Profile cover photo
Profile photo
Şizofreni Dernekleri Federasyonu ŞDF
3 followers -
Hakkımızda
Hakkımızda

3 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Bu haber için Sözcü gazetesine teşekkür ederiz.
Add a comment...

Post has attachment
Federasyonumuzun kurulduğu 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği önemli faaliyetlerimizden bazıları aşağıda yer almaktadır:
Add a comment...

Post has attachment
İyileşme genellikle bir benlik dönüşümünü içerir. Bu dönüşüm sırasında, kişi hem kendi sınırlarını kabul eder hem de olasılıklarla dolu yeni bir dünyayı keşfeder. (Ruh Sağlığında İyileşme, s: 9)
Add a comment...

Post has attachment
Şizofreni Dernekleri Federasyonu’nun “Ruh Sağlığında İyileşme Hareketi”nin ilk etkinliği 11 Şubat 2018 tarihinde Çekmeköy TRSM, Bağcılar Meydan TRSM, Esenler TRSM, Keçiören TRSM, Özel Eryaman Hastanesi, Şanlıurfa Haliliye TRSM, Beyhekim Ruh Sağlığı Kliniği, Torbalı Devlet Hastanesi TRSM, Lüleburgaz Tıp Merkezi ve Denizli Devlet Hastanesi’nden katılımcılar ile birlikte Mavi At Kafe Kültür ve Yaşam Ortamı’nda gerçekleştirildi.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Ruhsal rahatsızlık yaşayan insanların hayatın ve toplumun tam içinde olmaları kendi yaşamlarına yön vermeleri, yetkinleşmeleri, damgalama ve ayrımcılığa uğramadan eşit yurttaşlık haklarından yararlanmaları gibi uğraşlar içindeyken, Ruh Sağlığında İyileşme kitabını “keşfetmek”, son yıllarda yaşadığım en güzel karşılaşmalardan biri oldu. Bu kitabın satırları arasında yaptığım “yolculuk”, benim için “ruh sağlığı çalışanlarının iyileşmesi” bağlamında bir aydınlanma ve pekişme sağladı. Kitabın sade ve anlaşılır dili, yazarların içtenliği, sayfalar arasında tanıştırıldığımız yeni dostlar, ufkumuzu açan yeni düşünce girişimlerin varlığı ve okuduklarımı paylaştığımda hizmet kullanıcısı dostlardan aldığım geri bildirimler beni heyecanlandırıyor. Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmak çabamızda cesaretlendiriyor.

Ruh sağlığı hizmetleri, kesin olarak hayatın ve toplumun içinde olmalıdır. Bunu yaparken ilgili tüm paydaşların gerçek bir işbirliği oluşturması gereklidir. Bu işbirliği nihai aşamada tam anlamıyla bir eşitliği hedeflemelidir. Ruh Sağlığında İyileşme kitabı, konuyla ilgili herkes için öğretici nitelikler taşıyor. İğneyi kendimize batıracak olursak, özellikle de ruh sağlığı çalışanlarının mevcut değer sistemlerini gözden geçirmelerini ve değişmelerini öneriyor.

Bize yeni ufuklar açtıkları ve “aynı dilden” konuşmanın (sanırım bu dilin adı insanca) hazzını yaşattıkları için, yazarlara tüm kalbimle teşekkür ediyorum.

Haldun Soygür
Şizofreni Dernekleri Federasyonu
Şizofreni Dernekleri Federasyonu
sizofrenifederasyonu.org
Add a comment...

Post has attachment
Şizofreni Destek Programı Hasta Yakını Kitapçığı 4 – Hastaneye yatış ve güçlük yaratan durumlar

Şizofrenisi olan kişilerde genellikle, şiddetli belirtilerin ortaya çıktığı birden fazla dönem olabilir (nüks). İlaçların aniden kesilmesi sık karşılaşılan nüks nedenlerinden biridir. Diğer nedenlerden biri de strestir. Bazen herhangi bir belirgin neden olmadan nüks görülebilir.

Bu tür dönemlerde hastane şizofrenisi olan akrabanız ya da arkadaşınız için en uygun yer olabilir. Şizofrenisi olan kişilerin, depresyon ya da intihar riski altında olduklarında da hastanede kalmaları gerekebilir.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded