Profile cover photo
Profile photo
آموزش موسیقی ایرانی-مشق عشق learn persian music
34 followers -
گروه آموزشی "مشق عشق" تلاش دارد تا با آموزش اصولی موسیقی ایرانی به علاقمندان در هر سنی و در هر کجای دنیا با حفظ لذت و خلاقیت باعث ارتقاء سطح فرهنگی هر فرد شود و شرایط مناسبی را برای رشد و تقویت توانایی های انسان فراهم آورد
گروه آموزشی "مشق عشق" تلاش دارد تا با آموزش اصولی موسیقی ایرانی به علاقمندان در هر سنی و در هر کجای دنیا با حفظ لذت و خلاقیت باعث ارتقاء سطح فرهنگی هر فرد شود و شرایط مناسبی را برای رشد و تقویت توانایی های انسان فراهم آورد

34 followers
About
Posts

Post has attachment


مشق عشق ـ آموزش آنلاین تمامی سازهای ایرانی 
برای شرکت در یک جلسه مشاوره رایگان، لطفا در سایت ثبت نام نمایید.
http://www.learnpersianmusic.com

#learn_persian_music   #music   #persian_instruments  
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Dear friends,
Please add us to your circles, 

Regards,
Photo
Add a comment...

Post has attachment
عناصر زنانه در دف و ریتم

الهه وتمام کسانی که آیین های مقدس او را اجرا می کردند زن بودند. این کهن ترین آیین ها معنی و مفهوم خود را با الهام از پدیده های زمینی می یافتند. زمین خود به مثابه « مادر تمام گیتی و موجودات آن » مورد ستایش بود و چون زندگی جدید از بدن زن نشأت می گرفت، همان طور که تمام موجودات زنده زاده ی زمین بودند، زنان نیز به مثابه مظهر الوهیت، ستایش می شدند. بشر هیچ گاه خارج از محیط زیست خود قادر به ادامه ی حیات نبوده است. آ نها خود را همچون زمین در قالب نوع بشر می دانستند و در مراقبت از آن، خود را حفظ می کردند. مناسکی که زنان به جا می آوردند به نوعی حفظ قداست این پیوند جان بخش به شمار می رفت.
به نظر می رسد موسیقی موزون در مراسمی که الهه ها نیز در آن شرکت داشتند از اهمیت ویژه ای بر خوردار بوده است. در کهن ترین فرهنگ ها، ریتم به عنوان نیروی ساختاری و نظم دهنده زندگی پرستش می شد- از این رو، مورخ مشهور ویلیام ه. مک نیل معتقد است که « فراگیری نحوه ی حرکت و صدا سازی هر چه موزون تر و تقویت هر چه بیشتر پیوند حلقه های شور و شوق با این نوع رفتار پیش شرطی گریز ناپذیر برای ظهور انسان درعرصه گیتی است.»
انسان، حیوان و گیاه در تارو پودی موزون است که به بالندگی می رسند. چرخش روزانه خورشید آغازگر ضرب اصلی فعالیت و آرامش است. گردش فصول آن بر شکوفا شدن و فرتوت گشتن حکم می راند. جوامع بشری بر پایه ی شناخت ریتم های طبیعی محیط زیست خود به بقای خویش ادامه داده اند. ضرورت پیش بینی انگاره های ادواری- جزرو مد امواج، رشد و به ثمر نشستن گیاهان و الگوهای جفت گیری حیوانات و پرندگان- منجر به پیدایش نظام های ثبت زمان گردید. در واقع، مدارکی وجود دارد که نشان می دهند اولین سازندگان تقویم زنان بودند. به سهولت می شود انطباق دوره ی قاعدگی با گردش ماه را مشاهده کرد، و این فرایند به ویژه زنان را نسبت به پیوند درونی آنها با جهان طبیعی حساس تر می کرد.
ایزیس
دربرخی از کهن ترین نمایش های ویژه در مراسم مذهبی، گروه هایی از موسیقی دانان، نوازندگان و رقصندگان زن شرکت داشتند. دایره کانون موسیقایی و روحی این آیین ها بود. به عنوان یکی از شناخته شده ترین سازهای آیین های مقدس، دایره برای نخستین باردر نقشی بر دیوار اتاق معبدی در آناتولی باستان (ترکیه امروزی)، از هزاره ششم قبل از میلاد، ظاهر شد. در قدیمی ترین دست نوشته های باقیمانده از سومر در دره ی رودخانه فرات-دجله از آن نام برده شده است. از مصر تا دره ی رودخانه ی سند، از قبرس و کرت تا یونان و روم، کاهنه ها و سایر زنان عبادت کننده برای پرستش الهه های خود به عنوان انرژی موزون و لا یزال زندگی از دایره استفاده می کردند.
دایره (دف) نوازی مقدس احتمالا به مثابه پژواک نبض آدمی آغاز گشت. نبض خون مادر آنگاه که دررحم تکان می خوریم اولین تجربه ی مستمر ما از زندگی است. هستی جسمانی ما در واکنش به ضرب آهنگ های جسم او پرورانده می شود. هیچ حس دیگری تا بدین حد عمیق و ریشه ای نیست. آوای دایره ی (دف) کاهنه ها به روشنی این فرآیند خلقت را بیان می دارد و فرد را با ضرب آهنگ جامعه، محیط زیست و جهان هستی پیوند می زند.
با این همه، همانطور که هثر مک نیل نشان می دهد، هم زمانی آهنگین جنبش های بشری دارای دو چهره است، و او عنوان «کنار هم ماندن با ریتم» را بر آن می نهد. این عامل از قدرتی شگرف بر خوردار بوده است و در تاریخ بشری به دو شیوه ی عمده استفاده شده است: برای تغییر حالت روحانی و آماده شدن برای نبرد. آنگاه که ضرب آهنگ دایره ی الهه جان می بخشد و بر می خیزاند، به سوی صلح و نیکخواهی رهنمونشان می سازد. ولی آنگاه که دستان جنگ سالاران بر دایره ضرب می گیرد به دنبال سلطه جویی است و ابزاری مؤثر برای سازماندهی نظامی سلطه جویان.
منبع: کتاب «آن هنگام که دایره نوازان زن بودند»
Photo
Photo
2014-12-08
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
تاریخچه تار

ساز تار كنونی با ویژگی های فیزیكی و صوتی امروزی اگرچه از اركان اصلی موسیقی ایرانی به شمار می آید اما دارای تاریخچه مشخص و معینی نمی باشد. آنچه از تاریخ و پیشینه این ساز در دسترس است به دوران قاجار و در حدود دو قرن پیش بر می گردد. تحولات اجتماعی و توجه دربار ناصری به رویكردهای فرهنگی و هنری زمینه بسط و گسترش هنر موسیقی و بالاخص ساز تار را فراهم آورده به گونه ای كه درین دوران شاهد ظهور نوازندگان و اساتید بارزی در زمینه موسیقی ایرانی می باشیم. در مرور تاریخ اجمالی این ساز بی شك خاندان فراهانی به عنوان یكی از تاثیرگذارترین و مهم ترین عوامل رشد و پرورش نوازندگان چه بواسطه فعالیت های فرزندان اقاعلی اكبرخان فراهانی و چه تربیت شاگردانی كه توسط این اساتید بعدها به نوازندگان مطرح این ساز بدل گردیدند مطرح است. همچنین طرح و تدوین نسخه ی ردیف دستگاهی موسیقی ایران نیز درین خاندان صورت گرفته است. ردیفی كه بعد ها فرزندان علی اكبرخان یعنی آقاحسینقلی و میرزاعبدالله از جمله راویان و تدوین كنندگان اصلی آن گردیدند. ردیف های مرجع موسیقی ایران نیز به نام این دو استاد ارجمند موجود می باشد. ردیف میرزاحسینقلی بعد ها توسط فرزندش علی اكبرخان شهنازی حفظ و به شاگردان تدریس گردید. اگرچه بعد ها و در دوران معاصر علی اكبرخان شهنازی خود دست به تدوین ردیف شخصی خویش بر اساس نواخته های دوران زندگی اش گردید اما ردیف دستگاهی آقاحسینقلی به عنوان اصلی ترین مرجع خاصه برای نوازندگان ساز تار به عنوان میراث شفاهی موسیقی این سرزمین توسط وی و بعدها شاگردان مطرح او همچون : رضا وهدانی ، حبیب الله صالحی ،دكتر مهدی صلحی، نصرالله زرین پنجه، هوشنگ ظریف و ... ثبت و گسترش یافت.
میرزاعبدالله
ساز تار كنونی با اندك تغییراتی در ظاهر در برخی كشورهای همسایه ایران همچون آذربایجان نیز مرسوم می باشد. تار قفقازی یا تار یازده رشته ای با اندك تفاوت با تار كنونی رایج در ایران در حدود سال 1970 میلادی در یكی از شهرهای جمهوری آذربایجان (شوشا) بوجود آمده است. مرتضی حنانه از جمله موسیقیدانان برجسته ایران این ساز را بدرستی ساز ملی ایرانیان نامیده است كه متاسفانه توسط كشور آذربایجان به عنوان میراث فرهنگی و معنوی این كشور در یونسكو ثبت گردیده است.
Add a comment...

Post has attachment
ساز قانون دارای یک جعبه چوبی به شکل ذوزنقه‌است که به وسیله دو انگشت سبابه و دو مضراب (که میان حلقه‌ای که به انگشت کرده‌اند و خود انگشت قرار می‌گیرند) نواخته می‌شود. در بخش‌های سازشناسی متون کهن موسیقی به سازی سه گوش، بیرون ساعد، با سطحی مجرد تنها، دارای هفتاد و دو وتر آن یک کوک می‌گرفته با تاری از ابریشم و گاه از روده و گاه از مفتول سیم اشارت رفته‌است که همانند چنگ نواخته می‌شده‌است. قانون از سازهایی است که از کهن در موسیقی ایرانی به کار می‌رفته و توانایی بیان گوشه‌های موسیقی ایرانی را دارد. ولی مدت مدیدی است که در سرزمین ما ناشناخته مانده، در حالی که در کشورهای همجوار سال‌ها است که ازاین ساز استفاده شده‌است. کمابیش از نیم قرن پیش تا کنون، موسیقی‌دانان ایرانی به اجرای این ساز روی آورده‌اند.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
آموزش آنلاین ساز سنتور، مدرس خانم مستانه حکیمی
Add a comment...

Post has attachment
آموزش آنلاین ساز قانون، مدرس خانم حنانه سعیدی
Add a comment...

Post has attachment
آموزشگاه مجازی موسیقی مشق عشق

برگزاری دوره های آنلاین موسیقی ایرانی، 
#تار   #دف   #سنتور   #قانون   #عود   #تمبک   #نی  #سه-تار
Add a comment...

Post has attachment
درباره مشق عشق

گروه آموزشی مشق عشق با ۱۵ سال سابقه تدریس موسیقی ایرانی و تجربه در بکارگیری فن آوری آموزشی روز دنیا به شما هنر دوستان کمک می کند تا ساز مورد علاقه خود را در هر کجای دنیا که هستید در پشت کامپیوتر خود فرا گیرید.هم اکنون هنرجویان زیادی از سراسر دنیا با مشق عشق به یادگیری ساز ایرانی مشغول هستند.عمده هنرجویان ما از کشورهای ایران، کانادا، آمریکا، استرالیا، امارات، روسیه و اروپا می باشند.
گروه آموزشی "مشق عشق" تلاش دارد تا با آموزش اصولی موسیقی ایرانی به علاقمندان در هر سنی و در هر کجای دنیا با حفظ لذت و خلاقیت باعث ارتقاء سطح فرهنگی هر فرد شود و شرایط مناسبی را برای رشد و تقویت توانایی های انسان فراهم آورد.با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های آموزشی در زمینه آموزش مجازی (E-Learning) و نرم افزارهای چند رسانه ای (Multimedia) اقدام به تولید محصولات آموزشی در قالب نرم افزار، کتاب و سی دی کرده ایم و خدماتی چون آموزش حضوری و غیر حضوری را نیز ارائه می دهیم.
ما متعهد هستیم که توسط روش آموزش موسیقی "مشق عشق" افراد می توانند در مدت زمان کوتاهی موسیقی ایرانی را بصورت اصولی و لذت بخش فراگیرند.کادر معلمین مجرب و نیز عوامل تولید کننده آثار "مشق عشق"، که سرمایه های اصلی گروه می باشند، می کوشند تا با گسترش آگاهی و مهارتهای خود آموزش موسیقی ایرانی را هر چه صحیح تر و لذت بخش تر نمایند.
این گروه، بر این باور است که مشق عشق تنها یک سایت نیست بلکه یک اندیشه آموزشی است که با حداقل هزینه و با بهره گیری از دانش روز می‌توان با استفاده از آن به انتقال دانش و هنر پرداخت و برای این کار نیاز به زمان خاص و مکان خاص نیست و شما می‌توانید به راحتی در منزل از طریق اینترنت در کلاس‌های آنلاین و یا از راه دور ما شرکت کرده و به بالا بردن سطح علمی و هنری خود خود کمک کنید. مشق عشق DVD آموزشی نیست و شما با شرکت در کلاس مجازی با استاد و دیگر هنرجویان تعامل دارید و به شما در درک بهتر مطالب آموزشی کمک خواهد کرد.

#موسیقی  
#آموزش-موسیقی
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded