Profile cover photo
Profile photo
Film a doba
8 followers -
Kritický časopis o filmu a době.
Kritický časopis o filmu a době.

8 followers
About
Film a doba's interests
Film a doba's posts

Post has attachment
Film a doba, číslo 4, ročník 62, rok 2016
Čtvrté číslo čtvrtletníku Film a doba přináší ucelený tematický blok textů o významném českém režisérovi Karlu Kachyňovi. V rámci daného bloku najde čtenář texty věnované například Kachyňově spolupráci s režisérem Vojtěchem Jasným, filmové trilogii dospívání z počátku šedesátých let nebo Kachyňově normalizační tvorbě (Pavlínka z roku 1974 a Smrt mouchy z roku 1976). Tradičně věnujeme pozornost vybraným festivalovým akcím (Benátky, Jihlava a festival amerického filmu ve Wroclavi). V sekci Fórum čtenář najde pozoruhodný rozhovor s německou režisérkou Maren Ade, která v současné době slaví úspěchy se svým třetím filmem Toni Erdmann. V druhém rozhovoru čísla diskutuje Alena Prokopová s Karlech Ochem, uměleckým ředitelem filmového festivalu v Karlových Varech, o současném světovém filmu. Luděk čertík se zamýšlí nad dílem Franca Piavoliho a Jan Švábenický píše o problematice žánrů v italské kinematografii. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (v rámci tzv. dvojího pohledu se zaměřujeme na film Já, Daniel Blake, dále například na snímky Toni Erdmann, SierraNevada, Neon Demon, Neonový býk a Lichožrouti) a v sekci „Recenze“ (například Začít znovu, Rodinné štěstí, Příchozí, Je to jen konec světa, Požár na moři a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci. V čísle najdete i kritické hodnocení Jan Svobody zaměřené na knihu Lukáše Skupy o filmové cenzuře a v sekci Texty čtenář najde exkluzivní materiály režisérky Galiny Miklínové k filmu Lichožrouti. 

Post has attachment
Film a doba, číslo 3, ročník 62, rok 2016
Třetí číslo čtvrtletníku Film a doba přináší především ucelený tematický blok textů, věnovaných současnému filmu černé Afriky. Téma obsahuje v českém kontextu ojedinělý přehled současného subsaharského filmu nebo portrét významného režiséra Abderrahmana Sissaka. Otiskujeme také rozhovor s tímto tvůrcem. V dalším textu je možné se seznámit například s „kanibalskými válečníky Libérie“. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (MFF Karlovy Vary, MFF Crossing Europe i u nás méně známému filmovému festivalu Telluride). V sekci Fórum čtenář najde pozoruhodný rozhovor s Charliem Kaufmanem nebo také zasvěcený text o posledním filmu Terrence Malicka. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (v rámci tzv. dvojího pohledu se zaměřujeme na film Vlk z Královských Vinohrad, dále například na snímky Učitelka, Neon Demon, Julieta, Frankofonie nebo Paterson) a v sekci „Recenze“ (například Líná zátoka, Tohle je náš svět, Komorná, Sully, Obr Dobr a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.


Post has attachment
Film a doba, číslo 2, ročník 62, rok 2016
Druhé číslo čtvrtletníku Film a doba přináší především ucelený tematický blok textů, věnovaných francouzskému májovému a pomájovému filmu. Filmy z této doby jsou ideologicky radikální, konfrontují státní i policejní autority a hovoří neustále o „revoluci“, která má v politickém spektru silně levicové až anarchistické konotace. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (MFF v Cannes, Česko-polský film). V sekci Fórum čtenář najde dva pozoruhodné rozhovory (s producentem a režisérem Petrem Oukropcem a s všestranným umělcem Petrem Kubelkou). V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (poprvé i v rámci tzv. dvojího pohledu film Assassin, dále například snímky Naše malá sestra, Realita, Ve stínu žen nebo Carol) a v sekci „Recenze“ (např. Já, Olga Hepnarová, Eva Nová, Nikdy nejsme sami, Spotlight a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci.
Popis: 1× kniha, brožovaná, 84 stran, 21 × 32 cm, česky

Post has attachment
Film a doba, číslo 1, ročník 62, rok 2016
První číslo čtvrtletníku Film a doba, které připravila nová redakce pod vedením šéfredaktorky Evy Zaoralové, přináší především ucelený tematický blok textů o americkém režisérovi Brian De Palmovi. Dále věnujeme tradičně pozornost vybraným festivalovým akcím (Berlinale, IFF Rotterdam, Festival íránských filmů) i českému filmu a jeho podobám v roce 2015. V prvním čísle roku představujeme nový systém rubrik (Glosy, Téma, Fórum) a dáváme prostor k úvaze o vybraných filmových fenoménech i odborníkům z jiných oborů. V rubrice „Kritika“ systematičtěji hodnotíme vybrané snímky (Lobster, Hvězdné války, Osm hrozných) a v sekci „Recenze“ (např. Sázka na nejistotu, Revenant, Rodinný film, Mustang a další) se úsporněji zaměřujeme na filmy v české distribuci. Nezapomínáme ani na knihy, věnující se různorodým otázkám spojeným s filmem a kinematografií, a uveřejňujeme původní autorské texty před jejich oficiální publikací nebo naopak se značným časovým odstupem jako jejich připomínku.
Popis: 1× kniha, brožovaná, 116 stran, 21 × 32 cm, česky

Post has attachment
Film a doba 2/2016 - Téma: Francouzský májový a pomájový film
Photo

Post has attachment
Film a doba ve světě internetu.
http://filmadoba.eu/

Post has attachment
Film a doba, č. 1, roč. 2016 vyjde již brzy (na přelomu března a dubna). Představujeme první rubriku: Glosy
(inspirace z dob dávno minulých: rok 1967)
Photo

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Nová Film a doba vyjde koncem března 2016.
Wait while more posts are being loaded