Profile cover photo
Profile photo
Permakultur Kolektifi
174 followers
174 followers
About
Posts

Mart Ayı Atölye Programımız aşağıda yeralan şekildedir.
Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz. Atölyelerin detayları için yanlarında yeralan bağlantılara bakabilirsiniz.

4 Mart 2017 - Murat Akhuy ile Toprak Kursu - saat 10:00 - 18:00 - halka sanat projesi, Moda. Detaylar için http://istanbulpermakulturkolektifi.org/…/etkin…/134-toprak1

11 Mart 2017 - Murat Demirtaş ile Ekşi Maya Ekmek Atölyesi - saat 11:00 - 14:00 - halka sanat projesi, Moda. Detaylar için http://istanbulpermakulturkolektifi.org/…/etk…/135-eksimaya3

11 Mart 2017 - Nejat Pars ile Beyaz Peynir Atölyesi - saat 14:30 - 18:30 - halka sanat projesi, Moda. Detaylar için http://istanbulpermakulturkolektifi.org/…/…/136-beyazpeynir6

12 Mart 2017 - Bahara Hazırlık Atölyesi - Nejat Pars - Dilek Yalçın Demiralp - saat 11:00 - 18:00 - halka sanat projesi, Moda. Detaylar için http://istanbulpermakulturkolektifi.org/…/137-baharahazirli…

19 Mart 2017 - Nazım Tanrıkulu ile Bahar ve Yaz için Doğal Kozmetikler Atölyesi - saat 12:00 - 17:00 - halka sanat projesi, Moda. Detaylar için http://istanbulpermakulturkolektifi.org/…/138-dogalkozmetik1
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Yeni bir yıla girerken 2014'te bizlerle birlikte olan eğitmenlerimize, katılımcılarımıza, arkadaşlarımıza, ailelerimize ve ev sahibimize teşekkür ediyoruz. Yeni yılın huzur, barış, doğa ile dost ve içiçe geçmesini diliyoruz.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
 Senem Tufekcioglu ile Pratik Ev Permakültürü(PEP) Kursu.
2 Kasım, 10:00 - 3 Kasım, 19:00
Açıklama
Daha sağlıklı bir yaşam için çabalarken, bizi çevreleyen tehlikelerden ne kadar haberdarız? 
Tükettiğimiz gıdaların, kullandığımız deterjanların, giydiğimiz giysilerin, yepyeni mobilyalarımızın içinde hangi kimyasallar var? Peki, bunlara karşılık kullanabileceğimiz alternatiflerimiz nedir?

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda tüketici olarak daha bilinçli seçimler yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri bir araya topladık… 

Bundan böyle yaptığınız alışverişlerde, paranızın karşılığında evinize aslında ne götürüyor olduğunuzun bilincinde olacaksınız. 

Unutmayın, her birimizin tüketici olarak bir ürünün raflarda kalıp kalmaması konusunda oy hakkı var! Neye oy verdiğimizi bildiğimiz sürece güç bizdedir ve eğer biz istersek tüm o raflar kaçınılmaz olarak sağlıklı alternatiflerle dolar. 

---o---

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda, Permakültür Etikleri, Tasarım İlkeleri ve bunların bir şehir ortamında ne şekilde kullanılabileceğini öğreneceğiz. İki gün süren kurs sırasında, şehir hayatımızda iç içe olduğumuz tüketim maddelerini yakından tanıyacağız ve alternatif çözümlerden bahsedeceğiz. Permakültür yaklaşımının şehir hayatındaki pratik uygulamalarına örnekler görecek ve edindiğimiz bu yeni bilgiler ışığında kendi evimizde nasıl bir değişim yaratabileceğimizin farkına varacağız.

Atölye çalışmasının içeriğinden bazı konular:
Permakültür Etikleri ve Tasarım İlkeleri
Doğal mı Organik mi?
Toprak ve önemi
Sağlıklı gıda için sağlıklı tohumlar
Tükettiklerimizin içinde neler var?
Bilinçli tüketim için bilinçli seçimler yapmak
Kimyasal kirleticiler
Pratik ve Alternatif Tarifler
Ev tipi pratik permakültür uygulamaları
Teras, Balkon, Pencere Önü Bahçeleri
Permakültür ile topluluk oluşturma; Mahalle Bahçeleri

Program:
10:00-11:30 (Ders)
11:30-12:00 (Çay/Kahve İkramı)
12:00-13:30 (Ders)
13:30-14:30 (Öğle arası)
14:30-16:00 (Ders)
16:00-16:30 (Çay/Kahve İkramı)
16:30-18:00 (Ders)

*Atölye çalışması, Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10:00′dan akşam 18:00′e kadar sürecektir.
**Zaman konusunda sıkıntı yaşayan katılımcılara kolaylık olması açısından kursa tek günlük katılım seçeneği de sunuyoruz. Detayları aşağıdaki “Sertifika” başlığından okuyabilirsiniz.
***Atölye çalışmasına katılmak için daha önce herhangi bir permakültür deneyimi şartı aranmamaktadır. 
****Kurs sırasında katılımcıların konuya daha fazla odaklanmalarını sağlamak ve araştırmaya teşvik etmek amacıyla ders notu verilmeyecektir. Yanınızda not defteri, kalem getirmenizi rica ederiz.

Ücret: İki gün için toplam 240 TL (KDV dahil)dir.

Sertifika
Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursu Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) onaylı, 4 modülden oluşan toplam 2 günlük bir kurstur. Kursun bitiminde 4 modüle de devam eden katılımcılara sertifika verilecektir.

Ayrıca, katılımcılar arasından daha önce Permakültür Tasarım Kursuna (PDC) katılmış olan permakültür tasarımcıları, bu sertifika ile kendileri de PEP kursu vermeye hak kazanacaktır. (Bu konuyla ilgili detaylar için kurs sırasında Senem Tüfekcioğlu’ndan bilgi alabilirsiniz.)

Zaman konusunda sıkıntı yaşayan katılımcılara kolaylık olması açısından kursa tek günlük katılım seçeneği de sunulmaktadır. 2-3 Kasım tarihlerindeki kurs için tek günlük katılım seçeneğinden yararlanmak isteyenler, tek gün karşılığı kurs ücreti olarak 120 TL (KDV dahil) ödeyeceklerdir. (Permakültür ile yeni tanışan katılımcıların müfredatta sıkıntı çekmemeleri için öncelikle ilk iki modulü almalarını rica ediyoruz.)

Farklı tarihlerde yapılacak PEP kurslarına katılarak tüm modülleri tamamlayanlar da sertifika almaya hak kazanacaktır. 

Kayıt ve rezervasyon:
Kurs en az 6, en fazla 30 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.
Son kayıt tarihi 1 Kasım’dır. Rezervasyonların kesinleşmesi için bu tarihe kadar ön ödemenin yapılmış olması gerekmektedir. Ön ödeme olarak 100 TL alınacaktır. Geri kalanı etkinlik sırasında nakit veya havale yoluyla ödenecektir.
Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderilmesi rica olunur.

Senem Tüfekcioğlu kimdir?
İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oluyor ama sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamıyor. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı dönüyor ve permakültürle tanışıyor. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’yle birlikte çalışmaya başlıyor. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulunuyor. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali” organizasyon komitesinde görev alıyor. 2013 Mayıs ayında “Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi” isimli uygulamalı bir kurs veriyor.

İstanbul’da oturuyor, kendi küçük balkon bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Mukundoom ve Merve Tekin ile Ubuntu - Benim cunku Biziz diyoruz... Oasis oyunu ile topluluk olusturmayi ogreniyoruz. Detaylar icin:
https://www.facebook.com/events/412876218822836/
Add a comment...

Post has attachment
Jillian Hovey Turkiye'ye geliyor. Istanbul Permakultur Kolektifi ile bir atolye duzenliyor. Detayli bilgi icin:
https://www.facebook.com/events/159967504209423/
Add a comment...

14 Eylul 2013 saat 13:00'te Halka Sanat Projesi"nin yeni mekaninda Kir Cocuklarindan Ozgen Saatcilar ile Sabun Yapiyoruz. Yerimiz 20 kisi ile sinirli. Katilmak istiyorsaniz lutfen bize e-posta gonderiniz.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded