Profile cover photo
Profile photo
Film a doba
11 followers -
Kritický časopis o filmu a době.
Kritický časopis o filmu a době.

11 followers
About
Posts

Post has attachment
Druhé číslo roku 2017 čtvrtletníku Film a doba přináší ucelený tematický blok textů o mladém polském filmu. V rámci daného bloku najde čtenář texty zaměřené na historické okolnosti vzniku silné generace mladých polských tvůrců (Jakub Socha), dále na současný polský dokumentární film (Ewa Sponar). Tematický blok zakončují dva články o filmu Motýlí polibky – recenze Bartosze Żurawieckého a rozhovor Anny Bielak s režisérem Kapelińskim.
Tradičně věnujeme pozornost vybraným festivalovým akcím (Cannes, Febiofest, Oberhausen). V sekci Fórum čtenář najde rozhovor s českým režisérem Václavem Kadrnkou, jehož nejnovější film Křižáček byl vybrán do hlavní soutěže mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Dále je v sekci publikován exkluzivní rozhovor s tchajwanským režisérem Hou Hsiao-hsienem. Mezi další texty Fóra patří esejistická studie Luboše Ptáčka o krimi sérii Svět pod hlavou nebo překlad studie věnované japonskému režisérovi Kendžimu Mizogučimu. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (Glory, Pátá loď, Křižáček, Ztracené město a další) a v sekci „Recenze“ (150 milligramů, Mžitky, Safari, Přes kosti mrtvých, Personal Shopper a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.V sekci Texty čtenář najde exkluzivní materiály k filmu Křižáček režiséra Václava Kadrnky.
Add a comment...

Post has attachment
Třetí číslo roku 2017 čtvrtletníku Film a doba přináší ucelený tematický blok textů věnovaných současnému hororu. Jádrem daného bloku je trojice filmů, na které chceme obzvlášť poukázat a kterým jsme se nestačili podrobněji věnovat v minulých číslech. Jsou jimi Rozpolcený (Split, 2016) M. Nighta Shyamalana, Raw (Grave, 2016) mladé francouzské filmařky Julie Ducournauové a Uteč (Get Out, 2017) amerického herce a debutujícího režiséra Jordana Peelea. Blok je dále doplněn překladem rozhovoru s Julií Ducournauovou a delším článkem Martina Šrajera o současném ženském hororu Tradičně věnujeme pozornost vybraným festivalovým akcím (Benátky, KVIFF, Locarno ad.). V sekci Fórum čtenář najde rozhovor s režisérem Györgym Kristófem, jehož filmový debut Out byl uveden v soutěžní sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes. Dále je v sekci publikován rozhovor s režisérem a producentem Matějem Chlupáčkem. Mezi další texty Fóra patří esejistická studie Martina Šrajera o nové krvi Nového Hollywoodu nebo rozsáhlá studie o H. Korineovi. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (Dunkerk, Neruda, Dobrý časy a další) a v sekci „Recenze“ (Dvojitý milenec, Oklamaný, Svět podle Daliborka, Život za život a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci. Sekce Texty je tentokrát nahrazena knižními reflexemi (Jan Němec, díl II; Archiv A. A. Tarkovského, Jurjevec: zkušenosti vědecké a výstavní prezentace) a kratší zprávou o výstavě Zuzany Mináčové: Život s fotoaparátem.
Add a comment...

Post has attachment
První číslo roku 2017 čtvrtletníku Film a doba přináší ucelený tematický blok textů o japonské filmové nové vlně. V rámci daného bloku najde čtenář texty zaměřené na japonskou kinematografii mezi léty 1950-1980 s důrazem na aktivitu střední generace japonského filmu a na vývoj nástupu nových tvůrců. Na tento text navazuje klasická úvaha Nagisy Óšimy z roku 1958 "Je to průlom? (Modernisté japonského filmu)", která bývá často citována jako manifest japonské nové vlny. Dalším příspěvkem do tématu je analýza filmu, který natočil jeden z méně známých, ale důležitých režisérů Jasuzo Masumura. Soubor věnovaný japonské nové vlně doplňuje portrét experimentálního filmaře Takahika Iimury. Tradičně věnujeme pozornost vybraným festivalovým akcím (Berlinale, Rotterdam, IDFA). V sekci Fórum čtenář najde rozhovor se slovenskou herečkou Terezou Nvotovou, která nedávno debutovala jako režisérka filmem Špína. Dále je v sekci publikován tradiční komentář Jaromíra Blažejovského k úrovni současné české filmové tvorby, tentokrát nazvaný Vstanou noví deprivanti. Mezi další texty Fóra patří esejistická studie Viery Langerové o vývoji komediálního žánru v íránském filmu a úvaha nad otázkami pravdivosti fakt a jejich zkreslování ve velmi sledované miniserii Bohéma. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (American Honey, Červená želva, Sladké sny, Mlčení, Moonlight a další) a v sekci „Recenze“ (Noční zvířata, Špína, Místo u moře, Strnadovi, La La Land, Masaryk a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.V sekci Texty čtenář najde exkluzivní materiály kameramana Marka Dvoříka k filmu Špína.
Add a comment...

Post has attachment
Čtvrté číslo čtvrtletníku Film a doba přináší ucelený tematický blok textů o významném českém režisérovi Karlu Kachyňovi. V rámci daného bloku najde čtenář texty věnované například Kachyňově spolupráci s režisérem Vojtěchem Jasným, filmové trilogii dospívání z počátku šedesátých let nebo Kachyňově normalizační tvorbě (Pavlínka z roku 1974 a Smrt mouchy z roku 1976). Tradičně věnujeme pozornost vybraným festivalovým akcím (Benátky, Jihlava a festival amerického filmu ve Wroclavi). V sekci Fórum čtenář najde pozoruhodný rozhovor s německou režisérkou Maren Ade, která v současné době slaví úspěchy se svým třetím filmem Toni Erdmann. V druhém rozhovoru čísla diskutuje Alena Prokopová s Karlech Ochem, uměleckým ředitelem filmového festivalu v Karlových Varech, o současném světovém filmu. Luděk čertík se zamýšlí nad dílem Franca Piavoliho a Jan Švábenický píše o problematice žánrů v italské kinematografii. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (v rámci tzv. dvojího pohledu se zaměřujeme na film Já, Daniel Blake, dále například na snímky Toni Erdmann, SierraNevada, Neon Demon, Neonový býk a Lichožrouti) a v sekci „Recenze“ (například Začít znovu, Rodinné štěstí, Příchozí, Je to jen konec světa, Požár na moři a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci. V čísle najdete i kritické hodnocení Jan Svobody zaměřené na knihu Lukáše Skupy o filmové cenzuře a v sekci Texty čtenář najde exkluzivní materiály režisérky Galiny Miklínové k filmu Lichožrouti.
Add a comment...

Post has attachment
Třetí číslo čtvrtletníku Film a doba přináší především ucelený tematický blok textů, věnovaných současnému filmu černé Afriky. Téma obsahuje v českém kontextu ojedinělý přehled současného subsaharského filmu nebo portrét významného režiséra Abderrahmana Sissaka. Otiskujeme také rozhovor s tímto tvůrcem. V dalším textu je možné se seznámit například s „kanibalskými válečníky Libérie“. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (MFF Karlovy Vary, MFF Crossing Europe i u nás méně známému filmovému festivalu Telluride). V sekci Fórum čtenář najde pozoruhodný rozhovor s Charliem Kaufmanem nebo také zasvěcený text o posledním filmu Terrence Malicka. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (v rámci tzv. dvojího pohledu se zaměřujeme na film Vlk z Královských Vinohrad, dále například na snímky Učitelka, Neon Demon, Julieta, Frankofonie nebo Paterson) a v sekci „Recenze“ (například Líná zátoka, Tohle je náš svět, Komorná, Sully, Obr Dobr a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.
Add a comment...

Post has attachment
Druhé číslo čtvrtletníku Film a doba přináší především ucelený tematický blok textů, věnovaných francouzskému májovému a pomájovému filmu. Filmy z této doby jsou ideologicky radikální, konfrontují státní i policejní autority a hovoří neustále o „revoluci“, která má v politickém spektru silně levicové až anarchistické konotace. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (MFF v Cannes, Česko-polský film). V sekci Fórum čtenář najde dva pozoruhodné rozhovory (s producentem a režisérem Petrem Oukropcem a s všestranným umělcem Petrem Kubelkou). V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (poprvé i v rámci tzv. dvojího pohledu film Assassin, dále například snímky Naše malá sestra, Realita, Ve stínu žen nebo Carol) a v sekci „Recenze“ (např. Já, Olga Hepnarová, Eva Nová, Nikdy nejsme sami, Spotlight a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.
Add a comment...

Post has attachment
První číslo čtvrtletníku Film a doba, které připravila nová redakce pod vedením šéfredaktorky Evy Zaoralové, přináší především ucelený tematický blok textů o americkém režisérovi Brian De Palmovi. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (Berlinale, IFF Rotterdam, Festival íránských filmů) i českému filmu a jeho podobám v roce 2015. V prvním čísle roku představujeme nový systém rubrik (Glosy, Téma, Fórum) a dáváme prostor k úvaze o vybraných filmových fenoménech i odborníkům z jiných oborů. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (Lobster, Hvězdné války, Osm hrozných) a v sekci „Recenze“ (např. Sázka na nejistotu, Revenant, Rodinný film, Mustang a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci. Nezapomínáme ani na knihy, věnující se různorodým otázkám spojeným s filmem a kinematografií, a uveřejňujeme původní autorské texty před jejich oficiální publikací nebo naopak se značným časovým odstupem jako jejich připomínku.
Add a comment...

Post has attachment
Film a doba 2/2016 - Téma: Francouzský májový a pomájový film
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Film a doba ve světě internetu.
www.filmadoba.eu
Film a doba
Film a doba
filmadoba.eu
Add a comment...

Post has attachment
Film a doba, č. 1, roč. 2016 vyjde již brzy (na přelomu března a dubna). Představujeme první rubriku: Glosy
(inspirace z dob dávno minulých: rok 1967)
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded