Profile cover photo
Profile photo
Fatih Kanay
Oyunsuz hayat çok bayat...
Oyunsuz hayat çok bayat...
About
Posts

Ahalisinde “çalsın ama iş yapsın” diye atasözü bulunan, dünyada başka ülke var mıdır? 

Post has attachment
Kocaeli Ncity AVmde yangın olmuştu, kocaeli makine mühendisleri odasının sitesinde ki basın açıkmalasının bir kısmını aşağı ekliyorum ve okumanızı rica ediyorum, sonra bir düşünün o yangın gündüz hele de hafta sonu avm doluyken çıksaydı ne olurdu?
---------------------------------------------
Yangının NCİTY AVM`nin giriş katında bulunan bir giyim mağazasının depo bölümünde başladığı tahmin edilmektedir.
Yangının başladığı tahmin edilen kısımda; yangın muhtemel nedenin elektrik kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.
Olay yeri incelendiğinde binanın herhangi bir yangın algılama sistemi ile donatılmadığı ve yangının gelişme evresinde bina bekçisi tarafından fark edildiği görülmüştür.
Binanın yangın söndürme sistemi sprinkler ile donatıldığı ancak binanın başta sinema salonu olmak üzere bazı bölümlerinde yangın tesisatının bulunmadığı anlaşılmıştır.
Bina içinde bulunan yangın dolaplarının önünde çeşitli stant ve makinaların bulunduğu ve bu makinaların yangın dolaplarına erişimi engellediği görülmüştür.
Yangın dolaplarına yangın tesisatından vanalar açıldığında su gelmediği tespit edilmiştir.
Sıcaklığın yükselmesi ile sprinklerlerin patladığı ancak sistemde su bulunmaması veya yangın pompasının işlevini yerine getirmemesi nedeni ile işlevini yerine getirmediği anlaşılmıştır.
Elektrik kesintisi sırasında devreye girecek uygun bir jeneratör sistemi veya yangın durumunda çalışacak pompaları besleyecek bir dizel pompanın bulunmadığı görülmüştür.
Binanın içerisinde yeterli sayıda acil durum aydınlatma sistemi ve klavuzlama ikaz ışıklarının bulunmadığı görülmüştür.
Bina içerisinde ve dışında bulunan elektik panolarının yangın neticesinde kavrulduğunu, ancak var olan panellerin bazılarında "Elektrik İç Tesisler Yönetmeliğine" aykırı bağlantıların yapıldığı tespit edilmiştir.
Binanın mimari yapısının, acil kaçış yollarının, kaçış kapılarının ve merdivenlerinin acil durumlarda binanın tahliyesi için uygun özelliklerde olmadığı, güney bölümü zemin ve 1. Kat arasında iniş merdivenin bulunmadığı, bulunan tek merdivenin yukarı yönlü çalışan yürüyen merdiven olduğu, yürüyen merdivenlerin aleve dayanıklı olmadığı görülmüştür.
Sinema salonları çıkış kapılarının binanın yine iç kısmına açıldığı, bazı salonlarında tek çıkış kapısı olduğu görülmüştür.
Binanın doğu cephesinde bulunan iki acil kaçış merdiveninin yalnızca en üst kata açılan bir kapısı olduğu ve diğer katlarda yangın acil kaçış kapılarını olmadığı görülmüştür.
Yangın kaçış merdivenlerinin zemin kattaki dışarıya açılan kapılarının asma kilit ile kilitlenmiş olduğu tespit edilmiştir.
Bina dış kapıları acil kaçış açısından uygun olmadığı anlaşılmıştır.
Sinema salonu yer ve duvar kaplamaları ile seyirci koltuklarının tamamen yandığı, dolayısı ile aleve dayanıklı olmadığı anlaşılmıştır.
Havalandırma tesisatında yangının ve dumanın yayılmasını engelleyecek yangın damperinin bulunmadığı görülmüştür.
Binanın dış cephesinde yangın hidrandı bulunmadığı görülmüştür.
----------------------------------
ilgilenenler için sayfa linki:
http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=26188&tipi=3&sube=13

Post has shared content
çok hoş bir şarkı arkadaşlar...

AMAN DİKKAT! YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ!! Ellerindeki kimlik bilgilerinle İcra Dairesine gidiyorlar..18.40 TL başvuru harcı yatırıyorlar..Sizin hakkınızda … İLAMSIZ İCRA TAKİBİ başlatıyorlar…Borç hanesine…vicdansız vicdanlarına göre akıllarına ne gelirse yazıyorlar..Bu 250 TL de oluyor….2500 TL de oluyor…ya da daha fazlası…Bir zaman sonra kapınıza postacı geliyor..ve size ÖDEME TEBLİGATINI imza karşılığı veriyor..Açıyorsunuz okuyorsunuz… şaşırıyorsunuz… Gönderen kişiyi tanımadığınız için…’’ Kim ki bu ‘’ diyorsunuz..Arkadaşlarınıza gösteriyorsunuz ve maalesef size yanlış bilgi veriyorlar..‘’ Boş ver abi…yanlışlık yapmışlardır..madem ki tanımıyorsun yırt at ‘’ diyorlar…Yırtıp atıyorsunuz kağıdı…İş bitti zannediyorsunuz ama…. İŞ DAHA YENİ BAŞLIYOR..!İtiraz süreniz 1 hafta….O zaman zarfında hiçbir şey yapmazsanız…Borcu kabul etmiş oluyorsunuz..!!Ensenize biniyorlar…Ödemezseniz o suratsız haciz memuru kapıda..Alır almaz,akıllılık yapıp itiraz edip elinize resmi bir belge alırsanız…İŞLEM HEMEN DURUYOR..Karşı taraf..Yani sahtekarlar…size karşı ‘’ İTİRAZ İPTAL DAVASI ‘’ açmıyorlar..çünkü foyaları meydana çıkmasını ,tanınmalarını istemiyorlar Başka yeni bir kurbanın peşine düşüyorlar…resmi işlem sıfırlana kadar takip etmekte yarar var..Yani bir nevi temiz kağıdı alana kadar..Kimlik bilgilerimiz… Yanlış kişilerin eline geçtiği zaman başımıza gelebilecek felaketlerden birisi de bu…Dikkat edelim… ve lütfen bu bilgiyi dostlarımızla paylaşalım…
Wait while more posts are being loaded