Profile cover photo
Profile photo
PZK Pomożemy Zostać Krótkofalowcem
60 followers -
PZK - Pomożemy Zostać Krótkofalowcem
PZK - Pomożemy Zostać Krótkofalowcem

60 followers
About
Posts

Post has attachment
I już jest czwarty numer Biuletynu Polskiego Krótkofalowca - miłej lektury http://www.pzk.info.pl/start.php

Post has attachment
Polski krótkofalowiec nadaje z Korei Północnej

Ostatnia aktywność amatorska z tego kraju miała miejsce w 2002r. (nadawał stamtąd 4L4FN) i do dziś P5 znajduje się na szczycie listy najbardziej pożądanych podmiotów DXCC. Kraj ten nie wydaje licencji amatorskich, nie ma żadnego radioklubu, nie istnieje żadna aktywność amatorska ze względu na nadzwyczaj restrykcyjne przepisy wewnętrzne dotyczące radiofonii i telewizji (nie wolno posiadać odbiornika innego, niż zaakceptowany przez władze i dostrojony do oficjalnych rozgłośni w Korei Płn).
Radioamatorzy od dawna spekulowali na temat możliwej ekspedycji do Korei Płn, by aktywować ten kraj, kilka grup DX (w tym Intrepid-DX) próbowało uzyskać zgodę – bez rezultatu. Prawdziwy przełom miał miejsce 20 grudnia 2015r. gdy Dominik 3Z9DX przeprowadził pierwsze łączności foniczne pod znakiem P5/3Z9DX na pasmach 20 i 15 metrów. Przeprowadził kilkaset łączności, prawdopodobnie była to demonstracja działalności amatorskiej dla północnokoreańskich władz. Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, które posiadają ambasadę Korei Północnej (i na zasadach wzajemności także ambasadę Polski w stolicy KRLD – Pjongjangu), prowadzi ponadto wymianę handlową dzięki firmie Chopol – jest to jedyne przedsiębiorstwo z polskim kapitałem działające w Korei Płn.
Niespodziewana aktywność Dominika zbiegła się w czasie z fatalną propagacją na pasmach KF spowodowaną przez nadzwyczaj silną aktywność słoneczną (CME – coronal mass ejection). Mimo to, kilka polskich stacji miało szczęście i możliwości, by nawiązać łączność z Dominikiem. Nie wiemy, kiedy Dominik będzie mógł przeprowadzić dużą planowaną aktywność, być może nastąpi to w styczniu lub lutym przyszłego roku. Prognozy propagacyjne na luty 2016 nie wyglądają zbyt korzystnie: (OBRAZEK)
Wyliczenia na luty 2016, po stronie P5 antena vertical 5/8 lambda, moc 100W, po stronie polskiej 5 el Yagi na 30m kracie.
Dominik na miejscu dysponuje anteną pionową wykonaną przez Waldka SP7GXP oraz stuwatowym transceiverem amatorskim, sprzęt ten pozostanie na terenie Korei Płn.
Marcin SP5XMI

Post has attachment
Pojawił się regulamin zawodów Lubelski Maraton UKF na rok 2016. Zapraszamy do wspólnej zabawy stacje z ościennych okręgów. Jest moc - a QSO do 400 km są można powiedzieć standardem w tych zawodach.

Post has attachment
Na stronie PZK pojawił się cotygodniowy komunikat Prezesa. Przeczytamy m.in. o:
1. Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna ITU uważa pasma amatorskie za nieodpowiednie dla satelitów nieamatorskich
2. Po Walnym Zebraniu OT22
3. Współpraca PZK z DkuFunk
4. Ćwiczenia SP EmCom
5. 40. lecie klubu SP9PKS w Mikołowie
6. Skrócony spis treści ŚR 1/2016
7. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 1/2016
8. Czwarta akademia OT27
9. Uczniowie ze Świętajna rozmawiali z astronautą
10. Kącik QSL. Karty QSL polskiej ekspedycji na Cocos Island (Isla del Coco)
11. HF360JG z Jasnej Góry w Częstochowie
12. Spotkanie opłatkowo-noworoczne Bydgoskiego OT PZK
13. Wigilia w Charzynie

Post has attachment
„… W dniu 19 grudnia 1980 roku ok. godziny 16, przed samym końcem pracy odebrałem w delegaturze PIR nową licencje dla stacji SP1PBW. Pozwolenie jak pozwolenie, standardowy druk, ale na końcu przy dozwolonych emisjach było TO czyli maszynowy dopisek „oraz F1 (RTTY) na KF”. Tego samego dnia w klubie spotkało się sporo osób. Ostatnie próby sprzętu, ustalenia z Y23NE na 144 MHz i zaczynamy.

Przy klawiaturze dalekopisu główny konstruktor, Mirek SP1HKC, a po drugiej stronie czekał pierwszy korespondent czyli Jurgen Y23NE, kolejna osoba, która swoim wsparciem wniosła duży wkład w to, że RTTY w Szczecinie wystartowało.

19 grudnia 1980 roku o godzinie 19.58 czasu lokalnego pierwsza łączność RTTY stacji polskiej stała się faktem. To była jedyna łączność tego dnia. …”

Dla upamiętnienia tej rocznicy od 19 grudnia 2015 roku pracować będą ze Szczecina trzy stacje specjalne (oczywiście na RTTY):

HF35PBW,
HF35RTTY,
3Z35RTTY.

Praca stacji poświęcona jest początkom RTTY w SP. Za łączność ze wszystkimi w/w stacjami planowane jest wydanie dyplomu.

Jerzy Najda
HF1D (ex SP1JPQ)

Więcej przeczytacie w Styczniowym numerze BPK

Post has attachment
SN0WIN - stacja okolicznościowa

W dniach od 1 stycznia 2016 do 30 czerwca 2016 będzie pracować stacja okolicznościowa  SN0WIN dla upamiętnienia 71 rocznicy powstania Zrzeszenia „WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ”. Operatorem stacji będzie Waldek SP9MZX. QSL via OT 28/SP9MZX.  Zapraszamy do łączności ze stacja okolicznościową.

Post has attachment
W dniu 19 grudnia 2015 roku przeprowadzone zostaną ćwiczenia pod kryptonimem "Zamieć 2015". Ćwiczenia będą okazją do sprawdzenia współpracy pomiędzy sieciami, a także pozwolą ocenić skuteczność nowych procedury prowadzenia łączności kryzysowej. Krótkofalowcy tego dnia będą musieli zmierzyć się z wiatrem osiągającym prędkość do 180 km/h, potężnym opadem śniegu oraz temperaturą powietrza poniżej -15 °C. Wiele miejscowości i wiosek zostanie odciętych od prądu, ludzie pozbawieni żywności i wody będą potrzebowali pomocy krótkofalowców, aby przekazać informacje do najbliższych instytucji oraz organizacji.
Członkowie klubu SP3PWL podejmą się współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej. Wolsztyńska stacja sztabowa będzie zlokalizowana w Państwowej Straży Pożarnej.

Post has attachment
Form promocji samorządów, regionów czy podmiotów gospodarczych jest z pewnością wiele. Jedni wykorzystują do tego media, inni billboardy i pozostałe powierzchnie reklamowe, jeszcze inni prezentują swoją ofertę na przykład na targach branżowych. Jak się okazuje, często wymierne efekty przynoszą również metody niekonwencjonalne. Z takiego m.in. założenia wyszli Henryk Szczeblewski z Gostynia, o znaku radiowym SQ3LMR oraz Waldemar Kędziora ( SQ3PGA )z Krobi, którzy swoją krótkofalarską pasję postanowili połączyć z promocją Biskupizny w kraju i na świecie. Pomysłem, który przerósł oczekiwania jego inicjatorów, był projekt pod nazwą Radiowy Szlak Biskupiański (RSB ). Polegał on m.in. na nawiązywaniu łączności radiowych ze wszystkich 13 miejscowości leżących w granicach Biskupizny. Warto w tym miejscu podkreślić, że panowie, wspólnie z innymi miłośnikami krótkofalarstwa zrzeszonymi m.in. w Rawickim Klubie Krótkofalarskim oraz Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej Polskiego Związku Krótkofalowców, realizowali łączności tak w plenerze, jak i w świetlicach wiejskich.

Post has attachment
Na stronie PZK pojawił się cotygodniowy komunikat Prezesa. Przeczytamy m.in. o:
1. Zmiana konta bankowego Zarządu Głównego PZK
2. Po posiedzeniu prezydium ZG PZK
3. Zielonogórska wystawa o krótkofalarstwie
4. Barbórka 2015
5. Po ćwiczeniach EmCom w Krakowie
6. eMK QTC 12/2015

Post has attachment
3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Cztery kraje będą aktywne i uczczą tę specjalną okazję poprzez wykorzystanie okolicznościowego znaku wywoławczego:

- Stowarzyszenie Krótkofalowców Botswany,
- PI4CGR (Komisja ds. Krótkofalowców Niepełnosprawnych) będzie aktywny emisją PSK na wszystkich pasmach KF,
- HG5C będzie aktywny z terenu HA. Rozpoczęcie aktywności nastąpi w dniu 2 grudnia przy wykorzystaniu OQRS;
- Stowarzyszenie Krótkofalarskie Derby i Dist uaktywni stację G2DJ, będzie ona obsługiwana przez osoby niepełnosprawne.
Wait while more posts are being loaded