Profile cover photo
Profile photo
Lightandart Lighting
2 followers -
طراح، مجری و تامین کننده تجهیزات پروژه های مدرن نورپردازی و روشنایی
طراح، مجری و تامین کننده تجهیزات پروژه های مدرن نورپردازی و روشنایی

2 followers
About
Posts

Post has attachment
چراغ های ال ای دی و به روز رسانی سیستم روشنایی
چراغ های ال ای دی ؟ در فکر تغییر منابع نور متداول خود با منابع LED هستید ؟ پیش انجام تغییرات 10 مورد زیر را مطالعه کنید !

1. خریدن منابع نور با پخش نورهای متفاوت

احتمالا یک مشکل متداول با خرید چراغ های ال ای دی خواهید داشت. لامپ های ال ای دی نور را به صورت یکنواخت و مستقیم منتشر می کنند، پس اگر در حال جایگزینی آنها با لامپ های متداول به طور مثال هالوژن ها باشیم الگوی پخش نور متفاوتی را شاهد خواهیم بود. در برخی موارد مانند نورپردازی یک راهرو الگوی پخش نور مد نظر برایمان اهمیت داشته است. یا به طور مثال اگر لامپ های ال ای دی را با منابع فلوئورسنت جایگزین کنیم مقدار سایه در برخی از قسمت ها ممکن است بیشتر بشود.

ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment

نور آبی
نور آبی منتشر شده از نمایشگر تجهیزات دیجیتالی و منابع جدید نور مانند ال ای دی ها که هر روزه استفاده ی ما از آنها بیشتر می شود، می تواند همراه آسیب هایی برای چشم انسان باشد در ادامه این تاثیرات را شرح خواهیم داد و نکات علمی پیشگیری را پیشنهاد می دهیم.
نور آبی و تاثیر آن بر چشمان ما:

نورمرئی از آنچه ممکن است درباره ی آن فکر کنیم، پیچیده تر است. هنگامیکه تحت تابش نورطبیعی روز به صورت مستقیم یا به طور غیرمستقیم، و یا تحت تابش نور نمایشگر کامپیوتر، موبایل یا هر وسیله ی الکترونیکی دیگری هستیم، همه ی این ها می توانند طیف وسیعی از تاثیرات را داشته باشند. اغلب افراد از این موضوع که نور خورشید شامل طیف های مرئی و نامرئی و فرابنفش که می تواند باعث تیرگی پوست شود، مطلع هستند. اما موضوعی که شاید همه درباره آن ندانند این است که نورخورشید شامل طیف های رنگی گسترده ای است که حامل انرژی های مختلفی هستند.

ادامه مطلب در لینک زیر

Add a comment...

Post has attachment
فلیکر یا سوسوزدن منابع ال ای دی

آیا استاندارد 1789 IEEE یک معیار جدید برای سنجش Flicker در LED ها است؟
در طراحی نورپردازی عدم وجود Flicker(سو سو زدن) در سیستم نورپردازی و اثرات چشمک زدن منبع نور از اهمیت بسزایی برخوردار است. در واقع Flicker به عنوان یک نقص در سیستم روشنایی شناخته می شودحتی در فرکانس های بالا که فراتر از محدوده بصری قابل تشخیص می باشد هم، نباید Flicker نادیده گرفته شود. مطالعات نشان می دهد که این نوع از Flicker تاثیرات نامطلوبی بر بدن انسان دارد.

منظور از Flicker چیست؟
Flicker به معنی تغییرات خیلی سریع درمیزان شدت روشنایی است که بسته به فرکانس آن ممکن است به صورت بصری قابل تشخیص باشد یا نباشد. در موارد استثنایی Flicker تا فرکانس تقریبی 80 هرتز توسط چشم انسان قابل شناسایی است و این فرکانس اصطلاحا فرکانس ترکیب نامیده می شود. Flicker قابل درک توسط چشم انسان می تواند برای ناظر یک تجربه ناراحت کننده را به وجود بیاورد. حتی در موارد خاص در بعضی افراد این Flicker می تواند باعث به وجود آمدن حملات صرع حساس به نور بشود.

ادامه مطلب در لینک
Add a comment...

Post has attachment
تابش جسم سیاه
تابش جسم سیاه و رنگ نور بر حسب کلوین به چه معناست؟ هنگامیکه بخواهیم از چراغی در پروژه های نورپردازی و روشنایی استفاده کنیم، حتما برایمان پیش خواهد آمد که هنگام انتخاب رنگ نور منبع نوری چراغ با واحد کلوین آن را می سنجند. در ادامه به توضیح این نام گذاری می پردازیم و در جدول انتهایی نمودار طیفی رنگ نورهای متفاوت را بررسی خواهیم کرد.
اما چرا از واحد کلوین برای سنجش رنگ نورهای طیف سفید استفاده می شود و آن را بر چه اساس تعیین می کنند؟
ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment
ریسه استریپ ( ریسه شلنگی ) مورد نیازمان را چگونه انتخاب کنیم؟
ریسه استریپ یا اصطلاحا ریسه شلنگی اغلب متشکل از یک بورد، چیپ های ال ای دی و چسب در پشت بورد به منظور نصب آن می باشد. هنگامی که استریپ روشن می شود نور را به صورت مستقیم رو به جلو انتشار خواهد داد. ویژگی های این منبع نوری باعث می شود تا از آن در فضاهای مختلفی بتوان استفاده کرد. این منابع معمولا ارزان قیمت هستند و قابل تطبیق با خواسته های پروژه می باشند. منابع نوری ریسه استریپ دارای انواع گوناگون با توان های مختلف و رنگ نورهای متفاوتی هستند که ممکن است باعث سردرگمی افراد در انتخاب بهترین گزینه ی مورد نظر بشود. معمولا موارد کاربرد ریسه ها به شکل های زیر می باشد:

• بالا و پایین کابینت های آشپزخانه ها و سرویس ها در منازل مسکونی

• لبه ها و گوشه های شکست های معماری

• به منظور روشن کردن دیوارها و سقف برای فضاها در نظر گرفته شده در سقف کاذب

• لبه ی قفسه های در نظر گرفته شده برای صفحات نمایش در کافه ها و رستوران ها

• لبه های خارجی پنجره ها، درب ها، پله ها و …

• پایین طاق ها

• در باغچه ها، مسیر های عبوری و علامت ها

• برای نورپردازی مراسم های ویژه

• پشت تلویزیون و اسپیکرهای سیستم صوتی خانگی

• و بسیاری موارد دیگر

ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment
درایور ال ای دی چیست؟
با توجه به رشد روزافزون مصرف انرژی، افراد مختلف در حال جایگزین کردن منابع نوری متداول سنتی با ال ای دی ها که طول عمر بیشتر و مصرف پایین تری دارند، هستند. البته شاید همه‌ی افراد ندانند که این منابع نوری جدید به قطعه ای که به آن درایور گفته می شود، نیاز دارند. درایور ال ای دی ( منبع تغذیه برای چراغ های ال ای دی ) مانند بالاست برای لامپ های CFL ( کم مصرف ) عمل می کند، انرژی الکتریکی مورد نیاز را تامین کرده و بهترین عملکرد را برای چیپ ال ای دی تضمین می کند.

ال ای دی ها به کاربری مختلف از درایورها نیاز دارند:

درایور ال ای دی ها که بر اساس ولتاژ کاری 12 یا 24 ولت DC طراحی می شوند. به طور کلی درایورها ولتاژ بالا را به ولتاژ پایین رسانده و جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کنند.
درایور ال ای دی ها همچنین باید در برابر ولتاژ و نوسانات جریان از منابع ال ای دی محافظت کند. همانطور که مشخص است تغییر در ولتاژ منجر به تغییر جریان ورودی خواهد شد. جریان ورودی به چیپ های ال ای دی براساس جریان مورد نیاز آن که اندازه گیری شده ( بر حسب آمپر ) تنظیم شده است. بنابراین جریان بیش از میزان استاندارد یا کمتر از میزان استاندارد به دلیل حرارت بیش از حد می تواند به تغییر شدت نور و کاهش آن منجر بشود.

به طور خلاصه می توان گفت درایورها جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل کرده و سطح ولتاژ و جریان را از طریق مدار الکتریکی در سطح مورد نیاز نگه می دارند.
ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment
چگونه نیازهای نورپردازی خانه را پیدا کنیم؟
شاید یکی از بهترین روشها برای اینکه از نور در نورپردازی خانه چگونه به درستی استفاده کنیم این باشد که مانند یک نقاش فکر کنیم و طرح نورپردازی را مانند یک پرده نقاشی چند لایه در نظر بگیریم. جایی که مثلا باید یک نور زمینه مانند یک چراغ آویز مرکزی داشته باشید و به دنبال آن جذابیت های بیشتری را ایجاد کنید. همچنین با چراغهای دیواری، رومیزی و ایستاده بر روی زمین می توانید ارتفاع و عمق بیشتری ایجاد کنید. در هر صورت به خاطر بسپارید که کیفیت، شدت، گستردگی و وسعت این روشنایی با طرح و رنگ اتاق شما واکنش نشان خواهد داد و در نتیجه فضایی مملو از نور یک دست و متناسب خواهیم داشت.

برای نمود پیدا کردن بعضی هیجانات واقعی ، نقاط نورانی جذابی را می توانید اضافه کنید. برای مثال شما می توانید ازچراغ های کانونی نقطه ای برای برجسته تر نمودن جزییات معماری یا تابلوهای نقاشی یا یک مجسمه استفاده کنید. جایی که پرتوهای نور با بیشترین شدت خودشان بر روی یک شی می تابند، در لبه های جسم، سایه هایی متراکم و انبوهی پدیدار خواهند شد که به شی شکل داده و احساس هیجان را در بیننده بر می انگیزد.
ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment
اهمیت نورپردازی برای طراحی معماری شما
روشنایی و نورپردازی تاثیر زیادی بر روی اطاق‌های خانه‌ی شما یا فضاهای مختلف دفترکار شما دارد. یک اطاق زیبا متاثر از نورپردازی نامناسب می تواند زشت به نظر برسد یا برعکس یک اطاق نه چندان زیبا می‌تواند به لطف نورپردازی مناسب زیبا به نظر برسد .

در سال‌های اخیر مبحث نور، نورپردازی و طراحی نورپردازی برای طراحان و همچنین معماران مورد توجه قرار گرفته است. یکی از دلایل اصلی این موضوع رشد فزاینده‌ی این موضوع است که معماری مدرن متفکرتر شده و به طور گسترده تری از فرم ها استفاده می کند، و این موضوع نیاز به نورپردازی در معماری را بیش از پیش مطرح می کند.

مفاهیم پایه‌ای نورپردازی و روشنایی ممکن همچنان در معماری سنتی کاربرد داشته باشند، اما تغییراتی که در معماری مدرن شاهد آن هستیم نیازمند ویژگی های متنوع و متمایز از نورپردازی است.

به دلیل آنکه منابع نور و تکنیک‌های نورپردازی امروز بسیار وسیع شده‌اند، اجرای ایده‌های نورپردازی برای طراحی های معماری مختلف قابل اجرا هستند.
ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has attachment

5 نکته برای انتخاب چراغ خطی
چراغ خطی راهکار روشنایی مدرن و پرکاربردی در معماری است. ویژگی های این چراغ و طراحی مینیمال، آن را به یکی از محبوب ترین چراغ ها بین طراحان معماری تبدیل کرده است. اما پیش از طراحی و انتخاب این چراغ لازم است به چند نکته توجه داشته باشیم تا پروژه‌ی اجرای شده‌ی نهایی با طرح اولیه کاملا مشابه باشند و تمام انتظاراتمان از نورپردازی را برآورده سازد. این مطلب شامل بخشهای زیر می باشد:
1. انتخاب چراغ خطی از تامین کننده معتبر در مرحله طراحی
2.انتخاب میزان روشنایی چراغ خطی براساس نیاز پروژه و کاربری مدنظرمان
3. توجه به طول عمر چراغ خطی و عوامل تاثیرگذار بر آن
4. رنگ آنودایز بدنه، قابلیت رنگ براساس معماری پروژه
5. چیپ‌های ال ای دی LED و درایورهای مورد استفاده

ادامه مطلب در لینک زیر

Photo
Add a comment...

Post has attachment
نورپردازی با محوریت نیازهای انسان - بخش اول


نورپردازی با محوریت توجه به نیازهای انسان می تواند، ریتم زندگی روزانه مان را تنظیم کرده و در بهبود انگیزه افراد، رفاه و بهروری تاثیر داشته باشد. نور تاثیر شگرفی بر انسان دارد. نه تنها بینایی ما تحت تاثیر نور است، بلکه حس برانگیختگی، و فعالیت در انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجا که پاسخ های فیزیولوژیکی بدن ما بستگی به ویژگی های نور مصنوعی از جمله طیف رنگ، شدت و مدت زمان دارد، هنگامیکه بیشتر تحت تابش نورهای مصنوعی باشیم این تاثیرات نمود بیشتری دارند.
نورپردازی که بر اساس نیازهای انسان انجام شود، می تواند ریتم زندگی شبانه روزی ما را بهبود دهد، به افزایش تمرکز و پیشگیری از اختلال های خواب ما کمک کرده و در نتیجه به بهبود کلی رفاه زندگی ما منجر شود. نوآوری های اخیر حاصل شده در صنعت روشنایی که بر اساس دانش نوین تاثیرات بیولوژیکی نور به وجود آمده اند، می توانند اهداف فوق را محقق سازند. با معرفی تکنولوژی جدید ال ای دی ها و با استفاده از سیستم های پیشرفته کنترل نور و قابلیت های تنظیم این منابع نوری می توان شیوه ای کارآمد در بهره وری انرژی مطرح کرد. سیستم های جدید و هوشمند می توانند با امکانات گسترده ی خود، قابلیت های کنترلی بهتری در اختیارمان قرار بدهند.


ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded