Profile cover photo
Profile photo
REZA GHAZWINI
11 followers
11 followers
About
Posts

📍آخرین صف بندی جریانات عراقی در انتخابات پارلمانی 2018/وضعیت ائتلاف ها در عراق هنوز پایدار نیست

🔹سید رضا قزوینی الغرابی در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)🔹 :

🔸وضعیت ائتلاف ها در #عراق هنوز پایدار نیست و ائتلاف ها در این چند روز دچار تلاطم های بزرگی شده اند بنابراین نمی توان با قاطعیت درباره آینده صحبت کرد.

🔸جریان یا بیت شیعی در حال حاضر سه ائتلاف عمده دارد؛ دولت قانون که تاکنون نتوانسته است با احزاب و گروه های برجسته ای ائتلاف کند

🔸نصرالعراق که متعلق به حیدرالعبادی است و با عمار حکیم و تعدادی دیگر از احزاب شیعی مانند فضیلت و اصلاح و مستقلون ائتلاف کرده و تعدادی از شخصیت ها و گروه های سنی غیرمؤثر نیز در آن حضور دارند.

🔸ائتلاف فتح به ریاست هادی العامری که شاکله نمایندگان سیاسی الحشد الشعبی است تا روز دوشنبه بخشی از ائتلاف نصر بود که به دلایلی از آن کنار کشید.

🔸تمرکز فتح بر روی تأکید بر روحیه ایثارگری و پیروزی های حشد الشعبی و نقش آن متمرکز شده است.موضوعی که می تواند نقش مهمی در جذب رأی برای این ائتلاف داشته باشد.

🔸ائتلاف نصرالعراق چه با وجود ائتلاف فتح و چه پس از خروج آن عملا کشکولی از احزاب و جریان های سیاسی به شمار می رود که تعداد آنها به حدود 60 یا 70 گروه رسیده بود.

🔸جریان صدر همچنان بر مبارزه با فساد و حضور در کنار گروه هایی که در تظاهرات ضد فساد ماه های اخیر شرکت داشتند، تأکید دارد.

🔸مبانی مشخصی در بین ائتلافهای سنی دیده نمی شود و حتی از فشارهای خارجی برای جمع کردن آنها به دورهم سخنانی شنیده می شود.

🔸جریان ملی حکمت در بین عراقی ها بیشتر با رهبر آن سید عمار حکیم شناخته می شود تا شعارهای جوان گرایی آن.

🔸مالکی هنوز مخالفان جدی خود را دارد و اگر نگوییم نخست وزیری اوغیرممکن نیست اما بسیار سخت و دشوار است.تردیدی نیست که دولت قانون با این شکل خود و تا این لحظه، کرسی های کمتری از دوره قبل خواهد داشت.

🔸حضور نمایندگان حشد در پارلمان و کابینه قطعا تأثیرات مهمی را برجای خواهد گذاشت و مطمئنا طرف های منطقه ای و بین المللی راضی به آن نخواهند بود.

🔸حزب دمکرات و اتحادیه میهنی هر یک جدا در این #انتخابات شرکت خواهند کرد. حزب دمکرات در انتخابات در کرکوک و مناطق مورد منازعه شرکت نخواهد کرد.

http://www.irna.ir/fa/News/82800574

@tahrearcom
Add a comment...

🔴 ظهور گسترده احزاب سیاسی در عراق؛ چرا؟

سید رضا قزوینی (الغرابی)

206 حزب و گروه سیاسی در #عراق برای مشارکت در انتخابات پارلمانی 2018 در کمیساریایی عالی انتخابات عراق که مسؤول ثبت رسمی احزاب سیاسی در این کشور است ثبت نام کردند. این رقم تنها تعداد احزاب و تشکل هایی است که برای انتخابات ثبت نام کرده اند و رقم واقعی را با ید بیش از 300 دانست.
به گفته خود عراقی ها این رقم یک رکورد جهانی است. در #انتخابات های گذشته نیز وضع به همین منوال بوده است. شاید در کشوری که 14 سال است از یک دوره قهر و استبداد سیاسی که نزدیک به چهار دهه به طول انجامید این تعدد احزاب طبیعی باشد اما آسیب های متعددی نیز دارد.

⬅️ در این نوشتار، فهرست وار به عوامل ظهور گسترده احزاب سیاسی در عراق پسا صدام اشاره می شود. در نوشتار آینده نیز به آسیب های این تعدد و همچنین دلایل نوزایی و دگردیسی احزاب اشاره خواهد شد.

🔹محرومیت مطلق احزاب و گروه ها از فعالیت سیاسی به مدت 4 دهه در زمان حاکمیت حزب بعث
🔸تشویق عراقی ها به تأسیس احزاب توسط ایالات متحده و شخص پل برمر پس از سقوط صدام
🔹قوانین انتخاباتی نسبتا آسان برای ثبت حزب در عراق، به خصوص قوانین پیش از 2015 و عدم دخالت دولت در تأسیس احزاب
🔸ورود احزاب و جریان های سیاسی خارج نشین متنوع به عراق پس از 2003
🔹ترس اقلیت های مذهبی و قومی از محرومیت و بلعیده شدن توسط جریان های بزرگ تر و تأسیس احزاب متعدد توسط این گروه ها
🔸موازی بودن تأسیس حزب با امتیازات مالی، اجتماعی و سیاسی
🔹دخالت های منطقه ای و بین المللی در حمایت از افراد و جریان ها با تأسیس حزب
🔸اختلافات سیاسی در داخل احزاب و انشقاق ها
🔹نبود هویت ملی واحد منسجم در عراق و مرجعیت ملی
🔸ناکامی احزاب سیاسی فعال در صحنه و تلاش برای تأسیس احزاب و گروه های جدید توسط رقبا یا منتقدان
🔹ترفندهای انتخاباتی برای جذب رأی بیشتر با تأسیس و ثبت احزاب موازی توسط حزب مادر./ 1/11/1396

@tahrearcom
www.tahrear.com
Add a comment...

پیمان های سستی که گسسته می شود

سید رضا قزوینی - روزنامه خراسان
12/11/1396

🔹دومین انشقاق بارز در تشکل العبادی نیز چند روز پیش رخ داد و جریان حکمت ملی عمار حکیم و چند گروه هم سو با آن، خبر از خروج رسمی خود تا پس از انتخابات دادند.درباره علل جدایی حکیم از ائتلاف نصر دلایل متعددی بیان می شود...

🔸سرعت به خرج دادن گروه ها در آخرین روز مهلت ثبت نام ائتلاف ها و تشکیل ائتلافی نامتوازن و ناهمگون طبیعتا تلاشی برای به دست گرفتن صدارت بوده است. ائتلافی که در یک چشم به هم زدن متولد شد و به سرعت نیز نشانه های اختلاف و فروپاشی در آن بروز یافت...

🔹باید دانست اختلاف العامری با العبادی و شناخت تاکتیک های العبادی توسط فتح می تواند به سود مالکی باشد و در آینده احتمال نزدیکی فتح به دولت قانون را با توجه به تجربه کسب شده از ائتلاف با نصر بیشتر کند. موضوعی که شاید مالکی از آن مطلع بوده است و به همین دلیل نیز او را به ائتلاف با فتح سوق نداد...

🔸انشقاق های اخیر به خودی خود ضرباتی محکم بر پیکره العبادی وارد کرده است و خواهد کرد و این موضوع یکی از آثار جدایی العبادی از دولت قانون و شخص مالکی و تلاش وی برای ایفای نقش مستقل از خاستگاه اصلی خود و با هدایت بین المللی به شمار می رود...

🔹وعده گروه های منشق از العبادی مبنی بر بازگشت به سمت وی پس از انتخابات را نباید چندان جدی گرفت زیرا هیچ تضمینی در قطعیت پیروزی این ائتلاف و رهبر آن وجود ندارد. پست نخست وزیری که تا چند هفته قبل تقریبا به طور جدی از آن العبادی تلقی می شد اکنون و بار دیگر نقطه هدف همه جریان های سیاسی به ویژه شیعی شده است...

متن کامل را در لینک زیر ببینید:
http://www.tahrear.com/fa/article/379

@tahrearcom
Add a comment...

آفت شناسی تحزب و احزاب در عراق

سید رضا قزوینی (الغرابی)
16 بهمن 1396

در نوشتار سابق به دلایل تعدد #احزاب و گروه های سیاسی در #عراق اشاره شد. نوشتار حاضر آفت شناسی و اشکالات احزاب را فهرست وار بررسی می کند. بسیاری از این موارد رابطه مستقیمی با علل تعدد احزاب دارد که تکمیل کننده این مبحث به شمار می رود. هر یک از موارد مذکور به تنهایی نیازمند تحلیل و بررسی های جداگانه ای است...

1 – حزب به معنای واقعی در عراق وجود ندارد و اغلب گروه های موجود صرفا تجمعاتی متشکل از چند فرد با رهبری یک فرد است که بر اساس مصالح شخصی و نه ملی شکل یافته است. در سال 2017 اعضای 30 حزب از احزاب ثبت نام کننده از 30 نفر تجاوز نکرده و برخی از آنان از خانواده و کارمندان رئیس و حتی تعدادی از کشاورزان بوده اند...

2 – احزاب سیاسی در عراق فاعلیت مؤثر درعرصه سیاسی و هدایت افکار عمومی جامعه در عرصه های مختلف را ندارند. ..

3 – احزاب سیاسی کشور غالبا فاقد یک برنامه جامع مستقل و کارآمد هستند. حتی در کارزار انتخاباتی نیز این برنامه ها بیش از آنکه یک سند راهبردی باشد حاوی شعارهایی است که حدود 60 درصد آنها میان احزاب مشترک است. ..

4 – روح قبیله ای – وجود یک رهبر عشیره ای موروثی – که در ساختار اجتماعی عراق وجود دارد سایه خود را بر شکل و ساختار اغلب احزاب سیاسی نیز افکنده است. ..

5 – عمده احزاب در عراق متکی به پشتیبانی های خارجی یا عشایری هستند. هر دو گونه این حمایت، غیرپایدار و متکی بر متغیرات هستند. ..

6 - عمده این احزاب اجرا کننده سیاست ها و دستورکاراین کشورها در عراق هستند و به جای اجرای سیاست ها و برنامه های ملی، تابع منافع همسایگان هستند.

🔰🔰متن کامل را در لینک زیر بخوانید:
http://www.tahrear.com/fa/article/384

@tahrearcom
Add a comment...

🔷🔷 شورش تاریخی علیه یک فتوا!/ محرمات برای «صدر» مباح می شوند!

سید رضا قزوینی غرابی
23 بهمن 1396

🔸آیت الله سید محسن حکیم مرجع وقت شیعیان و پدربزرگ عمار حکیم در سال ۱۹۶۱ با صدور فتوایی عدم جواز پیوستن و عضویت در حزب کمونیست عراق (که غالبا هم شیعه بودند) را به دلیل کفر و الحاد آنها صادر کرد.

نزدیک به شش دهه بعد، #مقتدی صدر که نامش با شهید سید محمد باقر صدر بنیان گذار حزب الدعوه، حزبی که مبنای تشکیل آن مبارزه با اندیشه در حال گسترش کمونیسم در عراق به ویژه مناطق جنوبی و شیعی ،گره خورده است از ائتلاف خود با حزب #کمونیست عراق در ائتلافی به نام سائرون خبر داد تا قدم به فضای انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ بگذارند.

این رویداد به دلیل همزمانی آن با اعلام دیگر ائتلاف های عجیب و غریب انتخاباتی تقریبا مورد توجه جدی قرار نگرفت اما این هم‌پیمانی آن هم میان یک جریان اسلام گرا با حزبی متعارض با اندیشه های دینی از همان اول از دید بسیاری از عراقی ها وصله ای غیرمتجانس بود. ائتلافی که که صدای بخشی از صدری ها و هم جمعی از هواداران کمونیست ها را درآورد و احتمالا باعث ريزش هایی در سبدانتخاباتی آنان و پایگاه اجتماعی شان شود.

این نزدیکی و ائتلاف هر چند خلق الساعه نبوده و پس از چندین ماه کنار هم قرار گرفتن هواداران دو جریان در تظاهرات ضدفساد و ضددولتی ماه های گذشته در بغداد رخ داده است اما این پیمان تنها از بعد سیاسی قابل توجه نیست بلکه بیش از آن، باید آن را شورش تاریخی علیه دیدگاه به شدت رایج در جامعه مذهبی و رسمی شیعی عراق و حوزه کهن آن در نجف دانست. دیدگاهی که در آن کمونیست ها ملحدانی هستند که باید با آنها مبارزه کرد.

مقتدی صدر پس از عصیان خود علیه ائتلاف ملی شیعیان و همپیمانان سابقش اکنون بر میراث شش دهه اخیر رجال دینی نیز تاخته است. هر چند که به نظر میرسد فضای عراق چنان تحول یافته است که محرمات دهه ۶۰ میلادی و سال های پس از آن به احکامی مباح تبدیل شده اند. اما پرسش اینجاست که این پیوند چقدر پایدار خواهد ماند.

آیا در بافت سیاسی و اجتماعی عراق که مرزبندی میان احزاب دینی و غیر دینی روشن و پررنگ است و ائتلاف های انتخاباتی به طور جدی مبتنی بر قومیت و مذهب هستند پیوند دو جریان دینی و غیر دینی که روزگاری در برابر یکدیگر صف آرایی عقیدتی شدیدی داشتند می تواند به معنای ورود تدریجی عراق به دروازه های عبور از جبهه بندی های رایج چند سال اخیر باشد یا اینکه چنین پیوندی محصول یک اقتضای مشترک و مرحله ای کوتاه مدت و غیر پایدار است؟

پایگاه اجتماعی و وزن سیاسی کمونیست ها در عراق در سال های اخیر به قدری پایین بوده است که شانس پیروزی آنها در انتخابات نیز ناچیز تلقی میشود بنابراین توجه نشان دادن صدر به حزب کمونیست، تلاش او برای نشان دادن اعتراض و نارضایتی ازدوستان سابق خود و تمایل به نشان دادن رویکردی متفاوت از گذشته خود و جلب آرای هواداران جریان مدنی و غیر اسلامی است.

http://www.tahrear.com/fa/article/387

@tahrearcom
Add a comment...

عراق به‌دنبال احیای روابط راهبردی با همسایگان است 🇮🇶🇮🇶

گفتگوی امروز روزنامه آسمان آبی با سید رضا قزوینی

همزمان با برگزاری نشست کویت برای بازسازی #عراق پس از داعش، بغداد برای حضور در ائتلاف روسیه، ایران و ترکیه برای حل بحران سوریه ابراز تمایل کرده است. این خواست در حالی مطرح شده است که بغداد به‌دلیل جنگ داخلی درگیر چالش مالی جدی‌ای است. با این حال ایفای نقش مؤثر در خاورمیانه را از قلم نینداخته است.

روزنامه «آسمان آبی» به بهانه برگزاری نشست کویت و تلاش عراق برای احیای نقشش در معادلات خاورمیانه با سیدرضا قزوینی، کارشناس منطقه گفت‌وگو کرده است. قزوینی معتقد است عراق از دیرباز به‌عنوان یک کشور مؤثر در منطقه بوده است، اما در سال‌های اخیر با ایجاد ثبات نسبی در عراق، این کشور روابط نزدیکی با کشورهای همسایه ایجاد کرده است. بنابراین بغداد در همین راستا می‌خواهد در قامت میانجی نقش‌آفرینی کند.

متن كامل گفتگو در:
http://www.tahrear.com/fa/in-media/389

@tahrearcom
Add a comment...

چند نکته درباره کنفرانس بازسازی عراق در کویت

✍🏻 سید رضا قزوینی - روزنامه خراسان
24 بهمن 1396

❇️ #کنفرانس_بازسازی_عراق که از مدتها قبل قرار بود در کویت برگزار شود امروز با حضور صدها شرکت و ده ها کشور و با حضور مقامات بلند مرتبه خارجی آغاز به کار کرد. این کنفرانس به طور مشترک با همکاری عراق، کویت و سازمان ملل برگزار می شود. هدف عراق از این کنفرانس این است که بتواند 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای بیش از 200 پروژه کلان و نیمه کلان در این کشور به خصوص در مناطقی که زیر ساخت های آن در جنگ با داعش نابود شد جمع آوری کند.

چند نکته درباره این کنفرانس حائز اهمیت است:

🔹نخست - از همان ابتدای مطرح شدن موضوع برگزاری کنفرانس، مسأله دریافت کمک های بلا عوض یا قروض بوده است و عنوان " مؤتمر المانحين " که بر آن اطلاق میشد بر همین اساس است. اما از چندی قبل مشخص شد که این کنفرانس در درجه اول برای جذب سرمایه گذاری و نه کمک بلا عوض است. حتی عنوان رسمی کنفرانس که " اعادة اعمار العراق (بازسازی عراق) " است نشان می دهد چرخشی در اهداف طرف های خارجی صورت گرفته است.

🔹دوم - واهمه برخی از کشورها از حضور در کنفرانس و تمایل نداشتن به دادن کمک های مستقیم به دولت عراق است. عراق در صدر کشورهای فاسد جهان قرار دارد و احتمالا این موضوع نقش جدی در تغییر هدف کنفرانس از کمک های بلا عوض و قرض به سرمایه گذاری داشته است. از همین رو است که ژاپن اعلام کرده کمک های خود را به جای دولت عراق در اختیار سازمان ملل قرار خواهد داد.

🔹سوم – این کنفرانس را نباید یک کنفرانس صرفا اقتصادی دانست. کنفرانس بازسازی عراق نقش مهمی در ترسیم نفوذ کشورها در آینده عراق و حتی محدود کردن برخی کشورهای دیگر دارد. این کشورها علاوه بر کسب سود سرشار ناشی از سرمایه گذاری، جای پای خود را در بغداد محکم خواهند کرد. چشم ها اکنون به سمت سعودی هاست تا ببینند میزان سرمایه گذاری و یا کمک های آن تا چه اندازه خواهد بود. این کمک ارتباط تنگاتنگی با نقش آفرینی آینده ریاض در عراق خواهد داشت.

🔹چهارم – بازی برد برد این کنفرانس برای مقامات عراق و کشورهای سرمایه گذار است. علاوه بر امید به تسریع در بازسازی مناطق متضرر در عراق که به دلیل کسر بودجه به تنهایی از توان دولت عراق خارج است، نباید تردید کرد که سودهای کلانی از قرار دادها به جیب برخی از مقامات فاسد داخلی برود و قطعا بسیاری از مسؤولان از هم اکنون جیب های خود را برای این قراردادها دوخته اند.

🔹پنجم – محدود کردن حضور شرکت های داخلی عراقی برای مشارکت و سرمایه گذاری توسط کویتی ها در مسائلی مانند عدم صدور ویزا، تلاش برای به چنگ آوردن سهم اصلی از بازار اقتصادی و نفوذ در عراق توسط شرکت ها یا کشورهای خارجی است. اینکه ایرانی ها نیز تا چه اندازه بتوانند از این بازار استفاده کنند یا به آنها چنین مجالی داده شود، موضوعی مورد توجه است.

🔹ششم – چهار عامل در بازسازی و جذب سرمایه گذاری های خارجی در عراق نقش مهم دارند. امنیت، بروکراسی و فرار از آن، معافیت های مالی و تسهیلات به سرمایه گذاران خارجی و سهم نفوذ هر یک از کشورهای منطقه ای و بین المللی در آینده کشور. این چهار مسأله تأثیر مستقیمی بر سرمایه گذاری ها دارد.

باید منتظر ماند و دید آیا انتظار بغداد از مبلغ مورد اشاره محقق خواهد شد. هر چند دور از انتظار نیست که کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس و فرانسه همچون گذشته سهم مهمی دربازار بکر عراق خواهند داشت اما به اعتقاد نگارنده میزان سرمایه گذاری سعودی ها و ایرانی ها موضوعی مهم و قابل اعتناست. آیا بازسازی عراق می تواند جنگی اقتصادی بر سر نفوذ میان ریاض و تهران در زمین عراق به وجود آورد؟ آیا سعودی ها با بذل و بخشش ایرانی ها را کنار خواهند زد؟ و پیش از همه آیا سعودی ها ضمانت های لازم برای سرمایه گذاری کلان در عراق را از بغداد دریافت خواهند کرد؟
@tahrearcom
http://www.tahrear.com/fa/article/388
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded