Profile

Cover photo
niusha saremi
Worked at journalist
Attended school of media
Lives in united states
173,225 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
نیلوفر اردلان کاپیتان تیم فوتسال زنان ایران که پیش تر به دلیل مخالفت شوهرش ممنوع الخروج شده بود، گفته است با اجازه دادستانی از کشور خارج شده و به همراه تیم ملی برای شرکت در رقابت های جام جهانی به گواتمالا رفته است. این ورزشکار روز دوشنبه دوم آذر ۱۳۹۴ به سایت برنامه ورزشی نود گفت: “حضور من در اردوی تیم ملی فوتسال با اجازه دادستان و با مجوز یکبار خروج از کشور است و ربطی به مشکلاتی قبلی من در خروج از کشور ندارد.”

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه هم نوشت که کاپیتان تیم ملی “بدون آن که رضایت شوهرش را جلب کند با نظر فدراسیون و برخی نهادهای نظارتی از کشور خارج شد.”
 ·  Translate
6
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
هادی حیدری، طراح و کارتونیست روزنامه شهروند، بعد از ظهر امروز دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ در پی حضور ماموارن امنیتی در تحریریه محل کارش بازداشت شد. دو تن از همکاران او در روزنامه شهروند با تایید این خبر به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفتند: “یک پسر جوان با حکم آمده بود، حکم را نشان هادی حیدری داد و بی سر و صدا او را بردند.”

این دو منبع با اشاره به این که هنوز دقیقا مشخص نیست چه نهادی این کارتونیست را بازداشت کرده است، گفتند که احتمالا دستگیری حیدری احتمالا از سوی اطلاعات سپاه پاسداران انجام شده است. آخرین کاریکاتور منتشر شده از هادی حیدری در ارتباط با حملات تروریستی در پاریس است.
 ·  Translate
هادی حیدری، طراح و کارتونیست روزنامه شهروند، بعد از ظهر امروز دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ در
11
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
سام حسینی برادر همسر احسان مازندرانی، روزنامه نگار و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که او روز دوشنبه ۱۱ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. به گفته او ماموران هنگام بازداشت برخی از وسایل شخصی این روزنامه نگار را با خود برده اند.

به گفته او “هنوز عوامل و ارگان خاصی برای بازداشت احسان مازندرانی مشخص نیست”. خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی و همچنین سپاه پاسداران با تایید خبر بازداشت مازندرانی نوشت: “وی امروز از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور بازداشت شده است. هنوز اطلاع دقیق و رسمی از دلایل بازداشت وی در دست نیست، با این حال برخی منابع غیررسمی می‌گویند مازندرانی این بار نیز به دلیل مسائل امنیتی بازداشت شده است.”

آقای حسینی همچنین با اشاره به اینکه از زمانی که احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان شده همواره تحت فشار بوده است، گفت: “از زمان آغاز کار احسان در فرهیختگان او مورد حمله برخی رسانه ها قرار گرفت، ” فتنه گر سال ۸۸ در فرهیختگان”،” جاسوس” و همچنین اتهام به ارتباط با رسانه های بیگانه بخشی از این حملات است.”
 ·  Translate
7
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
صادق شریعتی نسب، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با مساله مشروط بودن خروج زنان به اجازه همسر در قانون گفت، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:  «قانون باید با نیازهای جامعه و فهم به روز از مسائل اجتماعی، همراه باشد نه با سنت‌های هزاران سال پیش. الان می‌توان گفت جامعه این نیاز را حس می‌کند که زنان ایرانی که از سن ۱۸ سالگی بالغ و رشید به حساب می‌آیند و مسئولیت کیفری و حقوقی دارند، بتوانند در خصوص مساله خروج از کشور خود هم اختیار داشته باشند.»

پس از آنکه ماه گذشته نیلوفر اردلان بازیکن تیم ملی فوتسال زنان اعلام کرد به علت مخالفت شوهرش با خروج او از کشور،  نمی‌تواند تیم ملی را در مسابقات جام ملت‌های آسیا که درمالزی برگزار می‌شد، همراهی کند، موضوع اجازه شوهر برای خروج زن از کشور در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج از ایران مورد توجه قرار گرفت . بند سه ماده ۱۸ قانون گذرنامه صراحتا صدور گذرنامه برای زنان متاهل را منوط به اجازه شوهر می‌کند. بر اساس این قانون هر زن ایرانی متاهل زمانی که می‌خواهد گذرنامه بگیرد یا گذرنامه خود را تمدید کند باید از شوهرش اجازه نامه کتبی و رسمی داشته باشد.
 ·  Translate
صادق شریعتی نسب، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با مساله مشروط بودن خروج زنا
7
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
فیض الله افشار، وکیل غلامحسین خالدی، محیط‌بان رسمی سازمان حفاظت ازمحیط زیست در منطقه دنا که از تابستان ۱۳۸۹ به جرم قتل یک شکارچی غیرمجاز در زندان به سر می برد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که پس از نقض حکم اعدام توسط دیوان عالی کشور، قرار است روز ۱۵ مهرماه ۱۳۹۴ یکی از شعب دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد مجددا به پرونده این محیطبان رسیدگی کند.

افشار همچنین گفت: «این شعبه حالا می تواند هر حکمی صادر کند و لزوما از نظر دیوان عالی تبعیت نخواهد کرد، چرا که پیش تر هم حکم اعدام او توسط دیوان عالی نقض اما شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد باز هم برای او اعدام در نظر گرفته بود.»

غلامعلی خالدی، برادر این محیطبان هم به کمپین گفت که خانواده مقتول در ازای رضایت یک میلیارد تومان پول طلب کرده است: «ما توانایی پرداخت این پول را نداریم، بیاید وضع زندگی ما را ببینید، ما هیچ چیز نداریم. من و همسر و فرزند غلامحسین تصمیم گرفته ایم کلیه هامان را بفروشیم بلکه پول دیه فراهم شود. برادر من پنج سال و نیم است که در زندان به سر می برد، خانواده اش در شرایط خیلی بدی زندگی می کنند و آه در بساط ندارند.»
 ·  Translate
فیض الله افشار، وکیل غلامحسین خالدی، محیط‌بان رسمی سازمان حفاظت ازمحیط زیست در منطقه
5
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
پیمان حاج‌محمودعطار، وکیل مدافع رسول بداقی، از فعالان صنفی معلمان  که در زندان به سر می‌برد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت  که موکلش در پایان محکومیت ۶ ساله به ۳ سال حبس دیگر محکوم شده است. به گفته حاج‌محمودعطار یک سال از این محکومیت به دلیل اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و دو سال هم به علت آنچه “توهین به حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری” خوانده شده، است. حکمی که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست محمد مقیسه برای این زندانی عقیدتی صادر شده است.
 ·  Translate
پیمان حاج‌محمودعطار، وکیل مدافع رسول بداقی، از فعالان صنفی معلمان  که در زندان به سر
1
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
خبرگزاری های فارس و تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان، رسانه های وابسته به سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی بار دیگر با استفاده از مصونیت و دسترسی قضایی، در جریان پرونده مرد جوانی که توسط پلیس تهران بازداشت شده بود، پیش از تکمیل فرآیند بررسی قضایی پرونده این متهم، تفهیم اتهام و بدون حضور وکیل با او “مصاحبه” کردند. هفته گذشته پلیس تهران مرد جوانی که “وحید” و ۳۰ ساله معرفی شده را بازداشت کرده که در روزهای اخیر انتشار عکس‌هایش با زنان بی حجاب خبرساز شده بود.

طی سالهای گذشته، دسترسی مداوم برخی رسانه‌های امنیتی به پرونده های قضایی، و انتشار اخبار و اطلاعاتی مرتبط با این پرونده‌ها پیش از دادرسی و دادگاهی شدن متهمان و نیز بدون حضور و اطلاع وکلای متهم به منظور بهره برداری سیاسی، بی طرفی قوه قضاییه و همچنین نفوذ دستگاه های امنیتی بر روند تحقیق، دادرسی، و صدور حکم در قوه قضاییه بیش از پیش مطرح کرده بود
 ·  Translate
4
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
سولماز ایکدر، روزنامه‌نگار در دادگاهی که روز ۲۸ مهرماه به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد، به سه سال زندان تعزیری محکوم شد. یک منبع آگاه به پرونده این روزنامه‌نگار به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «حکم، روز سه شنبه ۱۹ آبان ماه به ایکدر ابلاغ شده و اتهامات او توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام است.»

خرداد ماه امسال (۱۳۹۴) در حالی که این روزنامه‌نگار قصد خروج از کشور را داشت در فرودگاه به او ابلاغ شد که ممنوع الخروج است. منبع آگاه به پرونده این روزنامه‌نگار در این رابطه گفت: «او برای ادامه تحصیل قصد خروج از کشور را داشته است اما وقتی پس از ممنوع الخروجی به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرده است، آقای قطبی سرپرست این دادسرا و معاون دادستان تهران به او گفت تو قصد خروج از کشور و پیوستن به تلویزیون صدای آمریکا را داشته‌ای برای همین به تو اجازه خروج داده نمی‌شود. اما هیچ سندی برای این ادعا ارائه نکرده است.» به گفته این منبع مطلع برخی پست‌های فیس بوکی وی مصادیق توهین به رهبری تشخیص داده شده‌اند.
 ·  Translate
6
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
پیمان حاج محمود عطار وکیل کانون صنفی معلمان، در گفت و گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتقاد از وضعیت رسیدگی به پرونده معلمان زندانی، گفت: “متاسفانه رویه‌ای که اداره اطلاعات سپاه در رابطه با فعالان صنفی معلم دارد و این روند در دادگاه‌های انقلاب هم دنبال شده، رویه قانون مندی نیست.”

اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران روز شنبه، ۶ تیرماه، پس از آنکه جهت ابلاغ حکم ممنوع الخروجی به شعبه ۶ دادسری اوین مراجعه کرد، بازداشت شد. اتهامات وی هنوز روشن نیست. هم اکنون پنج تن از اعضای کانون صنفی معلمان در زندان به سر می‌برند. آقایان باغانی، بداقی، عبدی، هاشمی و بهشتی لنگرودی از جمله فرهنگیان زندانی هستند.

او با اشاره به بلاتکلیفی اسماعیل عبدی، دبیر کل زندانی کانون صنفی معلمان ایران گفت: “اوایل تیرماه ایشان را دستگیر کردند و وکالت نامه من هم بعد از مدتی در پرونده ثبت و پس از مرحله دادسرا پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارسال شد. بعد از آن برای مطالعه و آمادگی برای دفاع به قاضی مراجعه کردم، قاضی صلواتی ابتدا اجازه مطالعه پرونده را دادند اما بعد از چند روز به علت هم زمانی پرونده عبدی با پرونده بابک زنجانی گفتند چند روز دیگر مراجعه کنید، اما متاسفانه وقتی چند روز بعد مراجعه کردم از دستورشان عدول کردند و اجازه رویت پرونده را به من نداند. حالا هم هر بار که مراجعه می‌کنم موفق به دیدن قاضی نمی‌شوم. متاسفانه این رویه، رویه قانونمندی نیست، من به آقای صلواتی هم گفتم اگر صلاح نمی‌دانید که من روی پرونده کار کنم؛ استعفا بدهم یا آقای عبدی من را بر کنار و وکیل دیگری را تعیین کند که پرونده این طور بلاتکلیف نماند.”
 ·  Translate
پیمان حاج محمود عطار وکیل کانون صنفی معلمان، در گفت و گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر
6
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
امیر رئیسیان، وکیل کیوان کریمی فیلم ساز، که اخیرا به اتهام «توهین به مقدسات» و «رابطه نامشروع در حد خلوت کردن با نامحرم» به ۶ سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت همه فیلم های این فیلم سازی قانونی ساخته شده است و هیچ اشاره ای به مقدسات وجود ندارد چه برسد به اینکه توهینی انجام شده باشد.

او همچنین گفت که «سقف مجازات برای توهین به مقدسات پنج سال است اما دادگاه شعبه ۲۸ انقلاب به ریاست قاضی مقیسه با استناد به ماده ۱۳۴ به او حکم ۶ ساله حبس داده است.»

رئیسیان با اشاره به این که اولین جلسه دادگاه این فیلم ساز اردیبهشت سال ۱۳۹۳ برگزار شد، گفت: «دادگاه آقای کریمی نزدیک به ۶ جلسه تجدید شد، در آخرین جلسه که اواخر شهریورماه برگزار شد بعد از حدود دو هفته به ما گفتند رای صادر شده و ۱۷مهرماه هکم حکم به ما ابلاغ شد. ما در مهلت ۲۰ روزه قانونی به این حکم اعتراض خواهیم کرد و امیدواریم در دادگاه تجدیدنظر حکم تغییر بکند.»

به گفته این وکیل دادگستری «همه فیلم‌های آقای کریمی در قالب قانونی ساخته شده است. اما در دادنامه به فیلم دیوار (نوشتن در شهر) در خصوص توهین به مقدسات، اشاره شده است. در حالی که این فیلم هیچ اشاره‌ای به مقدسات ندارند، چه برسد که توهین به مقدسات باشد، درباره دیوار نویسی در تهران است، هیچ پلانی را هم مشخص نکرده‌اند و به ما نگفته‌اند این پلان مصداق توهین به مقدسات است.»
 ·  Translate
امیر رئیسیان، وکیل کیوان کریمی فیلم ساز، که اخیرا به اتهام «توهین به مقدسات» و «رابطه
7
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
در پی مخالفت مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، منصور مقاره عابد، حقوقدان و عضو مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در تهران به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «به رسمیت نشاختن هویت کودکانی که مادران ایرانی دارند می تواند مشکلاتی را برای کشور به دنبال داشته باشد چرا که این افراد هنوزشناسایی نشده اند، شناسنامه ندارند و بر همین اساس از آموزش و سلامت محروم می مانند.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز یکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴، با ۸۴ رأی مخالف، ۷۴ رأی موافق و ۱۲ رأی ممتنع در حالی با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مخالفت کردند که دو فوریت این طرح هفته گذشته با ١۴٠ رای موافق، تایید شده بود.

ایران در سال ۱۳۷۲ به صورت مشروط به پیمان نامه جهان حقوق کودک پیوست. وزارت خارجه ایران تا سال ۸۸ موظف به اجرای مفاد این پیمان نامه را به عهده داشت. پس از آن براساس مصوبه هیات دولت وزارت دادگستری این وظیفه را به عهده گرفت. مرجع ملی حقوق کودک که توسط وزارت دادگستری تشکیل شده است مسوولیت اجرای کنوانسیون حقوق کودک را متقبل شد که وظیفه آن «استفاده از سازوکارهای قانونی و اداری برای اجرایی کردن کنوانسیون جهانی حقوق کودک در کشور« است. این مرجع همچنین تهیه گزارش‌های دوره ای و ارسال به سازمان ملل است.
 ·  Translate
4
Add a comment...

niusha saremi

Shared publicly  - 
 
به دنبال مخالفت همسر نیلوفر اردلان بازیکن تیم ملی فوتبال زنان برای خروج از کشور و همراهی تیم ملی در مسابقات جام ملت‌های آسیا در مالزی، فریده غیرت حقوقدان و وکیل دادگستری به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که “اجازه همسر برای خروج از کشور برای زنان متاهل جزء شرایط اولیه گرفتن گذرنامه در ایران است و تا این لحظه هم این قانون به قوت خود باقی است و متاسفانه این هم یکی از موانعی است که بر سر راه زنان وجود دارد.”

نیلوفر اردلان، ملی‌پوش باسابقه فوتبال زنان ایران، به دلیل مخالفت همسرش با خروج او از کشور نمی‌تواند در مسابقات جام ملت‌های آسیا در مالزی که تیم ایران برای اولین بار در آن حضور می‌یابد، شرکت داشته باشد. به گفته او بهانه همسرش برای عدم صدور این مجوز  لزوم حضور او در کنار پسرشان در روز اول مدرسه برای رفتن به پایه اول دبستان  است. او روز شنبه ۲۱ شهرویور ماه ۱۳۹۴ در همین خصوص به  روزنامه ورزشی “گل” گفت: “۲۸ شهریور زمان جشن ورود به کلاس اول پسرم است که می توانم در کنار او باشم. تیم بیست و نهم پرواز دارد. ضمن اینکه دوم و سوم مهر تعطیل است و بعد از آن تیم از مالزی بر می گردد، بنابراین موضوع سر فقط یک روز مدرسه رفتن رادان است.”

فریده غیرت در پاسخ این سوال که آیا راهی قانونی برای گرفتن گذرنامه بدون اجازه همسر وجود دارد، به کمپین گفت: “خود این امر یک مجوز قانونی است، قانون یک مقرراتی را در نظر گرفته و اکنون در حال اجراست. از خود قانون نمی‌شود شکایت کرد. ما باید  تغییر این قانون را بخواهیم. سال‌هاست که زنان لغو این قانون را خواسته‌اند اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.” او در عین حال گفت که “زنان می‌توانند به عنوان یکی از شروط ضمن عقد از همسران خود وکالت بلاعزل برای انجام کلیه اقدامات لازم برای دریافت گذرنامه جدید یا المثنی یا تمدید گذرنامه  بخواهند.” غیرت توصیه کرد “زنان پیش از ازدواج برای تنظیم شروط ضمن عقد با یک وکیل و یا یک مشاور حقوقی مشورت کنند.” به گفته خانم غیرت « بعد از صدور این اجازه هم امکان لغو آن وجود دارد چرا که اختیار و وکالتی است که داده شده و می‌‍‌‌شود با لغو  وکالت، اختیار را مجددا سلب کرد.»
 ·  Translate
به دنبال مخالفت همسر نیلوفر اردلان بازیکن تیم ملی فوتبال زنان برای خروج از کشور و همرا
6
1
Mahdi Shirzad's profile photo
Add a comment...
Work
Employment
  • journalist
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
united states
Contact Information
Work
Email
Education
  • school of media
Basic Information
Gender
Female
Links
Other profiles