Profile

Cover photo
Neil Ruci
Works at Menager artistik
Attends University of Tirana
Lives in Tirana e Re Libri Universitar, Rruga Abdyl Frashëri, Tirana, Albania
17 followers|24,909 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

Neil Ruci

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
Trashegimni kulturore..
 ·  Translate
2
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
O moj kenga labe cme bere per vete vetem ti dhe nena u dergjet mbi djepe Dhe kur zen e nenes ma rrembeu jeta u ktheva te djepi prap aty te gjeta...
1
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
MBRESA NË DITËT ÇAJUPIANE
Shpejtë ikën ditët që mezi i prisja për të vajtur ne vëndlindjen e NDERIT TË KOMBIT,poetit Atdhetar ,birit te Sheperit të Zagorisë(Gjirokastër)Andon Zako Çajupi.U ndjeva i hutuar në atë bukuri magjepse edhe pse jo i panjohur nga takime,shkrime,aktivitete deri edhe arsimore,por kur e prek me këmbë,e shikon me sy ,nuk mund të rrish pa e ledhatuar me duar e pa e puthur me buzë atë tokë të bekuar nga ZOTI.Na përcolli Tirana,në mëngjezin e 27 marsit 2015 me në krye Kryetarin e Shoqatës Kulturore Atdhetare”Çajupi”birin e asaj zone biznesmenin ANDON Pango icili në unison me një tjetër bir i asaj treve Presidentin e Lidhjes Ndërkombëtare,Poetëve,Shkrimtarëve,Artistëve”PEGASI”Albania profesor KRISTAQ Shabani të cilët na dhuruan jo vetëm kënaqësinë mjedisore por mbi të gjitha pjesmarrjen në mjaftë aktivitete .Rruga gjarpërushe nëpër Lunxherinë e bukur si zonjë e nderuar na ndalon tek ilaçi i sëmundjeve:”Ujët e Bratit”,Piva ujë dhe u deha/E njihja nëpërmjet këngës/I lehët mu duk pesha/Mu kujtua gjiri Nënës..S`ka sesi të mos pritesh me zakonin krahinor jo vetëm të ardhurit nga Tirana por edhe nga trevat e tjera deri edhe nga Kosova e larget në distancë por jo pa gjakun e përbashkët,apo në doket e zakonet; me Poetin,studiusin PREND Buzhala dhe piktorin e talentuar Idriz Berisha.Në atë mjedis magjepës vjen si një lajmëtar i ringjalljes së poetit Presidenti Republikës i cili nuk mund ta vazhdonte rrugëtimin pa e pirë ujin e bekuar të Bratit dhe pa provuar qirasjen tradicionale me gotat të cilat u trokitën jo vetëm me të zotët e shtëpisë por me të gjithë pjesmarrësit, pra :Uniteti Kombit bëri edhe njëherë bashkimin e ngjyrave partiake e cila po e çorodit përherë e më shumë këtë popull të mrekullueshëm ku dhe vet poeti A.Z Çajupi si shumë të tjerë e kanë kërkuar me kohë këtë.
Dëbora si festja e labit qëndronte majë maleve të cilat rrethonin fushat e lëndinat që kishin ndjerë pranverën dhe ashtu kryelartë kishin nxjerrë pjellat e veta lulet e para me sythet e pemëve prodhuese e ato që në shekuj u kanë siguruar jetesën e ajërin e pastër i cili është prezent edhe sot me të vetmin ndryshim që ai popullaritet s`ishte më dhe kur i shikoje ashtu të braktisura(kuptohet të larguar për një jetë më të mirë).Flisin me mall Arqile Nika,Spiro Nika,Vasil Vlashi për fshatin,shtëpit,zonën me të mirat natyrore dhe me kujtimet fëmijënore.Edhe pse rruga nga Çezema e Bratit që ishte restauruar ashtu si mjaftë objekte e kulte fetare nga vet bijtë e tyre, jo vetëm ja kishin shtuar hijeshinë por të thoshin:”mirësë të na vini” në djepin e traditës e kulturës dhe mirëseardhja u pa në vëndlindjën e Çajupit të madh’’Sheper” ku Presidenti Republikës korigjojë padrejtësinë shekullore duke i akorduar titullin e lartë:”NDERI KOMBIT”.Por a mund të ngelej vetëm me veprim protokollar,kuptohet që jo!Vargjet e poetit u kënduan me këngën e dashur labe nga grupi i mirënjohur i fshatit por edhe miqt e ardhur shprehën ato që ndjenin sepse Çajupi është i të gjith kombit tone dhe emocionin si zakonisht e solli artisti i madh Anastas Nika i cili interpretojë vargjet nga vepra e poetit.Nuk mund te ngopeshe me gjith ato vlera gjithpërfshirëse.Në vijimësinë e aktiviteteve në këtë kuadër rruga gjarpërueshe malore na fut në luginën e lumit te Suhës dhe na nxjerr në rrugën e ngjashmërisë Tiranase e na çon ne qytetin e gurt e të kulturës Gjirokastër ,për të vazhduar me promovimin e librave: "Segment i Kaltër" të znj.Asje Duka dhe "Vargje e Skica" të piktores Flutura Maçi ;për ta mbyllur ditën e parë dhe për të qënë të gatshëm për ditën e dytë e cila u çel me homazhe në bustin e poetit kombëtar A.Z. ÇAJUPI,vizit në shkollën që mban të njëjtin emër si dhe homazhe ne Kodrën e Rilindsave për tu mbyllur me konferencën shkencore në Universitetin EQEREM Çabej ku fillimisht përshëndetën nxënësit e shkollës së Çajupit pastaj u suall përshëndtja e të madhit DRITËRO Agolli nëpërmjet mikut të tij Haxhi Kalluci duke vazhduar me kumtesa ,interpretime e deri në ligjërimin me këngën tradicionale labe:”Mëmëdhë quhet toka” me marrës Kryetarin e shoqatës “Çajupi:dega Gjirokastër dhe veterani festivaleve KICO Muci i mbeshtetur nga dashamirësit e ardhur nga Tirana,Fieri,Tepelena,Permeti, kuptohet edhe vëndallinjtë. Gjith ky aktivitet madhor shënojë edhe njëherë në fletët e historisë atë që është vlerë dhe ata që e duan, por njëkohësisht nxorri në pah edhe atë që e mundon sot kombin tonë ;politika e media e paemancipuar si ajo qëndrore dhe me më pak ajo lokale të cilat nuk ishin prezent edhe pse njoftimin e kishin marrë nga organizatorët.Ndofta kanë qënë të angazhuar në protesta apo për të fokusuar ndonjë lajm për të hapur emisionin me kronikën e zezë.Pak rëndësi ka ,objektivi dhe misioni për këtë aktivitet madhor u arrit,rruga është e hapur për këdo që ka ndjesinë Atdhetare.Në konferencë s`mund të largohesha për të mbritur andej nga u nisa pa bërë përshendetjen me këto vargje:
Më mirë von se kurrë
Shprehje popullore
Nderi Kombit për kët` burrë
Që u reziston kohëve.

Eh!si ikin vitet,ikin e s`vinë më
Më nuk përsëriten, por gjurmët i lë.

Për të vdekur do vdesim të tërë
Për shënjë do na vënë një gur
Për të vajtur do të vemi
Për të ardhur s`do vim kurrë.

Zagori moj zonjë
Ta kanë zilinë
Kan`thënë edhe thonë
Që ke diturinë.

Nuk`i numëron dot
Sepse shumë janë
Historia thotë
Mbahu në taban

Ju ja thoni këngës
Në çdo festivalë
Sepse këngë e nënës
Të mban gjithmon gjallë.

Çajupi pavdekshëm
Gjithmonë ju bashkon
Folklorin e paprekshëm
Lum` kush e mbron.

Të gjith kemi mësuar
Nga brezi në brez
Për të mos harruar
Veprën që s`të vdes.

Ndaj përmëndim sot
Çajupin(A.Z) e nderuar
Se vepra e tij thot
Të jini të bashkuar.
NEIL RUÇI
 ·  Translate
2
Add a comment...

Neil Ruci

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
Te lumte o artist!
 ·  Translate
2
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
Nuk mund te mos u uroj per fund viti me nje kenge labe me kengetaren me te re te Grupit polifonik"ZERI TREBESHINES"Rilinda Velaj.Njekohesisht edhe me disa vargje shpirti ju uroj:
Duke ndenjur prane sofres,
miqt e mi ju sjell nder mend
Qofshi dhe ne ane te botes,
urimi do t'ua gjej vend.
GEZUAR VITIN E RI 2015!Shendet e gjith te mirat ne jete!
 ·  Translate
5
Add a comment...
Have him in circles
17 people
morfè Tourkia's profile photo
Ali Ismail's profile photo
Engjell Zylyftari's profile photo
Olsi Pajo's profile photo
Bledi Shkurti's profile photo
elton varfi's profile photo
Jerry Washington's profile photo
dhimitri alba's profile photo
Quza Ylber's profile photo

Communities

14 communities

Neil Ruci

Shared publicly  - 
2
rrajca folk's profile photo
 
Kujtime të bukura....
 ·  Translate
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
Portokalli, 26/04/2015 - TV Truth (Prindi dhe Luzja) · Portokalli, 26/04/2015 - Suzi (Korseja Slim Dead Lady) · Portokalli, 26/04/2015 - Skifteri (Shoku nga Laçi) · Portokalli, 26/04/2015 - RTV Kashari (I ftuar Ramush Haradinaj) · Portokalli, 26/04/2015 - Ramadani, Bukra (Bllofi shitjes) ...
2
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
2
Add a comment...

Neil Ruci

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
Bukur,hallall e paci!
 ·  Translate
1
Add a comment...

Neil Ruci

Shared publicly  - 
 
Këto ditë nga gazetarja e talentuar ADA Shalari edhe pse me kushte të kufizuara shikimi e ndjen vehten të barabartë me pjesen tjetër të bashkmoshatareve...
2
Add a comment...
People
Have him in circles
17 people
morfè Tourkia's profile photo
Ali Ismail's profile photo
Engjell Zylyftari's profile photo
Olsi Pajo's profile photo
Bledi Shkurti's profile photo
elton varfi's profile photo
Jerry Washington's profile photo
dhimitri alba's profile photo
Quza Ylber's profile photo
Communities
14 communities
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Tirana e Re Libri Universitar, Rruga Abdyl Frashëri, Tirana, Albania
Links
YouTube
Work
Employment
  • Menager artistik
    present
Education
  • University of Tirana
    present
Basic Information
Gender
Male
Neil Ruci's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.