Profile cover photo
Profile photo
Kromtes Paslanmaz San. Tic. Ltd. Şti.
17 followers -
Kromtes Paslanmaz, Paslanmaz Çelik Profil Nipel Manşon Boru Dirsek Flanş Yaka Sac Vana Tee Fittin
Kromtes Paslanmaz, Paslanmaz Çelik Profil Nipel Manşon Boru Dirsek Flanş Yaka Sac Vana Tee Fittin

17 followers
About
Posts

Paslanmaz çelik nedir?
Paslanmaz çelik, yapısında demir ve kroma ek olarak nikel, titanyum, niyobyum ve molibden gibi başka elementler de içeren bir tür alaşımdır. Paslanmaz çeliğin yapısında bulunan nikel, molibden, niyobyum ve krom paslanmaya karşı olan direnci arttırır. Çeliğin paslanmaya karşı olan direnci ve diğer çelik çeşitlerinden daha az paslanması, minimum %12 krom ilavesiyle mümkün olur.
Paslanmaz çeliğin içerisinde bulunan krom, atmosferdeki hava ile birleşerek ince ve görünmeyen bir krom oksit tabakası oluşturur. Buna pasif film tabakası denir. Krom atomları ve oksitleri birbirlerine çok benzerler. Bundan dolayı metalin üzerinde birkaç atom kalınlığında, istikrarlı bir katman oluşturarak düzenli bir şekilde bir araya gelirler. Eğer metal çizilerek veya kesilerek pasif film tabakası zarar görürse, daha fazla oksit hızlı bir şekilde değişerek zarar görmüş yüzeyi oksitlenmeden korur ve düzeltir.
Paslanmaz Çelik Çeşitleri:
Ostenitik paslanmaz çelikler, Ferritik paslanmaz çelikler, Martenzitik paslanmaz çelikler, Dubleks paslanmaz çelikler (Ostenitik - Ferritik).

Paslanmaz flanş: Paslanmaz boru tesisatlarında paslanmaz boruların birbirleri ile birleştirilmesini sağlayan, genellikle dairesel bir yapıya sahip ürünlerdir. Borulara kaynak edilen flanşların cıvatalarla birbirine bağlanmasıyla tesisat oluşturulur. Basınç sınıfına göre, paslanmaz flanşın birbirine bağlantısını sağlayan cıvata deliklerinin sayısı değişebilir. Çok nadiren paslanmaz flanşın, dörtgen veya eliptik tasarlandığı da olur. Paslanmaz flanşın genel kullanım yeri boru tesisatları olmasına rağmen, makinalar üzerinde de kullanımı yaygındır. Makine parçalarının birbirine bağlantısı içinde kullanılır. Tesisata veya makineye kaynaklı veya dişli olarak bağlanabilirler. Genelde iki flanşın arasına sızdırmazlık sağlamak için kullanım yerine göre conta yerleştirilir.
Flanşlar basınç sınıflarına göre sınıflandırılırlar. Ülkemizde DIN normu PN10, PN16, ASA normu 150Lb flanşlar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.
Paslanmaz flanş türleri: Conta basma yüzeyli flanşlar, kör flanşlar, kaynak boyunlu flanşlar, düz flanşlar, baskılı flanşlar.
4-www.paslanmazmanson.tk paslanmazmanson@hotmail.com
Paslanmaz Manşon: Makine, karıştırıcı ve kollektörlerin giriş ve çıkışlarında, sıvı ya da gaz tesisatlarında paslanmaz boruların birleştirilmesini sağlayan, içinden dişli paslanmaz boru bağlantı elemanıdır. Dışına diş açılmış veya nipel kaynatılmış iki boru manşon ile birbirine bağlanılabilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak BSP-BSPT (Whithworth Boru Diş Normu ISO 7/1) ve NPT standardı kullanılmaktadır.

Paslanmaz nipel: Makine, karıştırıcı ve kollektörlerin giriş ve çıkışlarında, sıvı ya da gaz tesisatlarında paslanmaz boruların birleştirilmesini sağlayan, iki tarafı ya da tek tarafı dıştan dişli olan boru bağlantı elemanıdır. İçine diş açılmış ürünleri birbirlerine bağlamak amacı ile kullanılır. Tek taraflı nipel, çift taraflı nipel, hex nipel gibi çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde ağırlıklı olarak BSP-BSPT (Whithworth Boru Diş Normu ISO 7/1) ve NPT standardı kullanılmaktadır.

Paslanmaz dirsek: Makine, karıştırıcı ve kollektörlerde, sıvı ya da gaz tesisatlarında paslanmaz boruların dönüşlerinde 90 veya 45 derecelik açılarla dönüş yapmak için kullanılan dikişli ve dikişsiz borulardan mamul dişli veya dişsiz fittingslerdir. Uç uca kaynak yapılabilen patent dirsek, dişli dirsek ve kuyruklu dirsek gibi çeşitleri mevcuttur.

Paslanmaz boru: Sıvı veya gaz gibi akışkanları bir yerden başka bir yere nakletmek için üretilmiş, içi boş silindir şeklindeki tesisat ürünleridir. Dikişli ve dikişsiz olmak üzere iki çeşit olarak üretilmektedir.
Paslanmaz dikişli borular; açılımında kesilen paslanmaz sacın soğuk şekillendirme yöntemi ile yuvarlatılarak boyuna kaynak yapılması ile elde edilirler. Paslanmaz borular kullanım amacına göre, eğer dekorasyon amaçlı kullanılacak ise yüksek frekans kaynağı (HF Kaynak) EN 10296-2 standardında üretim yapılır. Endüstriyel tesisatlar da basınçlı akışkan hatlarında kullanılacak ise TIG Kaynağı veya Lazer Kaynağı EN 10217-7 standardında üretim yapılır.
Paslanmaz çekme borular; akkor haline getirilen paslanmaz kütüğün sıcak şekillendirme yöntemiyle şekillendirilmesi ile elde edilirler.
Paslanmaz çelik borular kullanım amaçlarına göre boru yüzeyi asitli, kumlu, fırçalı veya polisajlı olarak satışa sunulur. Paslanmaz boru tesisatları, taşınan ürünün cinsine, basıncına ve ısı derecesi gibi değerlere göre dikişli veya çekme boru türleri tercih edilerek oluşturulur.

Paslanmaz vana; paslanmaz boru tesisatlarında yön verme ve ya hat kesme amacı ile kullanılan hat kontrol ürünleridir. Boru çaplarına, sistemin şekline ve sistem basıncına göre şekli ve yapısı değişiklik gösterir. Paslanmaz vanalara aktüatör takılarak sistemin otomasyonu sağlanabilir.
Paslanmaz vana çeşitleri:
İki parçalı dişli küresel vanalar.
Üç parçalı dişli küresel vanalar.
İki parçalı flanşlı küresel vanalar.
Üç parçalı flanşlı küresel vanalar.
3 yollu dişli küresel vanalar, ( L TİP)
3 yollu dişli küresel vanalar, ( T TİP)


Paslanmaz dişli fittingsler; paslanmaz çelik boru tesisatlarında paslanmaz boruların birbirleri ile eklenmesi amacı ile üretilmiş, iki tarafına ya da tek tarafına, dıştan ve ya içten diş açılmış olan paslanmaz tesisat bağlantı elemanlarıdır. Manşon, nipel, dirsek, te, kruva, hortum ucu, körtapa ve rekor çeşitleri bulunmaktadır.
Tesisattaki akışkanın basınç değerine göre hassas döküm, dövme ve borudan imal edilirler. Ülkemizde ağırlıklı olarak BSP-BSPT (Whithworth Boru Diş Normu ISO 7/1) ve NPT standardı kullanılmaktadır.


Paslanmaz kaynaklı fittingsler; paslanmaz boru tesisatlarında paslanmaz boruların birbirine eklenmesi amacı ile üretilmiş, uç uca (alın alına) kaynak yapılarak montajı yapılan paslanmaz tesisat bağlantı elemanlarıdır. Kaynak uçlu fittingsler dikişli boru, dikişsiz boru ve ya sacdan şekil verme yöntemi ile üretilirler. Dirsek, te, redüksiyon, kep ve yaka kaynak uçlu tesisat ürünleridir. Tesisattaki basınç değerine göre dikişli veya dikişsiz ürünler tercih edilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak DIN ve ASA normuna göre üretilmiş paslanmaz ürünler kullanılmaktadır.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded