Profile cover photo
Profile photo
Inżynieria Wszechświetności
gry do wgryzania się
gry do wgryzania się
About
Posts

Postępy prac nad nową książką: rozesłaliśmy zaproszenia do osób, które mamy nadzieję zaangażować w przygotowanie ilustracji. Pisanie pierwszego rozdziału zacznie się 4 września. Pierwszy rozdział będzie dostępny bez opłat, gdy tylko powstanie, podobnie jak zrobiliśmy z pierwszymi trzema rozdziałami "Level designu". Gdy go udostępnimy, rozpoczniemy przygotowania do kampanii crowdfundignowej.

(darmowe rozdziały "Level designu" znajdziecie tutaj: http://inzynieria-gier.wonderland-engineering.eu)
Add a comment...

Post has attachment
Jak może pamiętacie, przymierzamy się do stworzenia nowej książki, noszącej roboczy tytuł "Game Design dla początkujących". Korzystamy w niej z doświadczeń wyniesionych z publikacji "Level Designu", dlatego mamy do Was pytanie.

"Level Design" był pierwotnie planowany jako e-book, dlatego nie zastanawialiśmy się nad jego objętością i liczbą ilustracji. Z tego względu wersja papierowa musiała być droższa, niż byśmy chcieli, ponieważ zwłaszcza kolorowe ilustracje podnoszą koszty druku. "Game Design" od początku planujemy jako publikację papierową i dlatego zamierzamy zastosować w nim kilka sztuczek. Na przykład większa liczba ilustracji będzie czarno-biała, bez szkody dla ich czytelności.

Jest też inna możliwość i tu chcemy zasięgnąć Waszej opinii. Z konspektu książki wyłania się podział na trzy główne części, które roboczo nazywamy "pięć sekund", "pięć minut" i "pięć godzin". Zależnie od tego, czy projektant przygląda się grze z sekundy na sekundę, czy z godziny na godzinę, inne rzeczy okazują się ważne, a więc treść każdej części jest inna i będzie można czytać ją (prawie) osobno od pozostałych. Nasze pytanie do Was brzmi: czy w związku z tym wolicie, żebyśmy wydali książkę jako jeden duży tom liczący około 500 stron, czy jako trzy krótsze książki liczące po około 200 stron każda?

W obu przypadkach treść będzie ta sama. Przy podziale na trzy części całość będzie trochę droższa, ze względu na konieczność powtórzenia niektórych fragmentów, wydrukowania trzech okładek, przygotowania trzech nakładów itp. Jednak ta cena będzie pocięta na trzy, co się najbardziej opłaci osobom, którym zależy tylko na jednej części. W przypadku wydania całości w jednym tomie będzie trzeba kupić wszystko naraz, ale za to wyjdzie trochę taniej.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
W Inżynierii każdy projekt zaczyna się od kartki na ścianie. Musi się na niej zmieścić w całości. Zbieramy takich pomysłów, ile się da, i tak bardzo się do nich nie przywiązujemy, że możemy się nawet podzielić zdjęciem (z przyczyn technicznych niewiele da się rozczytać, ale to niezamierzone :-) ).

Wszystkie karteczki z naszej ściany pomysłów już przeszły "test korytarzowy", to znaczy zostały obgadane zarówno w wewnętrznym gronie jak i ze znajomymi. Wszystkie zyskały wstępną akceptację.

Następny etap to przygotowanie pitcha, czyli krótkiego dokumentu (1-2 strony) lub prezentacji zachwalającej daną grę i tłumaczącej jej zasadę działania. W miarę możliwości warto do pitcha dołączyć jedną lub więcej ilustracji, czyli "concept art", bo w grach wiele rzeczy łatwiej objaśnić rysunkiem niż słownie.

Dysponując takim materiałem można zacząć szukać finansowania, a równolegle powstaje pierwszy prototyp. Na tym etapie tworzenie gry zaczyna już kosztować czas i pieniądze i wtedy też zaczynają się "tajemnice handlowe" (chociaż nie u nas - my lubimy się chwalić, a poza tym jak inaczej dowiemy się, czy dana gra się Wam podoba?).
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Tak wygląda sto egzemplarzy książki. Zamówione egzemplarze nadamy dziś wieczorem (kurier przyjedzie po nie jutro). Pozostałe możecie zamówić w naszym kramiku: https://kramik.wonderland-engineering.eu
Photo
Add a comment...

Najwięcej opowiadamy Wam o książce, ale oprócz niej robimy też inne rzeczy. Między innymi pracujemy nad zamówieniem dla klienta, który poprosił nas o wyprodukowanie prostej gry dla dzieci. To przedsięwzięcie właśnie dzisiaj osiągnęło ważny punkt zwrotny, ponieważ zakończyliśmy implementację elementów rozgrywki. Prace, które pozostały do wykonania, zajmą nam jeszcze około miesiąca.

W praktyce to oznacza, że w ciągu najbliższego miesiąca zaczniemy opowiadać o naszych dalszych planach. Mamy już na blacie roboczym kilka pomysłów i żywimy nadzieję, że się Wam spodobają. :-)
Add a comment...

POOO-SZŁO!
Możemy już oficjalnie potwierdzić, że dodruk książki jest w toku. Prawdopodobna data dostarczenia go do nas to 10 lutego. W takim wypadku zakupione przez Was egzemplarze dotrą do Was między 13 a 15 lutego.
Cena przedpłatowa obowiązuje do końca stycznia. To dobry moment, by polecić książkę znajomym, po to by zdążyli skorzystać ze zniżki.
Add a comment...

Post has attachment
Dwie wiadomości:

- Przygotowanie dodruku odrobinę się przesunęło z przyczyn organizacyjnych, ale dzięki staraniom Kai wszystko jest już ogarnięte. Czekamy na ostateczne potwierdzenie (czyt. fakturę).

- Jacek był ostatnio troszkę chory, ale brak mu instynktu samozachowawczego, więc udzielił w tym stanie wywiadu. Dziękujemy Marcinowi Strzyżewskiemu z Onetu za ciekawe pytania!

http://gry.onet.pl/artykuly/level-design-dla-poczatkujacych-jacek-wesolowski-wywiad/xb1ct3
Add a comment...

Post has attachment
Serdecznie zapraszamy do udziału w aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której wystawiliśmy ostatni egzemplarz pierwszego nakładu "Level Designu dla początkujących".
Add a comment...

Nasz człowiek był dzisiaj z wizytą w Centrum Bajki w Pacanowie i zadzwonił, żeby powiedzieć, że nie wraca i że zamierza w najbliższym roku ponownie obchodzić dziesiąte urodziny. To cudownie magiczna ekspozycja, stworzona z myślą o najmłodszych, dla której warto wybrać się w Świętokrzyskie. Nie proponujemy Wam zdjęć ani opisów, bo nie oddadzą temu miejscu sprawiedliwości. Natychmiast wyślijcie tam swoje dzieci lub młodsze rodzeństwo i niech Wam zdadzą szczegółową relację.

(nie potwierdzamy ani zaprzeczamy, że coś w związku z tym knujemy)
Add a comment...

Post has attachment
Pracujemy nad nową stroną. :-)
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded