Profile cover photo
Profile photo
campo ir
14 followers -
فروشگاه اینترنتی لوازم کمپینگ، کوهنوردی ،‌شکار و ماهیگیری
فروشگاه اینترنتی لوازم کمپینگ، کوهنوردی ،‌شکار و ماهیگیری

14 followers
About
Posts

ملزومات سفر #اربعین
از حضرت امام حسن عسکری علیه‌السلام روایت شده که علامات مؤمن را در پنج چیز دانسته‌اند که یکی از آنها زیارت امام حسین علیه‌السلام در روز اربعین است.
سال‌هاست که سفر به کربلا در اربعین حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام توسط دوست‌داران حضرتشان انجام می‌گیرد. بخش زیادی از این ارادتمندان نیز با پای پیاده به کربلا مشرف می‌شوند. به زیارت امام حسین علیه‌السلام در روز اربعین هم در روایات و هم در تاریخ تاکید شده است. آنچه در این نوشتار می‌خواهیم به آن بپردازیم لوازم مورد نیاز مسافران پیاده در این سفر است.
1- کوله پشتی: با توجه به مسیر و موکب‌هایی که در طول راه از مسافران پذیرایی می‌کنند، به همراه داشتن غذاهای حجیم فقط زحمت اضافه است. همچنین استفاده از چمدان و ساک‌ نیز در طول مسیر 82 کیلومتری (اگر شروع مسیر را نجف در نظر بگیریم) کار را برای مسافر سخت می‌کند. لذا توصیه ما استفاده از کوله پشتی است. با توجه به اینکه پیاده‌روی در این مسیر چندین روز طول می‌کشد، حتماً از کوله‌هایی استفاده کنید که وزن خود را روی باسن می‌اندازند و نه شانه‌ها. بهتر است کوله شما زیپی در پایین داشته باشد که امکان دسترسی به بخش پایینی کوله را فراهم کند.
2- کفش مناسب: با توجه به پیاده‌روی طولانی مدت در این سفر، داشتن کفش مناسب پیاده‌روی بسیار مهم است. کفشی مناسب پیاده‌روی است که سبک و منعطف باشد. کفشی که در این سفر استفاده می‌شود باید قابلیت تعرق داشته باشد و استفاده از کفش‌هایی با جنس پلاستیک اصلاً توصیه نمی‌شود. حتماً توجه داشته باشید که چند روز پیش از عزیمت کفش را استفاده کنید تا درون کفش قالب پای شما را بگیرد. بهتر است چند جفت جوراب نخی نیز در کوله خود داشته باشید.
3- لباس مناسب: پوشش مناسب برای هوای سرد و گرم به همراه داشته باشید. بارش‌ها در این مسیر گاهی بسیار سیل‌آساست. لذا حتما با خود پانچو به همراه داشته باشید. همچنین دستکش و کلاه گرم گاهی بسیار لازم است. دستمال سر، ضد آفتاب، کلاه لبه‌دار، عینک، پلیور و لباس زیر برای تعویض را فراموش نکنید. خانم‌ها بهتر است از چادر ملی و یا لبنانی استفاده کنند که امکان حمل کوله پشتی را نیز به راحتی دارند.
4- هرچند معمولاً برای استراحت و اقامت شبانه همیشه محل‌هایی وجود دارد، اما برای اطمینان در شرایطی که محیط مناسبی پیدا نکرده‌اید، یک کیسه خواب با خود به همراه داشته باشید.
5- به طور معمول این مسیر در عرض سه روز طی می‌شود. اما شما با توجه به شرایط خود و مدت زمانی که در شهرها اقامت خواهید داشت، داروهایی که ممکن است لازم شود و داروهای مصرفی خود را به میزانی بیشتر از حد مورد نیازتان فراموش نکنید. داشتن کیت کمک‌های اولیه نیز بسیار مفید و لازم است.
6- عصا: داشتن عصا یا به قول معروف باتوم کوهنوردی در پیاده‌روی راحت‌تر بسیار موثر است. لذا آن را یک وسیله فانتزی ندانید و حتی بهتر است دو عدد باتوم استفاده کنید.
7- وسایلی از قبیل چاقوهای چندکاره، قاشق و چنگال، قمقمه، لیوان پلاستیکی، چراغ قوه، اسپری دفع حشرات، زیرانداز سبک و قرص تصفیه آب هم معمولاً در این سفر لازم می‌شود.
http://campo.ir


Add a comment...

لزوم روشن کردن آتش
«اولین باری را که در جنگل آتش روشن کردم فراموش نمی‌کنم. قبل از شروع سفر روشن کردن آتش را با برگ‌های خشک سرو تمرین کرده بودم. هنگامی که در سفر خواستم آتش روشن کنم، حتی یک درخت سرو هم در اطراف من نبود. لذا به فکر یک جایگزین افتادم و از سپیدار استفاده کردم. خیلی سریع ستونی از دود از چوب بالا آمد و من شگفت‌زده شدم. آن زمان لحظه‌ای سرنوشت‌ساز برای من بود. چرا که متوجه شدم که مهم نیست که در چه موقعیت سختی گرفتار شوم. من همیشه می‌توانم آن موقعیت را به شرایطی بهتر تبدیل کنم همانطور که توانستم بدون کبریت و فندک آتشی فراهم کنم. توانایی در روشن کردن آتش بدون استفاده از کبریک و فندک؛ اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.»
آتش فقط برای گرم کردن نیست. با آتش می‌توان پیغام داد، آب را تصفیه کرد و غذا پخت. با آتش می‌توان روشنایی ایجاد کرد و ابزار ساخت و اشباح را دور نگه داشت. در مجموع توانایی در روشن کردن و روشن نگه داشتن آتش مزایای بی‌شماری در شرایط بقای در طبیعت دارد.
در برخی شرایط می‌توان گفت که آتش بیشتر نقش روانی دارد تا نقش فیزیکی. ممکن است که در دل جنگل برای گرم ماندن و یا برای تهیه غذا نیازی به آتش نباشد. ولی آتش در جنگل به خوبی بسیاری از جانوران را دور نگه می‌دارد. در عین اینکه یک آتش کوچک با گرم کردن صورت و دست‌ها برای جلوگیری از سرمازدگی در شب‌های سرد کافی است.
استفاده از آتش یک نقطه ضعف هم دارد. در دل طبیعت به همان میزان که آتش برای داشتن دید در تاریکی برای انسان مفید است، برای حیوانات درنده هم مفید است. گاهی آتش می‌تواند حیواناتی مانند شیرها را به خود جلب کرده و شکارشان را به آنها نشان دهد.
محل آتش را به درستی انتخاب کنید
اولین مرحله در روشن کردن آتش هنگام سفر، انتخاب محل مناسب برای این کار است. برای مثال همه ما از خطر روشن کردن آتش درون پناهگاه خود آگاه هستیم. هر چند می‌توان این کار را انجام داد، اما بهتر است که در این باره محتاط باشید.
در مرحله بعد باید آتش را در محلی روشن کرد که از جریان باد و بارش باران و برف در امان باشد. در عین حال باید به مقدار کافی چوب برای سوزاندن در دسترس و نزدیک آتش قرار داشته باشد، اما نه به اندازه‌ای نزدیک و زیاد که منجر به آتش‌سوزی در طبیعت شود و یا روی افراد ریخته و به آنها صدمه بزند.
کنده‌های بزرگ هرچند به راحتی با وزش باد خاموش نمی‌شوند، اما در مقابل گرمای زیادی از آتش آنها ایجاد نمی‌شود.
همیشه مطمئن باشید که محلی را که انتخاب می‌کنید، در گودی قرار ندارد که با اندک بارشی پر از آب شود. مکانی را برای روشن کردن آتش انتخاب کنید که نسبت به اطراف خود خشک‌تر است، چون آتش رطوبت زمین زیر خود را می‌گیرد. اگر محل آتش خیس باشد، خیلی سریع خاموش می‌شود.
امنیت در هنگام روشن کردن آتش در طبیعت نیز بسیار مهم است. چرا که گاهی جرقه‌های آتش از مسیری که تصور آن نمی‌رود، گسترش می‌یابد. یک ریشه ممکن است چندین متر در زیر زمین آتش را با خود حرکت دهد و آتش از جایی که تصورش نمی‌رود، بیرون بزند و منجر به یک آتش‌سوزی وسیع شود.
یکی از مواد مورد نیاز آتش اکسیژن است. پس اگر آتش در گودی و حصار تنگ روشن شود، روشن ماندن آن بعید است و انرژی فراوانی لازم خواهد داشت.
چه نوع آتشی باید برپا کرد؟
در کمپینگ می‌توان دو نوع آتش بر پا کرد. آتش کوچک برای حفاظت در برابر عوامل طبیعی که با رعایت برخی نکات درون پناهگاه هم می‌توان از آن استفاده کرد. آتش بزرگ که برای علامت دادن و روشن ماندن طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
روشن نگه داشتن دائمی یک آتش مخصوصاً هنگامی که درگیر دیگر کارهای لازم برای بقای در طبیعت نیز هستید، کار آسانی نیست. اما اگر هیزم به میزان کافی در اختیار دارید، نباید اجازه دهید که آتشتان خاموش شود. خاموش شدن آتش در شرایط بقا در طبیعت اشتباهی است که افراد آماتوری که تکنیک‌های زیادی درباره بقای در طبیعت نمی‌دانند مرتکب می‌شوند.
اگر شما آتش کوچکی درون پناهگاه خود روشن کنید، باید کنار آن بمانید. پس راه بهتر این است که شما یک آتش بزرگ در بیرون پناهگاه روشن کنید و هرگاه باران گرفت و یا خواستید درون پناهگاه بخوابید، آن را به داخل بیاورید. باور کنید یا نه، روشن نگاه داشتن یک آتش بزرگ بسیار راحت‌تر از یک آتش کوچک است.
تمامی مواردی که هنگام انتخاب محل روشن کردن آتش در فضای باز باید رعایت شود، درون پناهگاه هم باید مراعات گردد مضاف بر اینکه موارد دیگری نیز وجود دارد. اکسیژن مورد نیاز شما و آتش است. اگر برای تأمین این اکسیژن جانپناه را باز بسازید، هوای سرد بیرون وارد آن می‌شود. پس حتماً برای آتش خود در پناهگاه دودکشی بسازید.
دقت کنید که آتش را درون پناهگاه و زیر سنگ‌های سنگین و بزرگ برپا نکنید. این کار باعث ریزش ناگهانی سنگ‌ها و آوار خواهد شد. برای روشن کردن آتش درون پناهگاه‌هایی مانند غارها، حداقل 1.2 متر میان سقف و بالای آتش فاصله قرار دهید.
نکته مهم دیگری که باید هنگام روشن کردن آتش درون پناهگاه به آن توجه داشته باشید، این است که مراقب باشید که پناهگاه، وسایل و خود شما آتش نگیرید.

campo.ir
Add a comment...

Post has attachment
جهت خرید این محصول می توانید به سایت اینترنتی کمپو campo.ir مراجعه فرمایید.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
انواع چادر مسافرتی و استفاده آنها
مشتریان قبل از خرید چادر به دلیل انواع گوناگون چادرهای کمپینگ موجود در بازار همیشه نگرانی‌هایی دارند. انتخاب چادر مناسب به برنامه‌ای بستگی دارد که پیش رو دارید. در چه فصلی تصمیم به مسافرت دارید و چند نفر هستید؟ همچنین باید اندازه چادر را انتخاب کنید تا بتوانید از سفر تفریحی، ماهیگیری، کوهنوردی و ... خود خاطرات خوبی به همراه بیاورید. در این جا چند نوع چادر که می‌توانید از بین آنها انتخاب درستی داشته باشید را معرفی می‌کنیم.
چادرهای إی شکل (A-frame): این نوع چادرها یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال سبک‌ترین انواع چادرهایی هستند که امروزه در دسترس قرار دارند. این چادرها در دو انتهای خود دارای دو تیرک هستند که به همدیگر بسته شده و مثلثی را تشکیل می‌دهند. یک تسمه یا طناب هم بالای این دو مثلث را به هم وصل می‌کند و وزن میانه چادر روی آن می‌افتد. چادرهای A برای حداکثر دو نفر طراحی شده‌اند و به سادگی برپا می‌شوند. این چادرها تحمل شرایط طوفانی را ندارند.

چادرهای گنبدی (Dome tent): این چادرها به دلیل شکل خاص خود جادارترند و می‌توان آنها را به خوبی به بخش‌های مختلفی تقسیم کرد. از این نوع بسته به اندازه می‌توان چادرهای تک‌نفره و یا خانوادگی ساخت. چادرهای گنبدی به دلیل راحتی حمل در کوله، برای استفاده در کمپینگ‌ها محبوبیت دارد. شکل آن سبب می‌شود که عایق حرارتی بهتری باشد. بعضی از چادرهای گنبدی نیز از مواد ضد آب ساخته می‌شوند. بسته به محلی که می‌خواهید چادر به پا کنید، این چادرها امکانات گوناگونی دارند. برخی پنجره و توری دارند و بعضی پنجره شفاف؛ برخی جداکننده داخلی برای ساخت اتاقک در داخل چادر دارند و بعضی پارچه‌ها بافته شده ضخیم. مهمترین ویژگی چادرهای گنبدی، پایداری آنها در برابر هوای طوفانی است.

چادرهای کلبه‌ای (Cabin tent): اگر تصمیم به مسافرت با خودرو دارید و اتاقکی برای استراحت می‌خواهید، چادرهای کلبه‌ای برای این کار مناسب است. این چادرها معمولاً به اندازه‌ای بزرگ هستند که می‌توان خودرو را درونش پارک کرد! این چادرهای بزرگ برای کمپینگ با خودرو طراحی شده‌اند. ارتفاع آنها گاهی تا 8 فوت می‌رسد. این چادرها از موادی سخت ساخته شده‌اند که به آنها استقامت کافی را بدهد.

چادرهای نقشه‌برداری (geodesic): این چادرها به وسیله یک نویسنده و مهندس به نام فولر ساخته شد. او همچنین مبدع ساخت گنبدهای هندسی در ساختمان‌ها بود. پایداری این گنبدها بر اساس سیستم کشبستی چندضلعی است. این شکل‌ها شبکه‌ای تشکیل می‌دهند که یکدیگر را لمس نمی‌کنند ولی به اندازه‌ای نزدیک به هم بسته می‌شوند که تنش بین آنها تشکیل یک شکل کروی می‌دهد. این چادرها به این دلیل محبوبیت پیدا کردند که با مواد بسیار کم، فضای زیادی در اختیار قرار می‌دهند. با یک تیرک مرکزی در این چادرها، ساختار چادر حتی در برابر طوفان‌های قوی هم مقاوم می‌شود. در عین حال این چادرها توسط یک نفر برپا می‌شود. در کنار این مزیت‌ها، مقاومت به حرارت را نیز باید به چادرهای نقشه‌برداری اضافه کرد.

چادرهای تاشو(Folding tent): با نام چادرهای سریع باز شو هم شناخته می‌شوند. این نوع از چادرها وزن بسیار کمی دارند ولی در عین حال فضا قابل قبولی ارائه می‌دهند. برپا کردن آنها بسیار ساده و سریع است. جابجا کردن آنها نیز کار آسانی است. این چادرها معمولاً نیازی به محکم شدن روی زمین ندارند، اما بهتر است برای اطمینان به درخت یا چوبی بسته شوند. در هنگام نیاز به راحتی می‌توان این چادرها را جابجا کرد. لذا در کمپینگ‌ها و شکارها بیشتر کاربرد دارد.

چادرهای چتری شکل(Umbrella Style tent): به دلیل اینکه این چادرها همانند چتر فقط یک نگهدارنده در وسط دارند، به این نام خوانده می‌شوند. هرچند این چادرها سبک و راحت هستند، اما برای کمپینگ مناسب نیستند. این چادرها بیشتر نشستن در کنار دریا و یا در حیاط منزل برای ایجاد سایه کاربرد دارد.

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
9/6/16
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
راهنمای خرید و نگهداری کفش کوهنوردی

انتخاب کفش مناسب کوهنوردی از بین انواع برندها و مدل های موجود در بازار همواره امری مشکل است زیرا کفش های خریداری شده باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا از پای ما به خوبی در شرایط سخت محافظت کنند. هم اینک با ما همراه باشید تا شما را در انتخاب کفش هایی مناسب یاری کنیم...


http://campo.ir/article/amoozesh/rahnamayekharid/id-46-htm
Photo
Add a comment...

Post has attachment

لوازم و تجهیزات عمومی و تخصصی کوهنوردی

در این تصویر تمامی تجهیزات مورد نیاز یک کوهنورد به همراه نام لاتین آنها نشان داده شده است.

http://campo.ir/article/amoozesh/amoozeshekoohnavardi/id-42-htm
Photo
Add a comment...

Post has attachment
حیوانی عجیب اما واقعی
شیببر به انگلیسیLiger : جانوری دورگه میان شیر نر و ببر ماده‌است. شکل جسمانی آن مانند یک شیر بزرگ راه‌راه است. شیببر در طبیعت بسیار کمیاب است، چرا که مرز قلمروهای شیران و ببران به ندرت در یک مکان بر یک دیگر مطابق می‌شوند. در واقع، تنها جای باقی‌مانده که هر دو جانور را در بر می‌گیرد جنگل گیر در هندوستان است. افزون بر این، شیران گروهی زندگی می‌کنند حال آن که ببر جانوری گوشه‌گیر است.

http://campo.ir/article/wildlife/id-16-htm
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تاریخچه تفنگ و انواع آن

ساخت انواع سلاح های شکاری جهت ورزش، دسترسی به غذا و پوشاک در طول تاریخ بشریت تأییدکننده علاقه آدمی  به این ورزش در تمام دوران بوده است و با گذشت زمان، ابزار و سلاح های پیشرفته تری در این زمینه ساخته و عرضه شده اند و کم کم این حرفه به یک تجارت جهانی و تبلیغات بین المللی مبدل شده است. از برترین سازندگان تفنگ های شکاری در دنیا می توان به Winchester ، Bretta ، Franchi Browning ، Remingtonو Benelli نام برد.

http://campo.ir/article/amoozesh/amoozesheshekar/id-37-htm
Photo
Add a comment...

Post has attachment
راهنمای خرید و استفاده از باتوم کوهنوردی

باتوم باتون -عصای کوهنوردی-Trekking Poles  : یکی از ابتدایی‌ ترین و در عین حال اساسی ترین وسایل کوهپیمایی است. امروزه بسیاری از کوهنوردان از باتوم (باتون) در پیمایش های طولانی و صعود های زمستانه خود استفاده میکنند و روز به روز به تعداد استفاده کنندگان اضافه می شود. بسیار مهم است که باتوم ها بصورت یک جفت (۲عدد) و صحیح بکار رود تا صدمه ای به کوهنورد وارد نشود.

http://campo.ir/article/amoozesh/rahnamayekharid/id-43-htm
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded