Profile cover photo
Profile photo
Česky
2,736 followers -
Záludnosti češtiny na jednom místě. Tipy, jak psát a vyhnout se trapasům.
Záludnosti češtiny na jednom místě. Tipy, jak psát a vyhnout se trapasům.

2,736 followers
About
Česky's interests
Česky's posts

Post has shared content
Diakritika napříč Evropou
Mapa evropské diakritiky
Rekordmany v počtu písmen s diakritickými znaménky jsou Slováci, kteří porážejí Čechy 17:15. Této vedoucí dvojce dýchají na záda Francouzi, Portugalci a Lotyši. Jedině angličtina se v Evropě obejde zcela bez diakritiky. (via Přírodovědci.cz)

PS: Už některý český textař zahrnul do písně diakriticky fatální větu "Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy"?

Post has attachment
Euro, bez euro/eura

Korunu, dolar i euro určitě skloňujte, v případě eura podle vzoru město. DAB přijímač stojí 15 eur, nikoliv euro.  A kdyby to bylo jen o cent méně, tak je správný tvar 14,99 eura. Protože devadesát devět desetin (koho/čeho, 2. pád jednotného čísla) eura. Nebo si koupíte 15eurový tiket.

Pokud nechcete skloňovat, můžete použít značku měny (15 Kč, 15 $, 15 €), případně mezinárodní kód (15 CZK, 15 USD, 15 EUR). V případě dolaru je kód vhodnější, aby bylo jasné, jestli jde o americký, kanadský nebo jiný. (Lze psát i US$ nebo C$/CAD$.)

Post has attachment
Hezký článek o tom, jak angličtina negativně ovlivňuje češtinu.

Od teď už rozhodně nepište odteď

V tomto slovním spojení se opravdu musí psát mezera. Na rozdíl od výrazu odkdy nebo odtud.  Stačí si pamatovat, že spojení od zítřka nebo ode dneška jsou také s mezerou.

Post has attachment
Schválně jestli poznáte, co je v nadpisu špatně.
Photo

Post has attachment
Tip: Nový web s užitečnými on-line nástroji pro češtinu

Pokud tu a tam bojujete s pamětí, bude se vám hodit odkaz níže. Web obsahuje na jednom místě Slovník současné češtiny, Slovník českých synonym, Pravidla českého pravopisu a velmi šikovný nástroj Doplnění diakritiky.

(tV)

Post has shared content
Nová rekordní česká věta
Poněkud kostrbatější znění.
Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč
AUUU

Pište stručně a ve více větách

Kromě učitele češtiny nikdo jiný nestojí o dlouhá souvětí. Dělají se v nich chyby (čárky) a ještě se špatně čtou, protože vám „dojde dech“. Více kratších vět je obvykle lepší řešení.

Schválně kolik z vás dá na jeden nádech tohle: 
Kromě hraní těch nejnovějších her u kterých Microsoft prezentoval mimo jiné novou sérii sportovních her od EA Sports v čele s FIFA 14, které získají nový engine, jenž ještě více zdůrazní vlastnosti jednotlivých hráčů, si můžeme na Xbox One pouštět Blu-ray disky, streamovat filmy, seriály a hudbu přímo z počítače, tabletu nebo telefonu, prohlížet webové stránky s Internet Expolorer, přečíst maily na vestavěném klientu, zavolat pomocí Skype včetně videohovorů nebo například přistupovat na sociální sítě.
http://www.letemsvetemapplem.eu/2013/05/22/microsoft-predstavil-xbox-one-a-tezce-predbehl-apple/

(LV)

Post has attachment
Perly maturitní češtiny
„Nikdy jsem nezažila aby mě zaměstnanci hotelu vyhodili z lehát u moře nebo u bazénu. Tohle všechno bych překousla ale ta strava to uš bylo moc. Výběr jídla byl minymální.“

Přestože jsou si slovanské jazyky hodně blízké, i naši nejbližší sousedé si duben vykládají jinak. Na Slovensku je to apríl a v Polsku dokonce květnu podobný kwiecień (kvěčen).
Wait while more posts are being loaded