Profile cover photo
Profile photo
‫تاریخ ایران - The History of Iran‬‎
3,167 followers -
عکس، شعر و مقالات کوتاه روزانه. یکپارچگی اقوام ایرانی:(آذری، کرد، بلوچ، پارسی زبان، گیلک، لر، بختیاری، ارمنی، تالشی، تاجیک و...) بحث مذهبی و سیاسی ممنوع
عکس، شعر و مقالات کوتاه روزانه. یکپارچگی اقوام ایرانی:(آذری، کرد، بلوچ، پارسی زبان، گیلک، لر، بختیاری، ارمنی، تالشی، تاجیک و...) بحث مذهبی و سیاسی ممنوع

3,167 followers
About
Posts

Post has attachment
#هخامنشیان #چک می کشیدند!

تهران _ میراث خبرگروه فرهنگ: چك از دستاوردهای بانكداری است و قدیمی*ترین شواهدی كه از چك و بانكداری در دست است، به دوره هخامنشیان می*رسد.

کهن‌ترین شکل بانکداری مربوط به دوران هخامنشیان و در میانرودان (بخشی از ایران آن زمان) است که در آنجا یهودیان عهده‌دار امور بانکداری بوده‌اند. مدارکی از این ناحیه به دست آمده‌است که کاملاً حکم چک را دارند. واژهٔ «بانک» نیز در آن زمان به کار می‌رفته‌است و واژهٔ «چک» نیز از آن روزگار تا به امروز باقی‌مانده‌است. در نوشته‌های ساسانیان در قرن سوم میلادی به زبان پهلوی به واژهٔ چک برمی‌خوریم و همین واژه از ایران به دیگر نقاط جهان راه یافته‌است
—-
به کانال تلگرامی تاریخ، فرهنگ و سرگرمی بپیوندید
🔗 https://t.me/iranhistor
Photo

Post has attachment
#پایان_جهان در رمزگشایی صورفلکی: ۲۳ سپتامبر 2017 روز «مهمی» است
https://goo.gl/zHbnqS
یک نکته: در فرهنگ باستان ایرانی #خرَد و #دانش و آبادسازی جهان بالاترین جایگاه را دارد. به قول #فردوسی:
خرد بهتر از هر چه ایزدت داد
ستایش خرد را به از راه داد
-----
در ادامه خبری که یورونیوز پارسی از داستان پایان جهان از دید #مسیحیان آورده:

بنا بر پیشگویی‌های کتاب مقدس مسیحیان، جهان در ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به پایان خواهد رسید.
به گفته آنها گرفتگی خورشید روز ۲۱ اوت در آمریکا، نشانه‌ای از پایان جهان بوده است و بزودی به حیات در زمین با برخورد سیاره‌ای سهمگین پایان داده خواهد شد.

متخصصان مسیحی علم‌الاعداد ادعا می کنند که بنا بر اسرار کشف شده از انجیل لوقا، توصیف آیه‌های انجیل با ۲۱ اوت یعنی روزی که خورشید گرفتگی بزرگی در آمریکا به وقوع پیوست، ۲۵ اوت یعنی زمانی که طوفان سهمگین «هاروی» روی داد و ۲۶ اوت زمانی که سیل شهر هوستون در ایالت تگزاس را در آب فرو برد، مطابقت دارد.

این نظریه پردازان می گویند که پس از رمزگشایی کدهای کتاب مقدس و نشانگر تاریخی «هرم بزرگ جیزه» در مصر به این نتیجه رسیده اند که ۲۳ سپتامبر آغاز دوره سقوط ما قبل از ظهور و سپس ظهور دوباره مسیح خواهد بود.

آنها همچنین به یکی از عبارتهای مشهور انجیل اشاره می کنند که می گوید: «علامت بزرگی در آسمان دیده می شود؛ زنی که لباسی از خورشید به تن دارد و ماه در زیر پاهایش است و بر سرش تاجی با ۱۲ستاره دارد ظاهر می شود. او باردار است و از درد زایمان اشک می ریزد.»

نظریه پردازان معتقدند که منظور از این زن در کتاب مقدس، برج سنبله (دوشیزه یا خوشه)، ششمین برج فلکی است و در ۲۳ سپتامبر ماه و خورشید در برج سنبله خواهند بود. این رویداد هر ۱۲سال یک بار روی می دهد اما امسال یک همگرایی سیاره‌ای دیگر نیز روی می دهد که نشانه‌ای از «شیر یهودا» است. این یک رویداد بی‌سابقه است که در کتاب مقدس پیش بینی شده است.

بر این اساس مدافعان این نظریه از جمله دیوید مید پیش بینی کرده اند که سیستم سیاره‌ای اساطیری مشهور به «نیبیرو» یا «سیاره ایکس» که یکی از گزینه های نابودی زمین است، در ۲۳ سپتامبر در آسمان پدیدار خواهد شد. به گفته دیوید مید، این سیستم پس از ظاهر شدن در آسمان در ماه اکتبر به سمت زمین خواهد آمد و به دلیل نیروی گرانشی قدرتمندی که دارد، آتشفشانها فعال شده و فوران‌های عظیم آتشفشانی، سونامی و زمین لرزه آغاز می شوند.

اگرچه این نظریه طرفداران خود را دارد اما ناسا، سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا بارها اعلام کرده است که تئوری «سیاره ایکس» یک تئوری غیرواقعی است و چنین چیزی وجود خارجی ندارد..
—-
به کانال تلگرامی تاریخ، فرهنگ و سرگرمی بپیوندید
🔗 https://t.me/iranhistor

Post has attachment
تحریم سفر به #ترکیه #دبی #آذربایجان

به امید این‌که در درون کشور ایران نیز #امکانات ، #شرایط اجتماعی و #آزادی‌ها به‌گونه‌ای باشد که نیازی به سفرهای برون‌مرزی ازمیان رفته و در پی آن شاهد خارج شدن ارز و از دست‌رفتن فرصت‌های کاری برای جوانان نباشیم.

در صورت نیاز به #سفر_خارجی می‌توان به کشورهای امن و دوست مانند #ارمنستان #گرجستان #تاجیکستان سفر کرد و از سفر به کشورهای ناامن و متخاصم با مردم ایران از جمله #ترکیه ، #آذربایجان #دبی خودداری شود.

یکی از کشورهایی که بیشترین مقصد ایرانی ها برای مسافرت در سالهای اخیر بوده است، کشور ترکیه است. چراکه تمرکز آژانس‌های مسافرتی و منافع اقتصادی خوانندگان و... سال‌ها با این کشور گره خورده. اما امسال به دلیل درگیری هایی که در این کشور اتفاق افتاده بود محیط ناامنی را برای توریست ها بوجود آورده است. سرکنسول ایران در ترکیه نیز اعلام کرده است که ایرانیان کشور ترکیه را برای مقصد گردشگری خود انتخاب نکنند. زیرا ترکیه دیگر ترکیه سابق از نظر امنیت نیست. به همین دلیل نیز به نظر نمی رسد امسال ترکیه میزبان انبوه جمعیت ایرانیان باشد. همچنین در ویدئویی که چندی پیش درشبکه های اجتماعی منتشر شد، شاهد کتک زدن مردم ایران توسط یک مامور ترکیه بوده ایم.

به کانال تاریخ و فرهنگ و سرگرمی در تلگرام بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g

Post has attachment
#جرج_سانتایانا فیلسوف و شاعر اسپانیایی، نزدیک به 90 سال پیش درباره‌ی #تاریخ گفته است:
«آنان که سرگذشت خود را به یاد نسپارند، محکوم به تکرار آن هستند.»

#رودکی_سمرقندی شاعر ایرانی‌تبار ( هم‌اکنون در تاجیکستان ) و پارسی‌زبان نزدیک به 1100 سال پیش درباره‌ی اهمیت #تاریخ چنین گفته است:
«هرکه نامُخت از گذشتِ روزگار
نیز ناموزد ز هیچ آموزگار»

هر دو یک سخن را گفته‌اند البته با اختلاف نزدیک به 1000 سال

به کانال تاریخ و فرهنگ و سرگرمی در تلگرام بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo

Post has attachment
امروز 22 شهریور روز بزرگ‌داشت #میرزا_عبدالله_فراهانی از بزرگ‌ترین استادان موسیقی ایرانی، تار و سه‌تار است که سرانجام ردیف موسیقی ایرانی را به نظم درآورد

🖊 داستان نوشتن #ردیف_موسیقی_ایرانی توسط #میزرا_عبدالله از زبان #روح_الله_خالقی:

روح‌الله خالقی در جلد دوم از کتاب خود به نام «سرگذشت موسیقی ایران» داستان نوشتن ردیف میرزا عبدالله را چنین نقل می‌کند که کلنل علینقی وزیری که با ابراهیم آژنگ رئیس یکی از گروه‌های موسیقی آشنایی داشته موضوع به نت درآوردن ردیف میرزا عبدالله را با وی در میان می‌گذارد. ابراهیم خان هم که علاقه داشته ردیف یکی از استادان معاصر خود را بنویسد استقبال کرده و قرار می‌شود که به اتفاق، نزد میرزا عبدالله بروند. وزیری می‌گوید:

«همراه ابراهیم خان به خانه میرزا عبدالله رفته و خدمت استاد رسیدیم. من مقصود خود را اظهار داشتم و یکی از دوستان استاد که مرد سالخورده‌ای بود شگفت زده شد و پرسید مگر چنین کاری ممکن است؟ میرزا عبدالله با نهایت مهربانی خوشحال شد اما نسبت به اصل موضوع شک داشت که شاید این کار مقدور نباشد! من گفتم امتحان فرمایید. استاد پذیرفت تار را برداشت و شروع به نواختن شور بالا دسته کرد. من هم شروع به نوشتن کردم تا در حدود یک صفحه شد.

من از استاد درخواست کردم اگر اجازه بفرمایند هفته‌ای یکی دو مرتبه این کار را ادامه بدهیم. ایشان قبول کرد اما گفت حالا معلوم نیست چیزی که شما نوشته‌اید همان باشد که من زده‌ام. من هم تار را برداشتم و نوشته‌های خود را دقیقاً نواختم و چون با تار آشنا بودم مضرابها را هم نوشته بودم و حتی چپ و راستها را هم همان‌طور که استاد زده بود نواختم. وقتی نواختن صفحه تمام شد استاد و بیان الممالک که آنجا حضور داشت تحسین کردند و مقرر شد این کار ادامه یابد. بعلاوه استاد از من پرسید که غرض شما از نوشتن ردیف چیست؟

عرض کردم منظور اینست که آثار شما حفظ شود و اگر شرایط فراهم بود بنام خود شما چاپ شده و دیگران استفاده کنند. میرزا عبدالله از آنجا که مرد پاک‌سرشت و بی حسادتی بود پذیرفت در حالی که می‌دانستم اساتید دیگر این رویه را ندارند. در نهایت این کار تقریباً هجده ماه طول کشید و من همه ردیف هفت دستگاه میرزا عبدالله را بدین شکل نوشتم.»

به کانال تاریخ و فرهنگ و سرگرمی در تلگرام بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo

Post has attachment
امروز 21 شهریور برابر با زادورز #انوشه_انصاری نخستین ایرانی و گردشگر #فضانورد زاده‌ی #مشهد بود که در سال 2015 جایزه پیشگام فضا را دریافت کرد.
--
کانال تاریخ و فرهنگ و سرگرمی را به دوستان خود معرفی کنید
https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo

Post has attachment
ای عبید این گل صد برگ بر اطراف چمن
هیچ دانی که سحرگاه چرا می‌خندد

با وجود گره غنچه‌ی و تنگی دل او
حکمتی هست نه از باد هوا می‌خندد

چون ثبات فلک و کار جهان می‌بیند
به بقای خود و بر غفلت ما می‌خندد
—-
#عبید_زاکانی
—-
کانال گزاره‌ها در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAADuyh0EZaIcOjqFjdw

Post has attachment
امروز 20 شهریور برابر با آغازبه‌کار رسمی #بانک_ملی_ایران در سال 1307

تصویر ساختمان صندوق بانک ملی ایران- تهران- خیابان فردوسی- معماری ایرانی-هخامنشی
—-—-
به کانال تلگرامی تاریخ، فرهنگ و سرگرمی بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo

Post has attachment
مقایسه چهره #آذری‌های ایرانی‌تبار با #ترکان-مغولان آسیای میانه. ترک‌زبان بودن برابر با ترک‌نژاد بودن نیست همان طور که #برزیلی پرتغالی‌زبان، #پرتغالی‌تبار نیست:

👉 به کانال تلگرامی تاریخ، فرهنگ و سرگرمی بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo

Post has attachment
امروز 14 شهریور برابر بار سال‌روز مرگ #محمد_شاه نوه‌ی فتحعلی‌شاه و فرزند عباس‌میرزا و سومین شاه از دودمان #قاجار بود.

در دوران #محمد_شاه قاجار چه گذشت؟

چشم‌پوشی از حاکمیت سلیمانیه

سرزمینی که امروز به نام #کردستان_عراق و #کردستان_ترکیه می‌شناسیم همواره بخشی از مرزهای #ایران_بزرگ بوده که #قوم_ایرانی #کرد در آن ساکن بوده و به زور در چند صد سال اخیر از ایران جدا شده است

در ۱۲۶۳ق/۱۲۲۶ش/۱۸۴۷م محمدشاه قاجار، به دنبال چهار سال گفت و گو با دولت عثمانی که در ارزنه الروم در خاک عثمانی برگزار شد و سرپرستی گروه ایرانی با امیرکبیر بود، از حاکمیت ایران بر سلیمانیه (در عراق امروز) چشم پوشید و آن را به دولت عثمانی واگذار کرد. در برابر آن عثمانی نیز از ادعای مالکیت بر اروندرود و بندر خرمشهر و جزیرهٔ آبادان چشم پوشی کرد.
-
به کانال تلگرامی تاریخ، فرهنگ و سرگرمی بپیوندید:

🔗 https://t.me/joinchat/AAAAADwQPG84PXA6Mpe03g
Photo
Wait while more posts are being loaded