ارزش برابری ریال ایران و دلار آمریکا چیست؟ *

نوسان قیمت دلار، حدود یک سال و سه ماه قبل شروع شد (نمودار 1) و بعد از بالا رفتن ناگهانی قیمت دلار در تابستان امسال (1391)، اختلاف نظرها بر سر قیمت واقعی دلار آمریکا بر حسب ریال بالا گرفت.

دولت ایران در سال 1380 ارزش برابری هر دلار آمریکا برابر ریال ایران را 8.000 ریال اعلام کرد. اگر اختلاف تورم ایران و آمریکا را به عنوان تنها عامل مداخله‌گر در نرخ برابری ارز در نظر بگیریم، قیمت فعلی دلار (فعلی = تابستان 1391) باید در حدود 33.600 ریال در نظر گرفته شود (نمودار 2).

اما روش بهتر برای تعیین قیمت دلار، تعدیل داده‌های قبلی بر حسب میزان کاهش صادرات نفت (به عنوان مهمترین منبع درامد) از کل میزان صادرات است. در این صورت قیمت دلار، امروزه باید چیزی در حدود 24.000 ریال باشد (نمودار 3).

به دلیل وجود متغیرهای مداخله‌گر فروان در این معادله، هیچ کدام از این روش‌ها برای تعیین قیمت دلار قطعی و بدون خطا نیست، اما پر واضح است که ارقام به دست آمده، از گمانه‌زنی‌های غیر علمی یا علمی ـ تخیلی(!) به واقعیت نزدیکتر است.

نمودار 4 نشان دهنده‌ی صادرات نفت (خط سبز) و درامد ایران از نفت (خط آبی) است. به طور کلی می‌توان گفت که درامد ایران از نفت هنوز هم از سال 1380، بالاتر است.

اگر قیمت کنونی دلار بر حسب این اطلاعات در حد مطلوب، ثابت شود، می‌تواند به کاهش واردات و تسهیل صادرات غیر نفتی منجر گردد.

کلمات کلیدی: #ایران #اقتصاد #اقتصادمقاومتی #دلار #قیمت_دلار #قیمت_ارز  
______________________________________
مطالب و نمودارها مربوط است به پژوهشی که در شرکت مشاوره آتیه بهار انجام گرفته است.
متاسفانه به دلیل قانون کپی رایت نمی‌توانم کل مقاله را در اختیار دوستان بگذارم.
PhotoPhotoPhotoPhoto
4 Photos - View album
Shared publiclyView activity