Koho budu volit?

Začnu krátce - koho určitě ne:
- komunisty (zločinecká organizace)
- okamurovce (šéf je populistická, rasistická mluvící hlava; a nevšiml jsem si, že by v hnutí kromě taktéž nepřijatelného Bárty měli ještě další osobnosti)
- zemanovce (lháři)
- bobošíkovce (vždyť ta paní kandiduje v každých volbách za někoho jiného, včetně komunistů)
- lidovce (1948-1998 ve vládě by jim mohlo stačit)

Piráti
Program mají kupodivu umírněnější, než jak navenek vypadají, ale strašně omezený jen na pár témat, která je zaujala. Navrhují podobné věci jako Zelení, kteří mají ale program širší a navíc při jeho propagaci nevypadají jako magoři. Tedy Piráti mi přijdou jako redundantní: zbytečně rozbíjejí hlasy volající po opendata a modernizaci copyrightu. Nejlepší co by imho měli udělat, je stáhnout kandidaturu a otevřené podpořit Zelené.

ANO, Babiš
Asi před půl rokem jsem je měl ještě v shortlistu, ale:
1. Nemají program! Jakmile ho vydali, s chutí jsem kouknul na http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/program/resortni-program/ - ale ouha: začal jsem číst od bodu, který mě zajímal nejvíc: 9. Vzdělávání. Je to mistrné slohové cvičení v umění nic neříct. Podle vzoru Prosadíme / Podporujeme / Podpoříme / (Ne)chceme / Zapojíme / Uplatníme / Posílíme / Zlepšíme / Podpoříme + nějaká líbivá floskule. Nikde bohužel nepíšou (možná nesmí ani naznačovat!) jak kteréhokoliv z těch bohulibých cílů chtějí dosáhnout.
2. Agent Bureš. Důkladně jsem pročetl torzo spisu STB (z laického pohledu mi přijde autentické), Babišovu obhajobu (že "Ekonomická StB byla jiná než ta, která perzekuovala lidi" a že ten spis je špatně, protože občerstvení je zaúčtované se špatným datem) i Babišův životopis (s komunistickým režimem spolupracoval velmi úzce). Můj názor po přečtení je, že agentem byl.
3. Skupování médií. Babiš investoval odhadem 4 miliardy do nákupu Mafry a začíná budovat impérium ve stylu Berlusconiho. To mi přijde velmi nebezpečné.

ČSSD
Programem i lidmi relativně standardní levicová strana (tedy utrácející peníze, které její voliči nevydělali), byť vnitřně rozhádaná. Co mi ale přijde varovné: s kým se chtějí spojit. Buď s SPOZ (Hašek je v podstatě Zemanův agent uvnitř ČSSD) nebo vládnout menšinově s podporou komunistů. Což v překladu znamená, že jim naservírují spoustu míst v různých dozorčích radách a výborech - tedy komunisté budou vládnout skrytě, což je snad ještě nebezpečnější, než kdyby byli přímo ve vládě.
Volby zřejmě vyhrajou, ale přál bych si, aby měli mandátů co nejmíň - tak, aby se museli spojit s nějakou středovou nebo pravicovou stranou.

ODS
Na ODS je smutný pohled. Program mají jako tradičně dobrý. Zdá se také, že stranu opustila řada pochybných existencí. Ale dokud mají na prvních dvou místech vedení (http://www.ods.cz/nasi-lide) Kubu a Blažka (#wtf), tak jsou bohužel pro mě nevolitelní. Ze zajímavých lidí mají Pospíšila. Němcová je nemastná neslaná (za tu věčnost, co je v politice, si nepamatuju žádný její názor na cokoliv), ale skousnout by se dala.
Mimochodem, jejich dnes vydané videjko je pěkné:
Koho to zajímá?

TOP09
Program ok, ale lidi ne. Schwarzenberg je maskot, navíc příliš eurofilní. Kalousek prosadil zcela asociální zrušení příspěvků na děti a družku pro živnostníky. A na to, že měli spolu s ODS a VV/Lidem vládu i většinu ve sněmovně po dobu 3 let, tak prosadili z pravicového programu hodně málo.

Jak jste si všimli, zatím to bylo pořád ne :)
Teď dvě strany, které mi přijdou volitelné:

Svobodní
Hlavní idea - zmenšit stát, čímž budou mít občané víc peněz a zmenší se prostor pro korupci - je naprosto správná. Přesně to ČR potřebuje. Co se týká konkrétních kroků, tak vesměs souhlasím (zrušit 26 úřadů), něco bych dělal jinak (místo zrušení daně z příjmů spíš snižoval pojistné), jinde bych byl hodně opatrný (vystoupení z EU a zůstat v Schengenu je dobrý nápad, ale nedá se udělat hrr - je potřeba nejdřív hodně zamakat na zkultivování české politiky), některé jejich nápady považuju za naivní (kdyby se většina spoření na důchod udělala dobrovolná, tak většina lidí spořit nebude a za 30 let máme masivní problém).
Celkově: Kdyby Svobodní získali 51%, tak bych se seriózně bál destabilizace :), ale pokud dostanou >5%, tak to bude vítaný mix do české politické scény. A mám pocit, že se je vyplatí volit i navzdory volebním průzkumům: i kdyby překonali 1,5 % nebo 3 %, tak to bude prospěšné - budou moct rozpracovat svůj program, profesionalizovat se a příští volby již uspějí.

Zelení
Líbí se mi jejich IT program http://slid.es/michalberg/green-it který minulý týden prezentoval +Michal Berg s kolegou v http://techsquare.cz/ Dál se mi v programu líbí zaměření na vzdělání. V daňových věcech nesouhlasím s podporou progresivního zdanění. Navrhované rozevírání sazeb DPH je dobré (to je věc, ve které nesouhlasím se změnami realizovanými pravicí). Proč ale mám Zelené v top 2 jsou lidé: jsou mladí, mají drive, neříkají blbosti, jsou veskrze sympatičtí.
A jejich dnešní klip http://www.zeleni.cz/barva-tvyho-hlasu/ považuju za to nejlepší, co zatím v letošní kampani zaznělo.

Závěr: Budu volit Svobodné nebo Zelené. Teď sám upřímně nevím, koho z nich. Rozhodnu se nejspíš na poslední chvíli před volbami.
Shared publiclyView activity