Profile cover photo
Profile photo
‫المیرزا جواد التبریزی‬‎
20 followers
20 followers
About
Posts

Post has attachment
خلاصه: باقر شریف القرشی متولد سال ۱۹۲۶ م/ ۱۳۴۴ق در شهر نجف، فرزند شیخ شریف قرشی نجفی از علمای نجف که جد وی مرحوم شیخ مهدی قرشی از شاگردان مرحوم میرزای بزرگ شیرازی بوده، دیده به جهان گشود. القرشی (به فتح قاف و سکون یا فتح راء) یکی از خاندان های شناخته شده در نجف می باشد.وی از سال ۱۳۸۰ هجری قمری به درس خارج فقه و اصول پرداخت و از محضر اساتید بزرگی همچون سید موسی البعاج، شیخ بشیر العاملی، شیخ محمد تقی الایروانی، مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی، شیخ محمد طاهر آل شیخ راضی، مرحوم آیت الله العظمی خویی، شهید آیت الله العظمی سید محسن حکیم بهره برد. شیخ باقر شریف القرشی هم اکنون از نویسندگان و محققان حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می روند که در سال ۱۳۸۲ به پاس تألیفات ارزنده ایشان در زمینه تاریخ معصومین (ع)، جایزه ویژه پنجمین دوره کتاب سال ولایت که اختصاص به کتاب های منتشره در باره معصومین (علیهم السلام) دارد طی سفری که ایشان بعد از سقوط رژیم صدام به ایران داشتند به ایشان اهدا گردید. وی هم اکنون در شهر نجف اشرف به تحقیقات خویش مشغول می باشند.
آثار و تألیفات
تاکنون حدود پنجاه اثر از این محقق به چاپ رسیده است که ۴۶ اثر آن راجع به أهل بیت (علیهم السلام) و بقیه راجع به ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی ، تربیتی و … اسلام مربوط می گردد. ایشان موسوعه الامام الصادق را که در ۷ مجلد به چاپ رسیده را بهترین کتاب خود که زحمت زیادی برای آن کشیده اند می داند.
۱٫ حیاه المحرر الاعظم الرسول الاکرم محمد (ص) – ۳ج
۲٫ موسوعه امیرالمؤمنین (ع) – ۱۱ج
۳٫ حیاه سیده النساء فاطمه الزهرا (س)
۴٫ حیاه الامام الحسن (ه) – ۲ج
۵٫ حیاه الامام الحسین (ع) –۳ج
۶٫ حیاه الامام زین العابدین (ع) – ۲ج
۷٫ حیاه الامام محمد الباقر (ع) – ۲ج
۸٫ موسوعه الامام جعفر الصادق (ع) – ۷ج
۹٫ حیاه الامام موسی بن جعفر (ع) – ۲ج
۱۰٫ حیاه الامام الرضا (ع) – ۲ج#
۱۱٫ حیاه الامام الجواد (ع)
۱۲٫ حیاه الامام الهادی (ع)
۱۳٫ حیاه الامام الحسن العسکری (ع)
۱۴٫ حیاه الامام المهدی (عج)
۱۵٫ العباس بن علی رائد الکرامه والفداء فی الاسلام
۱۶٫ حیاه الشهید الخالد مسلم بن عقیل (ع)
۱۷٫ السیده زینت رائده الجهاد فی الاسلام
۱۸٫ أهل البیت فی رحاب القرآن
۱۹٫ أهل البیت فی ضلال السنه النبویه
۲۰٫ أخلاق النبی و أهل بیته
۲۱٫ مؤتمر السقیفه: دراسه موضوعیه لاخطر حادث فی تاریخ الاسلام السیاسی
۲۲٫ النظام السیاسی فی الاسلام
۲۳٫ نظام التربوی فی الاسلام
۲۴٫ النظام الاجتماعی فی الاسلام
۲۵٫ نظام الاسره فی الاسلام
۲۶٫ النظام الاقتصادی فی الاسلام
۲۷٫ انظمه الحکم والاداره فی الاسلام
۲۸٫ العمل و حقوق العامل فی الاسلام
۲۹٫ هذه هی الشیعه
۳۰٫ بحوث عقائدیه مقارنه
۳۱٫ الشیعه والصحابه
۳۲٫ السجود علی التربه الحسینیه
۳۳٫ أضواء علی زیاره أهل القبور
۳۴٫ سلامه القرآن من التحریف
۳۵٫ الفقه الاسلامی تأسیس اصالته
تاکنون بخشی از این آثار به زبان های مختلفی ترجمه گردیده که در مراکز مختلف علمی نیز مورد استفاده قرار دارند. از جمله کتاب هایی که تاکنون به زبان فارسی ترجمه گردیده اند به این کتاب ها – به همراه مترجمشان – می توان چنین اشاره کرد:
زندگانی امام حسن (ع)، فخرالدین حجازی؛
تحلیلی از زندگانی امام سجاد (ع)، محمد رضا عطایی؛
تحلیلی از زندگانی امام کاظم (ع)، محمد رضا عطایی؛
پژوهشی دقیق در زندگانی امام علی بن موسی الرضا (ع)، سید محمد صالحی؛
تحلیلی از زندگانی امام هادی (ع)، محمدرضا عطائی؛
زندگانی امام حسن عسکری (ع)، سید حسن اسلامی
ترجمه ای دیگر با عنوان تحلیلی از زندگانی امام حسین عسکری (ع) از محمد رضا عطائی؛
زندگانی حضرت ابوالفضل العباس، سید حسن اسلامی
حقوق کارگز از دیدگاه سرمایه داری، کمونیسم و اسلام توسط هادی انصاری
شمه ای از خصوصیات تألیفات استاد باقر شریف قرشی
۱٫ بدین لحاظ که شیخ باقر شریف قرشی توانستند با توجه به اختناق شدیدی که در عراق نسبت به چاپ کتاب های دینی به خصوص در زمان رژیم صدام وجود داشت به تألیف و چاپ کتاب هایی در زمینه اهل بیت(ع)، تشیع و عقاید اسلامی دست بزنند بسیار حائز اهمیت است. ایشان می گویند: «برای چاپ به خاطر سانسور و نظارت شدید بر چاپخانه ها … برای نشر آثار دینی شیعه به برخی چاپخانه ها پول داده تا آثار را منتشر کنند و نام مؤسسات نشر لبنان، دمشق، قاهره و مانند آن را می آوردیم تا آثار منتشره ضبط نشود».
۲٫ توجه مؤلف در نگارش تألیفات به مسائل و نیازهای زمانه ویژگی دیگر تألیفات ایشان راجع به اهل بیت(ع) و ابعاد مختلف نظامات اسلامی می باشد. به گونه ای که ایشان انگیزه اصلی خود از نگارش سیره الائمه الطاهرین(ع) را از زمانی می دانند که در گفتگویی با شهید محمد باقر صدر از طرف شهید چنین ذکر شد که کار علمی، موضوعی و روشمند در زمینه اهل بیت(علیهم السلام) صورت نگرفته است. و نیز زمان عبدالکریم قاسم که تفکرات کمونیستی در حال گسترش بود ایشان با مطالعات خود در این زمینه به نگارش کتاب های مختلفی از جمله العمل و حقوق العامل فی الاسلام، فی انظمه الحکم و الاداره دست زدند.
۳٫ مراجعه به کتاب های شیعه و سنی و استنادات آن ها و پرهیز از مراجعه صرف به کتاب های شیعی از خصوصیت دیگر تألیفات ایشان به شمار می رود.
۴٫ با مراجعه به تألیفات ایشان در باره اهل بیت(ع) می توان سبک بخصوصی از تاریخ نگاری را ملاحظه نمود. ایشان در تاریخ نگاری از مراجعه صرف به کتاب های تاریخی پرهیز کرده و مبنای کار خویش در تألیف تاریخ أهل بیت(ع) را احادیث و روایاتی که از آنان رسیده است قرار داده که با نثری روان نقل کرده و حوادث تاریخی را از دل آن بیرون می کشد. که خود منبع مهمی در دستیابی خوانندگان به احادیث ائمه(ع) در زمینه های مختلف فقهی، علمی، سیاسی و … که به صورت های مختلف از ائمه(ع) به دست ما رسیده است به شمار می رود. نویسنده حتی دعاهایی که معصومین(ع) در شرایط گوناگون ارائه داده اند را نیز آورده است.
۵٫ علاوه بر این که نقل و بررسی احادیث ابعاد مختلف زندگی اهل بیت(ع) را از زبان خود آنان برای خوانندگان روشن می سازد، مؤلف به اوضاع زمانه به لحاظ سیاسی، علمی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و … نیز توجه داشته و با دادن اطلاعاتی به خواننده، به بررسی جایگاه معصومین(ع) با توجه به روایات می پردازد.
۶٫ به لحاظ محتوایی نویسنده سعی در مطرح نمودن ابعاد تازه و مطرح نشده تاریخ معصومین(علیهم السلام) داشته اند. به عنوان نمونه ایشان به بعد دیگری از زندگی امام سجاد(ع) که علاوه بر زهد، بانی تمدن اسلامی و سازنده دوباره اسلام بودند پرداخته و این که این امام شهر مدینه را مرکزی علمی ساختند، و تحلیل اثر امام سجاد(ع) در رساله الحقوق و صحیفه سجادیه، زندگی و حیات علمی امام(ع) از زمره آن است. ایشان در بخشی از کتاب خود در باره حیات علمی امام سجاد(ع) چنین آورده اند: «امام سجاد(ع) مسجد پیامبر (ص) را محل مرکز مدرسه خود قرار داد و در شبستان مسجد بحث و مذاکرات خود را برعلما و فقها القا می فرمود و این مباحث شامل علم فقه، تفسیر، حدیث، فلسفه، علم کلام و قوانین رفتار و اخلاق بود…».
۷٫ تألیفات ایشان علاوه بر این که ابعاد مختلف زندگی ائمه(ع) را نشان داده اطلاعات مهمی نیز راجع به اصحاب و شاگردان ائمه(ع) نیز به خوانندگان ارائه می دهد که تلاش ایشان در رجال شناسی را نشان می دهد.
۸٫ ویژگی دیگر نگارش کتابهای تاریخی این مؤلف این است که در هر چند ایشان در ارائه اطلاعات تاریخی به احادیث و روایات رسیده از ائمه(ع) توجه خاص داشته اند اما به نقل صرف آنان نیز اکتفا نکرده و به لحاظ صحت و سقم احادیث از روش حدیث شناسی شیعه که بررسی راوی و روایت به لحاظ سندی و عقلانی است استفاده نموده اند.
۹٫ ایشان در جای جای بحث که به لحاظ تاریخی با دیدگاه های متفاوت و گاه متضاد روبرو هستیم آن ها را مطرح کرده و سپس به نقد و بررسی آراء مختلف پرداخته و آن چه به نظر مؤلف صحیح به نظر می رسد ارائه گردیده است از جمله در باره تعداد همسران امام حسن(ع)، ولایتعهدی و شهادت امام رضا(ع) و مسائل مختلف دیگر.
۱۰٫ یکی از مسائل مطرح در تاریخ این است که آیا می توان نویسنده کاملا بی طرف داشت یا خیر؟ و از آن جایی که عقاید هر شخص خواه ناخواه در زاویه دید گوینده و نویسنده تأثیر می گذارد – که البته داشتن زاویه دید با طرفداری مغرضانه تفاوت دارد – در تألیفات شیخ باقر شریف قرشی ضمن این که ایشان یک عالم شیعی بوده و استناد ایشان در تاریخنگاریشان به احادیث ائمه (ع) است ویژگی خاصی می بینیم. بر خلاف روش برخی افراد و مکاتب که ابتدا دیدگاه خود را مشخص نموده و سپس با آوردن یک سری دلایل جریان مربوط به خود را به حق جلوه می دهند، ایشان سعی نموده اند حوادث تاریخی و تاریخ معصومین (ع) را با آوردن احادیث ائمه (ع) و دلایل عقلانی خود ارائه کرده وحقانیت آنان را اثبات نماید.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded