Profile

Cover photo
Archiv PTP-VTNP
6 followers|219,460 views
AboutPostsCollectionsPhotosVideos

Stream

Pinned

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Jak na prohlížení fotografií?

1. Vybrané album zobrazíte kliknutím na název alba.
2. Otevře se vám celá fotogalerie vybrané akce.
3. Kliknutí na kteroukoli fotku ji otevřete ve větším okně. Šipkami na klávesnici nebo ve spodní části pod fotografií prohlížíte další fotografie z alba.
4. Kliknutím na křížek v pravém horním rohu fotografie zavřete okno s fotografií a vrátíte se zpět do alba.
5. Kliknutím na šipku zpět (←) v prohlížeči (nebo na klávesu ← Backspace na klávesnici) se vrátíte zpět na úvodní stránku archivu PTP.

Zobrazení prezentace na celé obrazovce

1. Ve vybraném albu klikněte na libovolnou fotku, kterou chcete vidět ve větší velikosti.
2. Kliknutím na položku "Prezentace" nad fotografií fotku zobrazíte přes celé okno.
3. Kliknutím na tlačítko "Přehrát" spustíte prezentaci.
4. Prezentaci ukončíte zmáčknutím tlačítka (Esc) v levém horním rohu na klávesnici.

Další nápovědu naleznete na https://support.google.com/plus/topic/6023040?hl=cs&ref_topic=3049663
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Spravedlnost?

Odhodlávám se psát jedny z nejodpornějších slov a událostí, které jsem kdy zachytil svoji rukou.. Zamýšlím se nad krutou skutečností, která charakterizuje období služby u PTP v roce 1953…
Ty sedíš tam dole 600 metrů pod kořeny stromů a poslouchám…co všechno mohlo zapůsobit na výplod lidského zla, neřestí, řítících se jako lavina celým ostravským koridorem…
Úryvek: Ty jsi ženatý?
No, pane, abych nebyl.
A děti?
To je, kurva - to má kule. Na to si nepotrpím. Já musím mít, kurva, volnost
Kurva, to byla žába zrcz. A toto zrcz zaznívá každou chvilku…je to dodatek při havířském bagování. ..To bylo v Českém Těšíně. Kurva. A ONA ¨přišla k bráně, a taky manželka…Kurva , zrcz ona byla doktorka. To víš, já nejsem žádnej takovej se shora. Ale ona mně přeci jen seděla. To byla mr…ačka. To se šlapalo. …Byl jsem tam taky tancovat s kámošem a kus dál vidíme dvě ženský. A ta jedna, to byla ona. Za chvíli jsme se zčuchli…to mělo kule. To mělo kule!…A teď přijela se starou a u brány se pohádali. Pak jsem řek …s tou doktorkou…zrzc…A jiná, to je moje milenka z Petřvaldu.. To rande mám tuhle neděli…
Ty jsi přeci jen kaňour.
To ti byly čísla. S doktorkou to mělo kule! Já myslel, že jí neoddělám…Pak jsem se najedl…

(Ukázka dole, květen 1953)

 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Prožito…
(23. 6. 1953)

Npr. : Soudruzi, mám vám dnes něco říct ohledně mimořádných událostí u naší roty. Jistě víte o útěku - sběhnutí - vojína Hubenýho dne 20.6. 1953. Chtěl bych rád slyšet vaše stanovisko k tomu případu a budeme o tom pak mluvit. Pak jsou tu dál případy úrazů, a to vojína Kantora a vojína Netopilíka. I o nich budeme mluvit. Tak, a nyní se rozhovořte…(Ticho)
Nejlépe by bylo, kdyby začali mluvit ti, kteří s ním byli na světnici a pak na pracovišti (Ticho)
Je tu vojín Chlouba?
Chlouba: Zde, Já sem s ním přijel už z Bíliny. Už tam byl mezi námi něco jiného než my.Taky jsem se s ním moc nestýkal, protože sem měl směnu vždycky po něm. On měl při útěku v tom týdnu při útěku odpolední a já noc. Také dole jsem ho moc neviděl.
Npr.: No, dobrá, a další?
Vojín Prát: Já sem ho moc neznal, pouze z příležitosti v pěveckém kroužku. Vím, že se do zpěvu zapojoval a byl také na estrádě 14. 6.. Také ho znám z toho dne, jak omdlel při nástupu. A často si naříkal na srdeční záchvaty. Avšak chtěl bych …k jeho případu říct jednu poznámku. Jak máme my, a mluvím ve funkci agitátora, odůvodňovat soudruhům zákaz vycházek a dovolenek vyplývající z takových případů, kteří dobře pracují při dobrých výkonech a procentech - i ve vojenském zaměstnání jsou pilní a svědomití? Když tihle, na které se zákazy vztahují - tj. bez rozdílu celá rota - mají trpět za jimi nezaviněnou mimořádnou událost. A jak opravdu za to může ten, který třeba Hubenýho vůbec nezná, nebo má jinak směny než on. A je možné - co si asi všichni myslíme, že by se člověk jako Hubený svěřoval o útěku druhým?. Myslím že ne. Poraďte nám, jak takovou situaci vysvětlovat soudruhům a klást za důvod zákazu to, že jsme měli na dotyčnýho dávat pozor my.
Npr.: Nikdo byste nevěděl, kde takový Hubený může být? No. Chlouba. …
Vojín Chlouba: Myslím, že nejspíš doma. Protože si tu kupoval dětskou soupravičku a dvoje tepláky. To vím… a říkal, že je pošle domů. Tak si myslím, jestli je nevezl domů.
Npr.: A neříkal někdy něco jako že uteče, apod.
Vojín Chlouba: Říkal to. Ale vždycky v takové legraci. Několikrát jsem to slyšel, ale vždycky, když jsme měli nějakou zábavu. On vůbec nám připadal jako by to neměl v hlavě v pořádku.
Npr.: A vy jste to nedovedli hlásit, když to říkal. My bysme se na něj více podívali. Je to vaše vina, že utekl! Kdybyste ho včas hlásili, tak se to nestalo..
Vojín …: Bydlím s ním na světnici a hlásil jsem jeho nepřítomnost hned, jakmile jsme to zjistili. On měl odpolední, já ranní. Když jsem po probuzení o půl čtvrté ráno neviděl Hubenýho v posteli, ihned jsem to hlásil desátníkovi, který zařídil další …a pak se po něm pátralo. Víc jsem nemohl udělat a světnice taky ne
Npr.: Co vy tomu řeknete, Knitle?
Vojín Knitl: Já jsem s ním bydlel dříve, po přestěhování na jinou světnici jsem se s ním neviděl.
Vojín Běhunek: Ale nejdivnější bylo to,že to byl právě Hubený, který zdrhl. On, přeci, když jsme nebyl někdo na cimře, hned hledal, abychom nikdo neutekl. A potom byl ještě jako "úderník" a to na nás ještě víc dohlížel.
Npr.: To vím, ale takhle se choval. Vy o tom snad někteří víte, že jednou přišel přímo ke mně do kanceláře a hlásil, že nemůže najít velitele družstva Dvořáka. Ten však byl v ty dny , a dodnes je na ošetřovně. Hlásil mě to, a dobře vím, že tak postupoval.

…A tak pokračovala schůze. Z dalších diskusních příspěvků se rozvinula debata do rušných chvil s velitelem stojícím před rotou. Bylo málo odpovědí na stručné, pevné a jednotné rozhodnutí roty až k tomu, že se zákazem dovolenek také nesouhlasí.
… Není vůbec přípustné zdravému lidskému uvažování takové rozhodnutí, zvláště ve dnešních vojenských poměrech, kdy řády praví, že každý zodpovídá ve svých činech a jednáních sám za sebe.
…Celá schůze nebyla schůzí, ale vzpourou proti rozkazu. …Na vojně řeč nepřípustná. Událo se přeci 23. 6. 1953 na Ostravsku.
A bylo dále řečeno:…
Vojín Machač:Ať se zatočí s takovými lumpy jinak. Mají kazit ostatním …výhody Ať dostanou prokurátora, když nestačí kázeňské tresty. Jsou to darebáci stále stejní, ale stále se spíše ochraňují (Kuchař, Jirásek, Písařík aj.), než aby se jejich průsery trestaly. Byl bych pro to, aby se na nich prokurátory nešetřilo.
…Velitelé k těmto řečem nemají žádné poznámky…
Vojín …A jestliže se stal úraz s. Kantorovi, není vůbec opodstatněné považovat to za mimořádnou událost. Kantora všichni známe. Je to člověk jeden z nejlepších z nás ze všech. Je to jeho první úraz na šachtě za dva roky. O úmysl se určitě nejedná. Víme, že po peněžní reformě potřebujeme každý nějaké peníze. Natož Kantor, který je ženatý. A proč by si měl dělat schválně úraz, když to má tak blízko a každý týden - když se to povede - může být doma. Kantor je jeden z dobrých pracovníků ,ale je dobrý i při vojenském zaměstnání….Co byste tomu řekl vy, nadporučíku?
Npr.: No, tohle je všechno pravda. Ale je tady nařízení - rozkaz vyššího velitele, který říká, že i úraz je mimořádná událost. A útěk i úraz dává dvě mimořádné události, která zaviní to, že celá rota nemá vycházky
Vojín Foltýn: Jak se na to máme dívat my, třetí ročník? Z nás podobnou věc jako Hubený, nikdo neudělá.My starší musíme trpět za toho, kdo je lump? Ať přijde mezi nás a popovídáme si
Npr.: To nebude teď možný, je v nemocnici.
Vojín Jindrák: Já jsem taky třetí ročník a dívám se na to tak jako Foltýn. Proč nepřijde s. major mezi nás, aby viděl, jak jeho rozkazy působí. Už jsme to žádali vícekráte - přímo k případům našeho třetího ročníku -, ale nikdy nepřijde. Viděli jsme ho jen jednou na pohovoru s těmi, kteří nešli na dobrovolnou pracovní neděli. A pak těm, kteří nešli zarazil vycházky. Takovým způsobem se mezi nás jednou dostal.
Npr.: Nechte si poznámky o s. majorovi a jeho rozkazech. Teď jste vojáci a rozkazu velitele se nediskutuje.
Vojín Jindrák: To vím skoro tři roky, ale i když jsme podle některých jiní lidé, nejsme přeci zločinci. Nikdo z nás nezabil svoji matku!
Vojín Košťál: Není snad možné zakázat dovolenky všem, když jeden provedl něco, za co druzí nemohou….je to nesprávný a nelidský.
NPR.: Je to rozkaz velitele a o tom se nediskutuje.
Vojín Košťál.: Pak je to ale blbost.
Npr.: Takhle se Košťál nevyjadřujte. Nebudu o tom s vámi mluvit.
Vojín Košťál Vojna…kojná…svoboda…
Vojín Petrlák: S rozkazem majora se rozchází vaše postavení jako vychovatele. Také s tím nesouhlasím
Vojín Erba: Já vám řeknu, utect odasaď není žádné umění. Víte, že jsem měl útěk asi před třemi měsíci, od té doby sekám latinu, a řek sem si, že do konce vojny, to vydržím. Ale teď si představte, v neděli mi má přijet návštěva děvčete ze západních Čech. Jestli nebudou vycházky, tak prchnu. To vám tady říkám.
Nadp.: No, vy si to rozmyslíte…
Erba: To asi ne
Vojín Ringoš. A mě má přijet také návštěva. Jsem třetí ročník, ale uteču přes plot taky. To mě neudržíte

Npr.: Já myslím, že si to všichni rozmyslíte. Protože s takovými to může dopadnout špatně, jestli ne tragicky!
…Šum na schůzi…snad po nás začnou střílet…
Vojín Střeštík: Já myslím, že všechno to, jak se s námi zachází neodpovídá vojenské výchově. Třeba top tvrzení, že jsme Hubenýho mohli vidět na šachtě nebo v koupelce. S. npr., když vyjdete po šichtě z klece a jdete se umýt, vůbec nekoukáte na někoho, zda tam je nebo není. Jste utahaný a hledíte co nejrychleji se dostat na tábor k jídlu, protože po šichtě jsme všichni hladoví jako vlci. Nakonec ještě za to, že děláme, a ne právě v lehkých podmínkách máme zaražené plným právem nám patřící výhody?! Za to vám pěkně děkujeme
Npr.: Myslím, že toho je už dost. Moc si dovolujete
…Dopoledne se s. na schůzi k těmto případům svými vlastnoručními podpisy zavázali, že podobné události se už nestanou …a že budou bojovat proti "zběhovosti"
Vojín Foltýn: Já si myslím, že podobné závazky jsou zbytečný, protože našim závazkem má být přísaha a v té je obsaženo všechno. (Obecný souhlas)
Npr.: Ale přesto , soudruzi to podepsali a já doufám, že to uděláte taky.

…Schůze skončila, ale neskončila nespokojenost s jednáním velitelů. …až do pozdních hodin, dlouho po večeru ….Protesty proti takovému trestaneckému životu se zhutňovaly a zostřovaly. …zvyšovala se nenávist. …
…Napsané je drobným zlomkem - zmínkou - o vzplanutí zatajovaných afektů a chování vojáků…Zůstávají jen nezodpovězené otázky, řešení atd. neexistuje… Jednou budou tyto zlomky asi zapomenuty, ale určitě to tak není správné….

 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Pijan

Kok…kok…kok
Já, když vidím strouhu
Počnu míti hroznou touhu
Po dlouhém toku šňapsu
…vyprazdňujíc kapsu.
To moje záhuba,
Jež z počátku mě zarubá.

Zle, otčino, jsem pijanem,
Co nezná pití meze.
Zle otčino, pod divanem
Se to špatně leze!

Radš´neznat svoje jméno,
Jež k slávě pijanstva budiž posvěceno.

To káži já vám pijanů žezlo,
By poučení do vás lépe vlezlo.
Vy (pijani) uznáte mi zjista,
Že to je pravda čistá.

Za poučení mějte:
Raději se smějte!
Říkám - nechte toky, neloučíc se s loky
Dobré černé kávy, co vám přidá zdraví!
Nebo pijte čaje
Svěží hlavu maje!

To poučení moje není,
Ale přeci
Tyhle věci
Nejsou jen tak k zahození.

(16. 5. 1953)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Ku odplatě

Ku odplatě
Za nelidství,
Všechna smilství
Na šachtě.

Ku odplatě co tě tíží
V dusné díži
Na šachtě.

Ku odplatě
Za rozsudky,
Za žaludek
Na šachtě.

Ku odplatě
Přechování,
Nadávání
Na šachtě.

Ku odplatě
Za nemoce,
Bdělé noce
Na šachtě.

Ku odplatě
Tvého věku
Doby vleku
Na šachtě.

Ku odplatě
Za násilí
Víra sílí
Na šachtě.

(2. 5. 1953)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Úvod k pamfletu …

Přátelé, přátelky,
Diváci obého pohlaví.
Nahrajem padělky
Nové vám do hlavy, do mozku vkradem. Dle přání, předem i zadem,
Jak libo komu.
Však! U sta hromů
Nechcem vás nudit
Nechcem vám blábolit,
Z dřímot vás budit.
Chcem života úryvek hrát
A úryvku toho ještě jen kousek,
Vy znáte přes spletitost, co den může dát…
Zkrátka hrát - a z brady husté vyjmout jen fousek.

Trochu i přehnat snad,
Zabláznit, řekl by kdosi,
Však ať je to tak či tak prohlédnem leckomu šosy.

Chvilenku vážně, pak trochu jinak,otevřem mnohé vám vášně,
Kterým je nepřítel myšlení slimák.

Otevřem minulost, k budoucnu půjdem,
Jen se tak nemračte,
Tu vzdálenost ujdem
Za minut pár, snad o trochu víc
A u vchodu se netlačte, herci jsou též lidé - víc nic.

Oni vám k životu přináší sůl
Jeden to dokáže, druhý se snaží,
Věřte však, že herecká hůl
Ve světě zde přece jen váží.

 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
IX. SJEZD ČESKÉHO SVAZU PTP - VTNP

KONANÝ 27. ZÁŘÍ 2016
V KONGRESOVÉM SÁLE DOMU ARMÁDY
V PRAZE 6 - DEJVICÍCH
 ·  Translate
70 nových fotek · Album uživatele Archiv PTP-VTNP
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Výroční členská schůze ÚO Uherské Hradiště 11.10.2016
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Vzkazy na "luftnách" (Epigramy od "obsluhy",1953)

Vždycky čisti žlaby kolem,
Bych nemusel tě zváti volem.

Mně nenaštveš tak brzy,
Jen to mě na tě mrzí…
A píši ti to pádně:
Maž motory řádně.

Ulož naši lopatu
Vždy na svoje místo,
Abych ihned před šichtou
Mohl jít najisto.

Už za jednu lopatu
Dolu jsem dal útratu.
Ale nechtěj odplatu
Na hrubý pytel - záplatu.

Při motoru nemazání
Všechno ať ti strach nahání,
Svědomí i tělo buší,
Vem ďas tvoji bídnou duši.

A ty šrouby utahuj.
Ve Slezsku se říká CHUJ
Tomu, který povinnosti
Neplní, ku druhým k zlosti.

Nebudeš-li čistit tůry
V noci ať tě straší můry
Ode mne až po důlního,
Včetně zákona trestního…
…není to nic solidního
pro mě, ani pro důlního.

Tohle přání mám já k tobě..
Lopatu s´měl v každé době.
A tvoje ruka svalnatá
By znala, co je lopata!
A ihned z šichty hodně prudce
Přirostla ti v obě ruce.

I ty jedna stará kobro
Nebudeš-li činit dobro
Na té túře naší,
Ať tě všechno straší. Povídaví, hluší
V mozečku haraší,
Jak se tobě sluší!!!
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Já chtěl bych povědět …

Já chtěl bych tolik znát,
Já chtěl bych povědět
Co cítím, tuším v duši mé.
Dnes všech chtěl se smát
Jen dobro v srdci znět,
Nenávidět , ničit zlé.

Smát se světu dneška
A myslet na soulad,
Kdy každá chvíle těžká, zdá se býti snad.

Vejce Kolumbova
Chybí nalézt nová,
Nalézt nová slova,
Která změny chová.

Chopit se jen vesla
V říši zaslíbené,
Jež nikdy nepoklesla a v budoucnost se žene.

Chopit se jen, chopit,
Dlouho se nečeká,
Myšlenky netopit.
Zdráv buď, kdo se neleká.
Smát se světu dneška…

( Dole 18. 5. 1953)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Čistě

Než vezmeš na stůl jídlo
Vzpomeň o čistotě:
Že k rukám patří mýdlo,
Kartáč a krém k botě.

Pak teprv k jídlu zvu tě
A přeji Dobré chutě.

Žádej jídla tolik,
Kolik třeba k práci.
Bojuj proti zbytkům
v těch práce se jen ztrácí.

(Dole, 1954)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Archiv PTP-VTNP

Shared publicly  - 
 
Lásko …

Lásko! Milenců lásko!, rejdivá myšlenek, nápadů chásko,
Jak světem ty vládneš, kraluješ životu,
Nehledě na bídu, na záště, na psotu.

Ti lidé, co milují
Den co den chtějí tě mít, v náručí svírat - a hubují,
Když v klíně tvém v polibcích
Mohou dlít.

Vládneš jim sama,
Samotinká v kráse,
Kdy sejdou se - muž a panna
A o tobě jim zdá se.

Vládneš jim mnohem víc
Než přiznat ti chtějí
A dáš-li jim pak možností na tisíc,
Ani jedné rozumět neumějí.

Přetneš - ty znáš to - života denního kal,
Svedeš i toho, kdo dosud tě nepoznal,
Osvítíš temnoty, očerstvíš vzduch,
Lidské trampoty zničí tvůj duch!

Slabochem každý je,
Kdo tebe potkal a přítmí měl, ať Romeo či Julie
Každý se v tobě zapomněl.

Pak i smrt stává se životem.
Pak i žal změní se v útěchu.
Pak láska je života klenotem
A tobě se útrapy vtělí jen do vzdechů.
Nechceš víc procitnout,
Ač, sen, že to nejsladší , víš
Nenajdeš v světě si nižádnou skrýš,
Co ukrýt dokáže slůvka i činy
Lásky opojení - odpouštět viny.

Lásko má, lásko první i poslední,
Vždy s tebou kdy setkám se
v očích se rozední.
Noc je pak dnem a den nocí,
Žár i chlad těla zas příjemnou emocí.

Pak těžko odmítnout, co příroda dá ti a optá se, kdo účty splatí,
Z lidu i řádů jen výsměch zbývá …,
vždyť láska si porodí z těl mrtvých živá.
A peníze, zlato, únos či zločin
ukryje, zabije milenec očím.

Smysly pak v orchestru udávaj´prim,
Života bědy změní se v dým,
Který sic plaše odvane v dál,
Však neschopen tam, kde nebyl zván.

Lásko, ty, lásko má, moudrá a rozumná
Poznalas světa šíř´…
Od moří po humna.
Nuž, pověz svým otrokům
Kolika důvody poraníš cit!?
Kolik těch přeměn dokážeš mít!?
Kolika lidem ty vzchopíš je žít!?
Kolika napjetím zpřetrháš nit!

Lásko, ty, lásko má…
Kolik máš vlastností v duši?
Kolik máš hluchých, co nejsou hluší?
Kolik máš plánů - vpřed i zpět?
Kolikrát patřil ti svět?

(Dole, 13. 9. 1954)

 ·  Translate
1
Add a comment...
Archiv's Collections
Story
Tagline
Svaz Pomocných technických praporů - Vojenské tábory nucených prací České republiky
Introduction

Svaz Pomocných technických praporů – Vojenské tábory nucených prací České republiky (dále jen Svaz) je dobrovolné sdružení příslušníků bývalých Silničních praporů ženijního vojska (SPŽV) a Pomocných technických praporů (PTP). Byl založen za účelem řešit zájmy jeho členů a jejich rodinných příslušníků při prosazování morální a politické rehabilitace, důchodového a zdravotního zabezpečení a dalších oprávněných nároků, vyplývajících z jejich zařazení do vojenských táborů nucených prací v důsledku politické persekuce v letech 1948 až 1954.

Svaz byl založen na svém I. sjezdu 25. května 1968 v Praze v paláci Žofín na Slovanském ostrově. Organizace měla být zárukou dodržování lidských práv a svobod. Dříve, než se mohl zaregistrovat jako společenská organizace, byla jeho činnost ukončena vpádem vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna téhož roku.

Dne 17. února 1990 se konal II. ustavující sjezd. Zúčastnilo se ho na 4 tisíce mužů. V současné době Svaz sdružuje přibližně ještě více než tři tisíc členů (mužů). Je řízen Ústřední radou, volenou na celostátním sjezdu Svazu. Ústřední rada má odborné komise, zaměřené na jednotlivé její činnosti. Svaz se organizačně dělí na dva zemské Svazy (Český a Moravskoslezský), které jsou řízeny zemskými výbory volenými na zemských sjezdech. Zemské svazy mají paritní zastoupení v Ústřední radě Svazu. Členové PTP (muži) a od roku 2006 i členky PTP (ženy-vdovy) jsou organizováni v Čechách v Okresních klubech, na Moravě a ve Slezsku v Územních organizacích v rámci bývalých okresů.