Profile cover photo
Profile photo
eu tax
About
Posts

Post has attachment
Public
ZZP = zelf zekerheid pakken?
ZZP = samemu zapewnić sobie przyszłość?
Sąd zdecydował, że dostawca Deliveroo nie jest niezależnym przedsiębiorcą lecz pracownikiem z prawem do umowy o prace oraz ubezpieczeń społecznych. Paul Laseur poddaje w wątpliwość czy faktycznie tak jest? ZZP to część nowoczesnej społeczności, ZZP chce teraz mieć kontrolę nad zarobkami bez żadnych ograniczeń a nie gwarancję emerytury za 40 lat.
Warto jednak zatroszczyć się o swoją emeryturę jako ZZP. Proszę o tym pamiętać.

Będziemy uważnie obserwować dalszy rozwój wypadków w kwestii Deliveroo - klasyfikacja jako PRACOWNIK jest mocno odczuwalna na poziomie podatku dochodowego, dlatego przypominamy o DBA/VAR Modelovereenkomst:


https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=367437900456405&id=217892085410988

https://www.bnr.nl/podcast/paul-laseur/10367325/uber-flex?fbclid=IwAR2NrL8bvLsxvOy5Ae39_u-biatiOmfjETJIYa23h2AuqwZTILje3FHE2yw
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Public
Add a comment...

Post has attachment
Public
Od 2020 wszystkie firmy jednoosobowe dostaną nowe numery BTW! Aktualne numery BTW dla ZZP stanowią numer BSN, który powinien być poufny.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Wzrost podatku BTW.
Podatek BTW prawdopodobnie wzrośnie od 1 stycznia 2019.
Rząd planuje zmienić "niską taryfę BTW" z 6% na 9% od 2019.
Oznacza to, że wielu przedsiębiorców będzie musiało odprowadzać większy podatek BTW. Przełoży się to na wzrost cen lub zmniejszenie zysku netto. Sugerujemy już teraz przeanalizować swoje ceny/ stawki i ewentualnie poinformować klientów o zmianach. Niektóre oferty także być może będzie trzeba przeanalizować.
Zmiana stawki BTW obejmuje między innymi:
Usługi fryzjerskie;
Niektóre usługi budowlane i sprzątające;
Środki spożywcze (także suplementy diety);
Książki i czasopisma, etc.

Plan ten musi być jeszcze zaakceptowany przez obie izby parlamentu, może więc zostać zmieniony lub anulowany.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Konfiskata auta przez Belastingdienst.
Jeden z naszych nowych klientów, wczoraj w czasie kontroli drogowej na autostradzie stracił swoje auto. Powód konfiskaty: brak terminowych rozliczeń przez poprzednie biuro księgowe.
Przedstawiamy ku przestrodze.
Prosimy dbać o terminowość rozliczeń, Belastingdienst ma szerokie uprawnienia w zakresie windykacji.
W tym przypadku prawdopodobnie auto uda się odzyskać.
Photo
Add a comment...

Public
Szanowni Klienci, jutro (środa, 10 październik 2018) nasze biuro będzie zamknięte. Całą ekipą będziemy na Exact Live 2018 - targach dla księgowych. Uczymy i rozwijamy się dla Was!
Add a comment...

Post has attachment
Public
Zniżka 5% na system rejestracji kilometrów firmy NEDSOFT.
Specjalnie dla naszych klientów wynegocjowaliśmy zniżkę w wysokości 5% na urządzenia GPS do rejestracji przejazdów służbowych.
NEDSOFT to holenderska firma produkująca automatyczne systemy rejestracji przejazdów, systemy te są zatwierdzone przez Belastingdienst.
Zniżka 5% obowiązuje na dwa produkty:
Rittenregistratie 2018 oraz Rittenregistratie Cloud.
Rittenregistratie 2018 jest urządzeniem, które łatwo można przełożyć do innego środka transportu (np. bus, auto, motor).
Rittenregistratie Cloud to profesjonalne urządzenie przewidziane do zabudowy w pojeździe.
Oba urządzenia posiadają przełącznik przejazd prywatny/ przejazd służbowy.
ZALECAMY korzystanie z automatycznego systemu rejestracji kilometrów.
Dzięki takiemu systemowi nasza rejestracja kilometrów służbowych jest bardziej wiarygodna. Ponadto dzięki braku konieczności ręcznego notowania przejechanych kilometrów i przy stosunkowo małym nakładzie finansowym oszczędzamy czas.
Zainteresowanych klientów prosimy o kontakt.

https://www.nedsoft.nl/vergelijk/
Add a comment...

Post has attachment
Public
Od 1 lipca 2018 ruszają kontrole "ukrytego zatrudnienia" w ramach Ustawy DBA.
UWAGA - ZZP może stracić zniżki podatkowe!
Ukryte zatrudnienie występuje gdy firma "ZZP" de facto pracuje dla zleceniodawcy pod "przykrywką" firmy jednoosobowej by uciec od podatków i opłat typu "ZUS i NFZ". Konstrukcje takie są widziane przez Ustawodawcę jako szkodliwe. Kryteria oceny czy dana firma funkcjonuje jako przedsiębiorca czy jako "ukryty pracownik" są dość złożone. Dla uproszczenia możemy posłużyć się przykładem malarza: Jeśli nasz malarz wykonuje wszystkie polecenia zleceniodawcy, np: "proszę zacząć punktualnie o 8:00, malować od lewej do prawej, przerwa jest od 12:00 do 12:30, narzędzia odkładamy do kontenera, itp"; dojeżdża do pracy samochodem "szefa", w pracy nosi ubranie z reklamą firmy zleceniodawcy i fakturuje "na godziny" to mamy tu ewidentnie sytuację pod tytułem "ukryte zatrudnienie".
Gdyby jednak nasz malarz przyjechał własnym transportem, miał własny sprzęt, ubranie robocze własnej firmy, sam ustalał swoje godziny pracy oraz wystawiał fakturę, wyceniając pracę na podstawie np.: 1 metra kwadratowego pomalowanej powierzchni, to sytuacja już bardziej będzie wskazywać na samodzielnego przedsiębiorcę.

Samodzielny przedsiębiorca ma prawo do zniżek podatkowych, pracownik tego prawa nie ma. Różnica w skali roku, to w zależności od dochodów, kilka tysięcy euro. Oprócz tego w momencie stwierdzenia ukrytego zatrudnienia zleceniodawca może dostać rachunek za zaległe podatki oraz "ZUS i NFZ".

Dlatego bardzo ważne jest by zachowywać się jak niezależna firma!
Proszę pamiętać przykład z malarzem, oddaje on w prosty sposób istotę problemu.
Czy nie jestem jak ten malarz?!

Add a comment...

Post has attachment
Public
AUTO FIRMOWE

W związku z licznymi pytaniami na temat księgowania samochodu w firmie, chcielibyśmy poinformować Państwa o kilku ważnych zasadach i możliwościach rozliczania samochodu.
Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nie można zarejestrować samochodu na firmę jednoosobową.
Jeżeli pan Kowalski, właściciel „Kowalski Klussenbedrijf” chce zarejestrować auto “na firmę” to i tak na dowodzie rejestracyjnym będzie widniał jako właściciel pan Kowalski.
Rozróżnienie między samochodem prywatnym, a służbowym jest umowne, odbywa się w księgowości firmy i rożni się sposobem wykazywania w kosztach firmy.
Zależnie od wybranej opcji na różne sposoby odliczamy koszta samochodu.

– Motorrijtuigenbelasting/ Podatek drogowy
Gdy posiadamy numer BTW i wykorzystujemy auto minimum w 10% do celów firmowych to bez względu na to, czy decydujemy się na wykazywanie auta jako prywatne lub firmowe, jeżeli samochód spełnia pewne warunki (auto dostawcze), korzystamy ze zniżki na podatku drogowym. Wariant ten jest w przybliżeniu o 2/3 tańszy.

– BTW/ VAT
Możemy uzyskać zwrot podatku BTW od kosztów związanych z samochodem.
W związku z tym, że ustawa o BTW inaczej niż ustawa o podatku dochodowym interpretuje podział kilometrów na prywatne i służbowe, rozliczanie kosztów auta w ramach podatku BTW jest bardzo skomplikowane.
Ważne by posiadać rejestrację kilometrów. Naszym klientom polecamy automatyczne systemy rejestracji kilometrów - patrz załączony link.

– Inkomstenbelasting/ Podatek dochodowy
Wydatki związane z samochodem mogą stanowić koszt, który możemy odliczyć od podstawy opodatkowania.
Przywilej jakim jest korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych podlega natomiast opodatkowaniu.
Opodatkowanie prywatnego użytkowania samochodu służbowego odbywa się według dość skomplikowanego mechanizmu zwanego “bijtelling”.
Alternatywą jest “użyczanie” auta prywatnego naszej własnej firmie.
W takim wypadku możemy odliczać zryczałtowaną sumę € 0,19 za kilometr co dla większości samochodów jest porównywalne z faktycznymi kosztami użytkowania.

– BPM/ „Akcyza”
Kupując w Holandii lub sprowadzając do Holandii samochód musimy zapłacić „akcyzę” – BPM.
Gdy kupujemy auto na holenderskich tablicach rejestracyjnych nie odczuwamy tego, że płacimy ten podatek – nie znaczy to jednak, że go nie płacimy.
Sprowadzając pojazd spoza Holandii, by dostać dowód rejestracyjny musimy zapłacić podatek BPM. Kwota zależy między innymi od emisji CO2.
Warto wiedzieć, że auta dostawcze są zwolnione z BPM.

*POWYŻSZY TEKST PRZEDSTAWIA W PEWNYM UPROSZCZENIU FISKALNE ZASADY KSIĘGOWANIA KOSZTÓW SAMOCHODU ORAZ SKRÓTOWO OPISUJE MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA.
W ramach podatku VAT (BTW) mamy de facto dwie opcje korekty mianowicie 1,5% oraz 2,7%.
By czytelnikowi ułatwić zrozumienie problematyki auta w firmie, w powyższym tekście przyjęliśmy pewne uproszczenia.

https://www.nedsoft.nl/vergelijk/
Add a comment...

Post has attachment
Public
Rozliczenia podatkowe osób niezameldowanych w Holandii.
Prawdopodobnie spotkali się Państwo już z tym problemem. Być może dotyczy to Państwa osobiście lub znajomych czy też rodziny. W odniesieniu do osób niezameldowanych, uproszczając możemy powiedzieć, że od roku 2013 obowiązuje zasada: im krócej pracujemy w Holandii, tym mniejszy zwrot podatkowy dostajemy. Belastingdienst aktywnie kontroluje okres pracy w Holandii. Uważamy, że zasada ta jest niesprawiedliwa i szkodliwa dla obu stron. Informujemy, że jeśli ktoś z Państwa lub z Państwa znajomych musi oddawać pieniądze ze względu na niepełny okres pracy w Holandii, może skorzystać z procedury odwoławczej umożliwiającej zawieszenie postępowania. Możemy w tym temacie pomóc. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded