20.02.208 ....Wojciech Marusarz. 24-latek nie ukończył rywalizacji.

- Taki był zamysł trenera. Miałem wystartować i przebiec trzy kilometry. To wszystko po to, żeby oszczędzić się na rywalizację drużynową. Nie ukrywam, że rozczarowała mnie ta decyzja. Nie mogę tego przeboleć, bo igrzyska są po to, by walczyć do końca. Musiałem się jednak pogodzić z wolą trenera, choć duma mi na to nie pozwalała - stwierdził wyraźnie rozżalony dwuboista z Podczerwonego, który po skoku był 39.

- To zrozumiałem, że sportowiec chciałby zawsze kończyć rywalizację. Musimy myśleć jednak o drużynie, w której chcemy się zaprezentować naprawdę dobrze. Zdecydowaliśmy się zachować ostrożność i nie ryzykować zdrowia Wojtka. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentował się w rywalizacji drużynowej - wyjaśnił Danny Winkelmann, trener polskiej kadry dwuboistów.

Z Pjongczangu - Tomasz Kalemba, Onet Sport
https://sport.onet.pl/pjongczang-2018/kombinacja-norweska/pjongczang-2018-wojciech-marusarz-rozczarowany-chcial-dobiec-do-mety-ale-trener-mial/wyqwbjq14 lut, 12:31 Danny Winkelmann dumny ze swoich podopiecznych

https://sport.onet.pl/zimowe/kombinacja-norweska/danny-winkelmann-dumny-ze-swoich-podopiecznych/d16jj6f

Paweł Słowiok, zajmując 22. miejsce w środę w Pjongczangu, uzyskał najlepszy wyniki polskich kombinatorów norweskich w igrzyskach od 1994 roku. Zadowolenia ze startu podopiecznych nie krył trener Danny Winkelmann.

W Lillehammer 24 lata temu na 21. pozycji sklasyfikowano Stanisława Ustupskiego. Później polskich dwuboistów długo na igrzyskach nie było. W 2014 roku w Soczi Adam Cieślar plasował się na 37. i 39. pozycji.

Słowiok stracił do najlepszego tego dnia Niemca Erica Frenzela 2.35,2. Na 39. pozycji zawody ukończył Szczepan Kupczak - strata 4.11,2, na 42. Cieślar - 4.47,3, a na ostatniej, 47. na mecie zameldował się Wojciech Marusarz - 6.36,1.

- Jestem zadowolony z tego, jak się zaprezentowali moi zawodnicy, ich zaangażowania oraz z rezultatu Pawła. W jego wykonaniu to były naprawdę dobre zawody. Jestem z nich dumny - ocenił niemiecki szkoleniowiec, który polską kadrą opiekuje się od maja ubiegłego roku.

Słowiok po skokach zajmował 32. miejsce, ale formę biegową zaprezentował naprawdę dobrą. Netto osiągnął bowiem na trasie 12. rezultat.

- Jestem zadowolony, na trasie czułem się dobrze. W całym tym sezonie mam dobre, równe biegi. Jak złapię mocną grupę, to jestem w stanie wytrzymać w niej do samego końca. Moje skoki też są już stabilniejsze, ale wciąż muszę pracować nad pozycją najazdową i odbiciem - ocenił zawodnik.

- Moim zdaniem Paweł w ostatnich latach stracił nieco czucie skoczni. Ma jednak naturę wojownika, a to, co mu teraz potrzebne, to przede wszystkim więcej pewności siebie oraz takiego luzu na skoczni. Nic natomiast nie buduje pewności siebie lepiej niż dobry wynik, a dzisiejszy takim był i mam nadzieję, że mu pomoże - podkreślił Winkelmann.

W odwrotnej sytuacji jest Kupczak. 25-latek po skokach był 20. W tych okolicach utrzymywał się przez około połowę dystansu, ale później zaczął słabnąć.

- On wciąż jest młodym zawodnikiem. To był jego olimpijski debiut i starał się zaprezentować najlepiej, jak potrafi. Niestety bieg zaczął zdecydowanie za szybko w stosunku do swoich możliwości. Mówiłem mu, żeby biegł spokojnie, nie prowadził grupy. Poniosła go jednak fantazja i w pewnym momencie "eksplodował". Musi wyciągnąć z tego lekcję - zaznaczył Winkelmann.

We wtorek kombinatorów czekają zawody ze skokami na dużym obiekcie, a 22 lutego po raz pierwszy w historii Polska weźmie udział w olimpijskiej rywalizacji drużynowej w tej konkurencji. Dalsze postępy zdaniem trenera są możliwe.

- Staramy się teraz pracować również od podstaw, z juniorami. Na końcu tunelu widać światło i nie jest to tylko mały płomyk świecy. Musimy kontynuować rozpoczętą pracę i być cierpliwi. Potrzebne jest pozytywne nastawienie i chęć ciągłego uczenia się. Wyciąganie wniosków z każdego startu, zastanawianie się nad tym, co zrobiłem dobrze, a co można było zrobić lepiej. Z każdym krokiem będziemy wtedy robili postępy - podsumował szkoleniowiec.

Z Pjongczangu - Wojciech Kruk-Pielesiak (PAP)
https://sport.onet.pl/zimowe/kombinacja-norweska/danny-winkelmann-dumny-ze-swoich-podopiecznych/d16jj6f


Utworzono: wtorek, 09, maj 2017 20:36

Specjalna wiadomość od Apoloniusza Tajnera: Kombinatorzy mają nowego trenera [WAŻNE]

Jak poinformował (tylko) redakcję Skipola sam prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, nowym trenerem polskich kombinatorów norweskich zostanie pracujący od lat w Niemczech Danny Winkelmann.

Tak jak zapowiadano w komunikacie opublikowanym na łamach strony PZN, celem narciarskich władz było poszukanie na miejsce Mateusza Wantuloka trenera z zagranicy. W wyborze pomógł, tradycyjnie już, uznawany od niedawna za ogromny autorytet w polskich skokach, Stefan Horngacher.Urodzony w lutym 1978 roku Danny Winkelmann do 1997 roku sam startował jako kombinator norweski, by później zająć się karierą trenerską. Współpracował, jako trener indywidualny, z Magdaleną Schnurr, mistrzynią świata juniorek w skokach narciarskich z Strbskiego Plesa (2009), która w tym samym roku na seniorskich mistrzostwach świata w Liberca zajęła 7. lokatę. Od 2011 roku Winkelmann pracuje w szkole sportowej w Schwarzwaldzie - Skiinternat Furtwangen, w której opiekował się właśnie z kombinatorami norweskimi. Młodzież podlegająca związkowi narciarskiemu Badenii-Wirtembergii jest szkolona, oprócz kombinacji, także w skokach, biegach i biathlonie. Wcześniej zdobywał doświadczenie w klubach: SV Baiersbronn i TV Weissendorf. Kilka lat temu miał także pod opieką utalentowanego niemieckiego kombinatora, Fabiana Riessle.Skąd zmiana w sztabie szkoleniowym kombinacji? Jak przekazał Apoloniusz Tajner, był zadowolony z biegowych postępów naszych dwuboistów, niemniej jednak skoki pozostawały wiele do życzenia. Remedium na słabszą formę biało-czerwonych w tym elemencie ma być właśnie trener pracujący w Niemczech, kraju, który w kombinacji prym wiedzie od kilku lat. Dodatkowo swoje wsparcie w kwestii skoków zaoferował Stefan Horngacher, nieocenionymi radami wspomoże z pewnością także Adam Małysz, który również brał udział w wyborze szkoleniowca. Dyrektor-koordynator ds. skoków i kombinacji norweskiej poinformował nas, że decyzje dotyczące reszty sztabu szkoleniowego, a także szczegóły kontraktu samego Danny’ego Winkelmanna zostaną sfinalizowane w przyszłym tygodniu.


Jan Szturc, który przez ostatnią zimę zmagał się z problemami zdrowotnymi, powróci do pracy w WSS Wisła.Katarzyna Nowak
Shared publicly