Profile cover photo
Profile photo
Drytooling.com.pl
73 followers -
Wspinaczka, Wspinanie, Drytooling, Alpinizm, Himalaizm, klasyka zimowa, wspinaczka lodowa, góry, ludzie gór, Newsy, artykuły górskie
Wspinaczka, Wspinanie, Drytooling, Alpinizm, Himalaizm, klasyka zimowa, wspinaczka lodowa, góry, ludzie gór, Newsy, artykuły górskie

73 followers
About
Drytooling.com.pl's interests
Drytooling.com.pl's posts

Post has attachment
Do napisania tego artykułu skłoniły mnie pytania moich znajomych i - w sumie - rozmowy z “bardziej doświadczonymi” wspinaczami zimowymi. Jest wiele detali przy używaniu dziabek, które mogą znacząco wpłynąć na trudność robionych przez nas dróg. Mała prezentacja poniżej ;-).

Post has attachment
Trochę słów i kilka fajnych fotek z skiturowego Wildspitze

Post has attachment
Trochę o śpiworach. Wydaje mi się, że wyczerpałem temat ;)

Post has attachment
Droga Puškáša VI+ na południowej ścianie Wołowej Turni to piękna i ciekawa droga. Właściwie każdy wyciąg jest piękny, a dwa kluczowe na długo zapadną Wam w pamięć. Na deser macie jeszcze wyjściowe zacięcie :-).

Post has attachment
Heksy to pasywne kości o sześciokątnym kształcie (czyt. mają 6 ścianek), które umożliwiają asekurację w szerokich rysach. Dziś, za sprawą friendów, o wiele mniej popularne niż dawniej. Mimo to heksy mają swoje zalety i być może warto mieć kilka tych kości w swoim secie. W tym artykule postaram się wspomnieć coś o historii, budowie oraz zaletach i wadach heksów*. Na koniec padnie odpowiedź na pytanie: „Kiedy warto je mieć?“ i kilka patentów na temat konserwacji. 

Post has attachment
Wspinanie to nie tylko wspinaczka sportowa z liną i ekspresami. Rodzajów tej aktywności jest tak wiele, że większość osób podczas swojej kariery spróbuje zaledwie kilku z nich. Zauważyłem, że sporo początkujących wspinaczy nie orientuje się w możliwościach, jakie przed nimi stoją. Jako że wiele rodzajów wspinaczki zazębia się, postanowiłem zrobić małą rozpiskę, która ma na celu:

- uświadomić początkującym wspinaczom ile jest dyscyplin wspinaczkowych,

- dać kilka wskazówek na temat istotnych umiejętności osobom, które chciałyby zostać „uniwersalnymi wspinaczami” (oczywiście chodzi o prowadzenie, bo jeśli mówimy o „wędce”, to nie ma problemu i spróbować może każdy),

- przedstawić ofertę dostępnych kursów,

- podać miejsca, gdzie można uprawiać daną dyscyplinę.

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Mały patent, który może nieco ułatwić życie na zjazdach wspinaczkowych

Post has attachment
Kilka lat temu zmontowałem sobie na jednej podstronie kilka narzędzi / wskaźników pogodowych, aby sprawdzać pogodę na wspin / na codzień w jednym miejscu. Ze statystyk internetowych widzę, że nie tylko ja z niej korzystam ;).
http://drytooling.com.pl/pogoda-w-gorach
W ostatnim czasie ta mała podstrona doczekała się kilku modyfikacji:
- Dla większych miast (i takich, które są ważne z punktu wspinaczkowego) dodałem trzy - według mnie - najlepsze prognozy: ICM, Yr.no i Wetteronline.de. Kilka klików i możecie sprawdzić 3 prognozy dla danego rejonu.
- dodałem radary burzowe (Tatry i Kraków)
- dodałem pogodę dla kilku rejonów skałkowych zagranicznych (założenie jest takie, że w razie weekendowego wypadu możemy szybko ogarnąć sobie, gdzie będzie najlepsza pogoda)
Oczywiście stare funkcjonalności jak Kamery TOPR i mountainforecoast zostają.
Zapraszam do korzystania i jeśli macie jakieś uwagi / sugestie to śmiało piszcie w komentarzach ;)
Pozdrawiam serdecznie
Damian
Wait while more posts are being loaded