Profile cover photo
Profile photo
‫کمیته صیانت از منافع ایران‬‎
395 followers -
کمیته مردمی صیانت از منافع ایران برای پیگیری حقوق حقۀ ملت که ممکن است زیر پای دیپلمات‌ها و سستی مسئولین داخلی یا زیاده‌خواهی خارجی‌ها له شود
کمیته مردمی صیانت از منافع ایران برای پیگیری حقوق حقۀ ملت که ممکن است زیر پای دیپلمات‌ها و سستی مسئولین داخلی یا زیاده‌خواهی خارجی‌ها له شود

395 followers
About
Posts

Post has attachment
#موج_غیرت   #تحصن_عمارلو   
چادر حضرت معصومه(ع) متعلق به بچه های قم
اصفهونی ها
پاتوق بچه های خواجه نصیر
چادر دانشگاه شاهد
بچه های بسیج فنی دانشگاه تهران
چادر غیرتی های غرب تهران
وقتی تحریمی برداشته نمی شود این چه معامله ای است؟
بچه های محله مشیریه
بروجردیهای فعلا مقیم میدان بهارستان
ما تا رد نشود همینجا هستیم
خیمه حضرت علی اصغر(ع)
جنبش عدالتخواه دانشجویی
خانه ملت این است نه آن، بفرما داخل...
اینها اسم چادرهایی است که تعدادشان دارد از 30 عدد فزونی می کند.
جمعیت مدام در حال افزایش است.
شهرستانی ها و تهرانی ها هرکس به تحصن اضافه شده یک اسم برای چادری که با خانواده یا دوستانش بهمراه آورده انتخاب کرده و با مقوا و ماژیک نوشته و روی آن نصب کرده است.
درد این روزهای انقلاب خانواده ها را با بچه های خردسال شان در کنار دانشجوها و مادران شهدا و جانبازان قطع نخاعی و طلبه ها نشانده وهمه را با تیپ و ظواهر متفاوت دور هم جمع کرده است.
#به_موج_غیرت_بپیوندید  
PhotoPhotoPhoto
2015-10-02
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
روز سوم #تحصن_رد_برجام  
دکتر بیژن پیروزرئیس مرکز مطالعات عالی بین المللی دانشگاه تهران دیشب مقابل مجلس شورای اسلامی:
من اینجا برای حرف زدن نیامده ام. در این جمع نمی خواهم سخنران باشم می خواهم عضوی از شما باشم که غیرت ایرانی تان اجازه نداده در خانه بمانید. امشب آمده ام در کنارتان اسمم را در بین متحصنین بنویسم تا فردا روزی به دلیل سکوت امروز پشیمان نباشم. حرف دیگری ندارم. والسلام
Photo
Add a comment...

Post has attachment
#موج_عمارلو   #موج_غیرت  
(روز سوم #تحصن_غیرت  )
علیرضا حدادی از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر دیشب در بین متحصنین:
دو هفته بود به دلیل گرفتاری های ایام عروسی از پیگیری فعالیت های مرتبط با روزهای سرنوشت ساز کشور دور بودم تصمیم گرفتم شب عروسی با لباس دامادی به جمع شما بیایم تا هم خداقوت و خسته نباشید بگویم هم همراهی ام را با موج غیرتی که راه افتاده اعلام کنم
PhotoPhotoPhoto
2015-10-01
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
روز سوم #تحصن_غیرت  
+محسن مقصودی مجری و تهیه کننده برنامه ثریا دیشب در بین متحصنین در مقابل مجلس شورای اسلامی:
وقتی می شود که خیلی اتفاقی به شیطان دست داد، چرا نشود ما هم خیلی اتفاقی بیاییم اینجا و به شما خداقوت بگوییم
Photo
Add a comment...

Post has attachment
#اطلاع_رسانی_کنید  
تجمع بزرگ دانشجویی آزمون بزرگ مجلس در اعتراض به سکوت و اهمال مجلس در برابر توافق بد
فردا (یکشنبه) ساعت 9 صبح مقابل مجلس شورای اسلامی
Photo
Add a comment...

Post has attachment
فردا بعد از نماز جمعه در سراسر کشور
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نماهنگ | دلواپسان چه می‌گفتند؟

#کمیته_صیانت_از_منافع_ایران   به مناسبت سالگرد همایش بزرگ #دلواپسیم   (گردهمایی بزرگ منتقدین توافق ضعیف) نماهنگی کوتاه از دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهای مردمی در آن همایش را تهیه و منتشر کرد.


دریافت و مشاهده : http://sianat.org/?p=5305
-
مشاهده و دریافت با کیفیت بالا: http://cld.persiangig.com/download/GQpcBuD6K5/Delvapasim-High.mp4/dl

#دلواپس #دلواپسان #نماهنگ
Photo
Add a comment...

Post has attachment
#فکت_شیت   #روز_22_ام  
وقتی سخنگوی سازمان انرژی اتمی صوت رییس خود را تکذیب می کند!
فایل صوتی سخنان صالحی در مجلس منتشر شد: حضرت آقا به آقای ظریف فرمودند شما هم فکت شیت ایران را در اختیار مردم قرار دهید + صوت
http://www.rajanews.com/news/209628
ضرر انتشار جزئیات توافق های اخیر برای مردم چیست که عده ای را "دلواپس" کرده است؟ مگر سئوال از رئیس جمهور یکی از اصول قانون اساسی نیست؟ مگر جز این است که رئیس جمهور محترم با حضور در مجلس، دلایل خود را در استنکاف از عمل به دستور رهبری عنوان خواهد کرد؟ پس این همه فضاسازی برای چیست؟
حجه الاسلام رسایی- رجانیوز: امروز چهارشنبه  بیست و دومین روزی است که آقای روحانی از انجام مطالبه رهبر انقلاب در خصوص توافقنامه اخیر مبنی بر اینکه "ما چیز محرمانه نداریم، دولت باید مردم و نخبگان را از جزئیات و واقعیات مطلع کند" طفره رفته است و هنوز حاضر به انتشار جزئیات توافق اخیر در لوزان نشده است!
 
بعد از مطالبه رهبر معظم انقلاب، ۲۱۳ نماینده مجلس هم طی نامه ای خواستار انتشار فکت شیت یا گزاره برگ ایرانی مذاکرات در برابر گزاره برگ آمریکایی – که ادعا می شود دروغ است - شدند اما همچنان آقای روحانی مقاومت کرده و حاضر به انتشار آن نیست!
 
متاسفانه از همان ابتدا که رهبری معظم انقلاب در دیدار با مداحان مطالبه خود را مطرح کردند، تیم مذاکره کننده هسته ای در خصوص انتشار فکت شیت به تناقض گویی روی آورد. ابتدا گفته شد که این فکت شیت، تهیه شده و در اختیار وزیر امور خارجه است. بعد گفته شد که چیزی تهیه نشده بلکه سخنان وزیر امور خارجه و آقای روحانی همان فکت شیت و بیان جزئیات است. سپس گفته شد که فکت شیت تهیه شده اما با صلاحدید آقای روحانی منتشر می شود. در مرحله دیگری گفته شد که اگر انتشار فکت شیت و جزئیات برای مذاکرات حاشیه ساز شود، آن را منتشر نمی کنیم، سپس گفتند اصلا توافقی نشده تا فکت شیت آن را منتشر کنیم! و در نهایت آقای روحانی در گیلان اعلام کرد: مذاکره تمام نشده که جزئیات آن منتشر شود، مذاکره آداب خودش را دارد و هنوز نمی توان جزئیات را منتشر کرد!
 
ای کاش این استنکاف به همین جا خاتمه می یافت. در روزهای اخیر آقای صالحی در برنامه نگاه یک حضور یافت و گفت: «ما درباره بخش فنی فکت شیت را آماده و به آقای ظریف ارائه کردیم و در وزارت خارجه نیز مباحث سیاسی را به آن اضافه کردند. آقای ظریف تمام جزییات را گفتند و خودش معادل ۱۰ فکت شیت است و چیزی نبود که مطرح نشده باشد. حتما دلیل موجهی داشته که مسئولان کشور فکر کردند انتشار فکت شیت ایرانی ضرورتی ندارد. ما در شرایط حساسی هستیم و هر کس می‌تواند سوء استفاده کند. رژیم صهیونیستی و دیگرانی هستند که می‌خواهند به روند مذاکرات خدشه‌ای وارد کنند. الان مذاکرات شروع شده و وارد جزییات شده ایم و ضرورتی به انتشار فکت شیت نیست.»
 
دیروز هم معاون آقای صالحی و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مأموریت نهایی را به عهده گرفت تا با انکار اصل موضوع، به جای پاسخگویی از این پس طلبکار هم شوند. روز گذشته بسیاری از رسانه ها به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه همایش انرژی هسته‌ای؛ دیروز، امروز، فردا نوشتند: «اگر دستوری از جانب ایشان صادر شود، مطاع است و بلافاصله اجرا می‌شود، ولی دستوری از سوی ایشان نبوده است. اگرچه ما مسئول فکت شیت نیستیم. اما دستوری از جانب ایشان نبوده است.»
 
این در حالی است که آقای صالحی ۱۸ فروردین ماه در مجلس شورای اسلامی گفت: «شاید غلو باشد ولی ما یک مقدار محدودیت پذیرفته ایم. رهبر معظم انقلاب دیروز به آقای ظریف فرمودند که "آقای ظریف شما هم بروید فکت شیت ایران را در اختیار مردم قرار دهید. کشور ما با کشور آنها (آمریکایی ها) فرق می کند. در کشور ما رابطه ملت و دولت یک رابطه عمیق است. این نظام برآمده از رأی ملت است. شما بروید فکت شیت را به مردم بدهید" و آقای ظریف هم در حال تهیه فکت شیت هستند که در این فکت شیت خیلی از حقایق روشن می شود.»
 
آنچه می شنوید صوت سخنان آقای صالحی در جلسه غیرعلنی است که توسط رهبر انقلاب این مطالبه علنی شده، برای همین هم انتشار آن بلامانع است. آقای ظریف هم در جلسه با نمایندگان مجلس این مطالبه رهبری معظم انقلاب را به شکل صریحتری تایید و از انتشار نزدیک آن خبر داد. البته بعید می دانم ایشان خطای آقای صالحی را مرتکب شوند و گفته خود را تکذیب کند.
 
دو روز بعد از این خبر که آقایان صالحی و ظریف آن را در جلسه غیر علنی مطرح کردند، مقام معظم رهبری در دیداری عمومی، این مطالبه "غیرعلنی" را خودشان "علنی" کردند و فرمودند: «من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام - همین چند روز - مسئولین باید بیایند مردم را و به خصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است؛ همدلی و هم‌زبانی که ما گفته‌ایم، همدلی یک چیز زورکی نیست، یک چیز دستوری نیست که کسی دستور بدهد که مردم همدلی کنید، مردم هم بگویند چشم، این همدلی نمی شود؛ همدلی مثل یک گل است... بدون این، همدلی نخواهد شد.»
 
اکنون چند سئوال از تیم مذاکره کننده، نخبگان و رسانه ها :
 
۱ . آیا رهبر انقلاب نمی توانستند این مطالبه غیرعلنی خود را علنی نکنند و مثل بسیاری از موضوعات دیگر همچنان غیرعلنی آن را پیگیری نمایند؟ پس حتما در علنی کردن این مطالبه غیرعلنی حکمتی نهفته بوده که مهمترین آن، دفاع از حقوق ملت و کمک به تیم مذاکره کننده در برابر فشارهای غیر منطقی گرگ صفتانی است که پشت میز مذاکره اند و ادعاهایی می کنند که تیم مذاکره کننده ما آن را غیر واقعی می داند. پس چرا رسما نظر تیم ایرانی منتشر نمی شود؟
 
۲ . چرا تیم مذاکره کننده به تناقض گویی در این باره رو آورده است و در نهایت به انکار اصل مطالبه رهبر انقلاب اقدام می کند؟ دلیل این کار چیست، با این که همه ما از زبان این اعضای این تیم، بارها و بارها تبعیت از ولایت فقیه را شنیده ایم، و معتقدیم که آنها به این ادعا پایبندند ولی چرا الان عمل نمی کنند، این جای سئوال دارد.
 
۳. نکته مهم این است که این مطالبه ای غیرعلنی توسط شخص رهبر معظم انقلاب علنی شده است و هیچ خبر رسمی و غیر رسمی "تایید شده" مبنی بر تغییر نظر ایشان از این مطالبه مهم به گوش نمی رسد؟ آیا با وجود نص سخنان و مطالبه رهبری انقلاب، وظیفه نخبگان سیاسی، روی آوردن به تفسیرهای شخصی است؟ آیا باید در برابر یک مطالبه و نظر علنی به اخبار درگوشی اعتماد کنیم؟ با اینکه رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند، آنچه لازم باشد را علنی می گویند و در برابر مطالبات علنی خود، مطالبه "درگوشی" ندارند.
 
۴. جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر اساس وظایف قانونی خود به طرح سئوال از رئیس جمهور محترم اقدام کرده اند و تاکنون هیچ منعی از این اقدام آنها صورت نگرفته. ضرر انتشار جزئیات توافق های اخیر برای مردم چیست که عده ای را "دلواپس" کرده است؟ مگر سئوال از رئیس جمهور یکی از  اصول قانون اساسی نیست؟ مگر جز این است که رئیس جمهور محترم با حضور در مجلس، دلایل خود را در استنکاف از عمل به دستور رهبری عنوان خواهد کرد؟ پس این همه فضاسازی برای چیست؟
 
اگر ایشان بعد از مطالبه علنی رهبری، ملاقاتی با معظم له داشته اند و از ایشان برای عدم ارائه جزئیات به مردم و نخبگان اذن گرفته اند، خب علنا اعلام کنند، چرا نمی کنند؟ حداقل دفتر رئیس جمهور این موضوع را اعلام کند؟ چرا هیچ مقام مسئولی این اقدام را نمی کند، اما نیروهای رده چندم یک دستگاه غیر مرتبط این ادعا را مطرح می کند که با انتشار صوت آقای صالحی مشخص می شود که این ادعای سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم از سر بی اطلاعی و خلاف واقع است؟!
 
۵. پیش از این وقتی در دولت دهم، رئیس دولت نسبت به یک مطالبه غیرعلنی رهبری استنکاف می کرد، همه او را استنتاخ کردیم که کار درستی هم بود، چرا که در تحقق مطالبات رهبری نباید با کسی مماشات کرد. حتی برخی رسانه ها در آن مقطع، وقتی رئیس دولت در عزل معاون اول پرحاشیه خود تعلل ورزید،کنتور روز شمار مخالفت با امر رهبری در رسانه خود قرار دادند، سئوال این است که چرا الان پیگیر این مطالبه علنی رهبر انقلاب نیستند؟ سخن بر سر این نیست که چرا دیروز آنگونه عمل کردید، بلکه گلایه بر سر این است که چرا امروز آنگونه عمل نمی کنید!
 
مضافا اینکه موضوع تغییر معاون اولی در دولت دهم، مطالبه ای غیرعلنی بود که هرگز توسط رهبر انقلاب علنی نشد بلکه یکی از نواب رئیس مجلس آن را علنی کرد اما در موضوع پیش رو، اعلام عمومی جزئیات و انتشار فکت شیت ایرانی در برابر فکت شیت آمریکایی، مطالبه ای غیرعلنی بود که تیم مذاکره کننده خود آن را بیان کرده و از زبان شخص رهبر معظم انقلاب علنی شده است و ما تردید نداریم که انتشار علنی آن به نفع تیم مذاکره کننده و در راستای مصالح ملی است.
 
۶ . ضمن تشکر از همه کسانی که از اقدام طرح سئوال نمایندگان از آقای روحانی حمایت کرده اند بویژه رسانه های مکتوب و مجازی و تشکل های دانشجویی و ائمه جمعه، اعلام می کنم که موضوع سئوال از رئیس جمهور در خصوص مطالبه علنی امام خامنه ای مبنی بر انتشار جزئیات توافقات هسته ای و فکت شیت تا حصول نتیجه، پیگیری خواهد شد، مگر تکلیف چیز دیگری باشد.

با این همه، استمرار سکوت عده ای و تفسیرهای من درآوردی آنها چه معنایی دارد؟
Add a comment...

Post has attachment
11 روز گذشت
بخش هایی از آخرین بیانیه کمیته صیانت در رابطه با چرایی تعلل در انتشار فکت شیت ایرانی
http://sianat.org/?p=5300
.......................
روز سه‌شنبه 18 فروردین، رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیرعلنی مجلس حضور یافت، و بنابر اعلام نمایندگان مجلس، وی در این جلسه خبر از انتشار فکت‌شیت ایران از توافقات لوزان داد و اعلام کرد که: «رهبر معظم انقلاب در دیدار با تیم مذاکره کننده هسته‌ای آنها را به ارائه برگه تفسیری (فکت شیت) برای عموم ملت ایران ملزم کردند» + +.
....................
کشورهای دیگر حاضر در مذاکرات، متن منتشر شده توسط آمریکا را تکذیب نکرده‌اند، و بلکه محتوای آن را تأیید نیز کرده‌اند. این امر حتی در مورد روسیه که نزدیک‌ترین کشور به ایران در بین کشورهای 1+5 محسوب می‌شود، صادق بوده. به عنوان مثال سرگئی ریاباکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و مسئول تیم مذاکره‌کننده‌ی روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس گفته است: «اطلاعات منتشر شده توسط کاخ سفید در مورد جزئیات توافق لوزان صحیح می باشد». و جان کری با استناد به موضع مقامات روس در مصاحبه‌ای با شبکه CBS که در سایت رسمی دولت آمریکا منتشر شده است، اظهار داشته: «روس‌ها نیز –که جزء متحدان سنتی ما به شمار نمی‌آیند– در مورد آن‌چه که ما در قالب اطلاعات‌مان (فکت شیت) منتشر ساختیم، گفته‌اند که هم صحیح و هم قابل اتکا است».
..........................................
وزارت خارجه کشورمان تا کنون از انتشار بیانیه‌ای رسمی که موارد مندرج در فکت‌شیت آمریکا را تکذیب کند امتناع ورزیده است، و تنها به موضع‌گیری‌های کلی و غیررسمی –در فیسبوک و توئیتر و رسانه‌ها- در این باره پرداخته است.
برخی از موارد منتشر شده در فکت‌شیت آمریکا (که در متن بیانیه آقای ظریف و خانم موگرینی موجود نبود) در مصاحبه‌هایی که توسط شخص وزیر خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مسئولین تیم مذاکره‌کننده‌ی کشورمان صورت گرفته، مورد تأیید کامل واقع شده است. به عنوان مثال، وزیر خارجه در گفتگوی تلویزیونی در برنامه «نگاه یک» اعلام کرد که ایران طبق توافق لوزان فقط حق داشتن 5060 سانتریفیوژ فعال در نطنز و 1000 سانتریفیوژ غیرفعال در فردو را خواهد داشت، و محدودیت غنی‌سازی 10 ساله، و برخی محدویت‌های 15 ساله (مانند عدم تأسیس تأسیسات غنی‌سازی جدید) مورد پذیرش ایران قرار گرفته است، و این‌ها همه مواردی هستند که عیناً در بیانیه آمریکایی ذکر شده بودند. در مقابل این تأییدات، تا کنون هیچ سخن دقیقی از تیم مذاکره‌کننده راجع به جزئیات مورد توافق که در تناقض با جزئیات موارد ذکر شده در فکت‌شیت آمریکا باشد، مشاهده نشده است.
........................................
علاوه بر این موارد، تجربه‌ی توافق ژنو را پیش رو داریم که همه موارد ذکر شده در فکت‌شیت آمریکا از آن توافق، در عمل مو به مو اجرا شد و مورد پذیرش مقامات کشورمان نیز واقع گردید، و گذشت زمان نشان داد که –علیرغم موضع‌گیری‌هایی که تیم مذاکره‌کننده کشورمان در ابتدای انتشار آن کردند و آن را غیرواقعی دانستند- هیچ بخشی از آن غیرواقعی نبود. به عنوان مثال اولین بار پرداخت قسطی رقم 4.2 میلیارد دلار و 400 میلیون دلار جهت پرداخت به دانشجویان خارج از کشور در این فکت‌شیت مطرح شد – در حالی که در متن توافق ژنو سخنی از این مبالغ در میان نبود–، و همه آن موارد اجرا گردید و وزارت خارجه نیز هیچ اعتراض رسمی درباره آن بیان نداشت. اکنون نیز جان کری با اشاره به تجربه‌ی توافق ژنو گفته است: «من پای تک تک چیزهایی که گفته‌ام و علنی آنها را اعلام کردم، می‌ایستم. توافق موقت [توافق ژنو] را هم که نگاه کنید، می‌بینید آنها تفسیر متفاوتی را مطرح کردند، اما وقتی پای اجرای توافق به میان آمد، آنچه که ما مطرح کرده بودیم، اجرا شده و پیش رفت».
Photo
Add a comment...

Post has attachment
رمزگشایی مستند و دقیق از ماجرای فکت‌شیت ایرانی در بیانیه #کمیته_صیانت_از_منافع_ایران :
تناقض‌گویی گسترده درباره فکت‌شیت ایرانی / اعداد و ارقام بیان شده توسط تیم مذاکره‌کننده نعل به نعل سند امریکایی / تداوم ابهام در مذاکرات برای رقم خوردن فاجعه‌ای مهیب‌تر از ژنو / آیا فکت‌شیت امریکا مانند توافق ژنو در عمل مو به مو اجرا خواهد شد؟ / یک فکت‌شیت و 8 ماجرا!


مرور دقیق آنچه در این زمینه اتفاق افتاد، و تغییر موضع‌های مکرر تیم مذاکره‌کننده پیرامون متن توافقی که صورت گرفته و گزاره‌برگ (فکت‌شیت) وزارت خارجه کشورمان در این زمینه –که در ادامه می‌آید- نگرانی‌های زیادی را پیرامون واقعیات توافق لوزان ایجاد نموده است؛
مذاکره‌کنندگان ایرانی ساعتی قبل از قرائت بیانیه مشترک آقای ظریف و خانم موگرینی در لوزان، متنی را تحت عنوان «خلاصه‌ای از مجموع راه‌حل‌های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک» در اختیار رسانه‌ها قرار دادند که این متن به عنوان محتوای توافق صورت گرفته در لوزان، به صورت گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی منتشر شد، و متن بیانیه‌ی رسمی قرائت‌شده‌ توسط آقای ظریف را به حاشیه برد. اگرچه بعضی از رسانه‌ها اشاره کردند که تیم مذاکره‌کننده کشورمان در شهر لوزان این متن را به عنوان متن فارسی بیانیه‌ی مشترک در اختیار آنها قرار داده‌اند، و بعدها نیز این متن به عنوان فکت‌شیت تیم مذاکره‌کننده ایران از توافقات لوزان مطرح گردید، اما این متن به صورت شبنامه‌ای و بدون این‌که منشأ آن مشخص باشد، در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بود.
پس از آن، درخواست‌های اولیه برای انتشار رسمی این متن و اعلام رسمی آن توسط وزارت خارجه کشورمان آغاز گردید. سایت وزارت امور خارجه نیز در تاریخ شنبه 15 فروردین، این متن (معروف به فکت‌شیت ایران از مذاکرات) را بر روی خروجی خود قرار داد؛ اما ساعاتی بعد، در اقدامی عجیب، این متن از سایت وزارت خارجه حذف گردید. گفتنی است این متن حاوی تناقضات و تفاوت‌های اساسی و جدی پیرامون موارد مورد توافق، نه تنها نسبت به متن منتشر شده توسط آمریکا با عنوان «پارامترهای برنامه جامع مشترک اقدام»+ ، بلکه حتی نسبت به بیانیه‌ی قرائت‌شده‌ توسط آقای ظریف بود.
همان شب، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلویزیونی در برنامه‌ی «نگاه یک» در موضعی مبهم پیرامون صحت و رسمیت این متن گفت: «هیچ فکت شیت ایرانی وجود ندارد. وزارت خارجه چیزی را منتشر نکرده. چند نفر از دوستان ما یک رشته دست‌آوردهای ما از این مذاکرات را نوشته‌اند». و مشخص نشد که چرا و چطور «چند نفر از دوستان وزیر امور خارجه» چنین متنی را به عنوان توافق صورت گرفته به رسانه‌های کشور داده و در سایت رسمی وزارت خارجه کشور نیز قرار می‌دهند؟ و در صورت صحت این موارد، چه دلیلی برای حذف آن از سایت وزارت خارجه وجود داشته است؟
روز سه‌شنبه 18 فروردین، رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیرعلنی مجلس حضور یافت، و بنابر اعلام نمایندگان مجلس، وی در این جلسه خبر از انتشار فکت‌شیت ایران از توافقات لوزان داد و اعلام کرد که: «رهبر معظم انقلاب در دیدار با تیم مذاکره کننده هسته‌ای آنها را به ارائه برگه تفسیری (فکت شیت) برای عموم ملت ایران ملزم کردند» + +.
فردای آن روز، رئیس سازمان انرژی اتمی انتشار فکت‌شیت ایران را منوط به صلاحدید وزارت خارجه کرد و اعلام نمود: «سازمان انرژی اتمی و وزارت امورخارجه فکت شیت ایران را تهیه کرده‌اند و هم اکنون در دست وزیر امور خارجه است و در صورت صلاحدید منتشر می شود».
پنجشنبه، 20 فروردین رهبر عزیز انقلاب در موضعی شفاف و صریح بیان داشتند: «من به خود مسئولین هم این را گفته‌ام همین چند روز؛ مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیّات و واقعیّات مطّلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم، چیز مخفی نداریم. این مصداق همدلی با مردم است». اما همان شب، رئیس سازمان انرژی اتمی در چرخشی آشکار و در مخالفت تلویحی با موضوع انتشار فکت‌شیت ایران اظهار داشت: «همین صحبت های بنده، آقایان ظریف و عراقچی، فکت شیت است».
و سرانجام عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه به صراحت اعلام کرد: «فکت‌شیت ایران همان سخنان مبسوط وزیر امور خارجه است و فعلاً ما بنای ارائه مکتوب آن را نداریم»!
پس از این مواضع و منتفی شدن انتشار فکت‌شیت ایران، 25 فروردین ماه، 213 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خواستار انتشار فکت‌شیت ایرانی شدند. اما در همین روز، سخنگوی دولت در پاسخ به درخواست‌ها برای انتشار فکت‌شیت گفت: «فکت‌شیت ما همانی است که اعضای تیم هسته‌ای‌مان اعلام کرده‌اند و اگر نیاز باشد به صورت مکتوب نیز منتشر خواهد شد». وزیر امور خارجه نیز در مصاحبه‌ای انتشار این فکت‌شیت را به صلاحدید مقامات عالی نظام و وضعیت مذاکرات موکول کرد و اظهار داشت: «ما در گفتگوهایی این موارد را مطرح کردیم، تدوین مکتوب خلاصه ای از آنچه که گفته شده است نیز در دستور کار قرار دارد و ان شاء الله طبق صلاحدیدی که مقامات عالی نظام ببینند و با توجه به وضعیت مذاکرات حتما منویات مقام معظم رهبری را اجرا خواهیم کرد».
این همه استنکاف و شانه خالی کردن تیم مذاکره‌کننده‌ی کشورمان از انتشار متن رسمی از توافقات صورت گرفته در لوزان، در شرایطی اتفاق می‌افتد که مشاهده‌ی موارد ذیل، نگرانی‌ها نسبت به واقعیت توافقات صورت گرفته در لوزان را به شدت افزایش داده است:
ایالات متحده آمریکا در متنی که بلافاصله بعد از مذاکرات به عنوان «پارامترهای برنامه جامع مشترک اقدام» منتشر کرد، موارد جزئی درباره‌ی مسائل مختلف مذاکراتی را به عنوان عین متن توافقی که صورت گرفته و نه تفسیر آمریکا از آن به طور دقیق و در قالب پارامترهای توافق (و نه در قالب و ذیل دسته‌بندی بیانیه‌های آمریکا) در سایت وزارت خارجه آن کشور بیان داشته است. و پس از آن هم مسئولین آمریکا تأکید کرده‌اند که این متن، عین توافق صورت گرفته است.
فارغ از میزان صحت موارد موجود در متن منتشر شده از طرف آمریکا، هیچ جای این متن –بر خلاف متنی که در ابتدا توسط وزارت خارجه کشورمان منتشر شده بود-، با متن بیانیه‌ی قرائت شده توسط آقای ظریف و خانم موگرینی در لوزان تناقضی ندارد، و تفاوت موجود بین این دو متن، تفاوت در اجمال و تفصیل است.
کشورهای دیگر حاضر در مذاکرات، متن منتشر شده توسط آمریکا را تکذیب نکرده‌اند، و بلکه محتوای آن را تأیید نیز کرده‌اند. این امر حتی در مورد روسیه که نزدیک‌ترین کشور به ایران در بین کشورهای 1+5 محسوب می‌شود، صادق بوده. به عنوان مثال سرگئی ریاباکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و مسئول تیم مذاکره‌کننده‌ی روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس گفته است: «اطلاعات منتشر شده توسط کاخ سفید در مورد جزئیات توافق لوزان صحیح می باشد». و جان کری با استناد به موضع مقامات روس در مصاحبه‌ای با شبکه CBS که در سایت رسمی دولت آمریکا منتشر شده است، اظهار داشته: «روس‌ها نیز –که جزء متحدان سنتی ما به شمار نمی‌آیند– در مورد آن‌چه که ما در قالب اطلاعات‌مان (فکت شیت) منتشر ساختیم، گفته‌اند که هم صحیح و هم قابل اتکا است».
وزارت خارجه کشورمان تا کنون از انتشار بیانیه‌ای رسمی که موارد مندرج در فکت‌شیت آمریکا را تکذیب کند امتناع ورزیده است، و تنها به موضع‌گیری‌های کلی و غیررسمی –در فیسبوک و توئیتر و رسانه‌ها- در این باره پرداخته است.
برخی از موارد منتشر شده در فکت‌شیت آمریکا (که در متن بیانیه آقای ظریف و خانم موگرینی موجود نبود) در مصاحبه‌هایی که توسط شخص وزیر خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مسئولین تیم مذاکره‌کننده‌ی کشورمان صورت گرفته، مورد تأیید کامل واقع شده است. به عنوان مثال، وزیر خارجه در گفتگوی تلویزیونی در برنامه «نگاه یک» اعلام کرد که ایران طبق توافق لوزان فقط حق داشتن 5060 سانتریفیوژ فعال در نطنز و 1000 سانتریفیوژ غیرفعال در فردو را خواهد داشت، و محدودیت غنی‌سازی 10 ساله، و برخی محدویت‌های 15 ساله (مانند عدم تأسیس تأسیسات غنی‌سازی جدید) مورد پذیرش ایران قرار گرفته است، و این‌ها همه مواردی هستند که عیناً در بیانیه آمریکایی ذکر شده بودند. در مقابل این تأییدات، تا کنون هیچ سخن دقیقی از تیم مذاکره‌کننده راجع به جزئیات مورد توافق که در تناقض با جزئیات موارد ذکر شده در فکت‌شیت آمریکا باشد، مشاهده نشده است.
علاوه بر این موارد، تجربه‌ی توافق ژنو را پیش رو داریم که همه موارد ذکر شده در فکت‌شیت آمریکا از آن توافق، در عمل مو به مو اجرا شد و مورد پذیرش مقامات کشورمان نیز واقع گردید، و گذشت زمان نشان داد که –علیرغم موضع‌گیری‌هایی که تیم مذاکره‌کننده کشورمان در ابتدای انتشار آن کردند و آن را غیرواقعی دانستند- هیچ بخشی از آن غیرواقعی نبود. به عنوان مثال اولین بار پرداخت قسطی رقم 4.2 میلیارد دلار و 400 میلیون دلار جهت پرداخت به دانشجویان خارج از کشور در این فکت‌شیت مطرح شد – در حالی که در متن توافق ژنو سخنی از این مبالغ در میان نبود–، و همه آن موارد اجرا گردید و وزارت خارجه نیز هیچ اعتراض رسمی درباره آن بیان نداشت. اکنون نیز جان کری با اشاره به تجربه‌ی توافق ژنو گفته است: «من پای تک تک چیزهایی که گفته‌ام و علنی آنها را اعلام کردم، می‌ایستم. توافق موقت [توافق ژنو] را هم که نگاه کنید، می‌بینید آنها تفسیر متفاوتی را مطرح کردند، اما وقتی پای اجرای توافق به میان آمد، آنچه که ما مطرح کرده بودیم، اجرا شده و پیش رفت».
مسئله‌ی دیگری که با عدم تکذیب رسمی فکت‌شیت آمریکا و انتشار متن رسمی از طرف وزارت خارجه کشورمان، نگرانی‌ها را افزایش داده، عللی است که برخی مقامات و رسانه‌های غربی پیرامون این مسئله ذکر کرده‌اند. به عنوان مثال، سخن دیوید آلبرایت، رئیس مرکز علم و امنیت بین المللی در نیویورک تایمز که گفته بود: «ایران امتیازات قابل توجهی را در این توافق واگذار کرده است و ظریف و روحانی می‌خواهند آرام آرام این اخبار را به مردم منتقل کنند». یا گزارشی که رسانه‌های غربی مانند آسوشیتدپرس و دویچه‌وله در اواخر مذاکرات لوزان و قبل از قرائت بیانیه منتشر کرده بودند و در آنها آمده بود: «اینک بحث دو طرف بر سر این است که موارد توافقی تا چه حد علنی شود. دولت آمریکا که تحت فشار کنگره قرار دارد، خواستار اعلام علنی بخش عمده همه موارد به توافق ‌رسیده است، ولی ایران می‌خواهد که بخش کوچکی از این موارد علنی شود».
آنچه گفته شد، مجموعه‌ای از نگرانی‌های موجود در این زمینه بود، با در نظر گرفتن دقیق و مستند رفتار تیم مذاکره‌کننده کشورمان در این حوزه از طرفی، و باقی مسائل موجود در این حوزه از طرف دیگر. تداوم مسیری که تا کنون پیش گرفته شده، چشم‌اندازی جز رقم خوردن فاجعه‌ای مهیب‌تر از توافق ژنو برای کشور ندارد؛ یعنی توافقی با داده‌های بسیار، و دریافتی نزدیک به هیچ، و با سپردن اختیار کامل مسائل مورد اختلاف به دشمن، در نظر و عمل؛ و البته همه‌ی این ضررهای بزرگ، کوچکتر از ضرری هستند که در سطح راهبردی به سرمایه‌های اصلی جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور وارد خواهد گردید.
در پایان یادآوری این نکته ضروری است که همه‌ی آن‌چه در این بیانیه ذکر گردید، تبیینی حول موضوع فکت‌شیت‌های ایران و آمریکا بود. نقدهای مفصل و اساسی به توافقات لوزان، با مبنا قرار دادن بیانیه‌ی رسمی آقای ظریف و خانم موگرینی (و نه فکت‌شیت‌ها) در بیانیه‌ها و نشست‌های قبلی این کمیته و دیگر منتقدان دلسوز کشور بیان گردیده است، و مطابق همان بیانیه مشترک، خطوط قرمز اساسی ایران همانند لزوم برداشته شدن مؤثر و واقعی همه تحریم‌ها در زمان امضای توافق جامع، حفظ ظرفیت غنی‌سازی مورد نیاز کشور، عدم ورود به حوزه‌های غیر هسته‌ای، عدم واگذاری امتیازات بازگشت ناپذیر همانند از بین بردن انبوه سوخت تولید شده، از بین بردن زیرساخت‌های نظنز و فردو و نابودی قلب راکتور اراک و پذیرش بازطراحی آن، عدم برچیدن هیچکدام از تأسیسات هسته‌ای، عدم انعقاد توافق دو مرحله‌ای، حفظ بدون قید و شرط حق تحقیق و توسعه و… همگی به صراحت نقض شده‌اند.
 
کمیته صیانت از منافع ایران
      
       
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded