Profile cover photo
Profile photo
Andromida Black
41 followers
41 followers
About
Posts

Post has shared content
Add a comment...

ضریب توکل شما چقدر است؟

دانشی، ذوالفقار- کشور ما به دلیل وضعیت زمین‌شناختی خود محل وقوع بسیاری از حوادث طبیعی است. این حوادث را باید به چشم جزئی از ویژگی‌های محل زندگی نگاه کرد و آموخت که چگونه با آنها سازگار شد.
دکتر محمد دورعلی، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف هر سال در اولین جلسه درس طراحی اجزای 1 ماجرایی را با رویکرد طنز تعریف می‌کند که این یادداشت را با (نقل به مضمون) آن آغاز می‌کنم.
«برای آن‌که سازه‌ای را طراحی کنیم، ابتدا تمام شرایط محیطی را بررسی می‌کنیم، دامنه تغییرات را مشخص می‌کنیم و سازه را طوری طراحی می‌کنیم که بتواند با اطمینان کافی در برابر تمام این عوامل و شرایط محیطی پایدار بماند. مثلا فرض کنید می‌خواهیم سدی بر روی رودخانه‌ای احداث کنیم. یکی از کارهایی که باید انجام شود، این است که شدت سیلاب و طغیان رودخانه را در طول تاریخ بررسی کنیم. مثلا رودخانه‌ای وجود دارد که طبق بررسی‌های آماری هر 150 سال یک‌بار سیلاب وحشتناکی در آن اتفاق می‌افتد. اگر بخواهیم این سد را به‌طور اصولی طراحی کنیم، می‌بایست آن را طوری بسازیم که در برابر این سیلاب احتمالی مقاومت داشته باشد؛ اما این کار نیازمند استحکام بیشتر سازه و بالتبع صرف هزینه‌های بیشتر است. به همین دلیل، برخی مهندسان در زمان طراحی این‌طور فرض می‌کنند که انشاءا... چنین اتفاقی نمی‌افتد و در طول عمر این سد، چنین سیلابی رخ نخواهد داد. این‌طور می‌شود که مهندسان با اعمال ضریب توکل بسیار زیاد در طراحی، سد را می‌سازند. اما در همان روزهای اول بارندگی شدیدی اتفاق می‌افتد و آن سیلاب عظیم به راه می‌افتد و سد را می‌شکند.»
متاسفانه اطلاع ندارم که چنین اتفاقی در واقعیت اتفاق افتاده یا نه (هرچند که طبق قانون مورفی بعید می‌دانم چنین اتفاقی هرگز نیفتاده باشد) اما ماجرای این نوع ضریب توکل چیزی است که متاسفانه در زندگی روزمره به وفور مشاهده می‌کنیم. توجه داشته باشید که منظور بنده از ضریب توکل، امید بیهوده به درست شدن کاری است که بدون حساب و کتاب انجام شده؛ وگرنه همان‌طور که در آموزه‌های دینی ما تاکید شده، اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، ابتدا باید تمام جوانب آن را بسنجید و همه چیز را در نظر بگیرید و سپس با توکل به خدا آن‌را انجام دهید.
بگذارید از صنعت گاز کشور مثال بزنم. وقتی کشور با ورود موجی از سرما غافل‌گیر می‌شود و شبکه توزیع گاز طبیعی در برخی نقاط قطع می‌شود، همیشه مسوولان چنین توضیح می‌دهند که افزایش مصرف گاز بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌هاست و درخواست می‌کنند که در مصرف گاز صرفه‌جویی شود. اشکال کار در آنجاست که پیش‌بینی‌های اولیه معمولا اشتباهند و در آن‌ها ضریب توکل با مقدار بالایی اعمال شده است؛ یعنی روز اول که می‌خواستند شبکه انتقال گاز را طراحی کنند، به‌جای آن‌که بررسی کنند این شبکه قرار است تا چند سال دیگر توسط چند میلیون نفر استفاده شود و هوا ممکن است تا چه اندازه سرد شود و برای آن‌که شبکه قطع نشود، باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم، تعداد معمولی مصرف‌کنندگان و دمای معمول زمستان را ملاک محاسبه قرار داده بودند تا پروژه با هزینه پایین‌تر و در زمان کمتری به نتیجه برسد؛ غافل از این که با این کار، یک سرمایه‌گذاری بلندمدت با ارزش افزوده بالا را به پروژه‌ای تبدیل کرده‌اند که با اولین موج سرمای غافل‌گیرکننده کارایی خود را از دست می‌دهد و تعداد قابل‌توجهی در سرما تنها می‌مانند.
در مورد پروژه‌های تولید و انتقال برق، ذخیره‌سازی و انتقال آب، طراحی و ساخت خودرو و ... هم نمونه‌های متعددی وجود دارد که با ذکر عبارت «انشاءا... چنین اتفاقی نمی‌افتد...»، به سادگی برخی از مهم‌ترین پدیده‌ها و عوامل خطرناکی را که می‌شود از وقوعشان پیش‌گیری کرد، نادیده می‌گیرند و واقعا خواست خداست که تا همین الان هم خیلی از حوادث ناگوار اتفاق نیفتاده است.
اما نمونه بارز این ماجرا را در ساخت‌وساز و آمادگی در برابر زمین‌لرزه مشاهده می‌کنیم. کشور ما به دلیل موقعیت جغرافیایی خود روی کمربند زلزله زمین قرار دارد و به همین دلیل زمین‌لرزه‌های زیادی در کشور اتفاق می‌افتد. صفحه پوسته‌ای عربستان سالانه 26 میلی‌متر به سمت صفحه اوراسیا حرکت می‌کند و حاصل برخورد این دو صفحه که در فلات ایران اتفاق می‌افتد، رشته‌های زاگرس و البرز و وقوع زمین‌لرزه‌های متعدد است. در مقایسه با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام که به کمربند آتش مشهورند، ایران زمین‌لرزه‌های کمتر و ضعیف‌تری را تجربه می‌کند، اما همه می‌دانیم که خسارات برجامانده از زلزله در کشور ما به مراتب بیشتر از این کشورهاست. نمونه‌اش، زلزله 9 ریشتری مارس 2011 / اسفند 1389 در ژاپن بود که علی‌رغم شدت بسیار زیادش، حدود 20 هزار کشته بر جای گذاشت؛ جالب این‌که خسارت‌های مستقیم در اثر زلزله بسیار کم بود و این سونامی غافلگیرکننده بود که بیشترین خسارت‌ها (چه جانی و چه مالی) را به بار آورد. این درحالی است که زلزله 6.9 ریشتری خرداد 1369 در رودبار و منجیل به فوت 50 هزار نفر و زلزله 6.5 ریشتری دی 1382 در بم به فوت بیش از 30 هزار نفر انجامید. اگر در جدول مرگ‌بارترین زلزله‌های قرن بیستم و قرن بیست‌ویک بنگرید، تمام زلزله‌های با آمار مرگ‌ومیر بالا دارای شدت‌های بسیار زیاد (حداقل 7 ریشتر) بودند، اما زلزله‌های ایران علی‌رغم شدت پایین‌تر، مرگ‌ومیر بیشتری به بار آورده‌اند.
متاسفانه ماجرای خسارت‌های سنگین حوادث طبیعی در کشور ما هم به همین «ضریب توکل» برمی‌گردد. هنگام احداث خانه‌ها، برخی مهندسان یا معماران یا حتی صاحب‌خانه‌ها برای کاهش هزینه‌ها از برخی خرج‌ها می‌کاهند و با این استدلال که چه‌وقت چنین اتفاقی افتاده و چه کسی از آن صدمه دیده و با این امید که انشاءا... چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد، ساختمانی ناامن می‌سازند و نتیجه‌اش این می‌شود که وقتی زمین‌لرزه‌ای اتفاق می‌افتد، ساختمان بر سر ساکنان آن آوار می‌شود و مصیبتی عظیم پیش می‌آید.
اگر پیگیر خبرهای زمین‌لرزه اخیر آذربایجان شرقی باشید، متوجه شده‌اید که بیشترین خسارت‌ها در مناطق روستایی بر جا مانده، جایی که ساختمان‌ها با کمترین مقاومت در برابر زمین‌لرزه ساخته شده‌اند و ساکنان آن کمترین آمادگی در برابر زلزله نداشتند. هرچند طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای آماده کردن عموم مردم در برابر زمین‌لرزه آغاز شده، اما به جرات می‌توان گفت عموم مردم کشور ما برای مقابله با این خطر آماده نیستند. سازه‌های قدیمی مقاومت زیادی در برابر زلزله ندارند و اغلب مردم هم نمی‌دانند در زمان وقوع زلزله باید چه کار کنند و این برای افرادی که زلزله یکی از ویژگی‌های طبیعی محل سکونتشان به شمار می‌رود، خطرناک‌ترین وضعیت ممکن است.
مردم خیلی از کشورها، زلزله و دیگر حوادث طبیعی را جزو ویژگی‌های محل سکونتشان می‌دانند و به‌جای آن‌که به دنبال دلایل ماورایی برای وقوع آن‌ها بگردند، آموخته‌اند که چگونه باید با ایمن‌ساختن سازه‌ها، جان خود را در زمان وقوع این پدیده‌ها نجات دهند. کشور ما نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود شاهد وقوع برخی حوادث طبیعی است؛ پس چه بهتر که یاد بگیریم با این شرایط کنار بیاییم و بیاموزیم که به جای پاک کردن صورت‌مساله، چطور باید در شرایط اضطراری، جان خود و همنوعانمان را نجات دهیم.
Add a comment...

Post has attachment
زیباترین عکس از بارش شهابی برساوشی به انتخاب خبرآنلاین
Photo
Add a comment...

Post has attachment
درخشان‌ترین آذرگوی شهاب‌باران اخیر / عکس

پطر هورالک، منجم آماتور اهل جمهوری چک در شبانگاه 22 مرداد عبور آذرگویی بسیار درخشان را که به روشنایی ماه تربیع بود، در آسمان سوماوا مشاهده و آن را ثبت کرد. رد این آذرگوی تا 5 دقیقه در آسمان دیده می‌شد.
آذرگوی (fireball) به شهاب‌هایی گفته می‌شود که روشنایی آن‌ها از سیاره ناهید (قدر 4-) بیشتر باشد. آذرگویی که هورالک دیده بود، از قدر 9- بود که 100 برابر روشن‌تر از سیاره ناهید است و در بین تصاویری که تاکنون در اینترنت منتشر شده، پرنورترین شهابی است که طی شهاب‌باران برساوشی امسان دیده شده است. در این تصویر ترکیبی، شما می‌توانید تحول رد برجامانده از این آذرگوی را طی 5 دقیقه پس از عبور شهاب مشاهده کنید.
محققان ناسا به تازگی متوجه شده‌اند که دود شهاب‌ها عامل اصلی پدید آمدن ابرهای شب‌تاب (noctilucent cloud) در ارتفاعات بسیار بالای جو زمین است که پس از غروب آفتاب به رنگ آبی زیبایی دیده می‌شوند. دود شهاب‌ها در واقع ذرات بسیار ریزی است که از سوختن شهاب در جو زمین برجا می‌ماند و به تدریج به ارتفاعات بالاتر از 80 کیلومتر صعود می‌کند. در آن‌جا، مولکول‌های کم‌تعداد آب به این ذرات می‌چسبند و آرام‌آرام بلورهای یخ را شکل می‌دهند؛ پس از مدتی این بلورها دور هم جمع می‌شوند و ابرهای شب‌تاب را پدید می‌آورند.
Photo
Photo
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has shared content
THE STUNNING GREEN VINE SNAKE

The Green vine snake is a green tree snake found in South east Asia. It normally feeds on frogs and lizards. They are slow moving and mainly rely on camouflage. When threatened, a vine snake expands its body and might open its mouth and point its head in the direction of the perceived threat.
Its venom is mild and causes swelling, with symptoms usually subsiding in three days.

Photograph by SUHAAS PREMKUMAR for National Geographic
http://ngm.nationalgeographic.com/your-shot/weekly-wrapper/2011/img/1211wallpaper-week-4-1_1600.jpg
 
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Like++
Depths of knowledge

This is the amazing Salt Lake City Public Library, oh my they know how to make a library look good down there!
Photo
Add a comment...

Post has shared content
The Beauty of Mathematics

Sure, you don't think you're looking at anything mathematical, but in photography we use "long exposure" to record motion in a unique way, for example this waterfall. But the long exposure is also directly showing you "integration", a term you might know from calculus, in a photo. The rock is basically a constant, but the water is getting "summed" over time, and for me the result is exquisite. The fact that YOU can imagine this process is testimony to how your brain can perform summations/integration just as long as you don't called it mathematics.

The association of things mathematical with engineering is so unfortunate in the sense that the essential beauty of math is found in nature and in abstraction, not in things manufactured (although these might be impressive in a completely different way).

I also am saddened when millions of dollars are spent on complex visualizations for "education" that produce eye candy which feeds short term entertainment more than basic discovery. I believe that sort of teaching technique simply reinforces the educational boundaries and barriers between the disciplines of science, mathematics, and the arts.

I'll be travelling and offline again for a while, but I'll catch y'all later, have a great week!

#ScienceSunday +ScienceSunday by +Allison Sekuler +Robby Bowles
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Festival of Colors

Today the #jarviewalk was at the #festivalofcolors in Utah, anyone who's been following my stream knows that I may have been completely covered by colors and my camera had never looked quite as colorful in it's short life as well - though fortunately the combination of weather sealing and duct tape held up really well and it's looking brand new again.

The festival was amazing, and I can't thank +Scott Jarvie enough for inviting us and providing us with a truck filled with compressed air, food, drinks, battery to charge our stuff on and everything else - this guy went way, way above and beyond to make this an amazing event for us - and that it certainly was - so colorful, such good vibes everywhere and so much fun! Was the most fun I've had in a while!

I took over 3000 photos today so I'll have to wait to get home before I can offload them all (my laptop doesn't have enough space for the 128gb of photos I took today) but I did want to share a little preview with you so you understand why it was very much worth it to come out here and get a little dirty.

What an amazing day that was.
Photo
Add a comment...

Post has shared content

Post has shared content
:: Traditional Art
Edward Binkley

Edward Binkley has worked as a professional illustrator and concept artist for nearly three decades. He has illustrated and designed over forty book jackets and magazine covers, and his work has appeared in various juried publications and exhibits including ten editions of Spectrum: The Best in Contemporary Fantastic Art.

Edward Binkley holds BFA and MFA degrees in printmaking and drawing, and since 1995 to 2000 he has been a Professor at Madison College in Madison, Wisconsin. Since 2000 to the present he works as a Chairman of the College’s Animation and Concept Development Program.
Binkley’s work was juried into Print Magazine’s National Design Annual, and he was invited by the Society of Illustrators to participate in “The Best of Spectrum” exhibit at the Museum of American Illustration in New York.

In 2010 Edward Binkley was invited to participate in“Star Wars Visions”, a project being developed by George Lucas and LucasFilms, Ltd., and his illustration for the project was selected for the Lucasfilms Ltd. debut poster unveiled at ComicCon International in San Diego. Binkley’s work toured North America, Europe, and Japan with “The Book, Jacket, and Journal Show”of the Association of American University Presses, and he was awarded Best Magazine Cover Illustration at the 2000 annual convention of the Milwaukee Press Club.
In 2011 Edward Binkley won the Gold Medal Award in Spectrum 17 for his artwork “The Mouse’s Return”.

Currently he is working on new projects from LucasFilm and Disney Studios. He lives near Madison, Wisconsin with his wife, two children, and a big dog.

Artist Statement
“My illustrations are based on simple principles of basic drawing skill and composition. They generally follow a traditional progression from concept-sketches to compositional rough to finished illustration. I work entirely digitally today, but with techniques I practiced for decades in traditional media — pencil and paper. I believe that careful composition and solid drawing are fundamental to good illustration”.
Edward Binkley

Official Site: http://www.edbinkley.com

-------------------------------------------------------
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Edward Binkley | Concept Art | Illustrations | Fantasy (13 photos)
13 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded