Profile cover photo
Profile photo
Minateeth Minatis
About
Communities and Collections
Posts

#روزه-گرفتن-بیماران-دندانپزشکی
در این مطلب شما را با چندی از ابهام افراد که #مشکل-دندان دارند و قصد #روزه-گرفتن در #ماه-مبارک- رمضان را دارند مورد بررسی قرار می دهیم. آیا می‌توان علی رغم داشتن روزه به پزشک یا #دندانپزشکی مراجعه کرد یا مشکلات پزشکی را باید تا حلول ماه شوال به تعویق انداخت ؟ بسیاری از افراد پاسخ روشنی برای شبهات این‌چنینی در ذهن ندارند.
هنوز بسیاری از ما تکلیف خودمان را با درمان‌های پزشکی و مسائل بهداشتی در ماه رمضان نمی‌دانیم. اینکه به واسطه ابتلا به فلان بیماری آیا مجاز به گرفتن روزه هستیم ، یا مصرف داروها را در طول روز چگونه باید با ساعات شرعی هماهنگ کرده تا تداخلی با فرایض این ماه نداشته باشد ؟
احکام کلی رساله در مورد روزه پاسخ گوی مشکل آنها در مورد یک بیماری خاص یا راهکار درمانی و داروی مربوط به آن نیست و نه به صرافت این می‌افتند که در پزشک خود در مورد این مسایل کسب تکلیف کنند. در دسترس ترین راهکار شاید این باشد که روزه شک دار نگیرید!پس کلیه مسایل و درمان‌های پزشکی را تا اطلاع ثانوی تعطیل میکنند تا بدون دغدغه از صحت و سلامت روزه خود ، به فرایض این ماه بپردازند. شاید عمده ترین دلیل خلوت شدن مطب ها و کلینیک های دندان‌پزشکی در ایام ماه رمضان شبهات بیماران در مورد تداخل درمان‌های دندان‌پزشکی با روزه آنها باشد. آنچه در پی می‌آید مجموعه احکام روزه‌داری برای بیماران دندانپزشکی است.
#مسواک-زدن-در-زمان-روزه-داری:
به علت اینکه در ایام روزه داری زمان طولانی #دهان-خشک است شاید یکی از نگرانیهای روزه داران بوو طعم بد دهان باشد طبق احکام موجود مسواک زدن دندانها در صورتی که از فرو بردن آب پرهیز کنید مشکلی ندارد
#وسایل-معاینه-دندانپزشکی
وسایل ویزیت دندانپزشکی غیر خوراکی است و وارد کردن آنها به دهان روزه را باطل نمیکند
نگران تزریق بی حسی نباشید !
شاید مهمترین نگرانی بیماران از انجام درمان‌های دندانپزشکی ، هراس از تزریق ماده بی‌حسی باشد. بی‌حسی یکی از لازمه‌های بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی است که به‌دلیل ورود یک مایع خارجی این توهم را پیش می‌آورد که ممکن است موجب ابطال روزه شود. مراجع‌تقلید بر افراد روزه‌دار احتیاط واجب دانسته‌اند که از تزریق آمپولی که به‌جای غذا به‌کار می‌رود ، خودداری کنند. اما به حکم ایشان تزریق آمپولی که عضو را بی‌حس می‌کند یا به‌عنوان دارو به‌کار می‌رود ، در مدت روزه‌داری اشکال ندارد.
خون و ترشحات دندان را فرو ندهید
یکی از عوارض درمانهای دندانپزشکی در حین یا پس از انجام درمان ، حضور خون و دیگر ترشحات در محیط دهان است.کشیدن دندان بارزترین مثال برای چنین مواردی است . فرو دادن عمدی این خون و ترشحات روزه را باطل می کند ، اما فرو بردن سهوی آنها اشکال ندارد و سلامت روزه را به خطر نمی اندازد . اگرچه بر طبق نظر مراجع ، کشیدن دندان و هر کاری که به واسطه آن خون از دهان بیاید یا بی جهت آب یا مایع یگری در دهان روان گرداند از مکروهات ایام روزه داری است.
نگران خروج خودبخودی چرک نباشد!
خروج خودبخودی چرک از مجرای آبسه ( فیستول ) که به دهان باز می‌شود ، و فرو دادن طبیعی آن همراه بزاق ، روزه را باطل نمی‌کند. اما خروج عمدی این‌مواد توسط عملی ارادی که خود بیمار یا دندان‌پزشک انجام دهند و فرو برده‌شدن آن همراه بزاق ، بنا بر احتیاط واجب موجب ابطال‌روزه می‌شود ؛ حتی اگر به‌قول فقها چرک در آب دهان مستهلک شده باشد.
پانسمان موقت دندان اشکال ندارد!
پس از پایان برخی درمان‌های دندان‌پزشکی مانند درمان‌ریشه ( #عصب‌کشی ) یا #جراحی‌-لثه ، دندان‌پزشک ممکن است دندان را به صورت موقت پانسمان کند. این پانسمان ممکن است در دراز مدت در بزاق‌دهان حل شود و حتی مزه‌گس آن در دهان محسوس باشد. فرو دادن سهوی این مواد در افراد روزه‌دار اشکال ندارد.
نخ دندان را فراموش نکنید!
اگر روزه‌دار از روی‌عمد ، ذرات گیر کرده میان‌دندان‌ها را فرو دهد ، روزه‌اش باطل می‌شود. برای پرهیز از این‌اتفاق باید پس از صرف غذا از #نخ دندان استفاده کنید. هیچ عذری برای عدم استفاده از نخ دندان در ایام روزه‌داری پذیرفته نیست. استفاده از #مسواک ، #دهانشویه و نخ دندان جزء لاینفک# بهداشت-دهان-و-دندان هستند که به عقیده دندان‌پزشکان در هیچ حالتی نباید از آنها غافل شد.
البته توجه داشته باشید که استفاده از نخ دندان در اصل جایگزین مسواک برای برداشتن پلاک و جرم میان دندان‌هاست ، جایی که برسهای مسواک به آنجا نمیرسد ، نه بیرون‌کشیدن ذرات غذا از میان دندان‌ها. در حین روزه‌داری سعی کنید از هر قسمت نخ بیش از یک بار استفاده نکنید. چراکه رطوبتی که جذب الیاف نخ شده است ، در صورت بیرون آوردن نخ از دهان ، رطوبت خارجی محسوب می‌شود و در صورت آمیختن دوباره آن با بزاق و فرو دادن آن ، روزه را باطل می‌کند. بهتر است از نخ‌‌دندان‌های بدون طعم و اسانس استفاده کنید تا شبهه ای در مورد سلامت روزه تان نداشته باشید.
نگران خوردن داروها نباشید !
ممکن است دندان‌پزشک پس از انجام برخی درمان‌های دندان‌پزشکی اقدام به تجویز دارو کند. آنتی بیوتیک‌ها و ضد دردها از جمله این داروها هستند که برای حفظ اثر درمانی خود باید با تناوب زمانی مشخصی مصرف شوند. دندان‌پزشک در ایام ماه رمضان به سادگی می‌تواند داروهای طولانی‌اثر را جایگزین مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم کند ، به‌صورتی که تناوب مصرف آنها به یک یا دو وعده در روز کاهش یابد تا بیمار به سادگی بتواند در بازه بعد از اذان مغرب تا پیش از اذان صبح آنها را مصرف کند.

#ترميم-هاي-همرنگ-دندان
پركردگي-هاي همرنگ-دندان كدامند؟
عمده پركردگيهاي همرنگ دندان از مواد پلاستيكي سختي بنام رزين هاي #كامپوزيتي ساخته شده اند كه رنگ و ظاهري شبيه به دندان دارند. اين مواد ترميمي كمتر به چشم آمده و بسيار مورد علاقه و درخواست بيماران مي باشند. از ديگر مواد همرنگ دندان، از گلاس اينومرها مي توان نام برد.

ترمیم همرنگ دندان

مزاياي پركردگيهايي همرنگ دندان چيست؟
رزين هايي كامپوزيتي همرنگ دندان بوده و بسيار طبيعي تر از ساير پركردگيها مي باشند. بيمار با اعتماد به نفس و اطمينان بيشتري مي تواند بخندد، صحبنت كند و غذا بخورد. گلاس اينومرها با دندان پيوند شيميايي داشته و به عبارت ديگر با آن تركيب شده و از خود فلورايد آزاد مي نمايند كه از عود پوسيدگي جلوگيري مي كند.

معايب پركردگي هاي همرنگ دندان چيست؟
نخست آنكه، ترميم هاي همرنگ براي همه دندانها و همه حفرات قابل استفاده نمي باشد، لذا بهتر است در ترميم حفرات كوچك تر و در نواحي دندانهاي جلو استفاده شوند. البته مواد كامپوزيتي خاصي نيز وجود دارند كه از آنها مي توان براي ترميم حفرات بزرگ و در دندانهاي آسيا نيز استفاده كرد. دوم اينكه، هزينه ترميم دندان با كامپوزيت ها گران تر است چون علاوه بر قيمت آنها، زمان بيشتري صرف ترميم دندانها با آنها مي گردد.

چگونه مي توان تشخيص داد بهتر است دنداني با مواد همرنگ پر شود؟
اين اداره و تصميم را به عهده دندانپزشك بگذاريد.

چگونه مي توان از پرگردگي هاي همرنگ دندان مراقبت كرد؟
مراقبت هاي لازم در اين زمينه مشابه مراقبت براي بقيه انواع پركردگي هاست كه شامل: #مسواك زدن، نخ كشيدن و معاينات منظم و دوره اي #دندانپزشكي مي باشد. با رعايت بهداشت دهان هر ترميمي دوام زيادي خواهد داشت. دندانپزشك ضمن معاينه كليه دندانها، پركردگي ها را نيز از نظر تغيير رنگ، نشتي، سائيدگي غير معمول و شكستگي، تحت نظر دارد و شما را از اين كه نيازي به ترميم مجدد دندان باشد، مطلع مي سازد.

Post has attachment
چگونگی #نخستین-ویزیت-دندان‌پزشکی کودک
اگر قرار است به همین زودی #کودک زیر ۱ سال خود را به #دندان‌پزشکی ببرید چندین توصیه و راهکار را باید به خاطر بسپارید.و از نظر پزشکی بهترین زمان برای اولین ویزیت دندان‌پزشکی، همزمان با رویش اولین دندان شیری است.
میانگین این زمان حدود ۸ ماهگی است. اگر برای والدین چنین امکانی وجود نداشت یا دسترسی به دندان‌پزشک اطفال که می‌داند چطور باید کودک را معاینه کند، مقدور نبود تا یک سالگی لازم است اولین معاینه دندان‌پزشکی صورت گیرد.
در این ملاقات اولیه، دندان‌پزشک روش‌های رعایت بهداشت و اینکه چطور باید دندان‌های کودک را تمیز کنند و حتی رژیم غذایی که می‌تواند سلامت دندان‌های کودک را تضمین کند به مادر و پدر می‌آموزد. این نکته را همه والدین باید مدنظر قرار دهند و تا یک سالگی لااقل یک بار کودکشان را نزد دندان‌پزشک ببرند. آن‌ها نباید منتظر توصیه کسی باشند. این اولین اشتباه مادر گرامی از روی ناآگاهی بوده است.
اما اولین تغییر حالت یا علامتی که می‌تواند دال بر #پوسیدگی-دندان باشد، چیست؟ یک مادر چگونه می‌تواند متوجه آن شود؟
لازم است بدانید اولین دندان‌هایی که در بچه‌ها پوسیده می‌شوند، دندان‌های قدامی فک بالا هستند. علتش هم می‌تواند این باشد که این دندان‌ها معمولا قبل از یک سالگی درمی‌آیند و بچه‌های زیر یک سال حتی شب‌ها نیز شیر می‌خورند و در حالی که سر شیشه را در دهان دارند یا پستان مادر را می‌مکند به خواب می‌روند. در شرح حال بسیاری از بچه‌هایی که با پوسیدگی دندان‌های جلویی فک بالا به کلینیک‌های دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنند عادت شبانه شیر خوردن را ذکر می‌کنند.
علاوه بر این علت اصلی پوسیدگی، عدم رعایت بهداشت هم باعث می‌شود این پوسیدگی‌ها به سرعت رشد کنند. همان‌طور که می‌دانید مقدار بزاق دهان هنگام خواب به شدت کاهش می‌یابد. (حتما تا به حال متوجه خشکی دهانتان هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، شده‌اید.) و مادرانی که نسبت به رعایت بهداشت دهان کودکشان بی‌دقت هستند، اجازه‌ می‌دهند این پوسیدگی پیشرفت و به سرعت دندان‌های فک بالا را درگیر کند.
در صورت ادامه روند شیردهی شبانه حتی دندان‌های آسیا نیز دچار پوسیدگی می‌شوند. پوسیدگی دندان‌های آسیا بسیار جدی‌تر است چون بچه‌ها را در امر جویدن غذا با مشکل مواجه می‌کند و از تغذیه عادی عقب می‌اندازد. مادران باید به علامت اصلی پوسیدگی دندان‌ها یعنی تغییرات ظاهری و حفره‌دار شدن سطح سفیدرنگ دندان یا‌‌ همان تغییر ظاهر می‌نای دندان حساس باشند و برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی، توصیه‌هایی را از دندان‌پزشک بخواهند چون زیر ۲ سال هیچ اقدام درمانی نمی‌توان کرد.
یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود مادران متوجه پوسیدگی #دندان‌های-کودک نشوند، نسبت دادن تغییر حالت و رنگ دندان‌ها به #قطره-آهن است. چون برای بچه‌ها از ۶ ماهگی قطره آهن تجویز می‌شود و هر چه سعی کنید باز هم تغییر رنگ مختصری به دندان‌های کودک می‌دهد، توجه مادران از دندان‌ها کاسته می‌شود. البته باید تاکید کنم تغییر رنگ بسیار مختصر در اثر قطره آهن با مسواک زدن برطرف می‌شود و اگر سعی کنید قطره را درست در انتهای دهان بریزید دندان‌ها رنگ نمی‌گیرند.
بعد از دادن قطره لازم است به بچه آب بدهید یا دندان‌هایش را با گاز مرطوب تمیز کنید.
پیشرفت پوسیدگی با علامت درد (بچه اجازه نمی‌داد دست به سمت دهانش ببرند) خود را نشان می‌دهد. گاهی بچه‌ها دندانشان را مدام لمس می‌کنند یا تب بدون علت یا بیماری خاص دارند. این‌ها دلیل پیشرفت پوسیدگی است. اگر از این مرحله بگذرد آبسه و تورم ظاهر می‌شود و گاهی آنقدر پوسیدگی ریشه را تخریب می‌کند که چاره‌ای جز کشیدن دندان نمی‌ماند.
والدین عزیز نباید مضطرب شوند. فقط کافی است ویزیت قبل از یک سالگی داشته باشند و توصیه‌های دندان‌پزشک را جدی بگیرند. دندان‌پزشک به شما خواهد گفت شیرینی یا شکلات به ویژه شکلات‌های چسبنده به بچه ندهید و اگر گاهی به او دادید دهانش را بشویید یا از او بخواهید مقداری آب بنوشد. در رژیم بچه مقدار قند باید محدود باشد. ضمنا شیوه مسواک زدن به بچه را آموزش می‌دهد. به خاطر بسپارید حتی اگر پوسیدگی سطحی در چنین مواقعی اتفاق بیفتد با رعایت بهداشت پروسه پوسیدگی متوقف می‌شود یا خیلی کند خواهد شد.
اگر شما به دندان‌پزشک مراجعه کنید، او با یک بررسی ساده می‌تواند با ترکیبات خاص فلوراید‌داری که در اختیار دارد (اشکال خاصی از مواد برای بچه‌های زیر ۳ سال وجود دارند) و انجام فلورایدتراپی، مانع پوسیدگی دندان‌های کودکتان شود یا تا حدود زیادی از روند تخریب بکاهد. با این کار فرصتی به دست می‌آید که سن بچه افزایش یابد. بچه‌های ۳ سال به بالا با ترفندهای خاص همکاری خوبی دارند و روی یونیت دندان‌پزشکی قرار می‌گیرند و امکان درمان پوسیدگی را فراهم می‌کنند.
اگر کودکی دندان‌های قدامی‌اش را به دلیل پوسیدگی از دست داده باشد هر چند فقدان این دندان‌ها در امر جویدن خللی ایجاد نمی‌کند اما از منظر زیبایی و همچنین تلفظ برخی حروف مشکل‌ساز خواهد شد. تلفظ حرف‌هایی مانند «ف» «ر» یا «ل» امکان دارد به درستی انجام نشود. در این حالت برخی از والدین اصرار می‌کنند از منظر زیبایی نمای دندان‌های جلویی برای بچه‌ بازسازی ‌شود. به این منظور پلاک‌های خاص ثابتی طراحی می‌شود که مانند یک پروتز که ساخته شده از #اکریلیک‌های خاص همرنگ دندان است عمل می‌کند و با بند مخصوصی به#دندان‌های-عقبی-کودک وصل می‌شود. این پروتز صرفا جنبه زیبایی دارد و هیچ کمکی به جویدن بچه نمی‌کند و کارایی دیگری ندارد.
تاکید بیشتر ما در مورد پوسیدگی دندان‌های عقبی است که متاسفانه از دید والدین پنهان می‌ماند. توصیه می‌کنم حتما با مراجعه به دندان‌پزشک مانع این روند پوسیدگی شوید و یادتان باشد اگر این اتفاق برای دندان‌های عقبی بیفتد بچه را با مشکل جدی غذا خوردن روبه‌رو می‌کند. خدا را شکر این مادر عزیز به موقع به داد دندان‌های آسیای اشکان رسیده است.

راهکار جایگزین #عصب‌کشی-دندان
به نظر بیشتر مراجعین – مخصوصا کسانی که تا به حال #عصب-کشی برایشان انجام نشده است- این درمان، دردناک و ترسناک بوده و همیشه این سوال را از ما می‌پرسند که آیا می‌شود دندانشان را عصب کشی نکنند یا بدون عصب کشی آن را پر کنند.
اول اینکه مراجعین بدانند که درمان ریشه به هیچ وجه درمان وحشتناک و دردناکی که بین عامه مردم توصیف شده است نیست. درمان ریشه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و قاعدتا حین درمان نباید شما دردی را احساس کنید. تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید هم امروزه به افزایش سرعت و کیفیت درمان‌های اندودونتیک (عصب کشی) کمک بسیار شایانی کرده‌اند.
اما برگردیم به سوالی که در ذهن بسیاری از مراجعین وجود دارد. جایگزین درمان کانال ریشه (عصب کشی) چیست؟
درمان ریشه (عصب کشی) فی الواقع فقط یک جایگزین دارد و آن هم کشیدن دندان است. به ندرت برخی همکاران بلافاصله برای بیمارانی که نمی‌خواهند عصب کشی کنند، درمان ایمپلنت را پیشنهاد می‌کنند. اما نکته‌ مهم این است که ایمپلنت درمان ناحیه بی‌دندانی است نه درمان جایگزین عصب کشی! معنی این جمله این است که شما دندان خود را با عصب کشی (زمانی که نیاز دارد) می‌توانید حفظ کنید و در غیر این صورت مجبور به کشیدن دندان خود هستید. بعد از کشیدن دندان خود با روش‌های مختلف (پروتز ثابت متکی بر پایه‌های دندانی، پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت، پروتز متحرک) می‌توانید در مورد جای خالی دندان (‌ها) فکری بیاندیشید!
پس اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم در صورتی که شما کاندیدای درمان ریشه باشید، برای حفظ دندان شما غیر از عصب کشی جایگزین دیگری وجود ندارد. در ضمن ایمپلنت جز درمان‌های «جراحی» بوده و مخاطرات، دردسر‌ها و پیچیدگی‌های خود را برای بیمار و دندانپزشک دارد.
عصب کشی یک درمان تقریبا صفر و یک است؛ یعنی یک دندان یا نیاز به عصب کشی دارد و یا اصلا نیازی به آن ندارد. یا پالپ و کانال‌های دندانی با عفونت به دنبال پوسیدگی یا ضربه درگیر شده‌اند و یا این اتفاق روی نداده است. بنابراین عصب کشی قسمتی از دندان در دندان‌های بالغ افراد معنایی ندارد! در مورد دندان‌های چند ریشه هم درمان برای تمام ریشه‌ها صورت می‌گیرد. در مورد دندان‌های نابالغ (در کودکان و نوجوانان) قضیه البته ممکن است متفاوت باشد.
موارد نادری وجود دارد که دندانپزشک در مورد عصب کشی دندان شما مردد است. مثلا #پوسیدگی خیلی نزدیک به پالپ (#عصب) است و پرکردگی در نزدیک عصب یا آن طور که به شما گفته می‌شود روی عصب قرار می‌گیرد. در این موارد هم باز قضیه صفر و یک حاکم است. یعنی دندان شما عصب کشی نشده است و با کارهایی که# دندانپزشک انجام داده است، از عصب کشی دندان شما پیشگیری شده است. این دندان‌ها ممکن است به همین درمان جواب بدهند یا بعد‌ها در آینده نیاز به عصب کشی پیدا کنند.
اگر عصب کشی برای دندانی که نیازمند درمان ریشه است انجام ندهید، غیر از #کشیدن-دندان، جایگزین دیگر عدم درمان است. درمان نکردن البته انتخاب خیلی خوبی نیست وقتی که بدانیم دندانی که نیاز به عصب کشی پیدا می‌کند، حتی اگر دردی نداشته باشد، با #عفونت میکروارگانیسم‌ها درگیر شده است و این عفونت می‌تواند در استخوان فک ما اثرات خود را ظاهر کرده و آبسه، درد و حتی تورم ایجاد کند و حتی با گسترش به فضاهای صورت و گردن خطرناک ظاهر شده و حیات مارا هم تهدید کند!

عصب کشی

مراجعین دندانپزشکی حق دارند در مورد درمان‌های دندانپزشکی و جایگزین‌های درمانی که دندانپزشکشان برایشان در نظر گرفته، سوالات خود را بپرسند و ابهاماتشان را برطرف کنند. در مورد درمان ریشه (عصب کشی)# دندان اما تقریبا جایگزینی با دانش امروز وجود ندارد. بهتر است مراجعین با واقع بینی اطلاعات کافی را در مورد درمان ریشه کشسب کنند تا واقعا متوجه شوند که عصب کشی ترسناک نیست و نکته وحشتناکی که باعث شود از زیر آن در برویم وجود ندارد!

دلایل اصلی #زرد-شدن-رنگ-دندان
بعضی از افراد از تغییر رنگ دندان هایشان میگویند. دلیل اصلی زرد شدن رنگ دندان چیست؟ممکن است به نظر برسد که هنرپیشه‌های مشهور همیشه دندان‌های به سفیدی مروارید دارند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را به به این سفیدی نشان نمی‌دهد.
شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و ته‌رنگ زردی به آن‌ها بدهند.در اغلب موارد، علل تغییر رنگ دندان را می‌توان به دو رده داخلی و خارجی تقسیم کرد.
رنگ‌های خارجی روی #مینای-دندان، بخش سختی که بیرونی‌ترین لایه دندان را تشکیل می‌دهد، می‌نشینند. این رنگ‌ها معمولا از غذاهایی که می‌خورید منشا می‌گیرند.
جای تعجبی ندارد که غذا‌ها و نوشیدنی‌های با رنگ‌های تیره- از جمله قهوه، چای سیاه، نوشابه‌های کولادار، سس‌های تیره و انواع میوه‌ها مانند انگور، بلوبری و انار بیشترین تاثیر را در رنگ کردن دندان‌ها داشته باشند. این مواد حاوی مقدارهای زیادی کروموژن یا تولیدکننده رنگدانه هستند.
غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی با تخریب می‌نای دندان و آسان‌تر کردن چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان می‌تواند وضع را بد‌تر کنند. تانین، یک ترکیب تلخ که در چای یافت می‌شود، نیز به چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان‌ها کمک می‌کند.
به علاوه، سیگار کشیدن و جویدن توتون از جمله عوامل شناخته‌شده رنگ‌گیری خارجی دندان‌ها هستند، و همچنین عدم رعایت بهداشت دندانی که به تجمع پلاک‌های دندانی می‌انجامد.
رنگ‌‌گیری داخلی درون دندان رخ می‌دهد،هنگامی عوامل گوناگون خواص ساطع‌کننده نور مینا و عاج زیر آن را تغییر می‌دهند.
داروهای متعددی می‌توانند باعث رنگ‌گیری داخلی شوند. اگر کودکان آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را در هنگامی که دندان‌ها در حال رشد هستند (پیش از ۸ سالگی) مصرف کنند، دندان‌هایشان ممکن است به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای درآید.
در دوران بزرگسالی، #کلرهگزیدین، ماده ضدعفونی‌کننده‌ای که به صورت دهان‌شویه‌ای قوی با تجویز پزشک برای درمان ژنژیویت (#التهاب-لثه‌ها) به کار می‌رود، ممکن است باعث رنگ گرفتن دندان شود. همچنین ماینوسایکلین یک داروی ضدآکنه، مشتق از تتراسایکلین نیز باعث رنگ‌گرفتن دندان‌ها می‌شود. حتی داروهای رایجی مانند آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدفشار خون گاهی ممکن است دندان‌ها را زرد کنند.
مصرف بیش از حد فلوراید و شیمی‌درمانی برای سرطان‌های سر و گردن نیز ممکن است به رنگ‌گیری داخلی دندان بینجامد.
به جز رنگ‌گیری خارجی و داخلی دندان، دو عامل دیگر هم در زرد شدن دندان‌ها موثرند: ژنتیک و سالمندی.
دندان‌های‌ شما، نیز مانند ظاهر صورتتان یا رنگ‌ چشم‌هایتان ممکن است زرد‌تر (یا سفید‌تر) از دندان‌های افراد دیگر باشد. بخشی از این تفاوت به ضخامت می‌نای دندان‌های شما بستگی دارد که نیمه‌شفاف است. به این ترتیب اگر شما می‌نای نازکی داشته باشید، رنگ طبیعی عاج زیر مینا بیشتر خود را نشان خواهد داد.
به همین علت با افزایش سن که می‌نای دندان‌ها نازک می‌شود، دندان‌های شما زرد‌تر به نظر می‌ رسند.

آیا دندان پزشکی باعث #انتقال-ایدز می شود؟
ترسناک ترین و مهم ترین دغدغه های مراجعه کنندگان به #مطب-های-دندانپزشکی را میتوان ترس از انتقال #بیماری-ایدز دانست.همان طور که میدانید بیماری ایدز از طریق خون وارد بدن می شود و خیلی بیماری خطرناک و غیر قابل درمانی است.
ایدز به لحاظ مشکلات درمانی وعوارض و درگیری هایی که برای مبتلایان ایجاد می کند. بیماری خطرناکی است و حفاظت شخصی و گروهی در جامعه برای جلوگیری از انتقال آن الزامی واجباری است.
بهداشت وسایل دندانپزشکی

انتقال ویروس ایدز از طریق خون،رابطه جنسی، مادر به فرزند و تزریقات خسز،حسب (ثب) است که بالاترین آمارمبتلایان در ایران وازطریق تزریقات ثب میباشدانتقال این بیماری از طریق خون یا به واسطه دریافت خون آلوده به دلیل کمبود خون و یا از طریق زخم های خون چکان است.
ویروس ایدز علیرغم مهاجم بودن ، در برابر مواد ضد عفونی کننده خیلی ضعیف است به سرعت نابود می شود حتی ویروس ایدزدرخون پس از۲۰دقیقه درمعرض هوا قرار گرفتن از بین می رود.
به واقعیت احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق خون ناشی از زخم خیلی کم است.
امروزه در دندان پزشکی اکثر وسایل مورد استفاده بیماران یکبار مصرفند وپس ازاستفاده به سطح زباله های عفونی منتقل می شوند و آن دسته ازوسایلی که امکان یکبار مصرف کردن آنها نیست پس از ا ستفاده شسته شده و در مواد ضد عفونی کننده قوی قرار می گیرد. دراین مواد کلیه ویروسها ازجمله ایدز وهپاتیت درعرض یکی دو دقیقه نابود می شوند. در ادامه مرحله ( قرار گرفتن در مواد ضد عفونی کننده ) که ممکن است چندین ساعت طول بکشد وسایل پس از قرار گرفتن در پکهای مخصوص و بسته بندی کامل بدون درز در دستگاه اتو کلاو قرار می گیرند.
این دستگاه با استفاده ازبخارآب و درمحفظه ای که تحت فشار است مرحله کامل استریلیزاسیون را انجام می دهد . وسایلی که از اتو کلا وخارج می شوند کاملا استریل می دهد. وسایلی که ازاتو کلاو خارج میشوند کاملا استریل شده وعاری از هرگونه میکروبی می باشند.
دانستن این نکته که دندانپزشک و پرسنل یک مطب یا درمانگاه اولین کسانی هستند که درمعرض انتقال عفونت میباشند، رعایت موارد کنترل عفونت بیماری را برای ایشان ازهمه واجب ترمی کند و به همین دلیل هم که شده رعایت اصول کنترل عفونت برای این افراد الزامی است ، پس دیگر جای هیچ نگرانی برای مراجعه کنندگانی باقی نمی ماند . آنچه توجه به آن درمراجعه کنندگان به مراکز درمانی واجب است این که دقت داشته باشند از پکهای یکبار مصرف استفاده شده و در حضور ایشان این پک بسته بندی شده باز شود.
این پک شامل : یک سینی یکبارمصرف ، سرسوزن یکبارمصرف،سرساکش یکبار مصرف، پیش بند یکبار مصرف ، سرپواریکبارمصرف، غلاف ساکنش یکبار مصرف ، روکش پوار یکبار مصرف ، سوند و آینه ، پنس فلزی داخل مدیکال پک سبز یا آبی رنگ که جلوی بیمار بایستی باز شود. توربین وآنگل استریل شده داخل مدیکال پک ویک جفت دستکش میباشد.
ضمناً #دندانپزشک و پرسنل حتما از وسایل حفاظتی مثل روپوش ، ماسک ، دستکش و شیلد یا عینک استفاده نمایند. در صورتی که دندانپزشک شما این اصول را رعایت نمی کند حتما به ایشان تذکر دهید و از او بخواهید برای شما بسته بندی های مربوطه را تهیه نموده و کلیه مراحل استریزاسیون را به شما نشان دهد.
اطمینان داشته باشیدکه بارعایت این نکات حتی مراجعه بیمارانی که مبتلا به #بیماری-های-عفونی مثل ایدز هستند به مطبی که به آن رفت و آمد می کنید برایتان کاملا بی ضرر وایمن است و مبتلا یان به ایدز نیز می توانند با خیال آسوده و بدون ترس از احتمال سرایت بیماریشان به دیگران و یا عدم پذیرش ایشان از طرف دندانپزشک به مطبها مراجعه نمایند وهیچ دنداپزشکی نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ اخلاقی اجازه عدم پذیرش ایشان را ندارد.
مطب های دندانپزشکی بایستی به قدری دررعایت نکات کنترل #عفونت دقت نمایند که حتی نیازی به سوال از بیماران در ارتباط با بیماری های عفونی نباشد.
سلامتی دهان ودندانتان رافدای ترس های نا آگاهانه ننمایید با رعایت بهداشت دهان و دندان، دهانی خوشبو، دندانهایی تمیز وسالم داشته باشید و لبخندی زیبا را به اطرافیان هدیه بدهید.

#اثرات تغذیه ( رژیم غذایی ) بر روی #پوسیدگی-دندان-در-کودکان و نوجوانان
یک #رژیم-غذایی خوب و تنظیم شده برای #سلامت عمومی بدن ضروری است. به‌خصوص برای مادر و جنین در طول بارداری و برای بچه‌ها در هنگام رشد . تغذیه در ۲ مرحله می‌تواند در پوسیدگی‌زایی اهمیت داشته باشد:
• قبل از رویش دندان‌ها Pre EruPtive
• بعد از رویش دندان‌ها Post eruptive
از اثرات قبل از رویش می‌توان به کمبود شدید ویتامین D در طی عمل #کلسیفیکاسیون دندان اشاره کرد که در این حالت مینرالیزاسیون در عاج و مینای دندان ضعیف خواهد بود، دندان دچار هیپوپلازی مینا شده و پس از رویش مستعد پوسیدگی می‌گردد.
در اثرات بعد از رویش، نقش قندهاست که اهمیت می‌یابد. غالباً از قند سوکروز به‌عنوان پوسیدگی زاترین قند یاد می‌شود، احتمالاً چون میزان مصرف آن از دیگر قندها بیشتر است.
توصیه‌های غذایی برای پیشگیری و کنترل پوسیدگی دندان:
• صبحانه که اولین وعده غذایی در روز است، باید ترکیب متعادلی از فرآورده‌های لبنی، غلات، میوه باشد، به‌عنوان مثال: ماست و مخلوط غلات و میوه‌های خشک با شیر، سبزی‌ها تازه و میوه باشد. این مطلب در تضاد آشکار با صبحانه به‌اصطلاح معمولی است که عمدتاً از قند، چربی و آب تشکیل‌شده که باعث نوسان سریع در سطح قند خون شده و مصرف مکرر قند در طول روز را تحریک می‌کند.
• تعداد وعده‌های غذایی روزانه، شامل غذاهای مختصری که بین وعده‌های غذایی مصرف می‌شوند باید به حدود چهار وعده محدود شوند. این کار زمان کلی پاک شدن قند از دهان و دفعات افت ph را کاهش می‌دهد.
• محصولات چسبنده حاوی قند که باعث طولانی شدن زمان پاک شدن قند از دهان می‌شوند، باید حذف شوند.
• در هر وعده غذایی، محصولات غنی از فیبر که باعث تحریک جویدن و افزایش جریان بزاق می‌شود، باید گنجانده شوند.
• افراد شناخته شده با خطر بالای پوسیدگی و افراد با ترشح کاهش‌یافته بزاق باید درست قبل از هر وعده غذایی تمام سطوح دندان‌هایشان را تمیز کنند تا از افت ph در طی و بلافاصله پس از هر وعده غذایی جلوگیری شود.
• آدامس‌های حاوی فلوراید بدون قند یا قرص‌های مکیدنی فلوراید به‌عنوان دسر، پس از هر وعده غذایی، نه‌تنها برای تحریک بزاق بلکه برای افزایش سطح فلوراید برای رمنیرالیزاسیون پس از حمله اسید، توصیه می‌شوند.
• امروزه نوشابه‌ها و شربت‌ها بسیار مورد توجه کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان می‌باشد و به سهولت در دسترس آن‌ها قرار دارد. نوشیدن مکرر آن‌ها می‌تواند پیشرفت پوسیدگی را تقویت و تسریع نماید.
با رعایت توصیه‌های ساده زیر می‌توانید به سلامت دندان‌های خود کمک کنید:
* هر روز به جای برنج و نان سفید از غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای، جوی دو سر و نان تیره استفاده کنید.
* سبزیجات سبز تیره یا نارنجی رنگ بیشتر مصرف نمایید.
* میوه‌های گوناگون بخورید.
* از رژیم پر غلات، میوه‌جات و سبزیجات پیروی کنید.
* برای تأمین بخشی از پروتئین روزانه خود ماهی، حبوبات، مغزها و دانه‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
* غذاهای کم نمک مصرف کنید.
* وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید.
* به طور کلی در هرم غذایی خود باید غلات کافی، حداقل دو و نیم واحد سبزیجات، 2 واحد میوه، حداقل 3 لیوان شیر، ماست و پنیر حاوی کلسیم و پروتئین‌هایی مانند گوشت، حبوبات، تخم‌مرغ و مغزها را قرار دهید و در مصرف چربی‌ها و شیرینی‌ها امساک نمایید.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- مصرف اسنک‌ها (میان‌وعده‌ها) را به حداقل برسانید تا زمانی را که دندان‌هایتان در معرض تماس اسید قرار می‌گیرند کاهش دهید. اگر اهل میان‌وعده هستید، غذاهایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات‌های قابل تخمیر نداشته باشند.
بهترین انتخاب‌ها، پنیر، مرغ یا گوشت‌های دیگر، مغزها یا شیر است. این غذاها ضمناً می‌توانند با تأمین کلسیم و فسفر به بازسازی مواد معدنی دندان کمک کرده و محافظی برای مینای دندان ایجاد نمایند.
انتخاب‌های متوسط، میوه‌های سخت مانند سیب، گلابی و سبزیجات هستند. گرچه میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند ولی مقدار زیادی نیز آب دارند که قند میوه را رقیق کرده و ترشح بزاق را تحریک می‌نمایند. بزاق نیز به علت دارا بودن مواد ضدباکتری از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌نماید. سبزیجات به اندازه‌ای کربوهیدرات ندارند که خطرناک باشند.
بدترین انتخاب‌ها، شکلات، شیرینی، کیک، چیپس و پفک، نان، مافین (کلوچه)، سیب‌زمینی سرخ کرده، چوب شور، موز، کشمش و دیگر میوه‌های خشک هستند. این غذاها منبع قندی لازم برای تولید اسید را در اختیار باکتری‌ها قرار می‌دهند. اگر این خوراک‌ها به سطح دندان بچسبند یا بین دندان‌ها گیر کنند خطرناک‌تر خواهند بود.

2- مصرف نوشابه حتی بدون قند یا هر نوشیدنی حاوی شکر مانند قهوه یا چای شیرین و لیموناد را کاهش دهید. آب میوه‌ها حاوی قند طبیعی هستند و می‌توانند موجب پوسیدگی شوند. اگر چنین نوشابه‌هایی مصرف می‌کنید، آن‌ها را جرعه‌جرعه به مدت طولانی استفاده نکنید. اگر یک بطری نوشابه را همراه غذا بنوشید و تمام کنید بهتر از این است که تا دو ساعت آن را جرعه‌جرعه مصرف کنید.
انتخاب‌های بهتر، چای بدون قند، شیر و آب، به خصوص آب حاوی فلوراید انتخاب‌های خوبی هستند. چای هم دارای فلوراید است و می‌تواند مینای دندان را تقویت نماید و پوسیدگی دندان را به تأخیر اندازد. البته مصرف چای غلیظ نیز قابل توصیه نیست.
آب نیز موجب شسته شدن بقایای غذا و رقیق شدن اسید دهان می‌گردد.جویدن آدامس‌های بدون قند که حاوی زایلیتول هستند به کاهش خطر پوسیدگی دندان کمک می‌کنند، زیرا نه تنها موادی را که به دندان‌ها چسبیده‌اند جدا می‌کنند
بلکه ترشح بزاق را نیز افزایش می‌دهند
3- از مکیدن آب‌نبات‌های سخت، حتی اگر بسیار کوچک باشند، اجتناب نمایید. زیرا آب نبات‌ها قند زیادی برای افزایش اسید تولید شده توسط باکتری‌ها دارند. اگر می‌خواهید طعم دهان خود را تغییر دهید از آدامس‌های بدون قند استفاده کنید.
4- خوراکی‌های ترش و اسیدی به تحلیل مواد معدنی مینای دندان کمک می‌کنند.
5- پس از خوردن غذا، دندان‌های خود را مسواک بزنید تا پلاک‌های باکتریایی را از سطح دندان‌های خود پاک کنید. حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید.
6- جویدن آدامس‌های بدون قند که حاوی زایلیتول هستند به کاهش خطر #پوسیدگی-دندان کمک می‌کنند، زیرا نه تنها موادی را که به دندان‌ها چسبیده‌اند جدا می‌کنند بلکه ترشح بزاق را نیز افزایش می‌دهند.


بیماریها و #مشکلات-شایع-دهان
#برفک(Thrush): یک نوع #بیماری-قارچی است که به صورت دانه های بسیار ریز سفید رنگ به تعداد خیلی زیاد در قسمتهای مختلف دهان (به ویژه کام، روی زبان و داخل گونه ها) ظاهر میشود. ویژگی مهم دانه ها این است که قسمت سطحی آن به راحتی و قسمت عمقی آن به سختی کنده شده و نقاط قرمز و خونریزی دهنده از خود به جا میگذارند.
؟دلایل بروز برفک چه چیزهایی هستند؟
• در نوزادان: آلوده شدن دهان کودک به هنگام تولد که در دوران نوزادی به صورت لکه های سفید نرم چسبنده روی مخاط دهان دیده می شود.
• در شیرخواران: آلوده بودن پستانک ، شیشه شیر یا پستان
• در سالمندان: #دندان-های-مصنوعی آلوده، کهنه، ترک خورده و یا شکسته که در این افراد نواحی سفید یا قرمزی در زیر دندان مصنوعی (پروتز کامل یا پارسیل) پیشرفت میکند.
• افراد مبتلا به بیماریهای تضعیف کننده: مانند سل، سرطان خون، ایدز، دیابت.
• در افرادی که بهداشت دهان آنها ضعیف می باشد.
• گاهی در دوران بارداری
• مصرف طولانی مدت #آنتی-بیوتیک
جهت درمان، استفاده از قطره نیستاتین توصیه شده است. در صورت عدم دسترسی به این دارو، استفاده از محلول جوش شیرین به صورت حل کردن یک قاشق چایخوری سرصاف در نصف استکان آب جوشیده ولرم توصیه می شود.
تب خال(Cold Sore) : یک بیماری ویروسی( و در نتیجه مسری) می باشد. این بیماری به صورت #تاول های پر از آب (بیشتر در اطراف دهان و گوشه لبها) معمولا در پی #استرس شدید (از جمله #سرما-خوردگی، تنشهای روحی، #بیماریهای-تب دار و ... ) دیده می شود که ظرف یکی دو روز خشک می شود.
نکات مهم:
• تاول ها را نباید ترکاند، چون قابل انتقال به دیگر نقاط بدن شخص یا دیگر افراد است.
• اگر تاول ها ترکیدند سریعاً ناحیه مبتلا با آب فراوان و سپس، صابون یا محلول بارو یا ائوزین 2% شستشو داده شود (بهتر است از بتادین استفاده نشود).
• تا زمانی که ضایعه #تبخال روی لب وجود دارد باید از بوسیدن دیگران خودداری کرد.
• در صورت درد زیاد بایستی به پزشک مراجعه کرد.
#آفت(Aphthous): زخمی ساده و دردناک است که در نقاط مختلف دهان مثل داخل لب،گونه، زبان و یا دستگاه تناسلی ظاهر میگردد. این ضایعه به صورت زخمی بزرگ یا چند زخم کوچک دیده میشود و معمولا در زنها (بخصوص در دوران قاعدگی) بیشتر دیده میشود.
؟فاکتور های مؤثر در ایجاد آفت های دهانی کدامند؟
مهمترین این عوامل عبارتند از:
• استرس و اضطراب
• ضربه
• ارث
• اختلالات خونی مانند کمبود آهن و ویتامین B
• نقص سیستم ایمنی بدن
• حساسیت های غذایی مثل حساسیت به شیر و پنیر و ...

Post has attachment
جراحی و کشیدن دندان
#جراحی-و-کشیدن-دندان
• توجه داشته باشید کشیدن هر #دندان به عنوان یک نقص عضو محسوب می شود. از #دندانپزشک خود بخواهید حتی المقدور دندان شما را نگه دارد.
• مواردی که ناچار به کشیدن دندان میشویم شامل:
1- #پوسیدگی وسیع و پیشرفته تاج و ریشه به طوری که ریشه ها از هم جدا شده و قابل نگهداری نباشند.
2- شکستگی ریشه دندان در اثر ضربه از محلی که قابل نگهداری نباشد. توجه داشته باشید( دندانی که ریشه آن از قسمت انتهایی شکسته باشد و یا شکستگی از ناحیه اتصال تاج به ریشه باشد قابل نگهداری است).
3- دندان هایی که برای ایجاد فضا برای ارتودنسی (ردیف کردن دندان ها) باید کشیده شود.
4- دندان هایی که عصب و بافت نرم آن از بین رفته و به وسیله #عصب-کشی (درمان ریشه) قابل نگهداری نباشد.
5- #بیماری-لثه پیشرفته و غیرقابل درمان که به لقی شدید دندان ها منجر شده باشد.
• هیچگاه به فکر این که دندان را می کشیم و جای آن را #ایمپلنت میگذاریم نباشید حتی المقدور باید دندان های طبیعی نگه داشته شود. اولاَ آنکه ایمپلنت یک پیج از جنس تیتانیوم است که هیچگاه با یک دندان طبیعی قابل مقایسه نیست.ثانیاَ هزینه کاشت یک ایمپلنت دهها برابر بیشتر از نگهداری یک دندان طبیعی است.
• این توصیه ها را بعد از کشیدن دندان و یا جراحی دهان بخاطر داشته باشید:
1- از دست کاری و تحریک محل زخم بپرهیزید و گازی که در محل زخم قرار داده شده تا دو ساعت و یا حداقل نیم ساعت نگه دارید. از تعویض گاز خودداری کنید. گذاشتن گاز جدید و خشک با کشیدن خون به داخل خود باعث خونریزی می شود.
2- مهمترین عامل جهت کنترل خونریزی تحت فشار قراردادن محل خونریزی است. با فشار ملایم ، گاز محل کشیده شده را نگه دارید. مقداری نشت خونابه به مدت چندین ساعت بعد از #جراحی-دهان و کشیدن دندان طبیعی است. در صورت بروز خونریزی تکه ای گاز استریل بر موضع قرار داده و با فشار ملایم دندانهای مقابل بر روی آن به مدت 30 دقیقه نگه دارید. در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نموده و از تعویق گاز با فاصله های زمانی کمتر از 30 دقیقه خودداری نمائید.در صورت ادامه خونریزی به دندانپزشک مراجعه کنید.
3- تا 24 ساعت پس از کشیدن فقط با طرف مقابل غذا بجوید و اگر جراحی وسیع تر بوده و ناحیه بخیه شده تا یک هفته با آن طرف غذا نخورید.
4- از کشیدن سیگار حداقل به مدت 24 ساعت پرهیز کنید و بهتر است 48 ساعت از این کار اجتناب شود.
5- از نوشیدن مایعات با نی اجتناب کنید زیرا منجر به افزایش خونریزی می شود.
6- از مک زدن بپرهیزید و حتی الامکان از خالی نمودن مکرر آب دهان خودداری کنید.
7- در صورت داشتن درد پس از کشیدن میتوانید از داروهای از داروهای مسکن مثل بروفن و یا استامینوفن کدئین استفاده کنید.برای کنترل درد از مصرف آسپرین خودداری کنید.آسپرین به علت خاصیت ضد انعقادی که علاوه بر خاصیت ضد درد دارد و باعث خونریزی می شود.
8- از خوردن غذاهای داغ و خیلی گرم در روز اول خودداری کنید.
9- دو روز اول از غذای نرم برای خوردن استفاده کنید.
10- اگر جراحی وسیعی انجام شده برای جلوگیری از تورم بهتر است روز اول کمپرس آب سرد به وسیله یک کیسه یخ تا قبل از خواب با فواصل هر 15 دقیقه تا 30 دقیقه استفاده شود و از دو روز بعد از عمل نیز کمپرس آب گرم به وسیله یک حوله گرم و یا کیسه مخصوص آب گرم توصیه میشود.
11- در روز عمل #مسواک زدن ضرورتی ندارد.روز بعد از عمل نواحی غیر از ناحیه عمل مسواک زده شود و از دو روز بعد از عمل تمامی نواحی دهان به خوبی و آرامی با مسواک تمیز شود.
12- پس از 24 ساعت پس از جراحی روزانه چندبار با آب نمک ولرم کم شود(یک قاشق چای خوری در یک لیوان)با سرم فیزیولوژی دهان را به آرامی بشوئید.
13- بعد از انجام جراحی بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد.این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی باشد.
14- این نکته را به یاد داشته باشید که لخته ایجاد شده در محل دندان برداشته شده، پوششی بر روی استخوان ایجاد میکند و مانع خونریزی، انتقال میکروبها بر روی استخوان می شود. در صورت کشیدن سیگار ، تف کردن زیاد ، غرغره کردن زیاد آب یا آب نمک ، استفاده از غذای گرم در همان روز اول باعث کنده شدن لخته و برهنه شدن استخوان شده که بعد از 48 ساعت فرد با درد شدید روبرو میشود. البته در روز بعد از کشیدن به علت قوام یافتن لخته میتوان دهان را شستشو داد.همانطور که گفته شد گاهی اوقات بعد از کشیده شدن دندان، لخته خونی از #حفره-دهان کشیده شده جدا شده و عارضه ای بوجود می آید که اصطلاحاَ دارای ساکت(حفره خشک) نامیده می شود. این عارضه معمولا 48 ساعت بعد از درآمدن لخته ایجاد شده و درد نسبتاَ شدیدی دارد.در صورت حادث شدن این عارضه به دندانپزشک مراجعه کنید.
15- 7 روز بعد از جراحی برای کشیدن بخیه مراجعه کنید.
16- بعد از جراحی لثه دندانپزشک #لثه را بخیه نموده و بمنظور حفاظت موضع از تحریکات ، با استفاده از خمیر پانسمان آنجا را میپوشاند. خمیر پانسمان در عرض چندساعت سفت میگردد.لذا از برداشتن و دستکاری آن با دست و زبان و یا از مکیدن آن خودداری کنید.جدا شدن تکه ای از آن مهم نبوده، ولی اگر تیز و ناراحت کننده بود و احیاناَ درد داشتید، به کلینیک مراجعه کنید.
17- به علت لخت شدن طوق دندان به دنبال جراحی لثه ، ممکن است دندان مقداری به تحریکات حرارتی مثل سرما و گرما حساس شود که به مرور کم شده و ازبین میرود.از خمیر دندانهایی که بدین منظور ساخته شده اند (در صورت تجویز) میتوانید استفاده از خوردن و آشامیدن میوه های ترش، آب میوه و نوشیدنیهای ترش مزه که باعث تحریک لثه و دندان و یا بروز درد میگردد پرهیز نمائید.
18- اگر دندانپزشک قبل یا بعد از جراحی و یا کشیدن دندان برایتان دارو تجویز کرد آن را مرتب و منظم مصرف کنید.
19- چنانچه سابقه بیماری یا ناراحتی خاصی دارید حتماَ از دراز کشیدن و یا جراحی به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا تدابیر لازم اندیشیده شود.
20- در کودکان به علت ماندگاری چند ساعته بی حسی بعد از کشیدن مراقب گاز گرفتگی و جویده شدن گونه و لب توسط آن باشید.
انواعی از غذاها که بعد از جراحی قابل استفاده میباشد.
سوپ ها: غذاهایی که به صورت سوپ می باشند، اما قبل از مصرف آن ها باید مطمئن شویم که سوپ داغ نیست، زیرا بعد از این نوع جراحی افراد میتوانند فقط غذاهای ولرم را تحمل نمایند.
میوه ها: پوره ی شیر و موز، گلابی، هلو یا میوه های میکس شده دارای مقدار مناسبی از ویتامین ها می باشند که در دوران نقاهت بعد از جراحی دهان قابل مصرف می باشند،اما باید از مصرف میوه های اسیدی مانند پرتقال و گریپ فروت اجتناب نمود.
سبزیجات: در مراحل اولیه بهبودبعد از جراحی دهان،سیب زمینی نرم شده که به حالت رقیق شده درآمده است به آسانی بلعیده میشود. خامه نخود فرنگی که با اضافه نمودن نخودفرنگی و شیر گرم به میکسر و رسیدن آن به حالت مایع تهیه می شود نیز غذای مناسبی می باشد.
لبنیات: محصولات لبنب مانند ماست و شیر موجب افزودن کلسیم به غذا می شوند. پنیر کاتج (روستایی نرم) نیز که در میکسر به همراه شیر به صورت رقیق شده درمی آید، یک غذای خوب برای افزودن کلسیم می باشد.
نوشیدنی ها: نوشیدن چای، زخم های ناشی از جراحی دهان را التیام می بخشد.
غذاهایی که بعد از جراحی دهان نباید آنها را مصرف نمود بسیار مهم می باشد. این افراد باید از غذاهای تند، شیرینی های قالبی یا غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد، و غذاهای چسبنده و لزج اجتناب نمایند.
برای بررسی و خرید آنلاین وسایل بهداشت پس از جراحی به سایت www.minateeth.com مراجعه نمایید. یا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://minateeth.com/%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C

#دندان-قروچه
• دندان قروچه (#Bruxim) به عادت، ساییدن و فشردن دندان ها روی هم گفته میشود که معمولا در خواب رخ میذهد #ساییدن-دندان ها و فشار دادن آن ها روی هم به طوری که حتی ممکن است اطرافیان را از خواب بیدار کند. دندان ها سایش پیدا کرده و مسطح و لب پریده میشوند.
• دندان قروچه هم در کودکان هم در بالغین مشاهده میشود #براکسیسم در کودکان شایع است، اما معمولاَ تا سن 10 سالگی برطرف میشود. در بالغین، این عارضه بین 20 تا 40 سالگی بروز میکند و با افزایش سن میزان بروز آن کاهش میابد. ممکن است دندان قروچه از 3 سالگی شروع شده و تا آخر عمر وجود داشته باشد ، باید دانست دندان قروچه در کودکان و در زمان دندان های شیری نیز ممکن است به وجود آید.
• دندان قروچه در کودکان پدیده شایعی است و نوعی اختلال خواب محسوب میشود. پزشکان به طور کامل علل براکسیسم را نمیدانند .ارتباط مستقیمی بین استرس های روزانه و دندان قروچه کردن وجود ندارد. این اختلال در یکی از مراحل خواب عمیق اتفاق می افتد و نیاز به درمان روانپزشکی ندارد. در بیشتر موارد این اختلال در حول و حوش سنین 3 تا 5 سالگی آغاز میشود و در حدود 5/35 درصد کودکان مبتلا، سابقه خانوادگی آن وجود دارد. البته با اینکه استرس #علت-دندان-قروچه نیست ولی همه اختلالات خواب مثل دندان قروچه ، وحشت شبانه و کابوس ممکن است با استرس های روزانه تشدید شوند در اثر نگرانیها، فشار روحی، بی خوابی، استرس و اضطراب ایجاد می شود. استرس در اثر عصبانیت و یا تغییرات در کارهای روزمره ، یک معلم جدید یا تولد یک خواهر یا یک برادر، حتی تنبیه والدین، یا بحث و جدل کودک با والدین هم ممکن است بوجود آید و فاکتورهای روانی دیگر از جمله بحران و کشمکش، فرو بردن خشم، شخصیت های فعال و تهاجمی ممکن است این اختلال را تشدید کنند همچنین هرگونه اختلالی که در مفصل گیجگاهی – فکی پدیدار شود میتواند با علائمی مانند دندان قروچه و دردهای مبهم ناحیه سر و صورت خود را نشان دهد مشکلات و دردهای مفصل گیجگاهی – فکی در سنین مختلف با تظاهرات متفاوت همراه است، به عنوان مثال در کهنسالی این نارسایی همراه با از دست دادن دندان ها و در سنین جوانی عمدتا در اثر استرس های روحی و روانی اتفاق می افتد که در تمامی موارد این امر منجر به تاثیر روی مراکز عصبی مربوط به سیستم جونده و دندان ها و به دنبال آن عارضه ای به نام دندان قروچه میشود.
• در گذشته بین وجود انگل در بدن کودک و دندان قروچه هم ارتباط مستقیمی قائل میشدند در حالی که بعدها به این نتیجه رسیدند که هیچ ارتباطی بین انگل و دندان قروچه وجود ندارد در عین حال بررسی آن بدون ضرر است.
• برخی دندان پزشکان معتقدند در بعضی از بالغین جفت شدن غیرطبیعی دندان های فک بالا و پایین یا تماس زود رس یک دندان احتمالاَ منجر به این مشکل می شود. در بعضی از موارد، براکسیسم ناشی از بیماری هانتینگتون یا بیماری پارکینسون است و همچنین می تواند عارضه جانبی داروهای روانی مثل ضد افسردگی ها باشد.
• دندان قروچه (براکسیسم) معمولاَ در خواب رخ میدهد ولی سائیدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایعه است. دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه و استخوان های حمایت کننده از آنها در دهان شود و باعث شکستگی و پریدگی مینای دندان و حساسیت دندان شود همچنین سفتی ماهیچه های جونده فکی، گوش درد (به علت انقباض ماهیچه های فکی ، نه این که مشکل در گوش باشد) ، سردرد سنگین در صبح ، جویدن و تروماتیزه کردن با فشارهای داخل گونه و ایجاد سردردهای عصبی،#درد-فک و یا درد صورتی مزمن هنگام صبح و اختلالات مفصل فکی (محل این مفصل جلوی گوش بوده و با باز و بسته شدن دهان میتوان آن را لمس کرد)و ایجاد محدودیت در باز کردن دهان میتواند در اثر دندان قروچه بوجود آیند.
• متأسفانه درمان مشخصی برای این عادت وجود ندارد.دارو درمانی ، درمان های روانپزشکی، تغییر وضعیت خوابیدن ، اصلاح نحوه جفت شدن دندان ها و ... جهت درمان پیشنهاد شده است تنها راه جلوگیری از آسیب به دندانها و مفصل از طریق کاربرد نایت گارد است. نایت گارد قطعه ای پلاستیکی است که توسط دندانپزشک بر روی قالب فک بالای بیمار ( و برخی موارد فک پائین) ساخته میشود و بیمار باید هرشب موقع خواب آنرا بر روی دندانها بگذارد تا فشارها و تماس های ناصحیح بر دندان ها برداشته شوند و از آسیب جلوگیری کند(در صورت عادتی بودن، دندان قروچه برطرف می شود و ممکن است دندانپزشک آرام بخش نیز تجویز کند که در اکثر موارد بعد از 6 ماه بیمار ترک عادت میکند) در صورتی که عادتی نباشد . نایت گارد هرشب و تا وقتی که شخص دندان دارد باید در دهان گذارده شود.


Wait while more posts are being loaded