Profile cover photo
Profile photo
Mehre Ab
10 followers
10 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
آینده ی روشن برای صنعت شیرآلات ساختمانی
جلسه ای با حضور مهندس Tettamanti معاون مدیر عامل کمپانی “NEOPERL” و مهندس مجید مطلبی مدیر عامل و رییس هیئت مدیره شرکت “فردافن کامران ” و دکتر سیاوش رفیعی مدیر نشریه “مهرآب” و محمود فخری داریان ریاست بخش سرمایه گذاری موسسه “فروغ اندیشان هنر” و محمد محمد شهری سرپرست بخش بازاریابی موسسه “فروغ اندیشان هنر” در دفتر نشریه “مهرآب” تشکیل شد .
از دستاوردهای این جلسه توافق اعضا برای همکاری های مستمر و بالا بردن کیفیت محصولات داخلی برابر با استانداردهای جهانی بود .
Photo
Photo
5/8/16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
خواص درمانی آب جوشیده‌ ولرم/ چای مضر است
یک محقق طب اسلامی خواص درمانی آب جوشیده‌ ولرم را تشریح کرد و گفت: مردم در قدیم آب جوش می‌خوردند ولی الآن چای می‌خورند که بسیار مضر است.

آیت الله تبریزیان درباره آب فاتر اظهار داشت: آب فاتر, آب جوشیده‌ای است که ولرم شده باشد.

به‌گفته وی فتور از حدّت به سردی می‌آید نه از سردی به حدّت یعنی آب باید به جوش برسد و سپس سرد شود نه‌اینکه فقط گرم شود. دقت شود که آب نباید زیاد بجوشد بلکه به‌محض به‌جوش آمدن و رسیدن به نقطه جوش باید از روی شعله برداشته شود وگرنه آب خاصیت خود را از دست می‌دهد.

این محقق طب اسلامی افزود: می‌توان به آب فاتر مقداری قند طبیعی نیشکر یا عسل اضافه کرد؛ شکر سرخ برای هر چیزی نفع دارد و ضرری ندارد و آب جوش هم همین‌طور است, لذا آب جوش و شکر طبیعی بسیار به بدن سود می‌رساند.

خواص درمانی آب فاتر

تبریزیان ادامه داد: طبق روایت امام صادق علیه السلام در صورتی که ناشتا یا موقع افطار آب فاتر استفاده شود, معده و کبد را پاک می‌کند. بدن و دهان را خوشبو و دندان‌ها را محکم می‌کند.

وی اضافه کرد: آب فاتر چشم را قوی و بینایی را جلا می‌دهد, مصرف فاتر هیجان رگ‌ها را فرو می‌نشاند, مره (صفرا و سودا) و بلغم را درمان می‌کند (سه مزاج را تعدیل می‌کند که بهترین درمان است), گرمی معده را فرو می‌نشاند و درمان کننده میگرن نیز هست.

این محقق طب اسلامی خاطرنشان کرد: مردم در قدیم آب جوش می‌خوردند ولی الآن چای می‌خورند که بسیار مضر است.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
چطور با آب خوردن وزن کم کنید؟
محققان می گویند که نوشیدن یک لیوان آب نیم ساعت پیش از هر وعده غذایی کمک می کند افراد در ۱۲ هفته معادل دو کیلوگرم وزن خود را کاهش دهند.
معمولا در برنامه های غذایی کاهش وزن، پرنوشی آب به افراد چاق و یا دارای اضافه وزن توصیه می شود.
در یک مطالعه، محققان شماری از مردان و زنان بزرگسال سنگین وزن و چاق را به طور اتفاقی در دو گروه تقسیم کردند
گروه اول رژیم غذایی کم کالری گرفتند به این معنی که نسبت به انرژی مصرفی شان، غذای کم کالری تری مصرف می کردند.
به سایر افراد نیز رژیم غذایی کم کالری دادند و از آنها خواستند مقدار آب مصرفی خود را افزایش دهند، به این صورت که باید روزانه نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی کامل خود ۵۰۰ میلی لیتر آب (دو فنجان) مصرف می کردند.
هر دو گروه، از این برنامه غذایی کم کالری که شامل ۱۲۰۰ کالری برای زنان و ۱۵۰۰ کالری برای مردان بود، به مدت ۱۲ هفته پیروی کردند و هر دو گروه پس از یک دوره رژیم غذایی از ۵ الی ۸ کیلوگرم کاهش وزن پیدا کردند.
اما براساس نتیجه این مطالعه که در مجله Obesity منتشر شد، گروهی که پیش از هر وعده غذایی خود آب بیشتری مصرف کرده بودند، دو کیلو گرم بیشتر وزن کم کردند.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نوآوری در تهیه آب آشامیدنی
یک طراح ایتالیایی ‌روشی جدید برای تهیه آب آشامیدنی ابداع کرد. این روش با گرفتن و متراکم کردن رطوبت هوا، آب آشامیدنی تولید می‌کند.

شاید نام «آب وارکا» برای شما بیانگر چیزی نباشد اما، این نوآوری در حال ایجاد انقلابی بزرگ در زندگی میلیون‌ها نفر ساکن در مناطق خشک و روستایی است که دسترسی به آب سالم ندارند. این نوآوری می‌تواند رطوبت را از هوا بگیرد و روزنه امید برای ساکنان باشد.

آمار سازمان بهداشت جهانی اندکی هراس‌آور است: تعداد افراد محروم از آب آشامیدنی ۲٫۴میلیارد نفر است! بنابراین، با تاسیس Warka Water، سیستمی طراحی شده که به محرومان کمک می‌کند.

warka water
برای آرتور ویتوری، این طراح ایتالیایی، همه چیز از آنجا شروع شد که سفری شخصی از دره اومو در جنوب غربی اتیوپی آغاز کرد. او پس از بازگشت از سفر احساس کرد ماموریتی به دوش دارد و این گونه شد که وارکا را تاسیس کرد: «من این سرزمین شگفت‌انگیز را در سفری به دره اومو کشف کردم. از یک طرف زیبایی فوق‌العاده چشم‌انداز‌ها و از طرف دیگر مصیبت روزانه زنان و کودکان که مجبور به یک راهپیمایی شش ساعته برای دستیابی به آب بودند، مرا به فکر فرو برد.»

چگونه کار می‌کند؟
سازه‌ای با ۱۰ متر ارتفاع که از بامبو ساخته شده است. در قسمت بالا، یک شبکه پلاستیکی قابل بازیافت و زیست تخریب‌پذیر تعبیه شده که هدفش متراکم کردن آب موجود در اتمسفر اطراف است.

درست در زیر آن، مخزنی است که می‌تواند روزانه تا ۱۰۰ لیتر آب آشامیدنی فراهم کند. ویژگی مثبت دیگرش این است که تنها به شش نفر نیروی کار نیاز داشته و چهار روز زمان می‌برد تا بنا شود. بدیهی است این سازه برای مجهز کردن مکان‌های بسیار دور افتاده طراحی شده و هیچ نیازی به اتصالات الکتریکی ندارد. تامین بودجه آن به کمتر از هزار یورو نیاز دارد. در مقایسه با حفر چاه، به تجهیزات، مهارت، نیروی کار، هزینه و زمان کمتری احتیاج است.

طراح ایتالیایی در طراحی این نوآوری فکر همه جا را کرده است. برای مثال، او در نظر داشته که فقیر‌ترین مردم هم بتوانند با تکنیک‌ها و ابزارهای‌شان آن را بسازند. هدفش تشکیل جامعه‌ای از سازندگان و همچنین نصب روزافزون این سازه‌هاست. چند ماه پس از ظهور این نوآوری، زندگی بسیاری از خانواده‌ها، خصوصا در اتیوپی و لبنان به‌طور قابل توجهی بهبود یافته است. در حال حاضر در سراسر دنیا، خصوصا در هند در حال آماده‌سازی آن هستند.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
آب خوردن بعد از زایمان، مفید است یا نه؟
یکی از نکات بسیار مهم که خانم‌های تازه زایمان کرده باید بدانند این است که برای کارکرد مناسب دستگاه گوارش و تحرک خوب روده‌ها، باید فعالیت به اندازه داشته باشند و مقدار زیادی آب و مایعات مصرف کنند. این باور قدیمی که آب برای خانم‌های زایمان کرده خطر دارد، خودش یکی از خطرناک‌ترین عواملی است که مشکلات بسیار برای این زنان ایجاد می‌کند.
پس از زایمان چه به صورت طبیعی و چه به صورت سزارین، بدن یک خانم نیاز به مایعات بیشتری دارد. بویژه فعالیت روده‌ها به این آب‌رسانی مناسب وابسته است.
از سوی دیگر بعد از زایمان جهت جلوگیری از کم خونی فقر آهن تا چند وقت مکمل آهن به زن تازه زایمان کرده تجویز می شود که خود این دارو هم در تشدید یبوست موثر است.
با وجود همه تدابیر در رژیم غذایی و مصرف مناسب آب و فعالیت کافی، گاهی باید بانظر پزشک از داروهایی برای رفع یبوست و پیشگیری از بواسیر کمک گرفته شود.
بنابر این باورهای غلط را رها کنید. پس از زایمان، خوب راه بروید و به مقدار مطلوب مایعات مصرف کنید.بدانید که گواراترین و مناسب‌ترین مایع برای بدن »آب» است. لطفاً «آب» بنوشید.
Photo
Add a comment...

Post has attachment

تولید نانو ژل برای تامین سلامت آب در کشور
محقق دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیای بهبهان با همکاری محققانی از دانشگاه‌های شهید بهشتی و علوم پزشکی شاهرود، نانوژلی با قدرت حذف فلزات سنگین آب تولید کرد.
محمد بهبهانی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا فلزات سنگین موجود در آب و غذا را از دغدغه‌های سلامت جامعه دانست و گفت: رسوب این فلزت در بافت‌های بدن از قبیل استخوان و چربی مشکلاتی را به وجود می‌آورند و می‌توانند با اتصال به غشای سلول‌ها، روند انتقال مواد از دیواره سلول را مختل کنند.
وی با اشاره به هدف این طرح، افزود: تشخیص دقیق این نوع یون‌ها نیازمند به‌کارگیری فرآیندهای بسیار پیچیده تحلیلی با معایبی همچون میزان انتخاب‌گری و حساسیت پایین است. در این طرح روشی حساس و کارآمد برای جداسازی و اندازه‌گیری مقادیر اندک یون‌های فلزات سنگین ارائه شده تا بتوان فلزات سنگین را در مدت‌زمان کوتاه اندازه گیری کرد.
بهبهانی تصریح کرد: در این پژوهش نانوژل را سنتز کردیم تا فلزات سنگین را در مدت‌زمان کوتاه و به‌ کمک یک دستگاه ارزان‌قیمت در نمونه‌های زیستی اندازه‌گیری کنیم، این روش نسبت به روش‌های مشابه از حساسیت و انتخاب‌گری بالاتری برخوردار است.
محقق این پروژه نانوژل را به عنوان یک جاذب یون فلزات سنگین معرفی کرد و ادامه داد: ابتدا نانوژل متشکل از نانوذزات مغناطیسی اکسید آهن و پلیمر حساس به pH، به‌ عنوان یک جاذب طراحی و سنتز شد به‌ نحوی‌ که بتواند همزمان یون‌های فلزات سرب، مس، نیکل و کادمیم را شناسایی کند و سپس مورد آزمایش قرار گرفت.
وی یادآور شد: این سیستم که طراحی و ساخت آن در حال حاضر در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده، می‌تواند توسط ادارهٔ استاندارد جهت بازرسی نمونه‌های زیست‌محیطی و غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
حالت چهارم آب کشف شد
محققان آمریکایی موفق شدند علاوه بر سه حالت موجود آب ،از حالت چهارم آن پرده بر دارند.
تا کنون سه وضعیت جامد، مایع و گاز برای آب متصور می شد اما پژوهشگران مرکز تحقیقاتی Oak Ridge National Lab آمریکا توانستند با قرار دادن آب تحت فشار قوی شاهد حالت چهارم آن باشند.
با انجام این آزمایش در واقع مولکول های آب شکل کانالی را به خود گرفتند که دارای شش گوشه است و عرض هر کانال به اندازه ۵ اتم بود. هر کانال ظرفیت قرار دادن یک مولکول را در خود داشت.
نکته قابل توجه این است که مولکول های آب در آن فضای بسیار کوچک ویژگی از خود نشان دادند که فقط در مقیاس کوانتوم دیده می شود و به آن tunneling می گویند.
در واقع حالت tunneling کوانتومی یعنی اینکه ذره و در مقیاس آب، مولکول می تواند بر مانعی که در مسیر آن قرار گفته غلبه کند و در دو طرف آن بطور همزمان باشد.
برای ملموس کردن این تئوری می شود این مثال را زد که وقتی توپی را از بالای یک تپه رها می کنیم پایین می رود و تپه دوم بعنوان یک مانع برای آن بمنظور رسیدن به آن طرف تپه محسوب می شود اما زمانیکه بحث tunneling کوانتوم مطرح می شود این توپ می تواند به راحتی به آن طرف تپه دوم که بعنوان مانع برای آن تلقی شده بود برود و حتی به داخل آن نفوذ کند و همرمان در هر دو طرف باشد.
در فیزیک کوانتوم اگر اتمی فاقد انرژی لازم باشد نمی تواند از روی یک مانع عبور کند. در واقع شرایط بوجود آمده برای مولکول های آب شرایطی شبیه به فیزیک کوانتوم را برای آن بوجود آورد که از آن حالت چهارم آب یاد می شود.
به عبارت دیگر اتم های اکسیژن و هیدروژن مولکول آب جدا می شوند و بطور همزمان دوباره در شش گوشه کانال حاضر می شوند.
نتیجه این تحقیق در نشریه Phsysical review Letters منتشر شده است.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
کشف حالت جدیدی از مولکول‌های آب
کشف اخیر انجام شده توسط یک تیم از دانشمندان، نشان دهنده یک مشخصه بی‌بدیل و منحصر به فرد از آب است که با تعریف اساسی آن در تضاد است.
آب یکی از چند موادی است که می‌تواند در هر سه شکل ماده یعنی جامد، مایع یا گاز وجود داشته باشد اما با توجه به یافته‌های اخیر، مولکول‌های آب در فضاهای بسیار محدود به شکل یک ساختار تونل مانند درمی‌آیند. این واقعیت اعجاب آور نشان می‌دهد که تونلی بودن مولکول‌های آب یک چیز کاملا جدید است و با حالت جامد، مایع یا گازی آب مطابقت ندارد.
محققان در دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی اوک ریج (ORNL) دریافتند که مولکول‌های آب در کانال‌های فوق العاده کوچک شش ضلعی از یک بریل معدنی با اندازه ۵ آنگستروم محبوس می‌شوند.
یک انگستروم ۱/۱۰ میلیاردم یک متر است و اندازه اتمها معمولا حدود یک آنگستروم در قطر است.
الکساندر کولنسیکوو مولف این پژوهش از بخش مهندسی مواد شیمیایی و دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی اوک ریج اظهار کرد: این آب در دماهای پایین، حرکت کوانتومی را از دیواره‌های جدا نشان می‌دهد که این امر در مکانیک کلاسیک ممنوع است. این بدان معنی است که اتمهای اکسیژن و هیدروژن از مولکول آب از یکدیگر جدا شده و در نتیجه با هم و به طور همزمان در تمام این شش ضلعی متقارن وجود خواهند داشت.
به گفته کولنسیکوو، این اتفاق یکی از آن پدیده‌هایی است که تنها در مکانیک کوانتومی رخ می‌دهد و هیچ مشابهی در زندگی روزمره ما ندارد.
مکانیک کوانتومی که به عنوان نظریه کوانتومی نیز شناخته شده است، شامل نظریه‌ای درباره ماده، تابش الکترومغناطیسی و تعامل میان ماده و تابش است.
این پژوهش به دانشمندان کمک خواهد کرد تا بتوانند عمیقا خواص ترمودینامیکی و رفتار آب را در محیط‌های بسیار محدود مانند انتشار و انتقال آب در کانال‌های غشاء سلول در نانولوله‌های کربنی و در امتداد مرز دانه و در رابط‌های معدنی درک کنند.
این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
زنان در معرض خطرات ناشی از مصرف ناکافی آب
یکی از روش‌های پیشگیری از بیماری و حفظ سلامتی، مصرف درست مایعات و کنترل چرخه آب در بدن است.
شرکت آب دماوند به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آب بسته‌بندی در کشور، به‌منظور بالابردن سطح آگاهی جامعه در ارتباط با مصرف آب، تاکنون تحقیقات و فعالیت‌های بسیاری در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف آب، ترتیب داده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن آب کافی در طی روز می‌تواند تأثیر به‌سزایی در کنترل سوخت‌وساز بدن، محافظت از کلیه‌ها و پیشگیری از سر درد داشته باشد.
مصرف ناکافی مایعات
بر اساس تحقیقات شرکت آب دماوند مبنی بر مصرف مایعات در جمعیت بزرگسالان شهر تهران، ۱۰ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان در روز، کمتر از ۱٫۲ لیتر مایعات می‏‌نوشند که این مقدار بسیار کمتر از حد استاندارد برای سلامت بدن است. این آمارها نشان می‌دهند که در میان شهروندان تهرانی، زنان در مقایسه با مردان، بیشتر در معرض خطرات ناشی از مصرف ناکافی مایعات قرار دارند. بنا به توصیه سازمان بهداشت جهانی، افراد باید روزانه ۲٫۲ لیتر آب بنوشند. این درحالی است که مصرف روزانه کمتر از ۱٫۲ لیتر مایعات در میان شهروندان تهرانی کم‌نوشی به شمار می‌آید.
محافظت از کلیه
امروزه بسیاری از مشکلات جسمی و بیماری‌ها در نتیجه مصرف ناکافی مایعات به وجود می‌آیند. با توجه به اهمیت آشامیدن آب کافی و ارتباط آن با سلامتی کلیه‌ها، شرکت آب دماوند، در سال‌های گذشته، مطالعاتی در خصوص میزان مصرف آب ساکنان شهر تهران انجام داده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهند که در بیشتر بیماران مبتلا به سنگ کلیه، مصرف کم مایعات و به‌خصوص آب، یکی از عوامل اصلی این بیماری بوده است. بسیاری از پزشکان، آشامیدن آب را بیش از هر نوشیدنی دیگری برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه توصیه می‌کنند.
بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از تحقیق شرکت آب دماوند، ۴۸ درصد از مردان و ۵۰ درصد از زنان در ایران در مقایسه با توصیه‌های اداره ایمنی موادغذایی کشورهای اروپایی (EFSA)، روزانه کمتر از میزان توصیه‌شده، آب مصرف می‌کنند. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند میانگین مصرف کل مایعات در میان شهروندان تهرانی ۱٫۹ لیتر در روز است. با وجود این‌که میانگین مصرف آب در میان جمعیت بزرگسالان شهر تهران عدد امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد، اما باید گفت حدود ۶۰ درصد از افراد، کمتر از دو لیتر مایعات در روز مصرف می‌کنند.
نوشیدن آب به میزان کافی آب
احساس خستگی، بدن درد و گرفتگی عضلات، سردرد، بی‌حوصلگی، زودرنجی و احساس تهوع و سرگیجه نشانه‌هایی هستند که از کمبود آب بدن خبر می‌دهند. گفتنی است کم شدن آب بدن سرعت سوخت‌وساز بدن را تا سه درصد کاهش می‌دهد.
باید توجه کرد آب یکی از اصلی‌ترین عوامل جریان خون در بدن است که مواد مغذی و اکسیژن را به تمام اعضا بدن می‌رساند به همین دلیل نوشیدن میزان کافی مایعات در طی روز می‌تواند موارد بسیاری که ممکن است به سلامتی افراد آسیب برساند را برطرف کند.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نمک‌زدایی از آب اقیانوس با فیلترهایی به ضخامت یک لایه اتم
فرآیند حذف نمک و مواد ذره‌ای از آب اقیانوس به منظور تهیه آب آشامیدنی یا نمک‌زدایی پروسه‌ای دشوار و وقت‌گیر بوده و به تجهیزات پیشرفته و صرف انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.
محققان از ایجاد فیلترهای جدیدی برای تصفیه نمک خبر می‌دهند که می‌تواند ۲۰درصد مصرف انرژی را کاهش دهد. این فیلترهای خارق‌العاده می‌توانند در نواحی که آب آشامیدنی کمیاب بوده و در عین حال مردم از کمبود منابع انرژی رنج می‌برند، وارد عمل شده و رویای نمک‌زدایی از آب دریا را به واقعیت تبدیل کند.
این ماده فیلترکننده Perforene نامیده شده و از لایه نازکی از گرافن تشکیل شده است. گرافن یک ماده کربن پایه است که به خاطر کشش و دوام باورنکردنی‌اش شهرت دارد.
فیلتر ساخته شده از گرافن بسیار نازک است و درحقیقت تنها به اندازه یک لایه اتم ضخامت دارد. به همین دلیل فرآیند نمک‌زدایی به فشار بسیار زیادی که معمولا برای هُل دادن آب از بین یک لایه ضخیم استفاده می‌شود، نیازی ندارد. به این ترتیب این اختراع جدید یک راه میان‌بر در فرآیند نمک‌زدایی از آب شور ایجاد کرده و به حفظ وقت و انرژی کمک می‌کند.
نبوع به کار رفته در این اختراع این است که سوراخ‌های موجود در فیلتر تنها ۱۰۰ نانومتر قطر دارند که به اندازه کافی بزرگ است که به مولکول‌های آب اجازه عبور از داخل فیلتر را داده و در عین حال به اندازه کافی کوچک است که ذرات نمک را در خود گیر بیندازد. محققان می‌گویند فیلتر جدید مزایای زیادی دارد از جمله این که ۵۰۰ بار نازک‌تر و هزاران بار قوی‌تر از بهترین فیلترهایی است که در حال حاضر در بازار وجود دارند. انرژی و فشار مورد نیاز برای فیلتراسیون نمک با استفاده از این فیلترها ۱۰۰ بار کمتر است.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded