Profile cover photo
Profile photo
مدرسه افروز
http://afroozschool.org/
http://afroozschool.org/
About
مدرسه's posts

Post has attachment
فردریک داگلاس در زمان تولد یک برده بود. او پس از آزادی به خطیبی چیره‌دست، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی بدل شد و از رهبران بزرگ ضد برده‌داری در امریکا بود.
Photo

Post has attachment
از دردسرهای تضاد منافع میان بچه‌ها و والدین :)
Photo

Post has attachment
#مدارس_عجیب

غار چند هزار ساله؛ کلاس درس

غار روستای ژانگ‌دانگ که از فقیرترین مناطق چین است، تا همین شش سال پیش روزانه ده‌ها دانش‌آموز را در دل خود جا می‌داد تا خواندن و نوشتن بیاموزند و درس بخوانند.

کمبود منابع و امکانات برای تأسیس مدرسه در روستا اهالی را به فکر استفاده از غار روستا به عنوان مدرسه انداخت و به این ترتیب بخشی از غار عظیم ژانگ‌دانگ در سال ۱۹۸۴ با پذیرش ۱۸۶ دانش‌آموز و ۶ معلم به مدرسه تبدیل شد.

سال ۲۰۱۱ سخنگوی آموزش دولت چین اعلام کرد که مدرسه باید تعطیل شود «چون دوران غارنشینی در چین تمام شده و این مدرسه تصویری شبیه به نئاندرتال‌ها از چینی‌ها ارائه می‌دهد».

مدیر مدرسه در گفت‌وگو با رسانه‌ها این تصمیم را «شرم‌آور» دانسته و گفته بود که این غار بهترین و امن‌ترین مکان برای برگزاری کلاس‌ها بود: «حتی در روزهای بارانی و برفی هم بچه‌ها می‌توانستند به زمین بازی بروند چون همیشه همه‌جا خشک بود. بهترین گروه سرود منطقه را داشتیم چون فضای آکوستیک طبیعی غار برای تمرین سرود و موسیقی عالی بود و فضای غار و صخره‌های چند لایه‌اش تدریس جغرافی را جذاب‌تر می‌کرد».

با این وجود، تنها غار-مدرسه دنیا با ۲۰۰ دانش‌آموز و ۶ کلاس درس به کار خود پایان داد و به دستور دولت چین دانش‌آموزان به مدارس شهرها و روستاهای اطراف منتقل شدند.


PhotoPhotoPhoto
2/16/17
3 Photos - View album

Post has attachment
باید به فکرهایمان، فکر کنیم.
این حاصلِ نغز، میوه یک بازی کوتاه با دختران کلاس‌ چهارم مدرسه‌ای در شهر کرمان است. الهه، معلم کلاس، در ابتدای مشارکت در دوره تفکر سنجش‌گرانه‌ مدرسه افروز نوشته بود: «دانش‌آموزانم حتی در مواجهه با مباحث کوچک و قابل لمس قدرت پرسش‌گری ندارند، اصطلاحاً روی سؤال کردن ندارند یا فکر می‌کنند ممکن است هم‌کلاسی‌هایشان به آن‌ها بخندند که چرا بلد نیستی و می‌پرسی. هر چیزی را به صرف این‌که خانم معلم گفته راحت می پذیرند، حتی اگر مطمئن باشند ممکن است چیزی غیر از این باشد».
او در پایان دوره تصمیم گرفت فعالیتی مبتنی بر مهارت‌های تفکر نقاد را در کلاس درس پیاده کند. فعالیت کوتاه «نقاشی با دست ضعیف‌تر» را انتخاب کرد. قرار بود بچه‌ها نقاشی کنند؛ چپ‌دست‌ها با دست راست و راست‌دست‌ها با دست چپ و بعد درباره احساس و نظرشان حین فعالیت حرف بزنند. هدف این بود که پیش‌فرض‌های ذهنی‌شان را بشناسند و به چالش بکشند. پس از اجرای فعالیت پای صحبت او نشستیم و خواستیم از تجربه اجرای این فعالیت با بچه‌ها بگوید.
شرح گفت‌وگو با الهه را این‌جا بخوانید: http://bit.ly/2kReF0p
Photo

Post has attachment

قصه‌های همراهی با کودکان کار و محروم از تحصیل

مریم همزاد حقیقی در مدرسه‌ای در جنوب تهران به کودکان کار که بیشترشان افغانستانی هستند خواندن و نوشتن درس می‌دهد. او از ماجراهایش با کودکان زحمت‌کشی می‌گوید که فقط یک روز در هفته درس می‌خوانند:

روزی که پس از جراحی بینی رفتم سر کلاس دیدم بچه‌ها شیرینی گرفته‌اند. یکی از آن‌ها رفته بود افغانستان و از آن‌جا که در سن پایین ازدواج کردن میان‌شان رسم است، فکر کردم به همین مناسبت شیرینی گرفته‌اند. گفتم حافظ شیرینی برگشتن توست؟ گفتند نه، شیرینی عمل کردن دماغ شماست خاله. برای کل مدرسه شیرینی گرفته بودند.

عادت دارم که مدام کیف عوض می‌کنم. یک بار وسایل کیف قبلی را در کیف جدید نریختم. صبح پدرم من را به مدرسه رساند و ظهر مسیری را پیاده طی کردم تا به ایستگاه اتوبوس رسیدم. آن‌جا بود که فهمیدم نه پول دارم، نه کارت. با یکی از شاگردانم تماس گرفتم و گفتم مراد قرض می‌خواهم و هفته بعد پس می‌دهم. دست کرد جیبش و به زور می‌خواست ۵۰ هزار تومان بدهد. ۱۰ هزار تومان برداشتم. هفته بعدش هر کاری می‌کردم پول را پس نمی‌گرفت. آخر سر تهدید کردم که اگر پول را نگیرد دفعه بعد که مشکلی برایم پیش بیاید به او زنگ نمی‌زنم.

یک بار پدر یکی از بچه‌ها از باغ خودشان در افغانستان تخمه ژاپنی فرستاده بود. مزه‌شان مثل تخمه‌های این‌جا نبود اما خیلی به من چسبید.

اکثر بچه‌ها سنی هستند. یکی از آن‌ها در ماه رمضان رفت افغانستان و آن‌جا قرآن خواندن یاد گرفته بود. وقتی برگشت بقیه بچه‌ها غبطه می‌خوردند. از من خواستند که قرآن خواندن را هم یادشان بدهم و کلاس قرآن گذاشتیم.

http://bit.ly/2kSXVII

Photo

Post has attachment
#خبرخوب

🌱افتتاح مدرسه طبیعت پردیسان برای کودکان ۴ تا ۱۲ ساله
دانش‌آموزان این مدرسه موظف‌اند یک قانون را رعایت کنند: به خود، به گیاهان و به حیوانات آسیب نرسانند.

Photo

Post has attachment
#شهرامن
حال این دانش‌آموزان خوب است اما هر سال شهروندان زیادی بر اثر گازگرفتگی با مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند. با کنترل ایمنی وسایل گرمایشی می‌توان از خطر پیش‌گیری کرد. طبق آمار رسمی اعلام شده طی ۹ ماه نخست سال جاری در ۶ استان سردسیر غرب و شمال‌غرب کشور ۷۶ نفر بر اثر گازگرفتگی جان‌شان را از دست داده‌اند.
آذربایجان شرقی ۲۸ نفر
آذربایجان غربی ۹ نفر
کردستان ۱۱ نفر
کرمانشاه ۱۲ نفر
زنجان ۱۳ نفر
ایلام ۳ نفر
Photo

Post has attachment
#مدارس_عجیب
مدرسه روی آب در بنگلادش

«قایق-مدرسه» ابتکار یک سازمان محلی مردم‌نهاد در بنگلادش است. با تلاش‌های این سازمان دیگر باران‌های موسمی و سیل‌آب‌های خانمان‌برانداز ناشی از آن مانع درس خواندن بچه‌ها نمی‌شوند. چاره‌اندیشی سازمان شایدلی (Shidhulai) برای آب‌گرفتگی هرساله صدها مدرسه در فصل باران‌های موسمی و مختل شدن فرآیند آموزش در این فصل به ایجاد مدرسه‌های شناور انجامید. سازمان شایدلی سال ۲۰۰۳ با حمایت «صندوق جهانی برای کودکان» ۲۰ مدرسه شناور راه‌اندازی کرد و بعدتر با حمایت مالی شرکت لیوایز و بنیاد گِیتس تعداد مدارس را افزایش و امکانات آن‌ها را توسعه داد. حالا این مدارس شناور که تعدادشان از ۱۰۰ گذشته به کتاب‌خانه، درمانگاه، اینترنت و انرژی پاک (باتری‌های خورشیدی) مجهزند و بیش از ۹۷ هزار یادگیرنده در آن‌ها به تحصیل مشغولند.

بنیاد شایدلی www.shidhulai.org
bit.ly/1vlKz0Y
nyti.ms/18tJakm

Photo

Post has attachment
♻️ دانش‌آموزان دبیرستانی شهر ایکالویت کانادا با اجرای یک طرح بازیافت کاری کردند که دولت محلی نتوانسته بود انجام دهد. اندرو و آپریل، خواهر و برادر دو قلو آغازگر این طرح بودند و کم‌کم دانش‌آموزان بیشتری به آن‌ها پیوستند تا با هم انواع قوطی‌های نوشیدنی قابل بازیافت را جمع کنند.

سال ۲۰۱۲ که آن‌ها کارشان را شروع کردند، شهر ایکالویت در سواحل شرقی کانادا طرح یک‌پارچه بازیافت و جداسازی زباله نداشت و آن‌ها می‌خواستند تا جاییکه می‌شود از آلودگی محیط زیست جلوگیری کنند. شرکت آرکتیک که کسب و کارهای تعاونی و جامعه‌محور را حمایت می‌کند، با مشاهده تلاش این بچه‌ها به آن‌ها یک کانتینر اهدا کرد تا چند هزار قوطی جمع‌آوری شده را در آن بریزند و برای بازیافت به این شرکت تحویل دهند.

حالا که آغازگران این طرح در آستانه فارغ‌التحصیلی از دبیرستان هستند، از دانش‌آموزان سال‌های پایین‌تر عضوگیری می‌کند تا این پروژه در مدرسه تثبیت شود و ادامه یابد.

http://bit.ly/2dmpbaA

Photo
Photo
2/2/17
2 Photos - View album

Post has attachment
مدرسه اِگالیا در شهر استکهلم مدرسه‌ای عاری از کلیشه‌های جنسیتی است. در این پیش‌دبستانی ضمیرهای مؤنث (hon) و مذکر (han) در گفت‌وگوهای روزانه جایی ندارند و به جای آن‌ها از ضمیر hen که خنثی و فاقد بار جنسیتی است، استفاده می‌شود. مسئولان مدرسه می‌گویند هدف آن‌ها پرورش کودکان در فضایی عاری از پیش‌فرض‌های جنسیتی برآمده از اجتماع است.

در این مدرسه بچه‌ها در انتخاب اسباب‌بازی‌ها و لباس‌شان آزادند؛ دامن و عروسک مختص دختران و شلوار و ماشین مختص پسران نیست. کتاب‌های داستان هم با دقت انتخاب می‌شوند تا حاوی ارزش‌گذاری‌های جنسیتی یا تعیین نقش‌های اجتماعی و شغل‌ها بر اساس جنسیت افراد نباشند.

مدیر مدرسه به بی‌بی‌سی می‌گوید: می‌خواهیم بچه‌ها یک طیف کامل از زندگی و دنیا را ببینند، نه فقط نیمی از آن را.

bbc.com/news/world-europe-14038419
Photo
Wait while more posts are being loaded