Profile cover photo
Profile photo
Fikri Sinema
5 followers
5 followers
About
Posts

Post has attachment
Topkapı; Mission: Impossible ve Ocean’s serilerinden Blade Runner’a kadar uzanan geniş bir yelpazeye esin kaynağı olan, “ekip iş başında” çerçevesinin kurallarını revize eden, şehir filmlerinin prototiplerinden kabul edilebilecek bir eser olarak her türlü sinemaseveri tatmin edecek nitelikte ve hamasi duygularla “bizi anlattığı için kıymetli” yaklaşımında bulunmak filme haksızlık etme anlamına gelecektir.

Post has attachment
Filmlerinde yer yer soğukkanlı ve absürt olarak da nitelendirebileceğimiz diyaloglar, olaylara sıra dışı haller yükleyebiliyor. Coenler hakkında ilgi çekici çok fazla detay var. Bunlardan birisi, filmlerini hala analog kameralarla çekiyor olmaları.

Post has attachment
Son yıllarda gerek kitaplara gerek sinema sektörüne bolca konu olan en bilindik örgüt şüphesizki Illuminati örgütü. Dinsel inançları yok etmek, ulus devletleri yok etmek, kendi hakimiyetlerinde bir sosyal düzen kurmak, komplo teorisyenlerinin en büyük iddaalarındandır.

Post has attachment
Priştine doğumlu bir Arnavut olan İlyas Bazna, anavatanının Sırp kontrolüne geçmesi nedeniyle 14 yaşında İstanbul’a göçmüş ve yaklaşık 30 yıl Türkiye’de yaşamıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Ankara’da önce Yugoslavya Büyükelçisi’nin, sonra Almanya Elçilik Müsteşarı’nın ve 1943’ten itibaren de Britanya Büyükelçisi’nin uşaklığını yapan Bazna, son durağında ele geçirdiği önemli belgeleri Almanlara satarak Müttefik Devletler’in hem Türkiye’yi kendi yanlarında savaşa sokma çabalarına balta vurmuş hem de Balkanlar başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Almanlara yapılacak saldırıları önceden haber vermiştir.

Post has attachment
Akademik anlamda belli bir donanıma sahip insanların iletişm kurmayı becerememesi sizce de ironik değil mi? Baba-kız arasındaki ilişki de iletişimsizlikle başlıyor. Fakat Ade farklı bir üsluba sahip.

Post has attachment
Lion, yaşanmış bir hikayenin temelleri üzerine inşa edilmiş bir film öncelikle. Bunu göz ardı etmek yersiz çünkü cidden hazmı zor bir kayboluş hikayesine sahip. Saroo küçük yaşlarda kayboluyor ve daha önce bilmediği yerlerde, duymadığı dili konuşan insanların arasında yaşam mücadelesi veriyor.

Post has attachment
Jackie, Kennedy suikasti sonrası, dönemin first lady’si Jacqueline Kennedy’nin yaşadıklarına ve hislerine ışık tutan hüzünlü bir film. Bu kanlı olaydan sonra gerçekleşmesi gereken birtakım prosedürleri Bayan Kennedy’nin acı ve hüzünle dolu iç dünyası aracılığıyla anlatan muazzam bir iş olmuş.

Post has attachment
Zaman içerisinde bu kadınlar siyahi-beyaz ve kadın-erkek eşitsizliği ile ilgili tüm sıkıntılara göğüs gererek, başarıları sayesinde çok daha iyi görevlere atanıyorlar. Analitik geometri konusundaki bilgisi sayesinde Katherine Globe ‘Uzay Görev Grubu’na katılarak çalışmalarını burada sürdürüyor.

Post has attachment
Hani derler ya, bu dünyanın sonunu insanlık getirecek diye. Evet, film de işte tam o zamanda geçiyor. Yaşadığımız dünyanın betona dönüşmesiyle, bu ultra yapay yaşamdan kopup nefes almayı, özgür olmayı ve yaylada bir ev inşa edip güzel bir hayat sürmeyi isteyen zengin insanların (hiçbirini tanımasak da böyle bir şey çok para ister gibi) yaşama uygun başka bir gezegene göç etme sürecini anlatıyor film.

Post has attachment
Sanatın her dalına tutkun bir yönetmen (Chazelle), modernize edilmiş klasik bir sevda hikayesini konu alan çok iyi bir senaryo (Chazelle,) daha ilk bakışta bile kimyalarına ikna olduğumuz genç, güzel ve yetenekli oyuncular (Gosling, Stone), seyirciyi asla filmden koparmayacak soundtrackler (Hurwitz) ve renk, sahne ve görüntü kullanımında harikalar yaratan bir sanat yönetmeni (Austin Gorg). Formülün her bir adımında bu denli başarılı olunduğundaysa ortaya La La Land gibi tek kelimeyle leziz bir film çıkıyor.
Wait while more posts are being loaded