Profile cover photo
Profile photo
sarand monthly
سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران.ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر می شود. www.sarandmonthly.com
سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران.ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر می شود. www.sarandmonthly.com
About
Posts

Post has attachment
*در شماره پنجم ماهنامه سرند، امید سلطانی از یکسان سازی فرهنگی می نویسد.

این کارگردان سر و صورت خود را درون سازه‌ای ماسک مانند پنهان کرده بود و تنها راه دیداری مخاطب با او از طریق فرو کردن سر درون استوانه‌ای پارچه‌ای و سیاه رنگ بود تا امکان گفت‌و‌گویی دیداری در فضایی خصوصی در باب سینما مقابل دوربینی که روی پیشانی‌اش قرار داشت، فراهم شود.او می‌گوید: این پرفورمنس برایم رسانه‌ای است تا به واسطه‌ی آن به وضعیت این سال‌های سینمای ایران، همسان‌سازی و همشکل شدن فیلم‌ها، توقیف یا عدم اکران تولیدهای متفاوت، انتقاد کنم… سر و شکل عجیب محمد شیروانی در فرش قرمز اختتامیه‌ی فیلم فجر باعث شد تا از ورودش به سالن همایش های برج میلاد جلوگیری شود. آنچه در سطور بالا خواندید، گزارش کوتاهی بود از پرفورمنس در فضای واقعی کارگردانی که او را پیشتاز سینمای آلترناتیو ایران می نامند. محمد شیروانی، کسی که چندی پیش طی اقدام بی سابقه ی دیگری، در اعتراض به اکران نشدن فیلم ها و مستندهایش در داخل کشور تمامی آن ها را برای دانلود روی سایت خود قرار داد.

↩ شما می توانید متن کامل نوشتار فوق را به طور مستقیم از لینک زیر بخوانید.

yon.ir/qQ7mh

🔊 سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران. با ما همراه باشید و سرند را به دوستان خود معرفی کنید.
www.sarandmonthly.com


Add a comment...

Post has attachment
🍀امید به رویش(نیم نگاهی به اهمیت جنگل)
📗شماره هجدهم ماهنامه سرند
 ✍ پویا اشکانی


هیرکانی نونهال، فرزند خردسال درخت پَلَت افرا (یکی از گونه های سرده افرا)، منحصر به رویشگاه کهن سال هیرکان در شمال فلات ایران است. درست میان راه مال رویی در یک روستای مجاور جنگل! شکننده و بی حفاظ در برابر چرای بی رویه ی دام و گردشگران بی توجه؛ چونان کودک بی پناه و آسیب پذیری که مانند بسیاری از هم نسل های آدمی زادش آینده ی مطمئنی نمی شد برایش متصور بود و امید چندانی به تناور شدن و قد برافراشتنش داشت. در فروردین ماه اما او هم حق داشت سبز باشد، لااقل به حرمت روز جهانی جنگل که مصادف با عید سال نوی هم میهنان آدمی زادش بود، او حق داشت امیدوارانه شانس اندک خود را برای شکوفایی و سبز شدن بیازماید و پیام مادرش را به ما آدمیان که او و امثال او را تحت منگنه قرار داده ایم برساند که شکنندگی آینده شما وابسته به شکنندگی من و فرزندانم است وآینده مطمئنتان در گروی پایداری ما.

📚 تاکنون ۲۲ شماره از ماهنامه سرند منتشر شده است. شما می توانید تمام شماره های نشریه را به صورت رایگان از سایت سرند دانلود بفرمائید.

🔰ما در سرند با نگاهی نو به مسائل مزمن جامعه ایران می نگریم. با ما همراه باشید و سرند را به دوستان خود معرفی کنید.

 www.sarandmonthly.com
Photo
Add a comment...

Post has attachment
💥فرهنگ سترون |✍ سپهر ساغری|📗شماره بیستم ماهنامه سرند|صفحه ۱۲

در نظام فکر ما ایرانیان شخص اول دستور می دهد و دیگران تبعیت می کنند. جایی برای پرسش نیست. چرا، آغاز اندیشیدن است اما در فرهنگ اقتدارگرا اعمال و سلایق شخص صاحب قدرت چرا ندارد! حال این فرد پدر خانواده باشد یا خان ایل یا پادشاه کشور! اندیشه عشیره ای جایگاهی برای استقلال فکری و رفتار قایل نیست. هر نوع نگاه و تفسیر متفاوت از پدیده ها، خود به منزله خطری بالقوه برای تمامیت دستگاه استبدادی است. سرنوشت میرزاحسین خان سپهسالار یا امیرکبیر در دوره ناصری الدین شاه یا تیمورتاش و علی اکبر داور در دوره رضاشاه و یا احمد قوام و محمد مصدق در دوره محمدرضا شاه، از نمونه های شاخص تجلی و تداوم فرهنگ اقتداری عشیره ای است. نکته حایز اهمیت در تداوم روحیه ایلاتی در دوره پهلوی در این است که برخلاف حکومت های پیشین مبنای قومی و ایلی ندارد اما همچنان مختصات فرهنگی ایشان را حمل می کند! رضاشاه، که در مدرن ساختن جامعه ایران تا جایی پیش رفت که آمرانه چادر از سر زنان برمی داشت یا حتی ولیعهدی که تحصیلکرده سوئیس بود، در اقتدارگرایی چون اسلاف خود عمل کردند. دایره ی بی اعتمادی و ساختار اقتدارگرا حتی به بانیان قدرت رحم نمی کند. یکی از نمونه های قابل توجه در تاریخ معاصر ایران برخورد محمدرضا شاه با ناجیان تخت و تاج پهلوی است.

🌐 شما می توانید شماره بیستم ماهنامه سرند را به صورت رایگان از طریق سایت زیر دانلود کنید و متن کامل نوشتار فوق را بخوانید.

www.sarandmonthly.com

Photo
Add a comment...

Post has attachment
🔰شعر و سیاست در ایران معاصر( بخش دوم)
📗شماره هفتم ماهنامه سرند
✍ امید سلطانی

 هنر، آنگاه که جامعه به سمت قهقرا حرکت می کند می تواند تنها ناجی انسانیت از دست رفته و توان رهایی فراموش شده باشد. اما زمانی که فرهنگ یک جامعه در جا بزند و هنر سیاسی نیز از صحنه غایب باشد، آن وقت است که باید عوامل این در جا زدن و ابتذال دوسویه را شناسایی کرد، چیزی که مانع از نقش اجتماعی و هویت رهایی بخشی ذاتی هنر بعنوان یک مدیوم تاثیر گذار اجتماعی می شود. طبق نقل قولی از آدولف سانچز " هر جامعه لایق همان هنری است که دارد، یکی به‌ این دلیل که آن هنر را دوست می‌دارد یا تحمل می‌کند، و دیگر به ‌این دلیل که هنرمندان، که اعضای همان جامعه‌اند و آثارشان را مطابق با نوع خاص مناسباتی که با آن جامعه دارند خلق می‌کنند." آنچه در عرصه ی هنرهای کلامی زمانه ی حاضر و بطور اخص "شعر" عرضه می شود، همان چیزی است که جامعه بصورت یک بدنه لیاقت آن را دارد. نخست به دلیل آنکه این جنس از شعر توسط جامعه دوست داشته می شود و یا تحمل می شود و سپس به این دلیل که شاعران نیز خود از بدنه ی جامعه برآمده اند.

🌐ادامه نوشتار فوق را از لینک زیر بخوانید.
yon.ir/Rcbdv

🔎ما در سرند با نگاهی نو به مسائل مزمن جامعه ایران می نگریم. 
www.sarandmonthly.com
Add a comment...

Post has attachment
چرا محیط زیست؟چرا پایش؟
آسیب شناسی فرهنگ زیست محیطی ما ایرانیان

👈شماره 5 ماهنامه سرند

🖋️به قلم : پویا اشکانی

دیدن فواید روانی-اجتماعی داشتن زیست بوم های شکوفا چندان نیاز مند تحقیق گسترده در ژورنال های علمی نیست، اگر کمی روحیه علمی داشته باشیم با یک رصد مختصر در می یابیم که ما با آغاز شدن یک قهقرای زیست محیطی خودمان را از نظر سطح زندگی فقیر تر می کنیم.
حیات وحش فقط یک دغدغه ی لوکس فیس بوکی نیست وقتی ما نود در صد حیات وحش خویش را از دست داده ایم یعنی شغل بخشی از جامعه که شیدای عکاسی و مستند سازی از حیات وحش است را ازآن ها گرفته ایم، یعنی تفریح مورد علاقه اکوتوریست های عاشق تماشای حیات وحش را از آنان سلب کرده ایم. وقتی ما ببر هیرکانی (مازندران) را منقرض کرده ایم یعنی گنجینه ادبی بخشی از کشور خودمان را هم فقیر تر کرده ایم.
این روزها ورزشکاران و کشتی گیر های خطه ی شمال کشور را دیگر نمی شود به ببرها غران جنگل های هیرکانی تشبیه کرد.
همین مسئله برای شیر آسیایی که روزگاری در دشت های جنوبی زاگرس جولان می داد هم صدق می کند. فقیرتر شدن زیست بوم ها به معنی فقیرتر شدن گنجینه ادبی و ذخایر اجتماعی نیز هست.
اگر ما جایی برای پیاده روی و الهام از طبیعت نداشته باشیم دیگر شاعران لطیفی مانند نیما یوشیج یا سهراب سپهری نیز نخواهیم داشت.
از بین رفتن جنگل یا آبگیر یا علفزار یا کوه تنها محو شدن یک عارضه ی طبیعی از روی سیاره آبی نیست این رخداد تمام وجوه زندگی تمام زیست مندان پیرامون آن را از جمله ما انسان های متمدن را تحت تاثیر قرار می دهد و از آنجایی که شاید مغز ما مهم ترین اندام زیستی ما برایمان باشد (به لحاظ داروینی چون بقای خود را به ظاهر بیشتر مدیون ان هستیم تا ماهیچه های نه چندان قوی یا دندان های نه چندان تیز مان) مغزهای ما بیش از هرچیز دیگر آسیب میبینند...


📣ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر میشود

 💡سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران📲 ماهنامه سرند در کانال تلگرام:

https://telegram.me/joinchat/BlCrszvdvxO2RrD9TmMleQ

💻 شما می توانید تمام شماره های ماهنامه سرند را به صورت رایگان از طریق سایت زیر دانلود کنید:

www.sarandmonthly.com
Image may contain: text 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
پایش وضعیت زیست محیطی ایران
بخش اول جنگل ها

👈شماره 5 ماهنامه سرند

به قلم : یلدا دنیایی مبرز


خانواده اولین نهادی است که جامعه پذیری کودکان و به خصوص جامعه پذیری بر اساس جنسیت از آن ریشه می گیرد.
والدین در بسیاری از زمینه های رفتاری بین کودکان دختر و پسرتفاوت قائل می شوند یکی از حوزه های این تفاوت، تهیه و خرید وسایل بازی برای کودکان است.
به طور عمده برای کودکان دختر، عروسک، سرویس آشپزخانه، چخ خیاطی و برای کودکان پسر ماشین، بازی های فکری و برقی خریداری میشود.
همانطور که می بینیم این اسباب بازی ها در پسرها استعدادهایی غیر از توانایی انجام کارهای خانگی پرورش می دهد.
همچنین به کودکان دختر آموزش داده می شود که زیبا، دلربا، مهربان، احساساتی، وابسته، قدردان و مطیع باشند.
این درحالی است که از کودکان پسر انتظار می رود مستقل، رقابت طلب و سلطه جو باشند، در دعواهای کودکانه برای احقاق حقوق خود ایستادگی کنند، مرد باشند و حتی گریه نکنند!
از این رهگذر است که در بزرگسالی واکنش به رقیب احساسی در مردان، غیرت و در زنان حسادت تعریف و باز تعریف می شود! بنابرین از همان عنفوان کودکی کلیشه ها برای مردان، اقتدار، توانمندی و فرصت های بهتر اجتماعی را به همراه دارند این در حالی است که دختران و زنان همواره در نقش همسری و مادری جامعه پذیر شده اند و این دیدگاه در کاهش رفتار سیاسی زنان و ایجاد شکاف در مدیریت سیاسی به نفع مردان تاثیرگذار است.

📣ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر میشود

 💡سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران📲 ماهنامه سرند در کانال تلگرام:

https://telegram.me/joinchat/BlCrszvdvxO2RrD9TmMleQ

💻 شما می توانید تمام شماره های ماهنامه سرند را به صورت رایگان از طریق سایت زیر دانلود کنید:

www.sarandmonthly.com
Image may contain: text 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
💥 سین مثل سمندر
📗شماره ۱۸ ام ماهنامه سرند
 ✍ اثری از شهاب غلامی
www.sarandmonthly.com
@sarandmonthly
Photo
Add a comment...

Post has attachment
‍ 📓 پی نا، صنعتی در انزوا
بررسی جایگاه کمیک استیپ یا پی نا در فرهنگ ایرانی

📌شماره۱۹ ماهنامه سرند

🖋️نسیم داوودی پناه

ادبیات، عرصه ی روایت ها و داستان سرایی ها است. مفاهیم و موضوعات در قالب های گوناگون و شیوه های متنوع ادبی، پیام خود را به مخاطب عرضه می دارند. هنرمند برای آفرینش اثر خویش، نیازمند مجرایی است تا از طریق آن با خواننده ارتباط برقرار کند. هر چه انتخاب این مجرا سنجیده تر باشد، انتقال پیام نیز بهتر و کم نقص تر خواهد بود. پی نما1یکی از بسترهای داستان پردازی است که در صد سال اخیر گسترش یافته و به عنوان شیوه ی هنری- ادبی شناخته شده است. در این شیوه، زبان و تصویر کنار یکدیگر و همراه با هم، داستان را برای مخاطب روایت می کنند. در واقع روایت در این گونه داستان ها، بر دو پایه ی زبان و تصویر استوار است. توالی تصاویر نیز، از عوامل کلیدی کمیک استریپ ها به شمار می آیند و غیبت هر یک از این عناصر، به انتقال پیام لطمه می زند. برای کمیک استریپ تا کنون چندین معادل فارسی پیشنهاد شده است که از آن جمله می توان به مضحک-قلمی، قصه نگاره، داستان مصور، مصور دنباله دار، داستان گرافیکی دنباله دار و پی نما اشاره کرد که در این نوشتار واژه ی اخیر بکار می رود.در این یادداشت ضمن پرداختن به چیستی پی نما به بررسی اجمالی جایگاه آن در فرهنگ ایران می پردازیم.
             
 

◾ شما میتوانید شماره نوزدهم ماهنامه سرند را به صورت رایگان از طریق سایت زیر دانلود کنید و متن کامل نوشتار فوق را بخوانید
www.sarandmonthly.com

📣ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر میشود
💡سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران

📲 لینک ماهنامه سرند در کانال تلگرام:
    https://telegram.me/joinchat/BlCrszvdvxO2RrD9TmMleQ
Photo
Add a comment...

Post has attachment
‍ 📓 دموکراسی یا دیکتاتوری اکثریت
  
    نگاهی به برخورد حامیان محمدرضا شجریان با امیرحسین مقصودلو

📌شماره۲۰ ماهنامه سرند

🖋️سپهر ساغری

واژه ی اقلیت مفهومی است که شاید در گام نخست تداعی کننده گروه یا دسته ای از اجتماع انسانی با قومیت، مذهب یــــــا حتی زبان متفاوت، باشد . اما با کمی تامل می توان دریافت که اقلیت شاید شامل این نوع طبقه بندی ها نیز گردد اما محدود به همین موارد نیست. فرضا اگر نوع لباس پوشیدن یا حتی سلیـــــــــقه موسیقیایی فرد یا افرادی مورد تایید اکثریت، چه در مفهوم کمی و چه در مفهوم کیفی، نباشد در آن صورت حتی نوع پوشش و یا سبک موسیقی مورد علقه گروهی از شهروندان محل تمایز و چه بسا تحقیر قرار گیرد. در سال های نه چندان (و حتی در بعضی از نقاط کشور در حال حاضر،) پوشیدن شلوار جین مورد تمسخر و استهزا و در مواردی برخورد فیزیکی قرار می گرفت. پرسش این جا است که آیا رای اکثریت به معنای حقانیت نظر ایشان است و می بایست اعمال شود و یا در نقطه مقابل رای اکثریت صرفا یک مفهوم عددی است و الزاما به معنای درستی و صحت آن نیست. به بیانی دیگر رای با کثریت است اما حق نیز الزاما با اکثریت است؟ به طور مثال اگر اکثریت جامعه و دستگاه قدرت معقتدند زمین در مرکز کائنات است در این صورت باید گردن نهاد و سخن گالیله را نشنیده گرفت؟ اگر دست کم بخشی از مردم و دولت در مقــــــام اکثریت رای به عقیم سازی زنان کارتن خواب دادند 2در آن صورت باید چنین حکمی را به صرف رای اکثریت بودن پذیرفت؟ آیا این تفسیر دموکراتیک است یا دیکتاتوری اکثریت؟ این مهم در طول تاریخ بشر زمینه ساز درگیری هــــــای فراوانی شده است اما پیشینه مقابله با آن به کمی بیش از دو سده و مشخصا حامیان قانــــون اساسی ایالت متحده در سال 1787م بازمی گردد:
"...آنان بر این باور بودند که تاکید نسبت به فضیلت مدنی موجب دخالت در مسایل شخصی افراد به شکلی غیرقابل قبول می شود؛ یعنی شکلی از سکوب آزادی که انتظار پرورش شهروندان خوب را منتفی می سازد.
 

◾ شما میتوانید شماره بیستم ماهنامه سرند را به صورت رایگان از طریق سایت زیر دانلود کنید و متن کامل نوشتار فوق را بخوانید
www.sarandmonthly.com

📣ماهنامه سرند پایان هر ماه به صورت اینترنتی و رایگان منتشر میشود
💡سرند تلاشی است در جهت نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران

📲 لینک ماهنامه سرند در کانال تلگرام:
    https://telegram.me/joinchat/BlCrszvdvxO2RrD9TmMleQ
Photo
Add a comment...

Post has attachment
💥 زمین خواری میلیاردی
📗شماره ۲۱ ام ماهنامه سرند
 ✍ اثری از شادی اسکندری
www.sarandmonthly.com
@sarandmonthly
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded