Profile cover photo
Profile photo
giełda rolna
6 followers -
http://www.gielda-rolna.com
http://www.gielda-rolna.com

6 followers
About
Posts

Post has attachment
Mniej świń, więcej importowanej wieprzowiny.

Projekt ustawy Prawo Wodne może znacząco wpłynąć na los i hodowlę trzody chlewnej w Polsce. Zgodnie z nowymi zasadami, producenci i hodowcy świń będą zmuszeni do przechowywania płynnego nawozu naturalnego, czyli gnojowicy przez okres sześciu miesięcy, a nie jak dotychczas – czterech.

Zapis może oznaczać przede wszystkim spore wydatki dla rolników. Jego cel łączy się z Programem działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, rolnicy będą musieli powiększyć swoje zbiorniki z gnojowicą o 50%. To z kolei wiąże się z nie tylko wydatkami, ale i problemami administracyjnymi, czyli np. uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Istnieje duże niebezpieczeństwo, że hodowcy nie zdecydują się na budowanie nowych zbiorników. To oznacza, że będą oni zobligowani do zmniejszania pogłowia swoich świń, aby ich liczba zgadzała się z daną wielkością zbiornika.

Według Krajowego Związku Pracodawców nowe przepisy przyczynią się do spadku pogłowia trzody chlewnej i jednocześnie wzrostu importu wieprzowiny. To działanie sprzeczne z istniejącym programem odbudowy hodowli trzody chlewnej w Polsce.

https://gielda-rolna.com

#świnie #trzodachlewna #hodowla #rolnictwo #gospodarka #polska #polscyrolnicy #import #wieprzowina #przepisy #prawo
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Jak dobrze przygotować się do żniw?

Okres żniw w Polsce przypada na lipiec i sierpień. Wyjątkiem jest kukurydza, którą tutejsi rolnicy koszą od września do listopada. Od żniw zależy wszystko to, co przyjdzie po nich – nasze zyski oraz straty wpłyną na nasz dobrostan, czyli po prostu jakość naszego życia w najbliższej przyszłości.

Na początku powinno wykonać się kompleksowy przegląd maszyn rolnych. Co zawiera taki przegląd? To skrupulatne zlustrowanie podzespołów maszyny, wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów, smarowanie. Ten proces powinno rozpocząć się od próby rozruchu, ponieważ po zimowym przestoju nie powinniśmy od razu uruchamiać maszyn w celu uniknięcia przeciążenia pasków klinowych. Na tym etapie warto sprawdzić czy akumulatory są odpowiednio naładowane, a instalacja elektryczna działa poprawnie.

Możemy też oczywiście umówić się na profesjonalny przegląd w serwisie. W okresie zimowym cena takiej usługi jest jednak o 20% niższa niż wtedy, kiedy robimy to na ostatni dzwonek tuż przed rozpoczęciem żniw. W tym gorącym okresie problemem mogą być także terminy, mechanicy są wówczas zajęci pilnymi naprawami, których stale przybywa.

Co potem? Punktem obowiązkowym jest przegląd magazynów na ziarna. W innym wypadku, zgromadzone zbiory szybko stracą wartość zarówno konsumpcyjną, jak i rynkową. Ci, którzy nie posiadają takiego magazynu ani innego miejsca do przechowywania zbóż, zwykle odwożą je do pobliskich skupów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ceny zbóż w skupach spadają w dół w okresie żniw ze względu na wysoką podaż.

Kolejny problem, który często dotyka rolników w okresie żniw są awarie silosów zbożowych, a także choroby i szkodniki znajdujące się w magazynach na zbiory. Dlatego po opróżnieniu silosu z ostatniej partii zbiorów powinniśmy wysprzątać pomieszczenie, wymieść pozostałości i skrupulatnie obejrzeć całą powierzchnię.

W sytuacji, kiedy dostrzeżemy obecność szkodników, dezynfekcja staje się koniecznością. Trzy tygodnie przed okresem żniw i po dokładnym posprzątaniu pomieszczeń, warto przeprowadzić chemiczną dezynsekcję zapobiegawczą. W obu procesach mamy dwa wyjścia - możemy wykonać je samodzielnie lub zlecić fachowcom. Dysponują oni profesjonalnym sprzętem i całą gamą środków chemicznych.

Najlepiej zadbać o wszystko, co się da jeszcze przed rozpoczęciem gorącego okresu żniw, aby uniknąć niepotrzebnych strat i nerwów.I pamiętajcie - jeżeli potrzebujecie zakupić coś przed żniwami lub chcecie coś sprzedać, to zapraszamy na: https://gielda-rolna.com.

#żniwa #cenyzbóż #gieldarolna #produktyrolne #rolnicy #polscyrolnicy #rolnictwo
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Uwaga na roztocze, które przenosi się z wiatrem.


Ostatnie badania wykazały, że roztocza, które żerują na pszenicy są przenoszone przez wiatr. W połączeniu z wirusem o nazwie mozaika smugowata, powodują doszczętne zniszczenie upraw. Dotychczas wirus ten był obecny w Argentynie, Brazylii, USA i Kanadzie. I, niestety, także w Polsce.

Dyspersja, czyli rozprzestrzenianie się roztocza jest motywowane poszukiwaniem pokarmu i miejsc do rozmnażania się. Do tej pory sądzono, że przemieszczają się one dzięki owadom, do których się przyczepiają. Wyniki badań wykonanych przez UAM i SGGW dowiodły, że roztocz swoim zachowaniem umożliwia przemieszczanie się w obecności wiatru, nie wykazuje się za to reakcjami w obecności owada.

Najnowsze badania, które pokazały, że głównym sposobem dyspersji wśród tego gatunku jest przenoszenie się z wiatrem, pomogą stworzyć lepsze strategie kontroli tego roztocza na terenach rolniczych.

Tego typu przemieszczanie się za pomocą wiatru może być dużym niebezpieczeństwem dla rolników przyczyniającym się do utraty plonów i oczywiście – ogromnych strat finansowych.


Jeżeli chcesz sprawdzić, jak obecnie wyglądają ceny pszenicy, zapraszamy na: https://gielda-rolna.com

#pszenica #cenypszenicy #zboże #produktyrolne
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dziś post z serii #offtopic. Wiecie, że wiosna to najlepszy czas na zakup drewna kominkowego? A jako, że wiosna powoli dobiega końca, to jest to ostatni dzwonek, by nasz opał zdążył przejść prawidłowy proces sezonowania i był gotowy do ogrzewania mieszkania, kiedy przyjdą mrozy. Jeżeli nie użytkujecie drewna kominkowego, to są też oczywiście inne rodzaje paliw grzewczych. Tu mają je wszystkie: http://www.gielda-paliw.com. Wejdź i znajdź odpowiedniego dostawcę preferowanego opału. Jeżeli jesteś sprzedawcą na rynku paliw grzewczych, zrób to samo, dodaj bezpłatne ogłoszenie i czekaj na oferty kupna :)
Add a comment...

Post has attachment
Dlaczego byłe republiki radzieckie tak chętnie kupują owoce i warzywa właśnie znad Wisły?

Jesteśmy największym eksporterem jabłek na świecie, zbieramy najwięcej malin, miejsce światowego lidera zajmujemy także dzięki produkcji czarnej porzeczki. Nieźle radzimy sobie także z eksportem borówki amerykańskiej. A co najchętniej kupują od nas państwa sąsiadujące?

Okazuje się, że w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy z naszego kraju aż dwa i pół miliona tony warzyw i owoców. Aż dziewięćset osiemdziesiąt tysięcy z nich trafiło poza obszar Unii Europejskiej. Są powody do radości, bo te liczby pozwalają nam mówić o aż 10%-owym wzroście eksportu.

Serca światowych importerów podbijają jednak niezmiennie nasze soczyste, polskie jabłka. W 2016 roku z rodzimych sadów wyeksportowaliśmy ich aż milion i osiemdziesiąt tysięcy ton. Kolejnym hitem eksportowym, zaraz po jabłkach, są pieczarki – w ubiegłym roku dwieście dwadzieścia tysięcy ton opuściło granice naszego państwa. Chętnych na świecie nie brakuje także na polską cebulę, pomidory, kapusty, gruszki, brokuły oraz kalafiory.

Najwięcej naszych warzyw i owoców w 2016 importowała Białoruś, której popyt na polskie produkty wzrósł aż o siedemdziesiąt cztery procent w przeciwieństwie do roku poprzedzającego. Ukraina przyjęła na swój rynek ok. dziewięćdziesiąt tysięcy ton, a Kazachstan – sześćdziesiąt trzy tysiące. Nie gorzej w tym imporcie wypadają także Niemcy – sto osiemdziesiąt tysięcy ton. Powyżej stu tysięcy ton polskich malin, jabłek, pomidorów, ziemniaków i marchewek importowała także Rumunia, Czechy i Wielka Brytania. Litwa, Holandia i Słowacja to także znaczące dla nas rynki zbytu, zwykle kupują kilkadziesiąt tysięcy naszych warzyw i owoców.

Po dobre, polskie warzywa i owoce od dostawców na terenie całego kraju zapraszamy na: https://gielda-rolna.com.

Źródło: Eurostat.#import #eksport #uniaeuropejska #rynkizbytu #europa #gospodarka #giełdarolna #gieldarolna #artykułyrolne #produktyrolne #warzywa #owoce #zboża #cebula #pomidory #kapusty #groszek #cenywarzyw #cenyowoców #polskiewarzywa #polskieowoce #handel #pieczarki #jabłka #brokuły #kalafiory
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ile porcji warzyw i owoców spożywasz dziennie? Dotychczas WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia trwała w przekonaniu, że powinniśmy spożywać pięć porcji każdego dnia. Nowe badania naukowców z Imperial College London dowodzą, że stanowisko WHO jest błędne, a dzienne dawki powinniśmy zwiększyć do dziesięciu porcji.

Eksperci przebadali dziewięćdziesiąt pięć przypadków. Do badań przystąpiło dwa miliony osób z całego świata. Ci, którzy jedli osiemset gram – przy założeniu, że jedna porcja zawiera osiemdziesiąt gram - warzyw i owoców dziennie o 24% rzadziej zapadali na choroby układu krążenia, o 13% na nowotwory, o 33% rzadziej dotykały ich udary mózgu.

Autor badania dr Dagfinn Aune oświadczył, że celem badań było sprawdzenie, ile warzyw i owoców powinni spożywać ludzie żyjący we współczesnym świecie, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i uchronić przed przedwczesną śmiercią. Dotychczasowe przekonanie o pięciu porcji warzyw wpływa dobrze na zdrowie i samopoczucie, ale dopiero przy dziesięciu porcjach możemy zauważyć, jak właściwa dieta bogata w warzywa i owoce, które pełne są witamin i niezbędnych minerałów wpływa na nasze samopoczucie i wyniki. Podobne badania na sześćdziesięciu pięciu tysiącach Brytyjczyków trzy lata temu wykonała dr Oyinlola Oyebode. Ich rezultat i wnioski zapewniały o siedmiu dawkach – ci, którzy przestrzegali tej zasady żyli dłużej i rzadziej odwiedzali lekarzy.

Z wszystkich tych badań wnioski są jednoznaczne - im więcej kolorowych warzyw i owoców na naszym talerzu, tym lepiej, ale zalecana pięcioporcjowa dawka może być już nie wystarczająca dla naszych zapracowanych i zestresowanych umysłów i organizmów.

My, Polacy, na tle Europy nie wypadamy najgorzej, jeżeli chodzi o spożywanie warzyw i owoców, ale wciąż wiele nam brakuje by dosięgnąć zalecane przez WHO dzienne dawki. W przypadku owoców GUS zanotował nieznaczne wzrosty w ostatnich latach, ale moglibyśmy postarać się bardziej. Problemem jest też to, że konsumowane przez nas owoce i warzywa często są już po obróbce termicznej, które również są zdrowe, ale należy pamiętać, że podczas obróbki tracą wiele cennych właściwości. Lepiej zatem postarać się o wzbogacenie diety w surowe warzywa lub ewentualnie lekko podgotowane.

Które warzywa i owoce będą dla nas najzdrowsze? To zależy od tego, czego aktualnie potrzebuje nasz organizm, ale dieta owocowo-warzywna może być tak różnorodna, że każdy może dzięki niej uzupełnić swoje niedobory. Przed udarami i chorobami serca najskuteczniej uchronią nas #brokuły, #kalafior, wszystkie #kapusty, #gruszki, #jabłka oraz #cytrusy. Dietę antyrakową wspomogą warzywa żółte, pomarańczowe i zielone, czyli np. #sałata, #fasolka, #jarmuż, #szpinak, #papryka i #marchew.

Jedzmy ich zatem jak najwięcej! Dziesięć porcji to obowiązek, ale nie należy też zapominać o aktywności fizycznej, która jest nieodłącznym czynnikiem warunkującym nasze zdrowie i samopoczucie. Już niedługo na rynku pojawi się coraz więcej świeżych warzyw i owoców, np. te wiosenne i bardzo zdrowe, czyli #szparagi, #awokado, #rzodkiew, #rabarbar czy #karczochy.


#dieta #zalecenia #warzywa #owoce #warzywaiowoce #WHO #warzywacena #owocecena #gieldarolna #warzywakup #sprzedażwarzyw #sprzedażowoców


Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wierzymy w moc droższego jarmużu, batatów, cukinii, szpinaku czy imbiru, a zapominamy o dobrych, polskich warzywach, które goszczą na naszych stołach od lat. Przepisy pełne tzw. superfoodów - które do tanich nie należą - są wszechobecne w sieci. A może by tak zamiast wydawać pieniądze wspomóc się czymś, czego pochodzenia jesteśmy pewni i co nasze, polskie, łatwo dostępne?

Chcesz wiedzieć, jak zrobić to skutecznie i bez wydawania dużych pieniędzy? Odpowiedzią będą nasze dobre, polskie warzywa, których drogocenne właściwości znane są od lat naszym matkom, babkom i prababkom. I nie, nie musisz sięgać po drogi topinambur i inne wspominane wyżej warzywa.

Buraki. Buraczana barwa od razu kojarzy nam się z krwią i prawidłowo, bo są one niezastąpionym lekarstwem na anemię, gdyż uczestniczą w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Zawierają kwas foliowy, witaminę B6 i witaminę C, która - jak wiadomo – świetnie radzi sobie z przeziębieniem. Witamina C jest pomocna także w kwestii przyswajalności żelaza, a to ważne dla naszego organizmu. Ostatnie badania wykazały, że ludzie pijący sok z buraka przez jakiś czas znacznie zwiększyli wytrzymałość swoich organizmów, burak przyczyniał się u nich do stałego przyrostu energii, która niewątpliwie przyda nam się w czasie jesiennej pluchy, kiedy wstawanie z łóżka jest nie lada wyzwaniem. Ponadto, idealnie komponują się z typowymi polskimi daniami składającymi się z mięsa i ziemniaków, ponieważ zawierają sporo magnezu, wapnia i potasu, czyli składników o właściwości alkalizujących, które neutralizują kwasy powstające na skutek spożywania wspominanych mięs, zwłaszcza tłustych. Dlatego są jednocześnie świetnym lekarstwem na zgagę. Ale to jeszcze nie wszystko – buraki obniżają skutecznie ciśnienie krwi i zapobiegają zakrzepom. Zawierają bioflawonoidy, które usuwają z naszego organizmu szkodliwe, wolne rodniki i hamują rozwój komórek nowotworowych. Ceny buraków to około 0,90-1,00zł/kg.

Cebula. Każdy z nas na pewno niejednokrotnie słyszał w swoim życiu o jej leczniczych właściwościach. I zapewne wielu piło (niekoniecznie chętnie) syrop z cebuli w dzieciństwie. I w tym momencie mamy do czynienia z jej główną właściwością – cebula łagodzi infekcje. Nazywana jest naturalnym antybiotykiem, bo doskonale radzi sobie z katarem (oczyszcza i dezynfekuje nos), kaszlem, alergiami czy zapaleniem spojówek. I podobnie jak burak – służy sercu. Zapobiega zakrzepom, nadciśnieniu i obniża cholesterol. Zawiera wiele enzymów, które usprawniają trawienie, posiada również właściwości przeciwcukrzycowe. Jeśli te wszystkie działania nie przekonały jeszcze tych, którzy od cebuli trzymają się z daleka, mamy w rękawie silniejszy argument – ryzyko zachorowania na nowotwory (głównie trzustki, jelit, jamy ustnej, gardła i jajników) u osób, które ją spożywają jest znacznie niższe. W Polsce przecież tego warzywa nie brakuje, ceny cebuli są niskie – ok. 1,13zł/kg, należy zatem kupować i korzystać!

Radzilibyśmy także nie zaprzestawać jedzenia ziemniaków, które w naszym kraju cieszą się złą sławą. Ci, którzy je jedzą, jedzą je tak często, że zapewne nie są świadomi tego, jak wiele dobrodziejstw niosą ze sobą te okrągłe mundurki. Ziemniaki są lekkostrawne, poprawiają przemianę materii i mają aż pięć razy mniej kalorii niż kasze i makarony. Na wszelkie oparzenia, stany zapalne i choroby skóry –ziemniak. Na wrzody żołądka – ziemniak. Substancje w nich zawarte hamują wzrost bakterii i grzybów. Dużą zaletą jest to, że nie zawierają cholesterolu. Łagodzą stres i zmęczenie. Dobrze, że w polskiej kuchni tak często podaje się je z mięsem, gdyż mają one działanie zasadotwórcze i niwelują działanie kwasów. Są bogate w potas, który obniża ciśnienie krwi, a także magnez, witaminę D, E, K, B1, B3, B6 oraz kwas foliowy. Ceny ziemniaków w naszym zestawieniu wygrywają, jeśli chodzi o to, co najtańsze – tylko 0,70zł/kg.

Kapusta to kolejne tanie warzywo, które jednocześnie niesie ze sobą bogactwo dla naszego organizmu. Mówi się o niej, że jest ciężkostrawna, ale badania pokazują, że świetnie działa na nasz żołądek, jelita i choroby wrzodowe, zwłaszcza jeśli spożywamy ją w postaci soku. Wiele zawdzięcza się także zewnętrznemu działaniu liści kapusty, które dobrze działają na katar, zapalenia oskrzeli, problemy żołądkowo-jelitowe, odmrożenia, oparzenia, trądzik, opryszczki i wszelkie zapalenia skórne. Kapusta jest świetnym warzywem dla osłabionego organizmu. Zawiera dużo żelaza, magnezu, miedzi, dlatego poleca się ją zwłaszcza anemikom. W czasie choroby możemy płukać gardło sokiem z kapusty, który oczyszcza i łagodzi stany zapalne. Koszt takiej kuracji jest nieporównywalnie tańszy od pastylek do ssania, ceny kapusty wahają się bowiem od 30-50 groszy.

Ogórki kiszone. Można je kupić lub samemu ukisić świeże, zielone gruntowe. Nie bez przyczyny mówi się o kiszeniu ogórków właśnie na zimę. Oczyszczają nas z toksyn, poprawiają trawienie i przyspieszają perystaltykę jelit, co przyda nam się w tym zimowym okresie, kiedy ruszamy się mniej niż latem. Podczas kiszenia zwiększa się ich wartość odżywcza, dzięki czemu zawierają jeszcze więcej dobrego - dzięki witaminie C wzmacniają układ odpornościowy i skutecznie zapobiegają infekcjom, bogate są też w witaminy z grupy B, E i K, która wpływa na krzepnięcie krwi. Ogórki kiszone jako naturalny probiotyk, dbają o prawidłową pracę naszych jelit, a nie od dziś wiadomo, że w jelitach zaczyna się nasze zdrowie. Ceny ogórków kiszonych są najwyższe z całego naszego rankingu zimowych warzyw, ale czy 5,00zł/kg to tak wysoka cena, jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie?


#warzywa #polskiewarzywa #polskiesuperfoods #cenywarzyw #cenycebuli #cenyburaków #cenykapusty #cenyziemniaków #cenyogórków #giełdarolna


Photo
Add a comment...

Post has attachment
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin postanowiło przebadać polskie warzywa, owoce i zboża. Konsumenckie badanie Żywność w Polsce zostało przeprowadzone na 2202 próbkach żywności w 2015 roku.

Badanie składało się z dwóch części. Celem pierwszego było sprawdzenie, co Polacy sądzą o lokalnych owocach, warzywa, zbożach, a także o produktach dla dzieci i niemowląt. Okazało się, że polski konsument jest przekonany o bezpieczeństwie żywności, którą na co dzień spożywa. Najbardziej pewni tej kwestii są mieszkańcy dużych miast – 85%, osoby z wykształceniem wyższym – 84%, oraz grupa wiekowa 45-54 lata – 92,6%. O dziwo, tylko 3% respondentów deklaruje, że zdecydowanie nie zgadza się z opinią o bezpieczeństwie polskich warzyw i owoców.

Drugie badanie miało zweryfikować, gdzie leży prawda. Test wykonany na 2202 próbkach dowiódł, że 49% badanych owoców, warzyw, zbóż i produktów dla niemowląt nie zawierało żadnych pozostałości środków ochrony roślin. 48% próbek zawierało ich śladowe – znacznie poniżej dopuszczalnych norm – ilości. I tylko 3% próbek okazały się być tymi niebezpiecznymi, czyli zawierającymi ilości środków ochrony roślin przekraczające dopuszczalne normy. Ale… skąd brać tę pewność i dowody na to, że nasze polskie pomidory, ziemniaki, cebule, jabłka i pszenica, owies czy żyto są bezpieczne i doprawdy nie ma się czego bać?

Żywność w naszym kraju jest bardzo kontrolowana, na etapie produkcji, jak i przetwórstwa. Kontroluje się ją poprzez m.in. wyśrubowane normy polskie i unijne. Nasi producenci muszą trzymać się zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, która jest zbiorem praktyk pozwalających wyprodukować bezpieczną żywność przy użyciu dostępnych metod i która zobowiązuje rolników np. do przestrzegania okresu karencji po zastosowaniu nawozu czy karmienia zwierząt hodowlanych tym, co zgodne z prawem. Jeśli dany produkt przekroczy dopuszczalne normy pozostałości środków ochrony roślin, zostaje wycofywany z rynku. Nad bezpieczeństwem naszej żywności czuwa w Polsce szereg instytucji, które sprawdzają ją pod kotem obecności bakterii, wirusów i innych szkodliwych substancji. W UE funkcjonuje też system RASFF, którego celem jest wczesne ostrzeganie o niebezpiecznej żywności i paszach.

Ponadto, wyniki innych badań także są zadowalające. W ubiegłym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zbadał 81 tys. próbek żywności z rynków 27 krajów UE. Badane były między innymi warzywa, owoce, nabiał, zboże, mięso i wino. Wyniki pokazały, że 97% badanych próbek nie przekraczało dozwolonej ilości pestycydów.

Powyższe dane są dowodem na to, że dostępne w Polsce zboża, warzywa czy owoce są bezpieczne dla naszego organizmu. Potwierdzają to także specjaliści z Pracowni Badań Pozostałości Pestycydów w Warszawie. Warto zatem sięgać po to, co dobre, bo cena warzyw i owoców jest niewielka, a nasze zdrowie bezcenne.

#warzywa #owoce #polskażywność #polskiezboża #zboża #warzywaiowoce #zdrowie #badania #pestycydy #polskiestowarzyszenieochronyroślin #cenawarzyw #cenaowoców #cenazbóż #gieldarolna
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Portal gielda-rolna.com powstał z myślą o rolnikach i wszystkich zainteresowanych rynkiem rolnym. Dokonaj darmowej rejestracji i sprzedaj bądź kup to, czego potrzebujesz.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded