Profile

Cover photo
‫ارس باران‬‎
Lives in تهران
40 followers|19,898 views
AboutPostsVideos

Stream

 
با یه کم تاخیر ولی جالبه :)

سپندارمذگان شاد باد

در قرن سوم میلادی همزمان با امپراتوری ساسانی در ایران ، کلودیوس دوم ، امپراتور روم عقیده داشت که سربازان مجرد توانایی جنگیدن بیشتری دارند ، بنابراین آن ها را از حق ازدواج محروم می کرد.اما کشیشی به نام والنتیوس( والنتاین) مخفیانه عقد سربازان رومی با دختران مورد علاقه شان را جاری می کرد . کلودیوس هم این کشیش را زندانی و در نهایت به خاطر عقد عشاق اعدام کرد. به همین خاطر روز چهاردهم فوریه، مصادف با بیست و پنجم بهمن، روز عشق نامیده شد.

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، تنها چند روز پس از روز ولنتاین. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته است. البته ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به‌روزرسانی کرد. امروز بعضی زرتشتیان آنرا در روز اسفند (سپندارمذ - پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با بیست و نهم بهمن در گاهشماری خورشیدی امروزین برگزار می‌کننددر این روز مردان به همسران خود هدیه می‌دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنان اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند. این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می‌گردید.سپندارمزد نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان برای گرامی‌داشت زنان نیکوکار برگزار می‌گردد . ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر و در حالت کلی این روز را روز عشاق می‌نامیدند.
 ·  Translate
7
Arman Photography's profile photo‫ارس باران‬‎'s profile photoEdmond Dantès's profile photoYaser Kingboy's profile photo
6 comments
 
ارس سرزمین رییایها
 ·  Translate
Add a comment...
 
برای عشاق نقطه ی وصال وجود ندارد چرا که آن ها پیوسته در قلب یکدیگرند
جلال الدین رومی
 ·  Translate
7
reza arianmehr's profile photo
 
چشمانمان را بر گذر قاصدکها باز کنیم که زمان ساز سفر میزند.دست به دست هم دهیم ،دلهایمان را یکی کنیم،بی هیچ پاداشی حراج محبت کنیم.باور کنیم که همه ی ما خاطره ایم،دیر یا زود رهگذر قافله ایم.
 ·  Translate
Add a comment...
Basic Information
Gender
Female
Relationship
Single
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
تهران