Profile cover photo
Profile photo
Bunkrologický zápisník
78 followers -
Příloha webu o opevnění - aktuality, zajímavé odkazy, upozornění na nové články
Příloha webu o opevnění - aktuality, zajímavé odkazy, upozornění na nové články

78 followers
About
Bunkrologický zápisník's posts

Post has attachment
Do článku byl doplněn podrobnější popis věží pro 7,5cm kanóny norských fortů a také řez, který ukazuje jisté rozdíly oproti belgickým věžím téhož výrobce (viz řez na str. 205 knihy Pevnosti v bojích velké války). Jsou doplněny i fotografie nově osazených věží fortu Høytorp. Zatímco armáda ve velkém šrotuje moderní věže, nadšenci restaurují jejich starší verze.

Post has attachment
Ač měl více než pět tisíc objektů, je "Jižní obranný systém" z let 1948-55 na maďarských hranicích jen málo známý. Alespoň z malé části jsme jej prozkoumali v květnu letošního roku. Prohlédli jsme si i věž z tanku PzKpfw IV, která byla součástí linie a dnes je vystavena ve vojenském muzeu v Budapešti.

Post has attachment
V Alpách najdete nejen tisíce pevnostních objektů z obou světových válek, ale i skvěle maskované objekty italských opevnění z období studené války. Vyznačují se rozsáhlým použitím originálních pancéřových prvků, což se stalo osudným naprosté většině poválečných objektů v lépe přístupných lokalitách. Každý z pěti popsaných uzávěrů je jiný a i proto stojí tato opevnění v krásné přírodě za návštěvu.

Post has attachment
První článek, vycházejí z expedice do Rumunska. Legendární "Serethská linie", s miniaturními objekty, zato však stovkami pancéřových věží, pocházející z doby před více než 120 lety, je světovým unikátem, byť pancíře dávno odvál čas a většina objektů je poničená. Na webu nejsou žádné fotografie a minumum informací. Přiznám se, že při příchodu na strop prvního nepoškozeného objektu mi spadl kámen ze srdce.

Post has attachment
Pevnosti v bojích Velké války jsou na světě, v e-shopech a knihkupectvích se kniha objeví během několika dnů. Nejlevněji ji seženete v e-shopu vydavatele, kde bude stát jen 320 Kč: http://www.kniha.cz/pevnosti-v-bojich-velke-valky-zapadni-fronta/.
PhotoPhotoPhotoPhoto
2016-05-31
4 Photos - View album

Post has attachment
Systematický průzkum v září 2015 a nová literatura umožnily přepracovat a výrazně doplnit článek o nejzazší linii poválečné italské obrany. Najdete zde základní údaje o celém novém opevnění (včetně mapy) i zajímavou informaci o plánovaném použití jaderných zbraní v případě jeho proražení. Některé popisy úseků byly vynechány, neboť oproti roku 2010, kdy nebyly k dispozici téměř žádné lokalizace, znám sice polohu a číslo každého objektu, jenže naprostá většina z nich mezitím padla za oběť "oficiálnímu" honu za ocelí a zbyly z nich jen zarostlé kupky hlíny. Detailní typologie objektů a popis dochovaných uzávěrů blíže u hranic budou zpracovány v budoucnu.

Post has shared content
Uzávěry italského poválečného opevnění v Julských Předalpách a na Planině Carso jsem nestihl zpracovat, protože pořád dělám na knize. Alespoň je tu reportáž od kolegy se spoustou fotek. Zdejší objekty jsou vrcholnou ukázkou maskování, kterému byla během Studené války věnována velká pozornost.

Post has attachment
Pevnosti v bojích Velké války (Fortresses in the battles of the Great War)
Na konci května vyjde první díl publikace, jejímž tématem jsou pevnosti, které bojovaly v první světové válce. Kromě popisu bojů se můžete těšit i na obecnější kapitoly, například o pobřežním opevnění, konstrukci fortů či vývoji pancířů. Dozvíte se jak to ve skutečnosti bylo s použitím nejtěžších děl proti belgickým pevnostem a proč se nevyplatí šetřit na cementu. V mé kapitole o pancířích se dočtete i o zásadním vlivu techniky zpracování železa na podobu a odolnost věží. Kniha bude vytištěna celobarevně na kvalitním papíře a bude obsahovat zhruba 300 ilustrací, včetně velkého počtu barevných map a plánků. (Připojené ukázky stránek jsou jen ilustrační makety.)
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2016-01-29
5 Photos - View album

Post has attachment
Zcela přepracovaný článek z roku 2007, s kompletně vyměněnými fotografiemi a jako doplněk monografie jediného kasematního kanónu, zavedeného v předválečném italském opevnění. Tahle krásná lokalita, kterou jsme v roce 2014 po sedmi letech znovu navštívili, za to stála.

Post has attachment
#Zápisník Výlet do Cartageny z rodinné dovolené - 540 kilometrů vypůjčeným autem, architektonicky šílené stavby s kanóny ráže 381 mm, krásné výhledy z útesů, šplhání po žebřících skrz čtyři podlaží otočné věže. Přidal jsem složitý plánek jejích mechanismů. Pro srovnání si klikněte i na odkaz na starší článek, kde je řez menší věží pro 305 mm kanón.
Wait while more posts are being loaded