Profile cover photo
Profile photo
موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
102 followers
102 followers
About
Posts

Post has attachment
همایش فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در سال ۹۵
امروزه شرایط اقتصاد جهانی ایجاب می‌کند تا الگوی اثرگذار با ویژگی‌هایی همچون دانش‌محوری، توجه به مزیت‌های اقتصادی و بازرگانی درعملکرد بنگاه‌ها اتخاذ شود. تبادل نظر در مورد الگوهای برتر بین‌المللی و دستیابی به پیشنهادات کارا جهت توسعه اقتصادی و تجاری صادرات‌محور در این برهه زمانی بسیار حائز اهمیت است.
با توجه به بهبود شرایط اقتصادی و حمایت از توسعه مبادلات بین‌المللی از سوی دولت، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی سریع‌تر جهت ورود هدفمند به بازارهای بین‌المللی از اهمیت حیاتی برخوردار است. آگاهی از فرصت‌‌ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری و همچنین مزیت‌های رقابتی صنایع مختلف کشور قبل از هر گونه اقدامی ضروری است.
به‌همین منظور سایت خبری تحلیلی تجارت نیوز با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان همایشی تحت عنوان “فرصت ها و چالش‌های سرمایه‌گذاری در سال ۹۵″در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می‌کند.
همایش « فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۵ » محفلی است فراهم آمده از حضور فعالان اقتصادی، بازرگانان و کارآفرینان برای گفت و شنود از تحولات اقتصاد ایران در حوزه اقصاد کلان و معرفی فرصت‌های بازرگانی.
بدین‌وسیله از شما فعالان اقتصادی، بازرگانان و کارآفرینان محترم دعوت بعمل می‌آید زینت‌بخش محفل ما در این گردهم‌آیی باشید.

- محورها/سرفصل ها
تصویر اقتصاد ایران و جهان در سال 95
تاثیرات اجرای برجام و لغو تحریم‌ها بر اقتصاد کشور
معرفی ظرفیت‌های (اقتصادی و بازرگانی) بازارهای هدف
معرفی محصولات دارای مزیت صادراتی ایران (محصولات منتخب)

- استاد/اساتید
دکتر علی سرزعیم، مشاوره اقتصادی مرکز استراتژی های ریاست جمهوری
امیررضا حسنی، مدیریت موسسه اقتصاد ایرانیان

- برگزار کننده
سایت خبری، تحلیلی تجارت نیوز با همکاری موسسه اقتصاد ایرانیان

زمان: روز پنج شنبه ۲۳ ام اردیبهشت ۱۳۹۵ از ساعت 9 الی 13
مکان: دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، سالن شهید جوزی
رزرو رایگان ارسال کد 508 به شماره 10004824545
Photo
Add a comment...

Post has attachment
کارگاه تحلیل ماهیانه اردیبهشت ماه نود و پنج
این کارگاه در روزهای نخستین هر ماه برگزار می شود. هدف از این کارگاه بررسی نوسان های قیمتی ماه گذشته و تاثیرات آن بر روند آتی بازار است. همچنین در این کارگاه، اخبار مهم پیش رو در تقویم اقتصادی جهان بررسی می شود و به تاثیر آن بر روند بازارهای داخلی پرداخته می شود. پس از این کارگاه فعالان بازار سرمایه می توانند تحلیلی یک ماهه از بازار ارز، طلا و سهام را با نگاهی کلان به رویدادهای مهم پیش رو داشته باشند.
محورها/سرفصل ها
وقایع مهم و نوسان های قیمتی ماه گذشته
تحلیل شاخص دلار و طلا جهانی
تقویم اقتصادی جهان
تحلیل شاخص بورس و سهام
پرسش و پاسخ
برجام و اقدامات تا این لحظه
وضعیت نفت و بودجه
شاخص های اقتصادی ایران
رزرو و مشاوره رایگان :
ارسال عدد 507  به سامانه پیامکی 10004824545
اطلاعات بیشتر : 88611819 داخلی 104
 زمان: جمعه 10 ام اردیبهشت 1395        ساعت 9 الی 12
 
 
 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
گفت‌وگو با امیررضا حسنی مدیر موسسه تحلیلی اقتصاد ایرانیان با روزنامه دنیای اقتصاد 
فرصت‌ها و تهدیدهای سرمایه‌گذاری در بازارها
از همان دوران کودکی، پدران و مادرانمان به ما یاد داده بودند که پول‌هایمان را پس انداز کنیم. قلک‌های رنگارنگی برایمان می‌خریدند و ما را تشویق می‌کردند که بخشی از پول تو جیبی‌مان را در قلک بیندازیم. لحظه‌شماری می‌کردیم که قلک‌مان پر شود و آن را باز کنیم تا حاصل تلاشمان را ببینیم که چقدر پول جمع کرده‌ایم؟ از همان دوران تا الان یاد گرفتیم پس‌انداز کنیم، اما هیچ وقت نپرسیدیم وقتی پولمان جمع شد با این پس انداز چه کنیم؟ امیررضا حسنی، مدیر موسسه تحلیلی اقتصاد ایرانیان با نگاهی به وضعیت سبد سرمایه‌گذاری خانواده در سایر کشورها، به بررسی وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته است. او در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» چشم انداز سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف مسکن، طلا، ارز و بورس را تشریح کرده است. او همچنین ریسک‌های احتمالی سپرده‌گذاری در بانک‌ها را که اخیرا به محل سرمایه‌گذاری و انباشت پس‌انداز تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی بدل شده، معرفی کرده است.

سبد سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها برای خانواده‌ها چگونه است؟
در آمریکا که بازارها از ثبات بالایی برخوردارند، عمده سرمایه‌گذاری‌ها در سهام، اوراق بهادار، بیمه‌ها و تامین اجتماعی صورت می‌گیرد و اغلب مردم حجم کمتری از دارایی خود را در سایر موارد سرمایه‌‌گذاری می‌کنند. همچنین در اروپا نیز بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب در صنعت بیمه و تامین اجتماعی و در ارز است. زیرا خانوارها در صورت فعال و کارآ بودن بازار دارایی‌های مالی، پس‌انداز خود را به‌صورت دارایی‌های مالی نگهداری می‌کنند. در کشور ایران که از سال‌های گذشته با تورم ساختاری مواجه بوده است، حجم بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در دارایی‌هایی فیزیکی است. زیرا در صورت وجود نرخ‌های تورم بالا، دارایی‌های فیزیکی و واقعی، سهم بالایی از سبد دارایی خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد.نسبت ریسک و بازدهی چگونه برای خانوارها تعیین شده است؟
سرمايه‌گذاري به‌عنوان يك تصميم مالي همواره داراي دو مولفه ريسك و بازدهي است كه مبادله اين دو تركيب‌هاي گوناگون سرمايه‌گذاري را عرضه مي‌کند. از يك طرف، سرمايه‌گذاران به دنبال بيشينه كردن عايدي خود از سرمايه‌گذاري هستند و ازطرف ديگر، با شرايط عدم اطمينان حاكم بر بازارهاي مالي مواجه هستند كه عامل اخير، دستيابي به عوايد سرمايه‌گذاري را با عدم اطمينان مواجه مي‌سازد. به عبارت ديگر، تمامي تصميمات سرمايه‌گذاري براساس روابط ميان ريسك و بازده صورت مي‌گيرد. از آنجا که ریسک و بازده مورد انتظار رابطه مستقیم دارند، هر چه ریسک اوراق بهادار افزایش یابد بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار نیز افزایش خواهد یافت.

عوامل كلان اقتصادي بر ريسك سيستماتيك سرمايه‌گذاري در محصولات مالي، عوامل خرد اقتصادي بر ريسك غير‌سيستماتيك سرمایه‌گذاری در محصولات مالي و عوامل غير اقتصادي بر ريسك كلي سرمايه‌گذاری در محصولات مالي تاثير‌گذار است. به همین جهت سرمايه‌گذاران ريسك‌گريز از ورود سرمايه خود به جايي كه خطر و ريسك وجود دارد يا افق نامشخصي در برابر سود و اصل سرمایه‌شان هست، امتناع مي‌كنند.اما آيا مي‌توان جايي را پيدا كرد كه سرمايه‌گذاري در آن ريسك نداشته باشد؟ ريسك و خطر از دست دادن اصل و فرع سرمايه در همه جا هست، بعضي سرمايه‌گذاري‌ها پر‌خطرند و برخي كم خطر. سرمايه‌گذار با توجه به ميزان خطر و ريسك سرمايه گذاري، انتظار سود و بازده متناسب را دارد. معمولا سرمايه‌گذاران به وسيله تجزيه و تحليل‌هاي مالي خود به دنبال بازده متناسب با توجه ريسك مربوط هستند.در يك بازار متعارف كه در آن عوامل بازار واجد اطلاعات هستند، بازده بالا همواره ريسك بالاتري را نيز به دنبال خواهد داشت. اين موضوع موجب می‌شود كه همواره تصميم‌گيري برای سرمايه‌گذاري بر اساس روابط ميان ريسك و بازده صورت گيرد و يك سرمايه گذار همواره دو فاكتور ريسك و بازده را در تجزيه و تحليل و مديريت سبد سرمايه گذاري هاي خود مدنظرقرار دهد.

اشکال پوشش ریسک به چه شکلی است؟
در شرایط عادی، پوشش ریسک می‌تواند از ابزارهای مالی گوناگونی مانند برگه سهام، پیمان‌های آتی، قراردادهای سوآپ و اختیار معامله، همچنین گونه‌های مختلف از ابزارهای مشتقه، قراردادهای آتی و معاملات فرابورس تشکیل شود. در شرایط حرفه‌ای، استراتژی پوشش ریسک، شامل یک سرمایه‌گذاری ثانویه است که قیمت آن، همواره در جهت عکس سرمایه‌گذاری اولیه حرکت می‌کند. برای مثال سرمایه‌گذار می‌تواند با تنظیم قرارداد آتی، سهام خود را به قیمتی مشخص در آینده به فروش رساند. در این صورت نوسانات بازار، تاثیری بر قیمت سهام خریداری شده، نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این سهام را در زمان آتی، با قیمتی مشخص، به فروش خواهد رساند. گرچه پوشش ریسک، تنها محدود به فروش در قیمتی مشخص، از طریق قرارداد آتی نیست.

سرمایه‌گذار همچنین می‌تواند با ورود به دو بازار، که افت و خیز قیمت‌ها در بازارهای مورد نظر، اغلب در جهت عکس یکدیگر حرکت می‌کنند، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهد.یکی از رویکردهای پوشش ریسک، هجینگ است. منظور از هجينگ داشتن يك موقعيت معاملاتي در بازار آتي‌ها‌ برخلاف موقعيت معامله‌گر در بازار نقدي است و هدف حضور او در بازار آتي‌ها كاهش يا محدود كردن ريسك‌هايي است كه ناشي از تغييرات قيمت به وجود مي آيد. عمل هجينگ يك فرآيند دو پايه‌اي است يعني اینکه اگر يك هج كننده قصد خريد كالايي را در بازار نقدي به تاريخ آينده داشته باشد او با ورود خود در قرارداد آتي‌ها ريسك قيمت خريد خود را كاهش داده يا محدود مي كند. اگر شخص هج كننده قصد فروش كالايي را در بازار نقدي براي آينده داشته باشد او هم اكنون قرارداد آتي را مي‌فروشد و در اين هنگام با فروش قراردادآتي‌ها ريسك قيمت فروش خود را كاهش داده يا محدود كرده است. تنوع بخشیدن یکی دیگر از رویکردهای پوشش ریسک است. یک اصطلاح مالی است و به کنشی از سرمایه‌گذاران گفته می‌شود که با خرید سبد سهام دارایی‌هایی که همبستگی پایینی دارند، خطرپذیری را کاهش می‌دهند. در سبدهای سهام به‌اندازه کافی بزرگ، خطر بازگشت سرمایه تنها به خطر دارایی‌های جداگانه وابسته نیست، بلکه از هم‌وردایی خطرها تاثیر می‌پذیرد.

زمانی که تنوع‌بخشی و کاهش خطرپذیری به دلیل هزینه‌هایی که در پی دارد برای هر یک از سرمایه‌گذاران وجود نداشته باشد، این کار به واسطه شرکت‌های سرمایه‌گذاری صورت می‌پذیرد. در این روش سرمایه‌گذار در یک صندوق مشترک سرمایه‌گذاری می‌کند و این صندوق مشترک سرمایه‌های جذب‌کرده‌اش را در سهام شرکت‌های متنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند تا خطرپذیری‌اش کاهش یابد. این در حالی است که انجام این کار برای سرمایه‌گذارانی که سرمایه کمی دارند دشوار خواهد بود چراکه آنها سرمایه کافی برای خرید سهام شمار زیادی از شرکت‌ها را ندارند.

فضای سرمایه‌گذاری در ایران برای خانوارها چگونه است و چه خلأهایی دارد؟
هدف اقتصادی هر خانوار حداکثرسازی مطلوبیت در طول مدت زندگی خود است. بنابر تئوری‌های اقتصادی، حداکثرسازی مطلوبیت نیز از طریق افزایش مصرف صورت می‌پذیرد. خانوارها با چشم پوشی از مصرف فعلی خود و پس انداز مقداری از درآمد خود در دوره فعلی، می‌توانند سطح مصرف خود را در آینده افزایش دهند. بنابراین انتخاب نوع پس‌انداز خانوارها از اهمیت بالایی برخوردار است. خانوارها در صورت فعال و کارآ بودن بازار دارایی‌های مالی، پس‌انداز خود را به‌صورت دارایی‌های مالی نگهداری می‌کنند. در صورت وجود نرخ‌های تورم بالا، دارایی‌های فیزیکی و واقعی، سهم بالایی از سبد دارایی خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد.

انتقال وجوه پس انداز شده از طریق بازارهای مالی به بنگاه‌ها موجب رشد اقتصادی و افزایش اشتغال می‌شود و در کشورهایی که بازارهای مالی جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند و ارزش پول به‌صورت مستمر در نتیجه تورم کاهش می‌یابد، خانوارها دارایی‌های خود را به‌صورت حقیقی(غیر مولد) نگهداری می‌کنند.به دلیل ساختار خاص اقتصادی کشور ما (رشد نامتناسب نقدینگی، وابستگی به درآمدهای نفتی و اقتصاد دولتی) تورم‌های افسار گسیخته مهمان دائم اقتصاد خانوارهای ایرانی بوده و هست. طی سال‌های اخیر وجود تورم‌های بالا بازده واقعی دارایی‌های مختلف را کاهش داده است و به طبع خانوارها برای در امان ماندن از افت قیمت دارایی‌های خود به بازارهای غیر مولد پناه برده‌اند.

همان‌گونه که در بالا اشاره شد، به دلیل نهادینه نشدن ساختار بازارهای مالی کارآ در اقتصاد ایران، فرهنگ پس انداز در خانوارهای ایرانی نیز به‌طور نامناسبی شکل گرفته است. به‌عنوان نمونه همواره طلا به‌عنوان یک پشتوانه مالی خوب به شمار آمده است. یا خرید زمین و مسکن به‌عنوان یک پس انداز بدون ریسک و دارای بازده بالا جا افتاده است. هنگام تورم بالا نیز خرید ارزهای عمده از جمله دلار و یورو رونق می‌یابد. از دیگر سو، غالب شدن رفتارهای سفته‌بازانه در بازار دارایی‌های مختلف منجر به انجام معاملات کوتاه مدت شده و سبب به‌وجود آمدن حباب‌های قیمتی در بازارها می‌شود. حباب‌های قیمتی نیز از طریق ایجاد انتظارات تورمی می‌تواند موجب تشدید تورم و افت بیشتر ارزش دارایی‌های خانوارها شود.

با این توضیحات می‌توان دریافت که وجود تورم‌های بالا، عدم فرهنگ‌سازی صحیح برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد، رفتارهای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و سفته بازانه عمده‌ترین خلأهای این حوزه است.صرف‌نظر از تاثیرات کلان نحوه سرمایه‌گذاری خانوارها، سبد دارایی خانوارهای ایرانی، محدود به چند نوع دارایی مشخص است و بازارهای طلا، دلار، مسکن، بازار سهام و اوراق بهادار و بازار سپرده‌های بانکی بازارهای هدف سپرده‌های خانوارهای ایرانی محسوب می‌شود. هرکدام از این بازارها در مقاطعی به واسطه سرازیر شدن نقدینگی به آنها دچار حباب‌های قیمتی شده و با بازده‌های غیر واقعی و جذاب موجب جذب خانوارها به خود گشته‌اند (بازار ارز و طلا سال 90-91، بازار سهام 92، بازار مسکن 86). اما به واسطه عدم آگاهی از سیکل‌های رکود و رونق این بازارها، بسیاری از افراد و خانوارها با خالی شدن حباب این بازارها، با کاهش ارزش دارایی خود مواجه می شوند.

در روند پیش رو وضعیت بازارهای سرمایه‌ای مانند بورس، سپرده‌گذاری و مسکن را چطور می‌بینید؟ وبازارهایی مانند ارز وطلا که معمولا به‌صورت پناهگاه هستند از چه چشم اندازی برخوردار هستند؟ این بازارها در مسیر پیش رو با چه ریسک‌هایی مواجه هستند؟
در وضعیت فعلی:
1- بورس پس از تخلیه حباب ایجاد شده در ماه‌های پایانی سال 92، در حالت سکون قرار گرفته است و واکنش بازار به خبرهای مذاکرات هسته‌ای نشان‌دهنده انتظار سرمایه‌گذاران بورس جهت تعیین تکلیف برجام است. بنابراین اجرایی شدن برجام و لغو و تعلیق تحریم‌ها می‌تواند موجب ایجاد انتظارات خوش بینانه در این بازار شده و در بلندمدت با آغاز فرآیند جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و همچنین فراهم شدن چشم‌انداز سودآوری برای بنگاه‌ها، این بازار از افق بازدهی مناسبی برخوردار است.
2- سپرده‌گذاری در بانک به‌عنوان یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری خانوارها مطرح است. با توجه به کاهش نرخ تورم طی ماه‌های اخیر، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است. بنابراین و با توجه به افزایش هزینه فرصت سپرده‌گذاری در بانک، این گزینه مورد مناسبی جهت کسب بازده به حساب نمی‌آید.
3- اخبار منتشر شده از فدرال رزرو، حاکی از افزایش شاخص دلار در مقایسه با سایر ارزهای عمده جهان و کاهش قیمت طلای جهانی در سال آینده است. در نتیجه بازده بازار طلای داخل چندان برای سرمایه‌گذاری خانوارها مناسب نیست. سیر تاریخی بازده بازار ارز و سکه نیز نشان‌دهنده این مطلب است که این بازارها تنها در صورت نوسانات ارزی و ایجاد شوک با افزایش تقاضا مواجه می‌شوند بنابراین و با توجه به اینکه سیاست بانک مرکزی در راستای تک نرخی شدن نرخ ارز نیز در حال پیگیری و اجرا است، این بازارها نیز از لیست دارایی‌های خانوارها حذف می‌شوند.4- بازار مسکن طی سالیان گذشته همواره یک رابطه معکوس با نرخ بهره بانکی داشته است. به این مفهوم که با افزایش نرخ بهره، سرمایه‌ها به بانک‌ها منتقل شده و با کاهش نرخ بهره بانکی، این بازار با افزایش بازده زمینه جذب سرمایه‌ها را فراهم کرده است. افزایش جهش‌گونه پروانه‌های ساختمانی طی سال 92 و افت شدید این متغیر مهم در سال 93 کاهش عرضه مسکن در دو سال بعد از آن را هشدار می‌دهد (سال 95). موج جمعیتی در سن ازدواج نیز حاکی از شکل‌گیری یک تقاضای تجمعی در بخش مسکن است. بنابراین شواهد بازار مسکن سال 95 می‌تواند رقیبی جدی برای بازار سهام باشد.

اسناد خزانه به‌عنوان ابزار جدید سرمایه‌گذاری همانند اوراق قرضه در دیگر کشورها است. مسیر سرمایه‌گذاری در این بازار را چگونه تبیین می‌کنید؟
اسنادخزانه از منظر دولت: دولت طی سال‌های اخیر با کسری بودجه مواجه است. باتوجه به اینکه قیمت نفت طی چند روز اخیر کاهش شدیدی داشته است، کسری بودجه دولت تشدید خواهد شد. همانطور که می‌دانیم سهم درآمد مالیاتی در درآمدهای دولت پایین است و بیشترین درآمد دولت از طریق فروش نفت است. بنابراین دولت برای جبران کسری بودجه خود ناگزیر به انتشار اسناد خزانه است.

اسنادخزانه از منظر سرمایه گذار: در شرایط فعلی، بازار طلا و سکه، مسکن، ارز و بورس تقریبا در حالت رکود به سر می‌برند. همچنین سرمایه‌گذاری در بازارهای اشاره شده با ریسک‌هایی نیز همراه است. نرخ سود سپرده بانکی در حال حاضر 20 درصد یا به‌صورت غیر‌رسمی کمی بیش از این عدد است اما روند‌ها نشان می‌دهد انتظارات در این حوزه کاهشی است و نرخ سود در حال حرکت در مسیر نزولی است بنابراین طبیعی است که انتظار بازدهی بالا از این محل نمی‌رود. اگر نرخ سود سپرده بانکی کاهش یابد جذابیت سپرده‌گذاری در بانک به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک کاهش خواهد یافت. با مقایسه بازدهی اسناد خزانه با بازدهی سایر بازارها و توجه به این نکته که اسناد خزانه ریسکی ندارند، خرید این اسناد برای سرمایه‌گذار بهترین حالت است.در کل می‌توان گفت چشم‌انداز این بازار از منظر دولت و سرمایه‌گذار مثبت است.بنابراین کسانی که ریسک‌پذیری اندکی دارند می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

سپرده‌گذاری در بانک‌ها ممکن است با چه ریسک‌هایی مواجه باشد؟
انواع ریسک‌هایی که فرد سپرده‌گذار با آن مواجه است شامل؛ تورم، کاهش سود سپرده‌گذاری کوتاه مدت و اعتبار بانکی است.به‌طور کلی افراد با چشم‌انداز کوتاه ‌مدت یا بلند ‌مدت در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند. فردی که با هدف بلند‌مدت در بانکی سپرده‌گذاری می‌کند، گویا قراردادی با بانک بسته که برای آن شخص و بانک الزام‌آور است. در این صورت فرد سپرده‌گذار طی قرارداد منعقد شده ودر مدت زمان مشخص لازم است کلیه مقررات لحاظ شده را اجرا کرده و در قبال آن سود ثابت اعلام شده در قرار‌داد را دریافت می‌کند. در این حالت فرد با دو نوع ریسک مواجه است که مربوط به تورم و اعتبار بانک می‌شود. در این حالت اگر فرد سود بانکی را(که طی مدت سپرده‌گذاری ثابت است) که دریافت می‌کند کمتر از نرخ تورم باشد با ریسک مواجه می‌شود زیرا عملا این سپرده‌گذاری سودی برای او ندارد. از سویی دیگر اگر فرد در بانکی که از اعتبار لازم برخوردار نباشد بانک مرکزی آن را به‌عنوان بانک معتبر معرفی نکرده باشد، سپرده‌گذاری کند، با ریسک مواجه است و در صورت رخ دادن هرگونه مخاطره و ورشکستگی فرد مذکور با ریسک بالایی مواجه می‌شود.

اگر فردی با هدف کوتاه مدت به سپرده‌گذاری بپردازد به اضافه ریسک تورم و اعتبار بانکی با ریسک کاهش سپرده کوتاه‌مدت نیز مواجه است. به این صورت که بانک سود کوتاه مدت خود را طبق نظر بانک مرکزی پرداخت می‌کند، حال اینکه فرد در زمان افتتاح حساب سودی را برای سپرده‌گذاری خود در نظر می‌گیرد که این سود قابلیت تغییر و کاهش را دارد و هر زمان که بانک مرکزی نرخ سود جدید را اعلام کند، فرد سود خود را با توجه به نرخ جدید دریافت خواهد کرد. بنابراین لازم است فرد این موضوع را در نظر داشته‌باشد که ممکن است با کاهش سود بانکی و با توجه به تورم حاکم بر کشور، عملا سودی از سپرده‌گذاری برداشت نکند.

مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
www.EghtesadIranian.ir

کانال رسمی موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در تلگرام 

Telegram.me/Eghtesad_iranian

خط ویژه : 886118192  
پیامک : 10004824545     
Photo
Add a comment...

کارمزد پائین جایگاه داران بنزین و عواقب آن

سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با افزایش قیمت‌ زمین طی چند سال گذشته (علی‌الخصوص در تهران)، توجه کمتری به ساخت جایگاه‌های عرضه ‌بنزین داشته‌اند. از طرفی پائین بودن قیمت فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین طی چند سال گذشته در مقایسه با کشورهای منطقه، تحریم و محدودیت‌های بین‌المللی، کارمزد پائین فروش بنزین دو عامل کند شدن روند جایگاه سازی در کشور بوده است که عملاً انگیزه‌های اقتصادی برای سرمایه‌گذاری‌های دست‌کم چند میلیارد تومانی احداث پمپ‌بنزین، با کاهش روبرو شده است. جایگاه دارها عامل زیان خود را عدم تناسب افزایش نرخ کارمزد با افزایش قیمت بنزین می‌دانند، که این موضوع موجب گردیده است که با درآمدهای کنونی، اداره جایگاه‌های عرضه سوخت مقرون‌به‌صرفه نباشد.
نام نویسنده: سروین آقاجانی، پژوهشگر موسسه اقتصاد ایرانیان
در صورتی که کارمزد‌ها بر اساس حق‌العمل تعیین شود و بخشی از ارزش فرآورده نفتی فروش رفته به عنوان کارمزد به جایگاه‌دار اختصاص یابد، حتی اگر فروش هم به دلیل افزایش قیمت کاهش یابد جایگاه‌دار متضرر نمی‌شود.
در این بین تولیدات گسترده خودرو موجب افزایش زمان سوخت‌گیری و ایجاد صف‌های طولانی در جایگاه‌های سوخت روز به روز تهران را با چالشی بزرگ به عنوان کمبود پمپ بنزین روبرو کرده است. از طرفی پس از حذف سهمیه‌بندی و عرضه تک‌نرخی بنزین، استفاده از کارت بنزین کاهش یافته و مردم ترجیح می‌دهند تا از کارت جایگاه‌داران به جای کارت شخصی برای سوخت‌گیری استفاده کنند. محدودیت تعداد کارت‌های بنزین جایگاه‌داران، کمبود تعداد پمپ‌بنزین‌ها و عدم تمایل سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به منظور ساخت جایگاه‌های جدید به ویژه در مناطق شمالی تهران و افزایش تعداد خودروهای در حال تردد روز به روز بر مشکلات کمبود جایگاه سوخت در پایتخت و حتی برخی از کلان‌شهرهای اصلی کشور دامن می‌زند.

جایگاه‌های سوخت مقیاس کوچک و به اصطلاح زیر پله‌ای و یا تک تلمبه‌ای به تعداد ۱۰۰ جایگاه در نقاط مختلف استان تهران با مشارکت بخش خصوصی احداث شود.

هم‌زمان با کمبود پمپ‌بنزین و بعضاً شکل‌گیری صف‌های طولانی در ساعات پیک مصرف در تهران، آقای بیژن زنگنه وزیر نفت و آقای محمد باقر قالیباف شهردار تهران به منظور برطرف کردن این چالش بزرگ خدمات شهری به یک توافق بزرگ دست‌یافته‌اند. بر اساس این توافق دو جانبه، قرار است با سرمایه‌گذاری‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی، جایگاه‌های سوخت مقیاس کوچک و به اصطلاح زیر پله‌ای و یا تک تلمبه‌ای به تعداد ۱۰۰ جایگاه در نقاط مختلف استان تهران با مشارکت بخش خصوصی احداث شود.
علاوه بر این، به منظور افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران در ساخت جایگاه‌های سوخت تک تلمبه‌ای در کنار ارائه تسهیلات، پرداخت کارمزد ویژه‌ای هم در دستور کار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود در مرحله اول طی سال جاری امکان ساخت ۳۰ تا ۶۰ جایگاه بنزین تک تلمبه‌ای در تهران فراهم شود و با بهره‌برداری از این جایگاه‌ها مشکلات عرضه بنزین (عمدتاً زمان سوخت‌گیری خودروها) کاهش ‌یابد. البته موضوع مهمی که لازم است در این میان مورد بررسی قرار گیرد مسئله مکان یابی، عواقب و خطرات احتمالی این جایگاه‌ها می‌باشد.
از جمله تصمیماتی که در این راستا برای آینده‌ای نزدیک اتخاذ شده است، عرضه سوخت کشور در قالب برندهای تجاری خواهند بود که مهرماه، یکی از این برندها رونمایی خواهد شد. برای اولین بار در صنعت نفت کشور جایگاه‌های اختصاصی سوخت مایع و گاز کشور می‌توانند در قالب برند تجاری به فعالیت بپردازند. مزایای برندسازی در بخش جایگاه‌داری این است که، علاوه بر تنوع در ساختار جایگاه‌ها و شناسایی راحت آن، استفاده از امکانات جایگاه‌های قوی برای تقویت جایگاه‌های ضعیف هم برند، هم‌سطح شدن کیفیت کلیه جایگاه‌های هم برند، دفاع از حقوق جایگاه‌داران، شناسایی آسان جایگاه‌های متخلف، امکان اجاره انبارهای فرآورده‌های نفتی، امکان تبلیغات و  استفاده از تسهیلات بانکی امکان‌پذیر می‌باشد.
رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت آقای حاج محمدرضا، با اشاره به اینکه جایگاه‌های سوخت می‌توانند با تأسیس شرکت سهامی خاص اقدام به ایجاد یک برند کنند، عنوان کردند: البته شنیده شده است که شرکت‌های خارجی هم می‌توانند در قالب برند به جایگاه‌داری در ایران بپردازند اما نه جایگاه‌های ساخته شده فعلی بلکه با ساخت جایگاه‌های سوخت جدید. تمایل شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت جهان همچون شرکت توتال فرانسه به همراه شرکای ایرانی خود به صورت غیرمستقیم مذاکراتی را به منظور ساخت جایگاه سوخت در کشور انجام داده است که خبر‌های غیررسمی نیز از موافقت وزارت نفت با ساخت حداقل ۱۰۰ جایگاه توسط دو شرکت توتال و شل حکایت دارد.

 تمایل شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت جهان همچون شرکت توتال فرانسه به همراه شرکای ایرانی خود به صورت غیرمستقیم مذاکراتی را انجام داده است که خبر‌های غیررسمی نیز از موافقت وزارت نفت با ساخت حداقل ۱۰۰ جایگاه توسط دو شرکت توتال و شل حکایت دارد.

البته برندسازی در شرایط کنونی به تنهایی نمی‌تواند سودی برای جایگاه‌دار‌ها داشته باشد بلکه هزینه‌هایی را هم به آن‌ها تحمیل می‌کند. لازم است با ایجاد برند در این بخش، اقدامات مقتضی برای تبدیل کارمزد به حق‌العمل‌کاری نیز صورت پذیرد.موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
www.EghtesadIranian.ir

کانال رسمی موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در تلگرام 

Telegram.me/Eghtesad_iranian

خط ویژه : 886118192  
پیامک : 10004824545     
Add a comment...

Post has attachment
همایش « استراتژی های ورود به بازارهای بین المللی » برگزار شد:
همایش «فرصت های ورود به بازارهای بین المللی،ایران پس از توافق» به همت موسسه اقتصاد ایرانیان و با همکاری شرکت آیتو روز چهار شنبه، دوم دی ماه در سالن زرین هتل آزادی تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان، همایش “استراتژی های ورود به بازارهای بین المللی،ایران پس از توافق» به همت این موسسه و با همکاری شرکت آیتو برگزار شد. در این همایش که روز چهارشنبه، دوم دی ماه در سالن زرین هتل آزادی تهران برگزار شد. امیررضا حسنی، مدیر عامل موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان به تحلیل استراتژی های ورود و توسعه صادرات شرکت‌ها و سرمایه گذاران ایرانی به بازارهای بین المللی پرداختند.
برای دریافت فایل صوتی و تصویری این همایش می توانید با موسسه اقتصاد ایرانیان تماس حاصل فرمایید.
موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
www.EghtesadIranian.ir

کانال رسمی موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در تلگرام 

Telegram.me/Eghtesad_iranian

خط ویژه : 886118192  
پیامک : 10004824545     
Photo
Add a comment...

Post has attachment
سولات متداول در بازار سرمایه (شماره یک)

بورس چیست؟
بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می‌کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از: بورس اوراق بهادار، بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق مشتق.

بورس اوراق بهادار چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟
بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که اوراق بهادار پذیرفته شده در آن براساس قوانین و مقررات خاصی بین خریداران و فروشندگان دادوستد می‌شود. وظیفه اصلی بورس اوراق بهادار فراهم آوردن بازاری شفاف (ارائه اطلاعات کامل برای خریداران و فروشندگان) برای دادوستد اوراق بهادار است.

خریدوفروش سهام در بورس به چه شکل انجام می‌شود؟
خریدوفروش سهام در بورس بوسیله کارگزاران و از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. به این ترتیب که کارگزاران به وکالت از سهامداران سفارشات خریدوفروش را وارد سیستم معاملات می‌کنند. معاملات در سیستم براساس روش حراج دو طرفه انجام می‌شود. یعنی نوبت‌های خرید براساس قیمت‌های بیشتر در هر لحظه و نوبت‌های فروش براساس کمترین قیمت در هر لحظه مرتب می‌شوند و هر زمان که بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش برابر شد معامله بر روی سهام انجام می‌شود.

کارگزار کیست؟
کارگزار شخصی حقوقی (شرکتی) است که خریدوفروش سهام توسط وی صورت می‌گیرد. مجوز کارگزاری به افرادی داده می‌شود که علاوه بر داشتن برخی ویژگی‌ها از قبیل سوابق حرفه‌ای، قبولی در آزمون و امین‌بودن، مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی می‌بایست شرایط عضویت در کانون کارگزاران، پذیرش در بورس اوراق بهادار و مجوز فعالیت در بورس را دارا باشند.

کد معاملاتی چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟
دادوستد در سیستم معاملات از طریق کد معاملاتی صورت می‌گیرد. کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه‌گذار در سیستم معاملات شناسایی می‌شود. این کد که براساس مشخصات فردی سرمایه‌گذار ایجاد شده است. متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی فرد سرمایه‌گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه‌ای مشخص می‌شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزار و با ارائه مستندات شناسایی سرمایه‌گذار نظیر شناسنامه و کد ملی امکان‌پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) مستلزم ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت است.

هزینه دادوستد سهام در بورس اوراق بهادار برای سهامدار به چه میزانی است؟
مبلغی که خریدار برای سفارش‌های خرید می‌پردازد عبارت از ۴/۰ درصد ارزش خرید بابت کارمزد کارگزار و ۱۵/۰ درصد ارزش خرید بابت کارمزد گسترش بورس است. برای سفارش‌های فروش، علاوه بر کارمزد کارگزار و کارمزد گسترش بورس، ۵/۰ درصد از محل فروش بابت مالیات پرداخت می‌شود. حداقل کارمزد کارگزار ۱۵٫۰۰۰ ریال و حداکثر آن ۱۰۰ میلیون ریال می‌باشد.

وجه حاصل از فروش سهام چه زمانی قابل وصول است؟
وجه حاصل از فروش سهام، سه روز کاری پس از انجام معامله قابل دریافت است. روزهای کاری، ایام هفته به جز روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات رسمی می‌باشد.
چه زمانی برگه سهام خریداری شده به دست خریدار می‌رسد و از چه موقع قابل فروش است؟
گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام یک روز کاری پس از انجام معامله، در محل کارگزاری، آماده تحویل به خریداران سهام است. فروش سهام خریداری شده نیز از هنگام دریافت گواهی‌نامه نقل و انتقال و سپرده سهام امکان‌پذیر می‌باشد.

چرا قیمت سهام کاهش می‌یابد؟
قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است. اگر تعداد فروشندگان یک سهم از تعداد خریداران آن بیشتر باشد، یعنی عرضه یک سهم برای فروش بیش از میزان تقاضای آن برای خرید باشد، قیمت آن سهم کاهش می‌یابد و برعکس. برای تشریح رفتاری که به تغییرات عرضه و تقاضا در بازار سهام می‌انجامد و سبب می‌شود برخی خواهان یا خریدار یک سهم شوند و برخی دیگر رویگردان یا فروشنده آن باشند، نظریه‌های مختلفی شکل گرفته است. برخی معتقدند، اصلی‌ترین عامل شکل‌دهنده قیمت سهم شرکت نظر سرمایه‌گذاران در مورد ارزش واقعی آن شرکت است. در این راستا، کاهش قیمت سهام می‌تواند در اثر عوامل درونی و برونی مختلفی اعم از امور مالی شرکت و مسایل کلان سیاسی و اقتصادی جهان، کشور و صنعتی باشد که شرکت در آن فعالیت می‌کند. همچنین، در اکثر مواقعی که شرکت‌ها به سهامداران سود پرداخت می‌کنند یا سرمایه شرکت را افزایش می‌دهند قیمت سهام کاهش می‌یابد و این کاهش قیمت کاملاً طبیعی است. چرا که مثلاً در زمان افزایش سرمایه، تعداد سهام افراد به همان میزان که سرمایه شرکت افزایش می‌یابد زیاد می‌شود و افزایش تعداد سهام تا حدودی کاهش قیمت را جبران می‌کند.

مجمع عمومی چیست و انواع آن کدام است؟
مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات، در اساسنامه شرکت معین خواهد شد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاصی برای آن مقرر شده باشد. براساس قانون تجارت، مجامع عمومی شرکت‌های سهامی به ترتیب عبارتند از مجمع عمومی مؤسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فو‌ق‌العاده.

مجمع عمومی مؤسس چه وظایفی بر عهده دارد ؟
وظایف مجمع عمومی مؤسس به قرار زیر است: ۱- رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و نیز احراز پذیره‌نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم. ۲- تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم، اصلاح آن. ۳- انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت. ۴- تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

اختیارات مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود ؟
مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، سالی یکبار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود. مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه طبق قانون تجارت حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی شرکت می‌باشد. دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز می‌باشد.
مجمع عمومی فوق‌العاده چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟
موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع عمومی فوق‌العاده قابل رسیدگی است. در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.

افزایش سرمایه چیست؟
هر گاه شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد.

روش‌های افزایش سرمایه کدام است؟
شرکت‌ها از سه روش می‌توانند سرمایه خود را افزایش دهند. الف) از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه ب) از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم ج) از محل صرف سهام. در روش اول شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می‌دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی‌باشد. در روش دوم شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت ۱۰۰۰ ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد. در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیه متقاضیان قرار می‌گیرد

در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟
افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟
برای اطلاع از نحوه دریافت اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه هر شرکت پذیرفته شده در بورس می‌توان با قسمت اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

چه فرقی بین سهام سپرده وغیرسپرده وجود دارد؟
سهام سپرده شده در سیستم معاملاتی سازمان بورس قابل معامله می‌باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غیرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمی‌باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.
برای سپرده کردن سهام چه باید کرد؟
برای سپرده‌کردن سهام غیرسپرده برگه سهم شرکت، به یکی از کارگزاران بورس در تالارهای معاملاتی تحویل داده می‌شود تا پس از تحویل آن به سازمان بورس، برگه سهم شرکت باطل و برگه سهم سپرده شده توسط سازمان بورس چاپ و سپس تحویل کارگزار مربوطه شود.

سهام شناور آزاد شرکت‌هابه چه معنی است؟
منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک، قابل معامله باشد. یعنی در مالکیت دارندگانی است که آماده‌اند در صورت پیشنهاد قیمت مناسب از سوی خریداران آن را برای فروش ارائه کنند.

موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
www.EghtesadIranian.ir
 کانال رسمی موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان در تلگرام
 Telegram.me/Eghtesad_iranian
Add a comment...

نشست "چشم انداز سال ۲۰۱۶ بازار بورس"    
فرصت ها گاهی خارج از میدان دید شما هستند!
کدام بازار، کدام صنعت، کدام سهم را انتخاب کنیم!
تاثیرات برجام، بسته خروج از رکود غیر تورمی  دولت و سیاست های پولی و مالی بر بازار بورس
برنامه ریزی و استراتژی سرمایه گذاری خود را در سال بعد امروز انجام دهید.
با آگاهی سرمایه خود را در بورس بیمه کنید.

- محتوای بسته تحلیل 2016
100 سهم منتخب بورس در سال 2016
صنایع منتخب در سال 2015
رفتار قیمتی سهام منتخب هر صنعت در سال 2015
تحلیل وقایع مهم سال 2015 و تاثیر هر یک در سال 2016
تاریخ های مهم رویداد های اثر گذار در سال 2016
بودجه 1395  و تاثیر آن بر شاخص کل
همبستگی صنایع با شاخص های کلان در 10 سال گذشته
همبستگی صنایع با نفت در 10 سال گذشته
همبستگی صنایع با نرخ دلار در10 سال گذشته
همبستگی کالاهای اساسی مرتبط با هر صنعت در 10 سال گذشته
تحلیل روانشناسی عرضه و تقاضا 100 سهم منتخب
تحلیل سه ماهه، شش ماهه و یک ساله شاخص در سال 2016
تحلیل سه ماهه، شش ماهه و یک ساله 100 سهم منتخب در سال 2016
ارایه آمارهای کاربردی بازار بورس در سال 2015 و اثرات آن در سال 2016

- مزیت های رایگان 
12 کارگاه تحلیل ماهیانه در سال 2016
3 کارگاه تحلیل سه ماهه ارزیابی و بروز رسانی تحلیل ارائه شده سال 2016
قدم های خود را برای سرمایه گذاری در بورس در سال آینده از امروز بردارید.

زمان: هفته پایانی دی ماه
مکان: سالن همایش های موسسه اقتصاد ایرانیان
• آدرس:   میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، بن بست بهاران، پلاک 3
• تلفن:  88611810-021
لینک  جهت اطلاعات بیشتر

جهت رزرو لطفا کد 560  به شماره پیامک  10004824545 ارسال فرمائید. 
Add a comment...


نشست "چشم انداز بازار مسکن در سال ۹۵"
سود و سرمایه خود را با قدرت دانش و آگاهی بیمه کنید.
معرفی نشست
مسکن مهمترین نیاز بشر پس از غذا و پوشاک می باشد. بااینحال و به رغم وجود تقاضای جامعه برای اطلاع از کم و کیف بازار مسکن، تحلیلهای قابل اتکایی مشاهده نمی شود؛ تحلیلهای موجود نیز عمدتا تک بعدی می باشند؛ به عنوان مثال، با توجه به حجم بالای تولید مسکن، اینچنین نتیجه گرفته می شود که قیمت مسکن، افزایش نمی یابد. در چنین شرایطی، طبیعتا هر تحلیلگری با توجه به متغیرهای توضیحی درنظر گرفته شده، به نتایج متفاوتی می رسد.
از سوی دیگر، اکثر تحولات بازار مسکن، را می توان پیش بینی نمود؛ با اینحال بسیاری از فعالان بازار مسکن از این توانایی، برخوردار نمی باشند! تجارب گذشته نیز حاکی از آن است که هرچند میزان سرمایه، نقش انکار ناپذیری در قدرت مانور فعالین بازار مسکن دارد، ولی میزان دانش بازاری به مراتب مهمتر از میزان سرمایه است! لذا هدف این نشست تشخیص روندهای حرکتی بازار مسکن ایران، شناسایی حباب ها، ورود و خروج به موقع به بازار و در یک کلام استفاده بهینه از فرصت های سرمایه گذاری در این بازار است.
- محورهای نشست 
اقتصاد مسکن و تحلیل مقایسه ای بازار دارایی ها
خلق ارزش افزوده و راه کارهای موفق در عرضه مسکن در ایران
تشریح شرایط حاکم بر بازار املاک و مستغلات و متغیرهای تاثیرگذار برآن
استراتژی سرمايه گذاری و تحليل بازار مسكن
تحلیل شاخص مسکن و سهام ساختمانی در بورس

- سخنرانان 
میثم رضایی، پژوهشگر ارشد موسسه اقتصاد ایرانیان
علی میرزایی، مدیر واحد مطالعات و پژوهش های موسسه اقتصاد ایرانیان
امیررضا حسنی، مدیر موسسه اقتصاد ایرانیان
- موضوعات مورد بحث 
اقتصاد مسکن
استراتژی سرمايه گذاری و تحليل بازار مسكن
تحلیل شاخص مسکن و سهام ساختمانی در بورس


زمان: سوم دی ماه 94       ساعت 14 الی 18
مکان: سالن همایش های موسسه اقتصاد ایرانیان
• آدرس:   میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز جنوبی، بن بست بهاران، پلاک 3
• تلفن:  88611810-021
لینک جهت اطلاعات بیشتر

جهت رزرو لطفا کد 570  به شماره پیامک  10004824545 ارسال فرمائید. 
Add a comment...

Post has attachment
آزمون خود ارزیابی دوره (+i) گواهی حضور
آزمون گواهی حضور دوره مترجمی زبان نمودارها در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۹۴ برگزار خواهد شد.
واحد آموزش موسسه اقتصاد ایرانیان:
 آزمون دوره مترجمی زبان نمودار ها در چهار بخش مقدمات و تئوری روانشناسی عرضه و تقاضا، الگوهای روانشناسی، تحلیل بازار و روند ها برگزار می شود.
نحوه ثبت نام این آزمون ها به صورت رزرو تلفنی و یا اینترنتی خواهد بود که زمان و جزییات نتایج آزمون این دوره متعاقبا از سوی واحد آموزش موسسه اعلام می شود.

رزرو آزمون گواهی حضور موسسه اقتصاد ایرانیان:
۰۲۱۸۸۶۱۴۸۴۹ داخلی ۱۲۳

محورها/سرفصل ها
ساختار فکری معامله‏ گران
منشاء نوسان‏های قیمتی
محاسبه برآیند عرضه و تقاضای بازار
الگوهای روانشناسی تمایلاتِ معامله‏ گران
جهت‏ گیری بازار در هر بازه زمانی

برگزار کننده
واحد آموزش موسسه مطالعات و پژوهش های اقتصاد ایرانیان
روز :  جمعه ۲۹ ام آبان ۱۳۹۴ 
زمان : 10الی 12
مکان: سالن همایش های موسسه اقتصاد ایرانیان
پست الکترونیک: training@EghtesadIranian.ir
تلفن رزرو: 02188611819    داخلی 123
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded