Profile cover photo
Profile photo
Cyklozraz Dolný Kubín
About
Posts

Post has attachment
HVIEZDICOVÝ VÝSTUP NA KUBÍNSKU HOĽU (4.10.2015)

Ako rozlúčku s letnou turistickou sezónou Regionálna rada Klubu slovenských turistov Orava má v kalendári tradičný už 23. ročník hviezdicového výstupu na horskej chatu na Kubínskej holi (v nadmorskej výške 1100 metrov) na južnom svahu pohoria Oravská Magura.
V tomto roku akcia pripadla na prvú októbrovú nedeľu t.j. 4. októbra. Tento hviezdicový výstup vedie zo 7 smerov z Dolného Kubína, Istebného, Zázrivej, Oravského Podzámku, Oravskej Lesnej, Hruštína a zo sedla Príslop k chate na Kubínskej holi.
Na akcii sa stretlo približne 120 účastníkov rôznych vekových kategórií, niektorí po vlastných, niektorí na bicykloch prevažne Oravcov ale aj z Poľska. Pekné slnečné počasie vytiahlo do prírody jednotlivcov ale i celé skupiny ako skupinu 18 turistov z Istebného vrátane starostky p. Fačkovej.
Na terase chaty bolo pripravené pre všetkých účastníkov prekvapenie vo forme chutného a voňavého gulášu, ktorý pripravil D. Krížo a spol. Asi 250 m nad chatou je vrch Kubínska hoľa, z ktorého je nádherný panoramatický výhľad na Dolný Kubín, Malú aj Veľkú Fatru, Vysoké i Nízke Tatry, dominantný Veľký Choč, Oravské i Kysucké Beskydy. Kto mal záujem mohol vystúpiť ešte vyššie na najvyšší vrchol v hlavnom hrebeni Oravskej Magury na Minčol (1 393,9 m n.m.). Zaujímavým chráneným miestom je na druhej strane svahu medzi stromami drobné rašeliniskové Puchmajerovej jazierko. Tesne nad chatou mohol každý turista ešte navštíviť pomník obetiam tragickej lavíny, ktorá 16. januára 1968 zmietla zo svahu 53 ľudí.

Danka Števonková, Regionálna rada KST Orava  
Add a comment...

Post has shared content
 
VIDMO 2015
10. ročník Medzinárodnej prehliadky horských a adrenalínových filmov.

V dňoch 8.-10. október 2015, Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín

Po deviatich ročníkoch pristúpil hlavný organizátor horského projektu VIDMO – občianske združenie Filmový klub 23 Dolný Kubín k zásadnej zmene termínu jeho konania. Tento rok sa VIDMO 2015 - 10. ročník Medzinárodnej prehliadky horských a adrenalínových filmov v MsKS v Dolnom Kubíne uskutoční  v Dolnom Kubíne v dňoch 8.-10. októbra 2015.
Od štvrtkového podvečera až do sobotného neskorého večera Vám v priestoroch Mestského kultúrneho strediska na námestí Slobody v Dolnom Kubíne (v 450-sedadlovej divadelnej sále) v rámci 10.VIDMA ponúkneme pestrý filmový i sprievodný program. Návštevníci VIDMA budú môcť, okrem deviatich dvojhodinových blokov horských a adrenalínových filmov – pochádzajúcich z Medzinárodného festivalu horských filmov a dobrodružstva Hory a mesto v Bratislave a z Medzinárodného horského festivalu v kanadskom Vancouveri, vidieť dve autorské výstavy horských a cestopisných fotografií (Peter Hollý, Peter „Becko“ Ondrejovič), prezentáciu spoločnosti Zajo, prezentáciu spoločnosti GOOD SYSTEM a jej konopných výrobkov, prezentáciu cestovnej kancelárie SANCHOTOUR  a multimediálnu prezentáciu slovenského horolezca, cestovateľa a sprievodcu po exotických krajinách sveta – hlavného hosťa VIDMO 2015: Petra „Becka“ ONDREJOVIČA s názvom „Horizontálne a vertikálne cesty životom“. 

Viac informácií o blížiacom sa horskom festivale VIDMO 2015 v Dolnom Kubíne nájdete na našej webovej stránke www.vidmofest.sk  

Tešíme sa na vás. Čaká na Vás Slnko v hmlách, čaká na Vás VIDMO 2015.

Patrik Bartoška
Filmový klub 23 Dolný Kubín, o. z.
Add a comment...

Post has attachment
Článok o cyklozraze  je aj v regionálnych novinách ORAVSKO...
Or1539
Or1539
issuu.com
Add a comment...

Post has attachment
Dozvuky...pozrite si takmer 60 minútove krátke video z 37.zrazu cykloturistov KST v Dolnom Kubíne. autorom videa je Mária Brnušáková
Add a comment...

Post has attachment
Dozvuky...pozrite si krátke video z 37.zrazu cykloturistov KST v Dolnom Kubíne. autorom videa je Mária Brnušáková
Add a comment...

Post has attachment
Pozor !!! Čoskoro bude oficiálne video o 37.zraze cykloturistov KST v Dolnom Kubíne od M.Brnušákovej. Tak naďalej sledujte túto stránku...
Add a comment...

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
SPOMIENKOVÉ FOTOGRAFIE
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Poriadateľ podujatia je N-KST
Studený koniec leta na Babej hore (6.9.2015)

Regionálna rada klubu slovenských turistov Orava zaradila do kalendára akcií výstup na dominantu Oravských Beskýd na Babiu horu. S nadmorskou výškou 1 725 metrov vyčnieva široko-ďaleko, tvorí najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a jej siluetu môžete vidieť z vrcholov Západných Tatier, Chočských vrchov či Malej Fatry. Leží priamo na slovensko - poľskej hranici, Poliaci ju nazývajú Babia Góra alebo Diabląk.
Je opradená povesťami. Oravci hovoria, že nahnevaná striga je tam dodnes - Babia hora má vraj až dvesto dní v roku nepriaznivé počasie. Zúria tam divoké búrky, lejaky a krupobitia, sú tam tuhé zimy, masívne sneženia, hmly, víchrice a iné špeciality meteonepohody. Či už tam nejaká striga je alebo nie je, počasie si prišlo na svoje – vystriedalo celý svoj repertoár, čo však neodradilo 150 účastníkov z celej Oravy a z Horehronia od akcie .
V tomto roku termín túry pripadol na prvú nedeľu začínajúceho sa školského roka na 6. september. Vystúp na Babiu horu bol zo slovenskej strany z chaty Slaná voda po žltej, z poľskej strany z osady Przywarowka po zelenej, z Markowe Szczaviny alebo Krowiarki priesmyk po červenej turistickej značke.
Náučný chodník na slovenskej strane je upravený, väčšia časť je vydláždená kameňmi s drevenými altánkami, lavičkami a zrubmi na odpočinok. Niektorí turisti navštívili Hviezdoslavovu hájovňu, kde čerpal P.O. Hviezdoslav námety pre svoje dielo - Hájnikova žena. V hájovni je dnes umiestnená múzejná expozícia spojená s tvorbou Hviezdoslava. V blízkosti sa nachádza aj pamätný dom Mila Urbana. Lokalita Slaná voda je aj miestom niekdajších kúpeľov s minerálnymi hlavne jódo – brómovými prameňmi. Kúpele zanikli v roku 1918. Pri trase náučného chodníka, asi 300 metrov od chaty Slaná voda, sa nachádza výskumný vrt, odtiaľ pramení mineralizovaná voda s teplotou okolo 47 0C. Teraz je uzavretý v drevenom objekte.
Veľké poďakovanie patrí chatárom na horskej chate Slaná voda, ktorí nemali vedomosť o podujatí a ochotne nám otvorili chatu a pripravili tekuté osvieženie.

Ing. Danka Števonková
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
44.ROČNÍK VÝSTUPU NA BABIU HORU (6.9.2015)
112 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Foto: Ivan Fojtík
PhotoPhotoPhotoPhoto
C6. DOLNOORAVSKÝ OKRUH (piatok a sobota 28.-29.8.2015)
4 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded