Profile cover photo
Profile photo
Daniel Franc
9,909 followers -
Community management globally
Community management globally

9,909 followers
About
Daniel's posts

Post has attachment
Czech Google celebrated 10 year anniversary and this is what happened in the office. Can't believe what they did at 1'20"!
:p 

Post has attachment
Coding together with every heart-bit!
Our awesome communities team (with honorable guests, hi Van!) met JUG leads and Java champions at JavaOne meetup in San Francisco yesterday and chatted about their community life and also our g.co/TogetherWithGoogleDevelopers with them. 
Photo

Post has attachment
** Brought to you by http://g.co/TogetherWithGoogleDevelopers . Sign up there to become a member and access the benefits for developer community leads (unless you already belong to GDGs) **

How can community leads engage their community members beyond meetups? While a meetup with a lecture or a workshop is the most popular dev community format, community members also love taking part on collaborative projects, teaching each other, doing things together beyond the core topic of the community or even build small informal hackerspaces. Let’s hear from Google and from the community leads from around the world what was done - and let's get inspired about what can be done!

Special guests sharing their experience about example non-meetup projects:

Filip Hráček (Google Dart): GDG Garage as a model of a collaborative ongoing project at a physical space

Mike Prentice (Google Developer Expert): GDG[x] as a community software collaborative project

Post has attachment
The coolest , largest and most hip developer conference ever -no, festival - is about to start. Google I/O #io16
Photo

Post has attachment
Super excited on the stage of the pre-I/O GDG summit as I just launched a lightweight global program for developer community organizers called Together With Google Developers that we have been working on with my awesome colleagues in the past year (developers.google.com/community)
Photo

Post has shared content
Naprostej souhlas. A mimochodem uz i Samorost 2 byl bran jako umelecke dilo a poprve jsem ho zazil s +Dana Léw v Rudolfinu kdysi na jakesi vystave moderniho umeni ;)
S vydáním Samorosta 3 jsme nejprve se synkem (6 let) projeli oba předchozí Samorosty. Pěkně od jedničky, která je hratelná přímo z webu a je na ní vidět, že to je jen drobná studentská práce. Dvojka už stála malou korunu a je znatelně lepší a delší, nicméně oproti Samorostu 3 je to drobný projektík.
Samorost 3 je umělecké dílo! A to ve všech ohledech. Audiovizuální lahoda se skvělým fantaskním světem a příběhem, který celý prožijete bez jediného slova. Mluví se tam asi jako v Krtečkovi, takže věřím, že ani žádná lokalizace nebyla potřeba.
Opravdu nemám slov, jak hru vynachválit. Děti jsem do toho světa vzal hlavně proto, že jsem věděl, že TOHLE prostě není žádné bezhlavé paření, tohle je ponoření se do absolutní fantazie. Navíc si děti konečně trošku sáhly na myš a Cyril se naučil podle trpaslíka skvěle tancovat 😀. Na soundtracku mi tedy chybí nejoblíbenější "žabo-ještěrčí song", takže se k jezírku musíme ve hře vracet. Jinak dopad to má i na zbytek rodiny, čertovské "Papapá padapapa" už zvládá skvěle i 18 měsíční František.

Takže tátové od dětí, tohle je věc, kterou můžete s dětmi prožít společně a stojí to za to. +Amanita Design, well done a klobouk dole!  

Post has attachment
Had a great opportunity to work with over 150 community leads from USA+Canada today on #NACommunitySummit , exploring how to practically use the 6-element community model that was born after years of working with communities and fine-tuned on many similar workshops around the world in the past 12 months. And again I got reminded of what's my main motivation to work with/in communities: they can connect people globally through positive connections. This is not about one community network or one particular company supporting them. This is about connecting people in a new way across the world. There are not many other similarly powerful ways and we've just scratched the surface of what these powerful networks can do.  
(And yes, Czech beer is everywhere. The best connector, eh? ;))
PhotoPhotoPhotoPhoto
2016-03-04
4 Photos - View album

Post has attachment
This awesome punk-folk band is actually looking after Google Developer relations in most of Europe, USA and across our developer community programs globally
Photo

Post has attachment
All right, +Alê Borba, all my Brasilian friends and especially those who signed this great t-shirt gift for me in the Fall -- you were all present on the +Impact Hub Praha's annual party today. And I was a Brasilian for the day * )

* ) No caipirinhas, unfortunately
Photo

Post has attachment
My 6yr old made his first "inventor's video" per his own request and content, he's interested in what you think and if you like it ;) (Czech only audio, though..) // Adíkovo první vynálezecké youtuberské video, které si vymyslel na vlastní podnět, pojmenoval a vytvořil svůj scénář.... máte mu napsat do komentáře, co vy na to, já mu to už přečtu smile emoticon // Totiž tak: Adík neustále vymýšlí a občas i vyrábí různé vynálezy. Poslední dobou začal řešit, jak o nich říct "celému světu". Navrhl billboard u dálnice, ale to jsme si vysvětlili, že tudy cesta nepovede. Tak pak přišel s tím, že to mám říct lidem v práci. Nabídl jsem mu, že jim to může říct sám přes video, co jim natočí... a vůbec, že to nemusí říkat jen lidem u mně v práci, ale rovnou všem cca 11,000 * ) lidem, kteří vidí, co "dávám do počítače" na Internet. Nechal si při večeři ukázat pár českých jůtuberů (fuška najít něco, co dávalo smysl...) a večer na to vlítl. Výsledek níže.
Jinak si sám vymyslel scénář i text, já dělal pouze postprodukci a střih.
A máte mu prý napsat do komentářů (kamkoli, asi si toho všimnu :)), jestli se vám to líbí, nebo ten vynález použijete ;)
*) FB a G+ followers combined

Wait while more posts are being loaded