هم کاهش می‌دهند. برای مثال اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که به صورت خودکار به‌روزرسانی می‌شوند، تاثیر به‌سزایی در کم شدن سرعت دسترسی شما به اینترنت دارند. پس به اپلیکیشن‌ها و برنامه‌هایی که در پس‌زمینه و دور از چشم شما مشغول فعالیت هستند دقت کنید.
سوالات خود را برای کارشناسان ما در تواناتک از طریق فیس‌بوک و ایمیل تواناتک (tech@tavaana.org)ارسال کنید و در اسرع وقت جواب سوالات خود را دریافت کنید.

لینک مطلب در سایت تواناتک:
https://tech.tavaana.org/fa/WifiSpeed
Add a comment...

Post has attachment
آینده دنیای درمان در دست دنیای اطلاعات

دنیای پزشکی در آستانه تحولی بزرگ: تکنولوژی اطلاعات با حوزه بهداشت و درمان چه می‌کند؟ این گزارش تواناتک‌شو به دو انقلاب بزرگ این حوزه می‌پردازد. اطلاعاتی که جان ما را نجات می‌دهد و دینامیک دنیای پزشکی را تغییر می‌دهد.

ویدیوهای بیشتر تواناتک‌شو را در یوتیوب ببنید: http://ow.ly/VOUGQ

در تلگرام هم هستیم: https://telegram.me/tavaanatech
Add a comment...

Post has attachment
خوشامدگویی مستقیم اوباما به پناهنده‌ای سوری

گرداننده و نویسنده صفحه مردمان نیویورک به ترکیه رفته بود. او طی چند هفته گذشته داستان‌هایی از پناهندگان سوری روایت کرده است. داستان‌هایی از تلاش، امید و انتظار جنگ‌زده‌ها...

یکی از آنها قصه دانشمندی سوریه‌ای است که همسر و دخترش را در جنگ از دست داده بود. او از عشق به همسرش گفته بود، از آنچه که با همدیگر ساختند، از فرزندانش و رویاهایش... حالا او قرار استچند ماه دیگر وارد امریکا شود و شهر محل زندگی او در امریکا «تروی» در ایالت میشیگان تعیین شده است. باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا در کامنتی جداگانه پس از خواندن داستان زندگی او پیام خوشامدگویی برای او گذاشت:
«به عنوان یک همسر و پدر، نمی توانم غم و فقدانی که تحمل کرده‌اید را تصور کنم. شما و خانواده‌تان الهام‌بخش هستید. می‌دانم که مردم خوب میشیگان شما را با مهر و محبتی که شایسته‌اش هستید در آغوش می‌کشند...»
Photo
Add a comment...

Post has attachment
میزگرد تواناتک : تکنولوژی و زنان، خیلی دور خیلی نزدیک

آیا دنیای تکنولوژی نیز همچون بسیاری از عرصه‌های دیگر اجتماع، از مردسالاری رنج می‌برد؟ چرا اقبال زنان به تکنولوژی کمتر از مردان بوده است؟ (آیا واقعا اینگونه است؟) تکنولوژی کجا به کار زنان آمده است و زنان چه استفاده‌هایی از تکنولوژی می‌برند؟ اگر زنان کمتر از مردان به
دنیای تکنولوژی وارد شده‌اند، چگونه باید با این مشکل مواجه شد؟ 
 
سوده راد، لیلا سعادتی و حسین ترکاشوند کارشناسانی هستند که در میزگرد «تکنولوژی و زنان، خیلی دور خیلی نزدیک» با شما در این مورد گفتگو می‌کنند.
 
این برنامه سه‌شنبه ۲۴ آذر/۱۵ دسامبر ساعت ۸ شب به وقت تهران برگزار می‌شود. 
 
لینک ورود به میزگرد: https://tavaana.adobeconnect.com/techwomen/
 
(حتما "Enter as Guest" را وارد کنید و اسم مستعار مطلوب خود را وارد کنید)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
امکان نمایش ویدیو زنده در فیس‌بوک برای همه کاربران فعال شد
پلتفرم فیس‌بوک از چند ماه پیش امکان نمایش ویدیو زنده را برای ستاره‌های سینما و ورزش فعال کرده بود. اما حالا این امکان در اختیار تمام کاربران قرار گرفته است. از این پس تمام کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن فیس‌بوک از این ویژگی تازه اضافه شده استفاده کنند.
از نمونه‌های مشابه امکان ویدیو‌های زنده می‌تواند به "Periscope" و "Meerkat" اشاره نمود. در ویدیو‌های آنلاین فیس‌بوک هم تعداد بازدید‌کنندگان، دوستانی که آن را تماشا کرده‌اند و کامنت‌هایی که گذاشته شده‌اند نمایش داده می‌شود.
ویدیو‌های آپلود شده مشابه عکس هستند و در تایم‌لاین کاربران ذخیره خواهند شد.
امکان جدید فیس‌بوک نمایانگر علاقه این پلتفرم به استفاده از ویدیو است. فیس‌بوک به پیروی از توییتر از ویدیو‌های زنده استفاده می‌کنند تا گفتگو و تبادلات اطلاعات را راحت‌تر سازد. آنچه نمایش ویدیوها در فیس‌بوک را از شبکه‌های اجتماعی دیگر چون توییتر متفاوت می‌سازد الگوریتم فیس‌بوک است. الگوریتم فیس‌بوک معمولا در نیوزفید آپدیت‌هایی را نمایش می‌دهد که امکان درگیر شدن شما با آن بیشتر باشد. اما در اپلیکیشن‌های دیگر زمانی که ویدیویی را پست می‌کنید نوتیفکیشنی به دوستان شما فرستاده می‌شود. در واقع ویدیوهای فیس‌بوک تنها به دوستان نزدیک فرستاده می‌شود. البته گزینه "broadcasts" در فیس‌بوک قرار دارد که اگر آن را فعال کنید، فیس‌بوک تمامی ویدیوها را حتی اگر دوست نزدیک نباشید نمایش می‌دهد.
آپدیت متفاوت دیگر در فیس‌بوک هم شکل جدیدی از به اشتراک‌گذاری عکس‌ها است. اپلیکیشن فیس‌بوک در آیفون به شما امکان ساخت کلاژهایی می‌دهد که برای نخستین بار عکس و ویدیو در آن مخلوط است. پیش از این عکس‌ها پشت سر هم نمایش داده می‌شد اما حالا عکس‌ها در کنار هم و به شکل یک عکس به نمایش درمی‌آیند. این امکان حالت داستان‌گویی پست‌ها در فیس‌بوک را بهتر می‌سازد.
حالا وقتی در اپلیکیشن فیس‌بوک عکسی را به اشتراک می‌گذارید خواهید دید که عکس‌هایتان طبق زمان و مکانی که گرفته‌اید مرتب شده‌اند. با چند تپ هم می‌توانید عکس‌هایی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید را انتخاب کرده، آنها را پشت سر هم مرتب کنید و نامگذاری کنید. البته این امکان تنها در آیفون فعال شده است؛ پشتیبانی اندروید سال آینده عرضه خواهد شد. اما این کلاژها در هر دستگاهی قابل نمایش هستند.
در تواناتک بخوانید: https://goo.gl/U9NQfX
Add a comment...

Post has attachment
اعمال یک تغییر سازنده در گوگل‌کروم برای مصرف دیتا

کسانی که از اینترنت‌هایی با ترافیک مصرفی محدود استفاده می‌کنند، همیشه به دنبال راهی برای کاهش مصرف دیتای مصرفی خود هستند. گوگل با اعمال تغییری در گوگل‌کروم مصرف دیتای مرورگر خود را از حفظ ۵۰ درصد دیتا به ۷۰ درصد رساند. هدف گوگل از این کار ، کمک به کشورهایی است که سرعت دسترسی‌شان به اینترنت پایین است. در حال حاضر این ویژگی در اختیار کاربران در هندوستان و اندونزی قرار گرفته است و قطعا با گذشت زمان کلیه کاربران در کشورهای مختلف امکان استفاده از این قابلیت را خواهند داشت.

آنگونه که در وبلاگ گوگل‌کروم توضیح داده شده است، عملکرد این قابلیت حذف نمایش تصاویر هنگامی است که با اینترنت ضعیف وصل هستید. این قابلیت به این صورت است که شما تمایل داشته باشید و با انتخاب تصویر دلخواه، تصاویر برای شما نمایش داده می‌شوند. این قابلیت جدید گوگل‌کروم به شدت برای صرفه‌جویی در مصرف دیتای اینترنت موثر است.

گوگل توانسته است با اعمال این قابلیت در مرورگر کروم خود، آن را در مصرف دیتا در مقابل سایر مرورگرها صدرنشین کند. البته چندی پیش اوپرا هم از اپلیکیشن "Opera Max" رونمایی کرده بود. این اپلیکیشن هم تاثیر به‌سزایی در مصرف دیتای اینترنت دارد. این ویژگی گوگل‌کروم در اندروید، به‌زودی برای پلتفرم "iOS" هم به‌روزرسانی می‌شود.

لینک مطلب در سایت تواناتک:
https://tech.tavaana.org/fa/GoogleChromeAndroid
Add a comment...

Post has attachment
معرفی آنتی‌ویروس رایگان و مناسب Total Security

امروزه بحث امنیت در دنیای مجازی، بحث بسیار مهمی است. "Total Security"، آنتی‌ویروس رایگان و مناسبی است که شرکت "Qihoo" آن را تولید کرده است. این آنتی‌ویروس از موتورهای جستجوی آنتی‌ویروس‌های " Avira ، Bitdefender و QVMII" و همچنین تکنولوژی "Cloud 360" برای برقراری امنیت شما در برابر ویروس‌ها و تهدیدات اینترنتی استفاده می‌کند. میزان مصرف این آنتی‌ویروس از "CPU" و "RAM" بسیار مناسب است و استفاده از این آنتی‌ویروس تاثیر منفی بر عملکرد و سرعت ویندوز ندارد. این آنتی‌ویروس تمام نسخه‌های ویندوز را پشتیبانی می‌کند و کار کردن با آن بسیار ساده است و ظاهر بسیار ساده‌‌ای هم دارد.
تاکنون آخرین نسخه موجود این آنتی‌ویروس فاقد فایروال بوده و فقط دارای "AntiVirus/ AntiSpyware" است.

قابلیت‌های این برنامه به شرح زیر است :
۱. چک‌اپ کامپیوتر و یا لپ‌تاپ
۲. ویروس اسکن
۳.سیستم افزایش سرعت
۴. محافظت امنیتی وب‌سایت‌ها
۵. محافظت در هنگام خرید اینترنتی
۶.اسکن فایل‌ها قبل از دانلود

کاربران ویندوز می‌توانند نسخه رایگان این برنامه را از سایت رسمی دانلود کنند و همچنین به راحتی و به صورت رایگان می‌توانند برنامه را هم آپدیت کنند.

لینک مطلب در سایت تواناتک: 
https://tech.tavaana.org/fa/1total_security
Add a comment...

Post has attachment
راهنمای جامع حذف و مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها (تبلیغات)

تواناتک: قطعا برای همه شما پیش آمده است که با باز کردن صفحه مورد نظر خود در سایتی، همراه با آن چندین صفحه تبلیغاتی هم به صورت ناخواسته باز شود. به این سیستم تبلیغاتی، پاپ‌آپ می‌گویند. اخیرا تعداد آن‌ها رشد قابل توجهی داشته و باعث بروز مشکلاتی برای بازدیدکنندگان سایت‌ها می‌شود. 

این تبلیغات حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف می‌کنند و همچنین موجب سنگین و کند شدن مرورگر می‌شود.

حال برای مبارزه و مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها باید از تنظیمات مرورگرها آغاز کنیم، بهتر است از مسدودکننده‌های پاپ‌آپ موجود در مرورگر خود استفاده کنید. در این مقاله ما نحوه مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها در مرورگرهای گوگل‌کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، و سافاری را به شما آموزش می‌دهیم. در ابتدا از به‌روزرسانی مرورگر خود اطمینان حاصل کنید و سپس تنظیمات زیر را وارد کنید.

برای مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها در اینترنت اکسپلور، دستورات زیر را به ترتیب انجام دهید: 
Tools → Options → Privacy
حالا در پنجره مربوط به "Privacy"، تیک مقابل عبارت "Turn On Pop-Up Blocker" را بزنید.

برای مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها در گوگل‌کروم، دستورات زیر را به ترتیب انجام دهید:
Settings → Show advanced settings → Content settings
حالا در قسمت "popups" این گزینه "Do not allow any site to show pop-ups" را انتخاب کنید.

برای مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها در سافاری، دستورات زیر را به ترتیب انجام دهید: 
Safari → Preferences → Security
حالا در قسمت "Web Content" گزینه "Block pop-up windows” را تیک بزنید.

برای مسدودسازی پاپ‌آپ‌ها در فایرفاکس، دستورات زیر را به ترتیب انجام دهید:
Firefox → Preferences → Content
حالا در این پنجره تیک مقابل عبارت "Block pop-up windows" را بزنید.

در ادامه به معرفی افزونه‌هایی می‌پردازیم که شما با نصب آن‌ها بر روی مرورگرتان، می‌توانید پاپ‌آپ‌ها را مسدود کنید. 
از افزونه‌های کاربردی برای مسدود کردن پاپ‌اپ‌ها می‌توان به این افزونه‌ها اشاره کرد: Adblock Plus, Adblock, Poper Blocker, Flashblock, Strict pop-up Blocker, Adblock Plus Pop-up Addon. شما با نصب این افزونه‌ها بر روی مرورگرتان، امکان گشت و گذار بدون تبلیغ وب را تجربه خواهید کرد. 

برای کروم : Poper Blocker - Adblock Plus - Adblock - Popup Blocker Pro
برای فایرفاکس : Adblock Plus - Flashblock - Strict Pop-up Blocker - 
Adblock Plus Pop-up Addon

در بعضی از شرایط افزونه‌های موجود در مرورگرهای شما امکان مسدود کردن پاپ‌آپ‌ها را ندارند و باید از نرم‌افزارهایی مسدودکننده پا‌پ‌آپ‌ها استفاده کرد. برخی از این نرم‌افزارها جز نرم‌افزارهای رایگان هستند و برخی هم جز نرم‌افزارهای پولی.
لیست نرم‌افزارهای رایگان:
AdFender
Popup Free
لیست نرم‌افزارهای پولی:
Super Ad Blocker
Popup Ad Smasher
AdsGone Popup Killer
Popup Purger Pro

ما به شما توصیه می‌کنیم حتما مرورگر خود را تنظیم کنید و افزونه‌هایی را که در بالا معرفی کرده‌ایم نصب کنید تا بتوانید از شر پاپ‌آپ‌ها خلاص شوید. 

لینک مطلب به همراه آموزش تصویری در سایت تواناتک:
https://tech.tavaana.org/fa/StopPopup
Add a comment...

Post has attachment
آپدیت جدید اینستاگرام برای اندروید: مدیریت همزمان چندین اکانت
اینستاگرام تغییرات جدیدی در نسخه اندرویدی ایجاد کرده است. در این آپدیت کاربران قادر خواهند بود چندین اکانت را به شکل همزمان بر روی نسخه اندرویدی اینستاگرام گشوده و مدیریت کنند. یعنی شما از این پس می‌توانید یک حساب کاربری شخصی و یک حساب کاربری کاری داشته باشید.

اندروید اعلام کرده است که آپدیت موردنظر از نسخه ۷.۱۲.۰ اعمال خواهد شد و در حال حاضر برای کسانی که از نسخه بتا اینستاگرام در اندروید استفاده می‌کنند در دسترس است.
احتمالا برای بسیاری از کاربران معمولی اینستاگرام این خبر چندان جالب نباشد اما برای کسانی که چندین حساب در اینستاگرام داشته یا مدیر شبکه‌های اجتماعی هستند امکان بسیار کاربردی و مفیدی است.

در تواناتک بخوانید: https://goo.gl/1WJ0mx
Add a comment...

Post has attachment
گرفتن نسخه پشتیبان از لیست مخاطبان، پیامک‌ها و اپلیکیشن‌ها با Super Backup

با اپلیکیشن "Super Backup" از مخاطبان، پیامک‌ها و اپلیکیشن‌های دستگاه اندرویدی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای بسیاری از ما پیش آمده است که وقتی قصد تعویض گوشی داریم، یکی از دغدغه‌هایمان انتقال اطلاعات مهم از گوشی قدیمی به گوشی جدید باشد. چرا که از دست دادن اطلاعات مهمی همچون لیست مخاطبان و پیامک‌ها در پروسه تعویض گوشی دردسرهایی را برای ما ایجاد می‌کند. "Super Backup"، اپلیکیشنی مناسب است که برای شما از اطلاعاتی چون مخاطبان، پیامک‌ها، و اپلیکیشن‌ها نسخه پشتیبان تهیه می‌کند.

اپلیکیشن "Super Backup"، در مدت بسیار کوتاه از اطلاعات شما، پیامک‌ها، "MMS"ها، رویدادهای تقویم، بوک‌مارک‌ها و فایل‌های "apk" نسخه پشتیبان تهیه می‌کند، و پس از آن شما با ذخیره نسخه پشتیبانی در حافظه "SD"، به سادگی می‌توانید این اطلاعات را در گوشی جدید خود منتقل کنید. البته این اپلیکیشن این امکان را به شما می‌دهد که نسخه‌های پشتیبان را به گوگل‌درایو و یا جیمیل ارسال کنید.

شما می‌توانید از روش‌های اتوماتیک برای گرفتن نسخه پشتیبانی استفاده کنید که به صورت دوره‌ای از اطلاعات شما نسخه پشتیبانی می‌گیرد و ذخیره می‌کند، تا در صورت بروز مشکلات نگران از دست دادن اطلاعات خود نباشید.

لینک مطلب در سایت تواناتک: https://tech.tavaana.org/fa/ApplicationSuperBackup
تلگرام تواناتک: https://telegram.me/tavaanatech
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded