Profile

Cover photo
Jiří Bgr Vlasák
4,312 followers|206,395 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
2
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
This ignorance and stupidity of humankind that will kill us:

Kids happily eating snacks with palm oil and watching beautiful and unreal digital jungle in cinema, while deforestation for palm oil, for stupid non-sense monster dams, and oil pollution due to oil drilling has been wiping out the real rainforests at an alarming rate.
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
This VR painting technology is really amazing!
 
"Your room is your canvas"
Discover #TiltBrush by Google - a new VR technology that lets you paint in 3D!

We invited Tristan Eaton, Faith47, Said Dokins, Jorge Rodriguez-Gerada and Chu to The Lab in Paris for a #GoogleArtResidency, where they got the oppourtunity to experiment with this amazing new technology...
48 comments on original post
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
 
Fish just didn't seem as tasty anymore. Glomp
4 comments on original post
1
Rafael Espericueta's profile photo
 
Give a man a fish, and he'll eat one meal. Give an orca a fish, and she'll eat for a lifetime!  
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
Submissions Open 
Science of the Unseen: Digital Art Perspectives

Online Exhibition of the ACM SIGGRAPH Digital Art Community

What goes unseen, unfelt, or unheard? In this online exhibition, the artworks converge with scientific experiment, using digital tools to creatively reinterpret the imperceptible and science of the unseen.

Artworks in Science of the Unseen: Digital Art Perspectives think creatively about questions of scale and how unseen processes animate larger effects. By using digital tools and computational programs, we see with new eyes as we view visual material from the microscopic cell to the cosmic universe. Technology increasingly alters the senses and our experience of the biological, astrological, and geological landscape. From our new ways of seeing, questions emerge such as: how does nano-technology mirror and magnify the art of nature? How does visualizing insect burrows in trees allow us to interpret a larger ecosystem? Or we can ask what still remains unseen: how do organisms form new imperceptible habits in response to technology?

See more at: http://www.siggraph.org/connect/digital-arts/call-submissions-science-unseen

Visit ACM SIGGRAPH Digital Arts Community at: http://siggrapharts.ning.com/?xg_source=msg_mes_network
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
Bakterie odolné vůči veškerým typům antibiotik dorazily do Evropy, a odborníci se obávají, že to může být začátek globální epidemie neléčitelných infekcí. 
Z důvodu nadměrného užívání nesilnějších antibiotik v potravinářském průmyslu zpracovávajícím maso, podle zdrojů pravděpodobně v Číně ve velkochovech prasat, si letos některé kmeny bakterií vypěstovaly odolnost proti všem dosud používaným antibiotikům. Tato mutace je navíc lehce přenositelná na další typy bakterií!
Podle odhadů by během příštích let mohla epidemie různých typů bakterií odolných na antibiotika způsobit smrt až 10 milionů lidí.

Takže všem masožroutům přeju dobrou chuť, nadlábnětě se pořádně toho vepřovýho, než to s váma sekne definitivně. Bohužel nově zmutované smrtelné nemoci se budou šířit mezi veškerým obyvatelstvem, samozřejmě nejvíc to odnesou děti, staří lidé  a lidé s oslabeným organismem. Začínáme sklízet, co jsme sami zaseli.

http://myscienceacademy.org/2015/12/09/bacteria-resistant-to-all-drugs-shows-up-in-denmark/
 ·  Translate
12
5
Jan Sveda's profile photoJosef “GroⓋik” Němec's profile photo
36 comments
 
Srovnávat rostlinu a zvíře... a nevědět že na kilo živočišné bílkoviny je potřeba 10 - 15 krát tolik rostlinné bílkoviny, které to zvíře musí sníst je ukázka dost krátkého rozhledu.

A důkazy o tom čím se živili naši předkové jsou celkem jasné. Podle koster například gladiátorů, jejichž kostra byla značně hustší než ta naše, to byla právě rostlinná strava co za to mohla ;-).

Víra - nahrazuje znalosti protože nepotřebuje zdůvodnění. Já jsem to zdůvodnil.. a necouvám. Protože to co jsem napsal jsou reálná vědecká fakta. Tím to hasne.
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
4,312 people
Roddy Lanigan's profile photo
Shadi Johran's profile photo
Frank Schmitt's profile photo
candy thai's profile photo
digiSkore's profile photo
Jessica Hartman's profile photo
Gaetano Porcelli's profile photo
ifzal mehdi's profile photo
john kinsey's profile photo

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
 "What would our lives be like if our days and nights were as immersed in nature as they are in technology?"
Richard Louv,  The Nature Principle: Human Restoration and the End of Nature-Deficit Disorder

http://blogs.edweek.org/edweek/global_learning/2016/04/environmental_education_at_the_local_national_and_global_level.html
Strategies and resources to teach about the environment at the local, national, and global level.
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
Illegal Indonesian palm oil spreads through global supply chains despite global sustainability commitments and "certification"
 
The investigative report launched on Wednesday, titled “No one is safe“ (http://bit.ly/1YdwUJP), showed that the Tesso Nilo National Park in Riau and other protected areas which are home to endangered Sumatran tigers, elephants, and orangutans, are systematically being destroyed to grow palm oil.

More than 80% of the 83,000 hectares national park has been converted to illegal oil palm plantations,  leaving only 18 per cent, or 15,000 hectares of natural forest standing.

http://www.eco-business.com/news/companies-with-zero-deforestation-pledges-still-using-illegal-palm-oil/?utm_medium=email&utm_campaign=April+13+newsletter&utm_content=April+13+newsletter+Version+A+CID_2f78d3206268a99a57ac57ac0066df5e&utm_source=Campaign+Monitor
An investigation by Indonesian activists has shown that palm oil grown on destroyed tiger and elephant habitats is present in the supply chains of industry giants such as Wilmar, Musim Mas, and...
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
"The problem is 3 big lies that dominate our narrative; that humans and nature are separate entities, that we can have unlimited growth on a finite planet, and that meaning in life is found through material acquisition. Until those lies are replaced with true stories, nothing changes." ( I agree with this sad but apt comment by Mr. Randy Williams) via https://www.facebook.com/SustainableMan/
2
Derek Speed's profile photoAnthony Snyder's profile photo
2 comments
 
You failed to mention THE MOST IMPORTANT problem. The outright rejection of God and Jesus Christ. END OF STORY. Go cry in your empty soul.
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
"In this imperfect world, the only imperishable things are ideas." ‪#‎UmbertoEco‬

 Goodbye to the great genius Italian writer, philosopher, and semiotician Umberto Eco (5 Jan. 1932 – 19 Feb. 2016).  Thank you Mr. Eco for every idea that you shared with us in your books. ‪#‎RIP‬

Another great thinker with beard and hat and a truly genius writer whose books helped me learn much about people and life has passed away. First Sir Terry Pratchett and now Professor Umberto Eco... 
3
2
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
According to IEET readers, what were the most stimulating stories of 2015? This month we’re answering that question by posting a countdown of the top 30 articles published this year on our blog (out of more than 1,000), based on how many total hits each one received.The following piece was first published here on June 17, 2015, and is the #18 most viewed of the year.
1
Add a comment...

Jiří Bgr Vlasák

Shared publicly  - 
 
Víme dávno, že palmový olej je nejméně vhodný ke konzumaci , slunečnicové a jiné oleje jsou mnohem zdravější. Také teď víme, že jeho výroba je velmi problematická, neboť je příčinou ničení nejvzácnějších a živých míst naší planety - pralesů, kde žijí nejvíce ohrožené druhy zvířat i rostlin.

Proč se tedy do všeho od jídla přes sladkosti a kosmetiku až po zdravotní a čistící prostředky - proč se do takřka všeho stále přidává palmový olej? Protože pro výrobce - nadnárodní koncerny - je to momentálně ekonomicky nejvýhodnější. Za zničení pralesa totiž skoro nic platit nemusí.
Nikdo z nás se o to, co KAŽDÝ DEN kupujeme, dosud pořádně nezajímal. Obrovské požáry pralesů v Indonesii neměly ve společnosti žádnou patřičnou odezvu. Na konferenci COP21 v Paříži nikdo o ukončení produkcee palmového oleje a zastavení ničení pralesů žádné smlouvy nepodepsal. Pro většinu politiků je to příliš ožehavé téma, a lobbisté dobře platí za mlčení.
Taky vám to přijde postavené na hlavu? Taky se vám nelíbí, že to úplně a jednoznačně nevzácnější, co na téhle planetě je - živá krásná divoká příroda pralesů s orangutany, papoušky, nosorožci, tygry a tisícem dalších vzácných druhů rostlin a živočichů - je prodávána tak levně a bez rozmyslu ničena proto, aby někdo vydělával na tom, že konzumenti spokojene doma u televize chroupají třeba brambůrky?!
 
Proto mě děsí, že do pěti let se má podle střízlivých odhadů celosvětová spotřeba palmového oleje dokonce zdvojnásobit! Ano, ne snížit na polovinu, ale ZDVOJNÁSOBIT!! Chápete kam to spěje?

Vyzývám každého člověka se zdravým rozumem a svědomím: nekupujme to, protestujme, šiřme informace a donuťme výrobce trvale změnit složení výrobků, aby se nadále vyhli používání palmového oleje.Používejme slunečnicový olej, nebo konopný, z ekologických zdrojů. A hlavně - konzumujme méně! My budeme zdravější a i planeta bude zdravější.
Přeji si, aby vešel v platnost zákon o tom, aby veškeré zboží obsahující konfliktní palmový olej bylo viditelně označeno varováním: Pozor, tento výrobek zabíjí planetu" a to podobně jako každá krabička cigaret musí nést výrazné varování o škodlivosti kouření. Přeji si také, aby vešel v platnost zákon, který nařizuje všechno zboží obsahující palmový olej prodávat pouze ve vyhrazených sekcích obchodů, které budou viditelně označeny a odlišeny od ostatního zboží. A to minimálně v celé EU, když ne rovnou celosvětově. 
Pak máme možná ještě šanci poslení pralesy zachránit.

https://youtu.be/vYjkPNJkHi4
#ecocide   #palmoil   #consumerism
 ·  Translate
1
Jiří Bgr Vlasák's profile photoPeKlim's profile photo
3 comments
PeKlim
 
O pralesy se nepřu.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
4,312 people
Roddy Lanigan's profile photo
Shadi Johran's profile photo
Frank Schmitt's profile photo
candy thai's profile photo
digiSkore's profile photo
Jessica Hartman's profile photo
Gaetano Porcelli's profile photo
ifzal mehdi's profile photo
john kinsey's profile photo
Basic Information
Gender
Male
Other names
Bgr, Tampul, Gordon
Story
Introduction
"Om Asato maa sad-gamaya;" [O Lord Lead me from the unreal to the real; ]
"tamaso maa jyotir-ga-maya; " [Lead me from the darkness to light;]
"mrtyor-maa amrutam gamaya;" [Lead me from death to immortality;]
"Om Shaantih Shaantih Shaantih." [
May there be peace, peace, and perfect peace.]

a Sanskrit invocation from the Brihadaranyaka Upanishads* (1.3.28)
Work
Occupation
cg, art, media, nature
Jiří Bgr Vlasák's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
#18: Will Artificial Intelligence be a Buddha? Is Fear of AI just a symp...
ieet.org

According to IEET readers, what were the most stimulating stories of 2015? This month we’re answering that question by posting a countdown o

13 Buddhist Jokes That Will Enlighten Your Day - BBN News
www.bbncommunity.com

Higherperspectives.com | Buddhists are one of the least understood religions out there, not because of a disinterest in understanding it, bu

Žádná dívka, nic
zadnadivkanic.blogspot.com

Tinder. Taky jsem před pár měsíci stáhla Tinder. To je ta aplikace přes kterou si kluci hledaj holku na sex a holky kluka na zbytek života.

Lush Paintings of Solitary Swimmers by Pedro Covo
www.thisiscolossal.com

Here's a lovely series of swimming figures painted by Colombian illustrator and painter Pedro Covo. Covo splendidly captures the obscuring n

anum basir
analyticsweek.com

Creating charts and info graphics can be time-consuming. But these tools make it easier. It's o...

What goes around, comes around
www.economist.com

GLASSMAKING began 4,500 years ago, in Mesopotamia. The industry’s first products were trinkets, such as beads and pendants, cast from moulds

Revolutionary new solar windows can generate 50 times more energy than c...
inhabitat.com

SolarWindow Technologies claims their transparent solar cell coatings can generate 50 times more energy than conventional solar panels.

Japanese Inventor creates machine that transforms plastic bags into fuel
inhabitat.com

Japanese inventor Akinori Ito has created a household appliance that converts plastic waste fuel. The carbon negative system is now being so

Zachraň jídlo : Každý ať začne od své lednice!
www.galerie-ne.cz

Dojímáme se nad obrázky afrických dětí s nafouklými bříšky, ale popelnice plníme jídlem. Posíláme peníze na charitu na druhý konec světa, al

Getting Our Story Straight: Honestly Framing the Climate Crisis
www.truth-out.org

A phrase that imparts the emotional impact of what we are doing to the planet, its inhabitants and future generations is ''Climate Mayhem.''

Hithit - Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa
www.hithit.com

Celovečerní dokumentární film o Divadle Sklep, které oslaví 45 let své existence, a jeho současných či bývalých členech: Davidu Vávrovi, Tom

15 of the Best Free Marketing Tools for Startups
blog.bufferapp.com

These free marketing tools make for great alternatives to paid tools and services - a little something for everything!

Wet Fold Origami Technique Gives Wavy Personality to Paper Animals by Ar...
www.thisiscolossal.com

Often one associates origami with sharp and precise folds, miniature works that have a crisp perfection. Origami artist Hoang Tien Quyet shi