Profile cover photo
Profile photo
‫هم سری, Hamsari‬‎
772 followers -
ازدواج، برابری،شروط ضمن عقد، حقوق خانواده
ازدواج، برابری،شروط ضمن عقد، حقوق خانواده

772 followers
About
Posts

Post has attachment
اگر به دنبال برابری جنسیتی هستید شاید بهتر باشد از کار خانگی شروع کنید. بسیاری از مردان در کار خانگی کمک می کنند٬ و بعضی از آنها این کار را بدون این که از آنها درخواست شود انجام می‌دهند؛ اما در بسیاری از کشورها اینطور نیست!

البته طبق نمودار زیر، تعجبی هم ندارد! مردان در ترکیه٬ هند٬ کره و ژاپن کمتر از ۲۵ دقیقه در روز را به انجام کار خانگی اختصاص می‌د‌هند. این نشان می‌دهد که جوامع سنتی‌تر٬ برابری جنسیتی کمتری دارند. برای مثال هند در موارد بسیاری رتبه پایینی در برابری جنسیتی دارد. سازمان ملل، هند را در رتبه ۱۳۲ از ۱۴۸ در مورد برابری جنسیتی طبقه بندی کرده است. به دلیل آمار بالای خشونت جنسی، از نابرابری در انجام کار خانگی، کمتر به عنوان شاخص استفاده می‌شود.

- See more at: http://hamsari.net/?p=3634#sthash.CE4mvt0Q.dpuf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
‏ابراز خوشحالی و افتخار ملوک عماد از طلاق در تاریخ اردیبهشت سال ۱۲۹۰
🔶🔶🔶
از توییتر علیرضامحمودی

https://twitter.com/alirezamahmodi3/status/743334892054806530
Photo
Add a comment...

Post has attachment
حق نداری امضا کنی
========================
خانواده‌های دختردایی‌ام و نامزدش پیش‌تر درباره‌ی مسائلی مثل مهریه، تعداد سکه، شیربها و … توافق کرده بودند. حالا ما دعوت شده بودیم برای مراسم تشریفاتی نامزدی. خانواده عروس و داماد

دفترچه‌هایی داشتند که در آن توافقات ثبت می‌شود. وقتی نوبت امضای دفترچه‌ها رسید، مادر پسر بلند شد تا امضا کند. از خانواده پسر که ساکن ترکیه هستند فقط پدر و مادرش آمده بودند بنابراین کسی را جز این دو نفر برای امضا نداشت. در کمال تاسف دیدم فامیل‌هایمان مانع امضای مادر پسر شدند و می‌گویند زن که نمی‌تواند شاهد باشد! من همان‌جا اعتراض کردم که چرا، زن هم می‌تواند شاهد باشد و امضا کند. اما آنها گفتند شهادت زن نصف شهادت یک مرد است و اگر هم زنی بخواهد دفترچه را امضا کند، باید دو زن به جای یکی امضا کنند؛ این‌طوری دفترچه‌ها شلوغ می‌شوند. پس زن‌ها امضا نکنند. این شد که فامیل‌های ما، هم به عنوان شاهد از جانب دختر، و هم به عنوان شاهد از جانب پسر، دفترچه‌ها را امضا کردند. من هم برای اینکه مراسم دختردایی‌ام خراب نشود دیگر اعتراضم را ادامه ندادم. فقط نزد خودم متاسف هستم و این سوال را دارم که مگر نصف بودن شهادت زن مربوط به دادگاه‌ها نیست؟ آیا در اسناد عادی هم امضای زن‌ها نصف ارزش امضای مردها را دارد؟
چقدر تاسف خوردم به حال مردمانی که در یک جلسه بله‌برونِ خودمانی امضای زن را به عنوان شاهد پای توافقاتشان بابت رسومی مانند مهریه و شیربها قبول نداشتند. با وجود چنین مدعیان دینداری، دین‌گریزی را حق خودم می‌دانم.

با سپاس از ترانه عزیز که خاطره شان را با ما به اشتراک گذاشته اندسخن همسری با شما: در مقررات قانونى جمهورى اسلامى ایران، تفاوتهایى در اعتبار شهادت زن، نسبتبه شهادت مرد وجود دارد که باید به تفکیک موضوع به آن پرداخت. در قوانین جزایی در ارتباط با شهادت زنان دو نوع برخورد وجود دارد: مواردى اصولا شهادت زن پذیرفته نیست و به آن ترتیب اثر داده نمىشود و فقط شهادت مرد که در بعضى موارد چهار مرد عادل و در مواردى دو مرد عادل لازم است مؤثر در اثبات جرم است. در مواردى بر شهادت زنان نیز ترتیب اثر داده مىشود ولى اولا باید حتما منضم به شهادت مرد باشد و ثانیا شهادت دو زن، معادل شهادت یک مرد به حساب آمده است. در اثبات دعاوی مدنی نیز وضع به همین منوال است. اما باید توجه کرد، موضوع شهادت برای اثبات دعوا در دادگاه، متفاوت است با امضای یک سند عادی به عنوان شاهد. علاوه بر آن در دعاوی مالی یا آنچه مقصود از آن مال باشد،دشهادت و زن به ضمیمه یک سوگند نیز می توان ادعا را اثبات کرد. - See more at: http://hamsari.net/?p=3623#sthash.FMf1gKul.dpuf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
عفونت مقاربتی چیست؟

عفونت‌های مقاربتی، عفونت‌هایی هستند که از طریق رابطه جنسی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شوند.

چه تعدادی از افراد مبتلا به عفونت‌های مقاربتی هستند؟

در ایران آمار دقیقی از میزان بیماری‌های عفونتی وجود ندارد ولی به طور مثال در ایالات متحده آمریکا سالانه ۱۹ میلیون نفر هر سال به یکی از بیماری‌های مقاربتی مبتلا می‌شوند که نشان از شیوع گسترده آن دارد. این بیماری‌ها مردان و زنان را از همه اقشار و طبقات اقتصادی، اجتماعی درگیر خود می‌کنند. اما باید توجه داشت که شیوع این بیماری‌ها عموما میان جوانان (سن بین ۱۵ تا ۲۴ سال) بسیار بیشتر است. زنان به دلیل داشتن دستگاه جنسی آسیب‌پذیرتر و نداشتن اطلاعات کافی در مورد رابطه جنسی به دلایل فرهنگی-اجتماعی بیشتر در معرض بیماری‌های مقاربتی هستند و آسیب‌های جدی‌تری در این زمینه می‌بینند.چگونه به این عفونت‌ها مبتلا می‌شویم؟

بیماری‌های مقاربتی از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا به یکی از این بیماری‌ها منتقل می‌شود. نمی‌توان از روی طاهر افراد فهمید که آیا آنها به یکی از انواع بیماری‌های مقاربتی مبتلا هستند یا نه. چرا که بسیاری از انواع بیماری‌های مقاربتی هیچ نشانه‌ای ندارند ولی حتی وقتی هیچ نشانه‌ای در کار نیست از شخص مبتلا به دیگری منتقل می شوند. این انتقال می‌تواند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی و یا تنها تماس جنسی اتفاق بیافتد. بنابراین برای انتقال بیماری‌ها و عفونت‌های مقاربتی نیازی نیست که حتما دخول اتفاق افتاده باشد. همه بیماری‌های مقاربتی به یک شیوه منتقل نمی‌شوند.

آیا عفونت‌های مقاربتی مشکلات سلامتی جدی به دنبال دارند؟

بله. هر کدام از بیماری‌های مقاربتی مشکلات متفاوتی برای سلامت انسان به دنبال دارند. اما در مجموع می‌توان گفت بیماری‌های مقاربتی در صورت عدم درمان مناسب می‌توانند موجب سرطان، بیماری‌های رحم و گردنه رحم، ناباروری، مشکلات بارداری، انتقال عفونت به دیگر قسمت‌های بدن، آسیب اندام‌های دیگر بدن و حتی مرگ شوند.

ابتلا به یکی از بیماری‌های مقاربتی و عدم درمان آن همچنین ریسک ابتلا به HIV را افزایش می‌دهد.


نشانه‌های عمومی عفونت‌های مقاربتی چیست؟

بسیاری از بیماری‌های مقاربتی حداقل در ابتدای ورود به بدن نشانه خاصی ندارند. وقتی علائم بیشتر بیشتر می‌شوند ممکن است به راحتی با علائم بیماری‌های دیگر مانند عفونت ادراری یا بیماری‌های پوستی اشتباه گرفته شوند به همین دلیل برای کسانی که رابطه جنسی دارند چک آپ مرتب برای این بیماری‌ها بسیار مهم است.

http://goo.gl/n7hn8j
Photo
Add a comment...

Post has attachment
مشاوره پیش از ازدواج کم اهمیت از آزمایش تالاسمی نیست!
سالهاست که آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج وجود دارد و اجباری شده و کار بسیار بزرگ و ارزشمندی بوده است اما با توجه به واقعیتهای جامعه و افزایش طلاق، مشاوره قبل از ازدواج به هیچوجه اهمیتی کمتر از آزمایش تالاسمی ندارد.کارشناس حوزه زنان و خانواده تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند، طلاق پایان زندگی است، در حالیکه این طور نیست، اما واقعیت این است که بویژه برای زنانی که ازدواج آنها به طلاق منجر می‌شود، به چشم بد نگاه می شود.
وی گفت: باید کلاس هایی برگزار شود و به افراد طلاق گرفته، اصول بازگشت به زندگی عادی را آموزش داد، این افراد می‌توانند دوباره ازدواج کنند و زندگی شاد داشته باشند.
🔺همسری؛ شبکه ای برای آگاهی خانواده ها🔺

شایق مطرح کرد: مساله مهم این است که با مشاوره قبل از ازدواج کاری کنیم که ازدواج‌ها مناسب‌تر باشد و میزان طلاق کم شود، مشاوره های قبل از ازدواج و حتی بعد از ازدواج در دوره نامزدی باید در کشور اجباری شود و بیمه‌ها باید این خدمات را پوشش دهند.وی اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد، ‌میزان طلاق در افرادی که قبل از ازدواج، یا حتی بعد از آن از مشاوره های روانشناسی استفاده کرده‌اند، به شدت کاهش یافته است و مشاور ازدواج می‌تواند زندگی بعد از ازدواج را پیش بینی کند و زوجین را از نظر مالی و فرهنگی بسنجد و اگر هم کفو بودند، به آنها گواهی اجازه ازدواج بدهد.

- See more at: http://hamsari.net/?p=3614#sthash.626yhZlY.dpuf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
شش راه برای برقراری ارتباط بهتر با شریک زندگیتان
================
ترجمه ای از ندا کاشی

آیا شما درمورد ابراز احساساستان به کسی که دوستش دارید دچار مشکل هستید؟ آیا شریک شما هر زمان که شما از احساساستان می‌گویید فرار می‌کند و به حرف‌هایتان گوش نمی‌کند؟ اگر این طور است این ممکن است خبر خوبی برایتان باشد. برطبق تحقیقات اخیر صحبت کردن درمورد احساسات تنها راه حفظ شادی، سلامتی و موفقیت رابطه‌ها نیست.
در این مقاله ۶ روش برای بهبود احساسات ارتباطی و عمیق کردن ارتباطات بدون استفاده از کلمه “احساسات” می‌پردازیم.
۱. موضوعات کوچک برای حرف زدن پیدا کنید.
ممکن است فکر کنید که صحبت کردن درمورد برنامه تلویزیونی یا آب و هوا از نظر احساسی برای برقراری ارتباط مناسب نیست اما این موضوعات به ظاهر بی‌اهمیت احتمال بیشتری دارد تا روابط عاطفیتان با شریکتان بهبود بخشد، به جای اینکه از بحث‌های عمیق احساسی برای این کار استفاده کنید.حتی نوشتن لیست خرید مواد غذایی با همدیگر می‌تواند روشی برای به اشتراک‌گذاری زمان باشد و راهی برای نشان دادن عشقتان به یکدیگر. (به عنوان مثال زمانی‌که بدون اینکه از شریکتان بپرسید، خوردنی‌های موردعلاقه او را به لیست اضافه می‌کنید.)

۲. فقط درمورد تجارب کوچک سوال نپرسید، بلکه آنها را به اشتراک بگذارید.
تحقیقات اخیر در علم روانشناسی نشان می‌دهد ما به کسانی‌که با آنها تجارب مشترک بیشتری برای صحبت کردن داریم، احساس نزدیکی بیشتری می‌کنیم. به عنوان مثال زوج‌هایی که ارتباطات سختی دارند، در اولین قدم برای بهبود گسستگی ارتباطشان می‌توانند درمورد فرزندانشان و اتفاقات و لحظه‌های بامزه‌ای که شاهدش بوده‌اند را تعریف کنند. البته از آنجا که بیشتر درگیری‌ها درمورد خانواده رخ می‌دهد باید مراقب باشید که لحظاتی را که موجب اختلاف بیشتری می‌شود را تعریف نکنید. حتی اگر حرفی را که زدید موجب شروع درگیری شد، می‌توانید لحظاتی را درمورد اینکه هر دوی شما به دنبال راهی برای پیدا کردن روش مناسب برای حل مشکل بوده‌اید، صرف کنید.

۳. به دقت گوش کنید.
یکی از روش‌های بهبود مهارت شنیدن استفاده از تکنیک “گوش‌دادن فعال” است. در این روش نه تنها تصدیق می‌کنید (سرتان را تکان می‌دهید یا آهان می‌گویید) بلکه متوجه می‌شوید که طرف مقابل چه می‌گوید. اگر شما واقعا حرف شریکتان را فهمیده باشید، می‌توانید از طریق یک لبخند، یک کلمه یا جمله این موضوع را نشان دهید.

۴. سوال بپرسید و فرض نکنید که پاسخ را میدانید.

۵. درمورد خودتان سوال کنید، اما تمام وقت را نگیرید.
در بیشتر ارتباطات ایجاد تعادل میان صحبت کردن و شنیدن سخت است، حتی ممکن است از شناخت همدیگر سخت‌تر باشد اما مهم است که هر دوی شما فرصت حرف زدن و شنیدن را داشته باشید.

۶. سعی کنید که راه‌هایی را برای افزایش تجارب کوچک روزانه پیدا کنید. اگر یکی از شما یا هردویتان در ابزار احساستان یا توصیف جزئیات زندگی روزانه در قالب کلمات خوب نیستید، نگران نباشید. به موارد شماره یک و دو مراجعه کنید. به سادگی زمانی را با یکدیگر برای کارهای بی‌اهمیت و کوچک مانند خواندن مجله گوش دادن به موسیقی، تماشای تلویزیون یا حتی شستن لباس اختصاص دهید. این کارها حتی ممکن است مهم‌تر از صحبت کردن باشد.

متن کامل مقاله در - See more at: http://hamsari.net/?p=3582#sthash.jZDDKczj.dpuf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
به جای همسرتان کار نکنید
=====================
همکاری نکردن همسران در انجام کارهای خانه و امور فرزندان می تواند عوارض زیادی را بر روابط بین همسران و البته سلامت روان آن ها داشته باشد. به عنوان مثال پژوهش ها نشان داده است که زنانی که بیشتر کارهای خانه و امور مربوط به فرزندان را به تنهایی انجام می دهند، از زندگی مشترک خود احساس رضایت کمتری داشته، در برابر بیماری های جسمانی آسیب پذیرترند و احتمال ابتلا به افسردگی در آن ها بیشتر است و یا همسرانی که به تنهایی ناچار از انجام مسئولیت های خانه و بچه ها هستند بیشتر به موضوع طلاق فکر می کنند.
اگر همسری دارید که در کارهای خانه و فرزندان مشارکت چندانی ندارد، پس با ما همراه شوید و نکات پیشنهادی ما را مرور کنید. شاید برخی از این نکات بتواند گره از کار شما باز کند!
1- به کمک دغدغه های همسرتان به او انگیزه دهید

اگر می خواهید با همسرتان برای انجام کارها قول و قرار بگذارید، سعی کنید از دغدغه های او برای اجبار به کار کردن او بهره بگیرید. به عنوان مثال سلامت بچه ها یکی از موضوعاتی است که همه والدین به آن حساس هستند. در عوض گفتن این که «کمی هم وقت صرف بچه ها بکن، می دونی چه قدر وقته اون ها رو یه پارک نبردی!» بگویید «می دونی که بچه ها تو سن رشد هستند و فعالیت جسمی برای سلامت شان خیلی مهم است، لطفا این هفته اون ها رو حتما یه پارک ببر» و یا برای موثرتر بودن درخواست های مربوط به بچه ها، آن ها را از زبان بچه ها بیان کنید. به عنوان مثال این که «مبینا خیلی دوست داره براش کتاب بخونی، کتاب امشب رو گذاشتم کنار تخت خوابش، لطفا زحمتش رو بکش.»

2- به جای همسرتان کار نکنید

اگر قول و قراری برای کارهای خانه گذاشته اید، سعی کنید تا حد امکان از کمک بدون دلیل اجتناب کنید. البته این موضوع تنها یک استثنا دارد و آن موضوع بچه هاست.

اگر همسر شما به بچه ها قولی داده و می دانید برای عملی شدن آن قول به کمک شما نیاز دارد، بدون این که جلوی بچه ها به رویش بیاورید به او کمک کنید. یادتان باشد اگر وجهه یکی از والدین پیش بچه ها آسیب بییند، عوارض آن در طولانی مدت گریبان گیر هر دو والد خواهدشد.

اما غیر از این مورد، شاید بد نباشد گاهی اجازه دهید همسرتان عوارض انجام ندادن کارها را تجربه کند. اگر قرار گذاشته اید که آشغال ها را همسرتان بیرون ببرد، سعی کنید جمع شدن زباله ها برای یک هفته و بو گرفتن آن ها را تحمل کنید اما اجازه دهید در نهایت همسرتان این کار را انجام دهد.

3- روحیات خود را بشناسید

گاهی اوقات این ویژگی های ماست که مانع فعالیت بیشتر همسر ما در خانه می شود. اگر قرار باشد هر زمان همسر ما کاری انجام داد، ایراد کار او را به رویش بیاوریم، درواقع در طولانی مدت او را به انجام ندادن کار تشویق کرده ایم.

اگر خانم تان آشپزی خیلی خوبی ندارد، سعی کنید کمتر از او ایراد بگیرید. به این ترتیب می توانید امیدوار باشید که او به آشپزی کردن ادامه داده و البته پیشرفت کند! و یا اگر شوهرتان آن طور که ایده آل شماست زیر مبل ها را جارو نمی کشد، به او سرکوفت نزنید. بگذارید به کارش ادامه دهد.

چرا که سرکوفت شما به معنای آن خواهدبود که در نوبت بعد شما ترجیح می دهید که خودتان کل خانه را جارو کنید!

4- دلگرمی را فراموش نکنید

گاهی افراد متوجه می شوند همسرشان که تا پیش از این فعال تر بوده، حالا آرام آرام ترجیح می دهند کمتر در کارهای خانه مشارکت کرده و به نوعی تنبلی را ترجیح می دهد.

اما چرا چنین اتفاقی می افتد؟ هر چند عوامل مختلفی می تواند مسبب این امر باشد اما دو نکته در برخورد همسران در این زمینه می تواند به آن دامن بزند. اول قدرشناس نبودن.

اگر قرار باشد ما به تصور این که فعالیت های همسرمان در خانه جز وظایف اوست از او تشکر نکنیم، آرام آرام انگیزه کار را در او کاهش داده ایم. همه افراد نیاز دارند که توسط دیگران مورد قدردانی قرار بگیرند. قدردانی باعث دلگرمی شده و به افراد نیرو می دهد تا به انجام کارهایی که حتی مورد علاقه آن ها نیست و یا بسیار کسل کننده و تکراری است، ادامه دهند. پس اگر می خواهید همسرتان مشارکت بیشتری داشته باشد، بابت کوچک ترین کار او نیز تشکر کنید.

باشگاه خبرنگاران جوان
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
عکس‌ سند‌ ازدواجی متعلق به سال ۱۳۲۷است که در قسمت مشخصات عروس و داماد نام پدر و مادر-هر دو- نوشته شده است. نکته جالب آنکه مادر عروس و داماد همنام هستند.#من_فرزند_دو_نفرم.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded