Profile cover photo
Profile photo
‫تقریر‬‎
74 followers -
مجله اینترنتی طلاب
مجله اینترنتی طلاب

74 followers
About
Posts

Post has attachment
در ستایش قصه
حاشیه‌ای بر زندگی پای
-- علی غبیشاوی
«زندگی پای» همچون «ماهی‌بزرگ» ساختهٔ تحسین‌شدهٔ تیم‌برتن، فیلمی در ستایش قصه‌گویی است. هنر قصه‌گویی در کامل‌ترین و عالی‌ترین صورت خود معلول هوشمندی هنرمند در عرصهٔ بدون مرز انتخاب‌های خلاقانه‌اش است. انتخاب‌هایی که فقط وقتی از صافی فردیت و درک صحیح شخص از تجربیات زندگی به‌عنوان تنها ماتریال اولیهٔ درام‌پردازی نشأت گرفته باشد می‌تواند منجر به جاودانگی و تأثیرگذاری آثار هنری نمایشی گردد. به‌نظر می‌آید یکی از مهم‌ترین توقف‌گاه‌های مسیر طولانی هنرورزی طلاب، مباحثه دربارهٔ همین فردیت است.
http://taghrir.ir/?p=1311
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تنها بودم
-- زهره شریعتی

خب چی کار کنم؟ گفتم که تنها بودم. به خدا حاج آقا به من چیزی نگفتن‌ها! اصلا اشاره هم نکردن. حتی نگاه. ولی خب، من دست خودم نبود. خواستگارم ولم کرده بود. تنها بودم. ببخشین این رو می‌نویسم، ولی دوست‌شون داشتم دیگه… باور کنین من خودم به حاج آقا پیشنهاد دادم. ایشون اصلا برای من ارزشی قائل نبود. یعنی از نظری که شما فکر کنین براشون ارزش نداشتم. تازه، وقتی هم خودم پیشنهاد دادم، کلی خجالت کشیدن. شما که نبودین… سرشون رو انداختن پایین، گفتن «استغفرالله!»
Add a comment...

Post has attachment
چرا باید مطالعه ادیان برای حوزه علمیه مهم باشد؟
نگاهی به ضرورت مطالعه ادیان برای طلاب

--حامد آقاجانی
در دو دهه اخیر، درک هر یک از مردم ما نسبت به هویت خود بسیار دگرگون و پیچیده شده است. شاید بشود مهم‌ترین اتفاق تأثیرگذار بر این دگرگونی را قدرت گرفتن رسانه‌ها به ویژه اینترنت در دو دهه گذشته دانست. گرچه به یقین عوامل دیگری نیز نظیر رواج استفاده از ماهواره در خانواده‌های ایرانی، افزایش سطح آشنایی مردم با زبان‌های خارجی، بالا رفتن سطح تحصیلات عمومی در کشور و… در این دگرگونی نقش فراوانی داشته‌اند. ولی به هر حال، مردم ایران، از زندگی و شیوه زندگی و اعتقادات دیگر مردم جهان باخبرند…
Add a comment...

Post has attachment
داستان فیلترهای قابل‌اعتماد

--علی غبیشابی
خودبنیادی هنرمند به عنوان خالق دنیای اثرش لازمهٔ زمانه و گفتمانی است که پدیده‌ای به‌نام رمان در آن به‌ تدریج شکل گرفته است و در این گفتمان هنرمند و رمان‌نویس تا وقتی خود را مرکز جهان نپندارد و قطب‌نمای انتخاب‌های خلاقانه‌اش را با فردیتش تنظیم نکند، نمی‌تواند با روحِ مخاطبِ رشدیافته در این جهانِ نوین ارتباط برقرار کند یا بر او تأثیری بگذارد…
Add a comment...

Post has attachment
زمینه‌چینی‌های رسول (ص) برای حفظ معرفت
نگاهی به آغاز سیر انتقال معارف از صدر اسلام

--+عليرضا شاطري 
اگر بنا باشد سیر انتقال معارف را از زمان رسول خدا (ص) تا به امروز پی بگیریم شناخت بستر موجود در جامعه و چگونگی آماده‌سازی این بستر برای ساخت بنایی مستحکم و ماندگار که بتواند معرفت دینی را اصیل و بی‌پیرایه به نسل‌های بعد برساند ضروری به نظر می‌رسد. یافتن نگاهی خطی و زمانمند به پدیده نقل و تفسیر حدیث نیازمند شناخت تاریخ صدور، شرایط جامعه در زمان صدور، زمینه‌ها و سیر انتقال این معرفت از زمان صادر شدن از لبان معصوم (ع) تا امروز است. مطالعه شیوه و عملکرد معصومین (ع) در راه رساندن وحی و کلام و نگاه خداوند به انسان‌ها و انتقال این نگاه حین حیات معصومین و پس از آن وظیفه شاگردان ایشان و پس آن روات حدیث بوده است. از این رو در نخستین یادداشت از سری یادداشت‌های «سیر انتقال معارف» به تشریح ویژگی‌های زمان ظهور اسلام و زمینه‌چینی‌های رسول (ص) برای انتقال معارف می‌پردازیم.
Add a comment...

Post has attachment
آبی‌های فیروزه‌ای

--+زهره شریعتی
سرش را پایین انداخت. پلک‌هایش را با دو انگشت شست و سبابه دست راست فشرد. نفس عمیقی کشید. بوی رنگ تازه دیوارها از بینی تا مغزش خزید. سرش را که بلند کرد، نزدیک‌ترین کاشی را دید. با خط ثلث نوشته بود: «یامن له الاسماء الحسنی». سرش را کج کرد. مسیر پیچش سفید میم تا یای عبارت را گویی از یک دالان آبی فیروزه‌ای عبور داده بودند. حس تحسین تا حنجره‌اش بالا آمد. با صدایی آرام، رو به هیچ کس گفت: «فیروزه‌ای… پِرشیَن بلو… آبی ایرانی…». بغل‌دستی‌اش سر گرداند و پرسید: «ببخشید… چیزی گفتین؟!» لبخند زد: «نه. فقط فکر کردم این کاشی‌ها چقدر قشنگن! نه؟!» 
Add a comment...

Post has attachment
بازگشت به دین
نگاهی به سه مقوله دین، اخلاق و فرهنگ

--وحید سهرابی فر
در حال رانندگی در خیابانی کوچک به ترافیکی سنگین برمی‌خورید و پس از مدتی حرکتِ آهسته متوجه می‌شوید یک ماشین به نحوه دوبله پارک کرده است و راه ماشین‌های دیگر را بسته است. هنگامی که به او می‌گویید: «آقای محترم! راه ماشین‌ها را بسته‌ای»، در پاسخ می‌شنوید: «به شما ربطی نداره!» اینها و ده‌ها مورد دیگر مانند این امور، نشان‌دهنده آن است که در جامعه ما مشکلات زیادی در زمینه اخلاق و فرهنگ وجود دارد.
Add a comment...

Post has attachment
هویت طلبگی در سیره مؤسس حوزه
نگاهی به سیره عملی آیت الله شیخ عبد الکریم حائری

شیخ عبدالکریم حائری پس از ارتحال میرزای شیرازی در سال ۱۲۷۵ هجری شمسی، به نجف اشرف و سپس به کربلا رفت تا حوزه علمیه خاموش شده کربلا را رونق بخشد. همان جا بود که به واسطه مجاورت در مزار حضرت سیدالشهدا، مشهور به حائری شد. درس خارج فقه و اصول آیت‌ الله عبدالکریم حائری بیش از ۱۵ سال در حوزه علمیه کربلا برقرار بود و شیخ عبدالکریم در کنار درس خارج، به امور طلاب و فضلا نیز رسیدگی می‌کرد و به مسائل دینی مردم نیز پاسخ می‌گفت.
Add a comment...

Post has attachment
حوزه در شنبه‌ای که گذشت...
آیت الله علوی گرگانی: قرآن و ولایت، راه بین‌المللی شدن

پایان هفته گذشته و آغاز هفته جدید حوزه همچنان تحت تأثیر رحلت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی بود و بر همین اساس خبرها هم بیشتر حواشی ایشان متمرکز بود. در مجموعه خبری امروز همچنین سخنان آیت الله علوی گرگانی درباره قرآن و ولایت، سفر مدیر حوزه‌های علمیه به استان کردستان، خبری از شورای فقهی صنعت بیمه و نهایتا اخبار نشست‌ها و همایش‌های پیش‌ رو و همچنین اخبار بازار نشر را می‌خوانید.
Add a comment...

Post has attachment
فیلم دیدن به مثابه تجربه کردن
حاشیه‌ای بر بیانات استاد جوادی آملی درباره طلاب اهل فیلم و سینما

-- رضا رحیمی‌فرد
فرمایشات هفته‌‌ گذشته‌ حضرت آیت‌الله جوادی‌ آملی در مورد یکی از عادت‌های رایج در زندگی امروز طلاب و شاگردانشان، و تأثیر منفی آن بر امور تحصیلی و تحقیقی، نشان از اهتمام ویژه و ورود بی‌تعارف ایشان به جزئیاتی است که کمتر مورد توجه و دقت بزرگان قرار می‌گیرد یا حداقل به آن تصریح نمی‌شود. چنین رویکردی را باید به فال نیک گرفت و مطابق همین شیوه‌ ممدوح، از تعارف کم کرد و بر طبل نقد و نظر کوبید.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded