Profile cover photo
Profile photo
Cavanşir Gadimov
174 followers -
Kitap Bloğu
Kitap Bloğu

174 followers
About
Cavanşir Gadimov's interests
View all
Cavanşir Gadimov's posts

Post is pinned.

Post has shared content
Best books about space, novels + non-fiction. 100 Must-Read Books About Space

Post has shared content
Best dystopian novels of all time. List of 20 books...
Listede George Orwell’in “1984”ü ve Aldous Huxley’in “Cesur Yeni Dünya”sı gibi distopya edebiyatının klasik eserleri ile birlikte, Suzanne Collins’in “Açlık Oyunları” ve Veronica Roth’un “Uyumsuz” serileri gibi yeni çıkan ve filmlerinden dolayı çok da popüler olan genç yetişkin distopya romanları yer alıyor. Distopya sevenler listeden kaç kitabı okuduğuna bakarak, daha hangilerini okuyacağına karar verebilir.

Post has attachment
Dumas’nın kitapta bahsettiği hayaletler, Fransa tarihinde gerçek kişilere ait hayaletlerdir. Dumas bu romanda okura altı fantastik öykü anlatıyor. Ancak fantastik öykülerdeki birçok kişi gerçek ve tarihte bulunan kişilerdir. Öykülerden birinde anlatılan ve Fransız Devrimi sırasında mezarları açılarak toplu mezara gömülen Fransa kralları ve idamı anlatılan Kraliçe Marie-Antoinette sadece birkaç örnek:

“Yine de bu korkunç davaların arasında, diğerlerinden daha da korkunç bir dava ikimizi de derinden üzdü. Kraliçe Marie-Antoinette'in davasıydı bu. 4 Ekim'de başlayan bu dava tüm hızıyla devam etmekteydi: 14 Ekim'de kraliçe devrim mahkemesinin huzuruna çıkmış, 16 Ekim'de, sabaha karşı dörtte hüküm giymiş, aynı gün saat on birde idam sehpasına çıkmıştı.”

Post has shared content
“İnsan ordulara komuta etmek, akademilere başkanlık etmek ister; güzel kadınların hayranlığını kazanmak ister; ve eğer bütün bunlara sahipse, o zaman, tarlaları ve huzuru özler, çoban kulübesine imrenir.” (s. 23)

Post has shared content
“Kimse iki bin kitap okuyamaz. Dört yüzyıldır yaşıyorum da yarım düzineden fazla okumamışımdır. Zaten önemli olan okumak değil, yeniden okumaktır.”

Jorge Luis Borges
Yorgun Bir Adamın Düş Ülkesi/Kum Kitabı

https://kitapokurum.blogspot.com.tr/
Photo

Post has shared content
Agatha Christie'nin ünlü özel dedektifi Hercule Poirot (Puaro) cinayeti ilgisiz gibi görünen ayrıntılara dikkat ederek çözüyor. Poirot'nun bir yerde ise ayrıntılara en çok da kadınların dikkat ettiği ile ilgili ilginç sözleri şöyle:

“Poirot ders verir gibi, "Kadınlar, fevkaladedirler," diye gülümsedi. "Bir şey uydururlar. Sonra bir de bakarsınız bir mucize olmuş ve onlar haklı çıkmışlar. Aslında onlarınki uydurma değildir. Kadınlar farkına varmadan bazı şeylere dikkat ederler. Bilinçaltları binlerce ayrıntıları kaydeder. Sonra bunları bir araya getirir. Kadınlar da bu neticeye 'iç güdüsü' adını verirler. Ben psikolojiden çok anlarım."

Post has shared content
İnsanoğlunun uzay yolculuğu öncesi gelişimini anlatan bir alıntı. Yeteneklerinin büyük bir bölümünü savaş ve yıkım için kullanıyor:

“Vücudu savunmasızlaştıkça insanoğlunun savaş yöntemleri giderek daha korkunç hale geldi. Taş, bronz, demir ve çelik kullanarak delici ve kesici olan her şeyi denemiş oluyorlardı. Kurbanlarına uzaktan saldırmayı çok önceleri öğrenmişlerdi. Mızrak, ok ve yay, tabanca ve nihayet güdümlü füze ona sınırsız bir menzil ve yine sınırsız bir güç vermişti.

Bazen kendisine karşı kullanmış olsa da, bu silahlar olmadan insan, dünyasını asla fethedemezdi. Onlara yüreğini, ruhunu koymuştu ve bütün bunlar yüzyıllar boyunca ona iyi bir şekilde hizmet etmişlerdi.

Ancak şimdi, bu silahlar varoldukça, ödünç bir zamanı yaşıyor olacaktı.”

Post has shared content
“Bir devletin gelişmesi de, yıkılması da, o devleti yönetenlerin ve yargıçların elindedir.”

Thomas More – Utopia

https://kitapokurum.blogspot.com.tr/
Photo

Post has shared content
Kendi istedikleri ile ailesinin beklentileri arasında özgürlüğünü korumaya çalışan, ancak onda derin izler bırakan bir aşk yaşaması sonucu hayatı değişen bir kişiye babasının meslek seçimi ile ilgili tavsiyesi:

“Bak evladım, bizim başımıza gelenler sana ders olsun. Senelerce çalıştık, biriktirdik, bir sermaye yarattık. Bir gün sonra kalkıp baktık, hepsi el değiştirmiş, yok olmuş. Ne iş yaparsan yap, eğer sermayen yalnızca paradan ibaretse biri çekip alıverir elinden, ortada kalakalırsın bizim gibi. Bir tek beyninin içindeki değerlere kimse dokunamaz. Eğer dünyanın her yerinde geçerli bir mesleğin sahibiysen, yabancı dilin de varsa hiçbir zaman mağdur olmaz başkalarından medet ummak zorunda kalmazsın.” (s. 117)
Wait while more posts are being loaded