Profile cover photo
Profile photo
‫هستمت‬‎
254 followers -
از در پلاستیکی بطری ها تا ویلچر :)
از در پلاستیکی بطری ها تا ویلچر :)

254 followers
About
Posts

Post has attachment
خبر خیلی ساده است.
سری دوم ویلچرهای هستمت اماده تحویل اند.
قراره توی اختتامیه خیریه های رعد دومین سری ویلچرهایی رو اهدا کنیم که با کمک تک تک شما و از پول فروش درهای بطری های پلاستیکی خریداری شده. مراسم ساده و خودمونیه و خوشحال میشیم تا کنارمون باشین و باهاتون از نزدیک دیدار کنیم.
قطره های شما دارن دریا میشن... 
منتظرتونیم.
جمعه 14 اسفند از ساعت 8 تا 9 شب. خیریه رعد ( شهرک غرب، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی، پلاک74)

هستمت، رویای درهای پلاستیکی
Photo
Add a comment...

Post has attachment
گزارش به خاک ایران

سلام
این اولین گزارش رسمی گروه هستمت از خرید ویلچرهایی است که این گروه به وسیله ی فروش درهای پلاستیکی جمع‌آوری شده از سراسر ایران تهیه کرده است.
خطاب این گزارش تمامی مردمی هستند که در مرزهای این خاک زندگی می‌کنند. فارغ از قومیت، نژاد، دین یا هرگونه مرزکشی دیگر. پیشاپیش از شما که این گزارش را می‌خوانید، متشکریم.
Add a comment...

Post has attachment
گزارش پاییزی یا پاییز هستمت چگونه گذشت؟

یک- یکشنبه ۲۶ مهر ماه ۹۴ بخشی (حدود ۶۰ درصد) از درهای جمع‌آوری شده از پایگاه‌های استان تهران و یکی دو پایگاه شهرستان (مثل رشت، کرمان، سمنان و ساوه) به کارخانه ایزوگام دلیجان اصفهان فروخته شدند. حجم‌ درهای فروخته شده معادل ۱۱۰۰ کیلو بود که به قیمت کیلویی ۱۳۰۰ تومان فروخته شدند.

دوشنبه ۱۱ آبان ۹۴ پول حاصل از فروش درها که معادل یک میلیون و چهارصد و سی هزار تومان بود بدست ما رسید. از این مبلغ ۶۰هزار تومان پول گونی‌هایی که جهت ریختن و آماده‌سازی درها خریده شده بود کسر شد. از ۱۲ آبان پروسه شناسایی دو شخص از جامعه معلولان عزیز که توان مالی مناسب جهت تهیه ویلچر را نداشتن با همکاری و کمک مجتمع توان‌بخشی معلولین رعد آغاز شد. مبلغ یک میلیون و سیصد و شصت هزار تومان (به این دلیل که عملیات بانکی اجازه انتقال تمام مبلغ رو نمی‌داد) به حساب موسسه رعد انتقال یافت.

شنبه ۳۰ آبان ۹۴ دو نفر از استان‌های تهران و کرمانشاه جهت تحویل گرفتن ویلچر مشخص شدند.

خرید ویلچر مناسب برای این عزیزان و تحویل ویلچر تماما توسط موسسه رعد صورت می‌گیرد.

چرا دیر شد؟

به چند دلیل؛ نخست انبار اصلی ما در حال حاضر در شهر تهران است و در زمان فروش سری اول درها ما تنها یک عضو ساکن تهران داشتیم. در نتیجه مسئولیت اصلی آماده‌سازی درها برای فروش تنها بر دوش یک نفر بود.

دوم در این مرحله یعنی فروش درها، دریافت مبلغ، شناسایی افراد، خرید ویلچر مناسب، تنها نقش و حضور هستمت کافی نیست بلکه عوامل دیگه‌ای مثل خریدار درها و موسسه رعد هم نقش دارند و در این‌جا تنها پیگیری امور از دست ما برمیاد.

به دلایل مختلف مثل مشغله خریدار ۱۵ روز بعد از فروش درها پول به دست ما رسید و مجددا به دلیل برنامه‌ها و مشغله‌های موسسه رعد دو هفته بعد از تماس اولیه ما جهت شناسایی افراد، دو نفر به ما معرفی شدند.

بابت تاخیرها واقعا متاسفیم اما تا حد زیادی از دست ما خارج بود و ما هم مثل شما جز صبر کردن و البته پیگیری مدام کاری از دست‌مون برنمی‌اومد.
رسید فروش درها هم با وجود تماس‌های مکرر و قول خریدار محترم مبنی بر فکس کردن رسید به دست ما نرسیده. هر زمان رسید به دست ما برسه منتشرش می‌کنیم. جزییات قابل انتشار افراد دریافت‌کننده ویلچر هم هنوز به دست ما نرسیده. در این مورد هم مثل رسید هر زمان که دریافت‌شون کنیم منتشر می‌کنیم.

دوم- ما تصمیم داشتیم مراسمی جهت رونمایی از ویلچرها، دست‌کم یکی از ویلچرها در تهران داشته باشیم تا هم تمام شهروندان عزیزی که به ما اعتماد کردن و از راه‌های مختلف مثل جمع‌آوری درهای پلاستیکی، تبلیغ برای ما، پایگاه شدن، تشویق و دلگرم کردن ما و…در کنار هستمت حضور داشتن نتیجه زحمت‌های خودشون رو ببینن و هم کسانی که با تردید به فعالیت ما نگاه می‌کنن از این طریق بتونن به ما اعتماد کنن.
در حال حاضر شرایط برگزاری این مراسم نامشخصه. در مدتی که گذشت به دلیل ماه‌های محرم و صفر امکان رزرو سالن وجود نداشت. امیدواریم به زودی موانع برطرف بشن.

هر زمان که شرایط برگزاری مهیا بشه از طریق سایت و شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
سه- ما همیشه گفتیم که بخش مکان‌های تحویل سایت یا همون پایگاه‌های ما مدام در حال به روز شدن و تغییره. بعضی مکان‌هایی که قبلا پایگاه بودن دیگه پایگاه نیستن و از اون طرف پایگاه‌های جدیدی اضافه شدن. بنابراین لطفا قبل از تحویل درها به پایگاه‌ها سایت رو چک کنید تا از پایگاه بودن اون مکان اطمینان حاصل کنید.

متاسفانه در مواردی مکان‌هایی پایگاه بودن اما تحویل نگرفتن. در واقع بدون اطلاع به ما همکاری‌شون رو قطع کردن. ضمن عذرخواهی مجدد از شهروندانی که مراجعه کرده بودن اما ازشون تحویل نگرفتن، باید بگیم که ما تمام تلاش‌مون رو می‌کنیم ضریب چنین خطاهایی رو به صفر برسونیم.
چهار- حدود نه ماه از فعالیت هستمت می‌گذره. در این مدت ما نه کمک مالی از شخص یا سازمانی دریافت کردیم و نه هیچ‌گونه حمایت غیر نقدی. در تمام این ماه‌ها شما از سراسر ایران، کرمان، بندرعباس، گیلان، تهران، کردستان و… تنها حامیان ما بودید. و این نقطه قوت کار ماست. چیزی که ما بهش مفتخر هستیم.

برای ادامه مسیر و متوقف نشدن کار ما نیاز به مکان‌هایی به عنوان انبار داریم. در حال حاضر در تهران و شهریار انبار داریم که انبار تهران موقته. در تلاش هستیم در جنوب غرب کشور هم انبار داشته باشیم. این انبارها کافی نیستن و ما در شهرهایی که پایگاه زیاد داریم مثل شیراز، اصفهان، کرج نیاز به انبار داریم. علاوه بر انبار نیاز به وسیله‌ای جهت حمل و نقل درها هم داریم.

در این زمینه‌ها ما به کمک و مشارکت شما نیاز داریم. امیدواریم یاری‌مون کنید. از طریق صفحه تماس با ما و همین‌طور شبکه‌های اجتماعی می‌تونید با ما تماس بگیرید.

ممنون بابت کمک‌هاتون، صبر و حوصله‌تون و حضورتون.

الان دو انسان دیگه رو بدون جابجایی حتا اندک پولی، صرفا با بازیافت پلاستیک تونستیم خوش‌حال کنیم، ما و شما با هم. قطعا پلاستیک کم‌تر، محیط زیست شادتر.
بیایید ادامه بدیم.
 با ما هستید؟ :)

ایمیل ما:
info@hastamet.com

شبکه‌های اجتماعی:
https://facebook.com/hastametdotcom
https://instagram.com/hastamet
https://twitter.com/hastametdotcom
Add a comment...

Post has attachment
با دعوت مجتمع توان‌بخشی معلولین رعد ما هم در این بازارچه حضور داریم. خوش‌حال می‌شیم اون‌جا ببینیم‌تون. می‌تونید  درهایی رو هم که جمع کردید در بازارچه مستقیمن به ما تحویل بدید.

منتظرتون هستیم :)
Photo
Add a comment...

گزارش‌دهی مختصر!

در آبان ماه بخشی از درهای پلاستیکی جمع‌آوری شده در استان تهران و یکی دو پایگاه شهرستان‌ها فروخته شدن. به طور دقیق 1100 کیلو به قیمت کیلویی 1300 تومان. 
در خرید ویلچرها و شناسایی افراد از کمک و هم‌کاری یکی از موسسات معتبر و فعال در زمینه معلولین استفاده می‌کنیم.
بعد از تمام شدن کامل این پروسه و رسیدن فاکتورها به دست ما حتمن طی یک گزارش دقیق شما رو در جریان روند کار قرار می‌دیم.
ممکنه کمی طول بکشه و انتظار شما طولانی بشه. از این بابت متاسف هستیم  اما چون برای انجام شدن این مرحله نیاز به هم‌کاری دو طرف خریدار درها و سمن فعال در زمینه معلولین داریم و چندین نفر در به نتیجه رسیدن این مرحله نقش دارن و تنها فعالیت گروه هستمت کافی نیست ازتون خواهش می‌کنیم لطفن کمی صبر کنین. ما تلاش می‌کنیم این روند رو به ویژه در فروش بعدی سرعت ببخشیم.

ممنون که هستید و صبورانه ما رو هم‌راهی و تشویق می‌کنید :) 
Add a comment...

Post has attachment
«الان من در آلمان زندگی می‌کنم. از پنجره چه می‌بینم؟ آلمانی‌ها صبح‌ها یکی یکی با چند بسته و پاکت در دستشان می‌آیند و مشغول ساختن دولت و مملکت می‌شوند. چطور؟ چند محفظه‌ی بزرگ آنجا هست؛ در یکی بطری‌های پلاستیکی را می‌ریزند، در یکی دیگر بطری‌های شیشه‌ای، در سومی، زباله‌های ارگانیک و گرفته‌شده از موجودات زنده. آن‌ها اهل نظم و مسئولیت هستند، نه در میدان‌ها، بلکه در خانه و خانواده و مجتمع خودشان. می‌روند سر کار و اگر خطری متوجه منافعشان شود، خودشان دور هم می‌نشینند تا مشکلاتشان را حل کنند. ما هرطوری باشیم، حکومت هم همان طور خواهد بود.»

سویتلانا آلکسیویچ، برنده‌ی نوبل ادبیات ۲۰۱۵

از فیس‌بوک آبتین گل‌کار
https://goo.gl/hINQU0
Add a comment...

چطور شهروند مسئول باشیم؟

تفکیک زباله‌های خشک و تر از مبدا باعث کاهش هزینه‌های بازیافت و آسان‌تر شدن فرایند بازیافت و در نتیجه بازیافت شدن حجم بیش‌تری از زباله‌ها می‌شه.

یه شهروند مسئول با توجه به نقش تاثیرگذار بازیافت در حفظ محیط زیست حتمن به تفکیک زباله‌ها از مبدا اهمیت می‌ده اما برای انجام این کار هم‌کاری شهرداری‌ها و فراهم کردن امکانات و شرایط لازم نیز نیازه.
اگر این امکانات و شرایط فراهم نباشن ما به عنوان شهروندان چه کار می‌تونیم بکنیم؟

در شهر تهران:

با استناد به سایت مدیریت پسماند شهر تهران روزانه ۷هزار تن پسماند در این شهر تولید می‌شه که ۲۰-۲۵ درصد مواد خشک قابل بازیافت هستن و شهرداری به سه طریق اقدام به جمع‌آوری پسماندهای خشک تفکیک شده می‌کنه:

۱- استقرار بیش از ۲۷۰ غرفه‌ بازیافت
۲- تحویل هفتگی به پیمان‌کاران شهرداری
۳- نصب بیش از ۱۰هزار مخازن آبی رنگ مکانیزه ۱۱۰۰ لیتری

این‌ها اطلاعات رسمی از سایت هستن و آدرس تمام غرفه‌ها هم در سایت موجوده.
حالا اگه غرفه‌های بازیافت خیلی از محل سکونت شما دور هستن، از تحویل هفتگی و مخزن‌های آبی رنگ خبری نیست از سامانه مدیریت شهری یا همون شماره‌ ۱۳۷ استفاده کنین. تماس بگیرین و درخواست سطل مخصوص کنین.
ضمن این‌که الان نظرسنجی‌ایی در مورد تفکیک زباله روی سایت پسماند قرار گرفته و انجام‌ش اصلن وقت‌گیر نیست.

در مورد شهرهای دیگه؛ اکثر شهرها به ویژه مراکز استان‌ها سایت مدیریت پسماند دارن. کافیه از سرچ گوگل استفاده کنین. در هر سایت هم اصولن مراکز تحویل زباله‌های خشک لیست شدن. اگر نشدن یا اصلن در سطح شهر وجود ندارن از قسمت «ارتباط با ما» سایت راه‌های تماس رو پیدا کنین و باهاشون تماس بگیرین یا از همون شماره ۱۳۷ برای بیان موضوع استفاده کنین.

شما زباله‌های خشک و ترتون رو تفکیک می‌کنین؟ آیا شهرداری در محل سکونت شما امکانات لازم رو فراهم کرده؟ آیا پیگیری کردید؟
برای ما کامنت بذارید :)

#هستمت   #بازیافت   #محیط_زیست   #مسئولیت_شهروندی  
Add a comment...

مدرسه‌های جامع محیط زیستی یا جم

مدرسه محیط زیستی، مدرسه‌اییه که دوست‌دار محیط زیسته. دانش‌آموزان در این مدرسه دارای سواد زیست محیطی می‌شن، نه تنها دانش‌آموزان که تمامی کادر مدرسه و حتا والدین دانش‌آموزان آموزش و مهارت‌های محیط زیستی رو یاد می‌گیرن.

ضمن این‌که در تاسیس این مدرسه‌ها و ساختارشون ضوابط و استانداردهای محیط زیستی رعایت می‌شه. برای مثال هدر رفت انرژی به کم‌ترین میزان می‌رسه، از آب‌گرم‌کن‌ها و پنل‌های خورشیدی استفاده می‌شه، به جای کاغذ تا حد امکان از اینترنت استفاده می‌شه، از شیرهای هوشمند استفاده می‌شه تا آب کم مصرف بشه. 
مدرسه‌ها باید فضای سبز مناسبی داشته باشن.

فعالیت‌های مشارکتی مانند تشکیل کارگروه‌های تفکیک زباله و همچنین حضور دانش‌آموزان یک نیم‌روز در هر هفته در محیط‌های باز و طبیعی از برنامه‌های دیگه این مدرسه‌هاست.
در تابستانی که گذشت اعلام شد در مهر ماه ۶۰ مدرسه محیط زیستی کارشون رو در پنج منطقه آب و هوایی کشور و تهران آغاز می‌کنن.

از نام‌های دیگه مدرسه‌های محیط زیستی در دنیا: مدرسه‌های سبز، مدرسه‌های سالم، مدرسه‌های پایدار، مدرسه‌های دارای عمل‌کرد بالا است.

پ.ن: آغاز پاییز و مهر، ماه مدرسه مبارک  :)

#هستمت
Add a comment...

Post has attachment
«می‌خواهم در جهانی زندگی کنم که از افراد ناتوان توقعات کم نداشته باشیم که موفق شده‌اند از تخت بیرون بیایند و اسم خودشان را به یاد دارند. می‌خواهم در جهانی زندگی کنم که پیروزی واقعی برای افراد ناتوان را ارج بنهیم. می‌خواهم در جهانی زندگی کنم که یک دانش‌آموز سوم در دبیرستان ملبورن از این‌که معلم جدیدش روی ویلچر است غافل‌گیر نشود. معلولیت شما را استثنایی نمی‌کند اما آن‌چه را که فکر می‌کنید درباره‌ی آن می‌دانید زیر سوال می‌برد.»

بخشی از صحبت‌های استلا یانگ در سخنرانی‌ش در تد.
استلا یانگ روزنامه‌نگار، مدرس و کمدین استرالیایی که معلول بود در این سخنرانی از تصویر و نگرشی که درباره‌ی معلولان وجود داره انتقاد کرد.
خانم یانگ که در کارش واقعن موفق بود در آذر ماه سال گذشته درگذشت.

#معلولیت   #هستمت   #درست_رفتار_کنیم  
Add a comment...

Post has attachment
نگیم «درب» بگیم «در»!

در ایمیل‌هایی که برای ما می‌فرستید و همین‌طور در کامنت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی برای ما می‌ذارید به وفور از واژه‌ی «درب» استفاده شده.
گروه‌هایی هم هستند که اون‌ها هم از واژه‌ی «درب» برای سر بطری‌ها استفاده می‌کنند.

اگر سری به لغت‌نامه دهخدا بزنیم و واژه‌ی «درب» رو جست‌و‌جو کنیم، لینک زیر:
http://parsi.wiki/dehkhodaworddetail-6e78513a7bf741e7a0c7a209f3a60438-fa.html

می‌بینیم که «درب» به درهای بزرگ مثل دروازه‌های شهر گفته می‌شه و استفاده از این واژه برای در کوچکی مثل سر بطری غلطه. شاید خیلی مرتبط با هستمت نیست ولی چون می‌دونیم اشتباهه، فکر کردیم شما هم بدونین و همه از واژه‌ی درست استفاده کنیم مثل در بطری.

فارسی رو هم پاس بداریم و هم یاد بگیریم . :)

پ.ن: در اولین پستی که در پلاس منتشر کردیم ما هم به اشتباه «درب» نوشته بودیم. به صورت گذری از یه کامنتدونی رد می‌شدیم که کامنتی دیدیم مبنی بر این‌که درب برای سر بطری؟ 
این کامنت باعث شد بریم ببینیم دهخدا چی می‌گه و یاد گرفتیم که «درب» تنها برای درهای بزرگ به کار می‌ره. بلافاصله پست‌مون رو ویرایش کردیم. هم شلوغ بودن سرمون  و هم این‌که به نظرمون این‌قدر رایج نبودن این اشتباه باعث شدن که زودتر توضیحی ندیم.

#هستمت   #یاد_بگیریم  
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded