Profile cover photo
Profile photo
Pressence Public Relations
38 followers -
Strategiczna komunikacja kryzysowa, relacje z mediami, informacje prasowe, szkolenia medialne
Strategiczna komunikacja kryzysowa, relacje z mediami, informacje prasowe, szkolenia medialne

38 followers
About
Posts

Post has attachment
Najnowszy "Pressence Newsletter" już dostępny online.

W listopadowym numerze piszemy m.in. o strategii komunikacji z mediami, magnetycznych przekazach dla mediów i różnicach między reporterami i blogerami.

Zapraszamy do lektury!

Post has attachment
Jak nazywa się najważniejsze narzędzie pomagające przygotować się do wywiadu dla mediów?

Laptop? Skype? Kamera wideo?

Lubię praktyczne gadżety, ale żaden nie przebije funkcjonalnością starej, poczciwej, kartonowej fiszki.

Post has attachment
Każdy potrafi milczeć. Ale nie każdy potrafi oprzeć się pokusie mówienia za dużo. Nie każdy wie gdzie postawić kropkę.

Na szkoleniach medialnych powtarzam: "W dobrym wywiadzie kropka jest ważniejsza od przecinka. Krótkie zdanie jest lepsze od długiego."

Odpowiadaj na pytania reportera. Kropka. Przecinek jest słabszy od kropki. Kropka. Nie mów więcej niż musisz. Kropka.

Post has attachment
Zamknij na chwilę oczy. Pomyśl o wideo jakie niedawno widziałeś w mediach społecznościowych. Prawdopodobnie jest to wideo z kilku ostatnich godzin.

Co to było?

Instruktaż jak naprawić cieknący kran w łazience czy relacja z firmowej imprezy? A może wywiad z doradcą finansowym lub ekspertem zarządzania kryzysem online?

Wideo jest najbardziej angażującym formatem online. Idealnie nadaje się do opowiadania historii i dzielenia się nimi na profilach w mediach społecznościowych z tysiącami użytkowników.

Przygotowując różne rodzaje wideo możesz opowiadać te same historie z inny sposób, pokazywać wartość tego, co robisz na różne sposoby i angażować różne grupy użytkowników.

Post has attachment
Od tego, co powiesz w mediach zależy czy ktoś to zapamięta czy w ogóle nie zwróci uwagi. Ale skuteczny przekaz to coś więcej niż garść faktów.

Czasem trudno mi zrozumieć jak niektóre duże firmy mogły zdobyć tak mocną pozycję na rynku z tak okropnymi przekazami. Równie trudno wyobrazić sobie jak mogą ją utrzymać.

Dobrze skonstruowane przesłanie jest logicznym wywodem przekonującym słuchaczy do Twojego punktu widzenia. Możesz je także łatwo dopasować w zależności od tego czy rozmawiasz z reporterem, robisz prezentację czy wygłaszasz przemówienie.

Post has attachment
Dyskusję na szkoleniach medialnych o różnicach między blogerami i reporterami zaczynamy od stwierdzenia, że reporter piszący bloga nadal jest reporterem (obowiązują go wszystkie zasady pracy w mediach), ale bloger piszący bloga jest tylko blogerem (nie musi przestrzegać zasad pracy w mediach).

Jakie to zasady? Przede wszystkim zasada rzetelności i staranności w zbieraniu informacji. Reporter musi trzymać się faktów. Powinien weryfikować informacje w kilku niezależnych od siebie źródłach. Blogerzy mogą respektować te zasady (byłoby miło), ale nie muszą.

Świat mediów informacyjnych bardzo się zmienia. Najbardziej widać to w czasie kampanii wyborczych i kryzysowych wydarzeń, na przykład strajków, zbiorowych protestów i demonstracji. Media coraz częściej stają się stroną w sporze – są za albo przeciw.

Reporterzy coraz chętniej piszą blogi i korzystają z mediów społecznościowych. Blogerzy coraz częściej są cytowani w głównych mediach informacyjnych i publikują sensacyjne informacje podchwytywane przez prasę, radio i telewizję.

Post has attachment
Krajobraz mediów informacyjnych bardzo się zmienił przez ostatnie dwie dekady.

Największą nowości było pojawienie się całodobowych programów informacyjnych, na przykład TVN24. Dynamicznie rozwijają się media społecznościowe, serwisy internetowe i blogi.

Wszystko to wpływa na sposób wyboru i korzystania z informacyjnych mediów lokalnych, regionalnych, krajowych i zagranicznych – ogólnych i specjalistycznych.

Post has attachment
Imię. To najważniejsza informacja o nowo poznanej osobie. Imię jest w relacjach między ludźmi ważniejsze od nazwiska, bo nazwisko stwarza dystans a imię daje poczucie bliskości.

Jeśli zwracasz się do kogoś po imieniu, pokazujesz, że jest dla Ciebie ważny. Jeśli tego unikasz, pokazujesz, że ta osoba nie jest ważna. Jeśli przekręcisz lub pomylisz imię (na przykład Bogdan zamiast Bogusław), dajesz znak, że ta osoba zupełnie Cię nie interesuje.

Przesadzam? Na pewno nie, jeśli jesteś trenerem prezentacji i wystąpień publicznych.

Post has attachment
Ostre i szokujące słowa nie zabijają jak kule i bomby, ale mogą poważnie ranić. Wiedzą o tym Twoi wrogowie, przeciwnicy i rywale. Wiedzą także ci, którzy nie lubią Twojej firmy lub instytucji.

Napastliwe i jątrzące słowa w mediach i debacie publicznej mają nie tylko ranić. Często są narzędziem wywarcia presji, zdobycia przewagi, zmuszenia do pożądanego postępowania lub po prostu zwrócenia na siebie uwagi.

Odróżniajmy w komunikacji konstruktywną krytykę od destruktywnego ataku. W pierwszym przypadku chodzi o pomoc i wskazanie plusów i minusów. W drugim o poniżenie przeciwnika i zmuszenie do uległości. To drugie można osiągnąć poprzez negatywną stygmatyzację (naznaczenie i zaszufladkowanie) atakowanej osoby, firmy lub instytucji.

Celem stygmatyzacji jest nadanie komuś jakiejś cechy lub zestawu cech (zwykle opartych na negatywnym stereotypie i nieuzasadnionych uprzedzeniach) i przekonanie opinii publicznej, że to prawda. Chodzi wywołanie mocnego skojarzenia z negatywną wartością, zachowaniem lub symbolem. W efekcie ludzie tracą zaufanie do tej osoby, firmy lub instytucji – na przykład polityk traci poparcie, klienci przestają kupować produkty, partnerzy biznesowi rozwiązują umowy.

Post has attachment
Nie można skutecznie motywować ludzi. Nie można ich zmusić, żeby byli lepsi, mądrzejsi i bogatsi.

Ludzie mogą motywować się tylko sami. Motywacja to uczucie – każdy jest sam odpowiedzialny za swoje uczucia.

Nie można zmusić nikogo do polubienia pracy, produktów i polityków. Nie można zmusić do zrobienia czegokolwiek.

Można jedynie zaoferować jakieś impulsy, bodźce, zachęty – powody, dla których ludzie mogliby coś lub kogoś polubić – i samodzielnie dokonać wyboru.

Można natomiast skutecznie zniechęcać.
Wait while more posts are being loaded