Profile cover photo
Profile photo
Transparency International Česká republika
70 followers -
Nejnovější zprávy ze světa Transparency International.
Nejnovější zprávy ze světa Transparency International.

70 followers
About
Transparency International Česká republika's posts

Post has attachment
Registr smluv se ani nestihl zabydlet ve veřejném a legislativním prostoru, a už zase balí kufry.

Post has attachment
TI popsala v článku „Pomyslel někdo na děti, aneb Varnsdorf připravuje výstavbu mateřské školy, pro koho ale nezjišťoval“ problematické aspekty spolupráce města Varnsdorf se soukromými subjekty. Situaci TI dále sledovala a komunikovala s příslušnými subjekty. Jasněji však stále není.

Post has attachment
Upozorníte na nehospodárnou smlouvu vašeho města a rázem se můžete ocitnout před soudem. To není fiktivní příběh, ale reálná situace, která hrozila Petru Sobotkovi z Trutnova. Ten odhalil nestandardní postupy při poskytování finanční podpory z městského rozpočtu vybranému developerovi. #pravemXkorupci

Post has attachment
Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

Post has attachment
„Firmy kupují desetkrát předraženou reklamu a nechají si přes bílé koníky 80 % vracet v igelitkách. Páchají daňové delikty, ale i vytváří černé fondy par excellence na další korupci,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.

Post has attachment
Dnes vstupuje v účinnost novela zákona o střetu zájmů, podle níž nemůže určitá část veřejných funkcionářů vlastnit média. Společnosti, v nichž drží členové vlády alespoň čtvrtinový podíl, pak nemohou obdržet nenárokové dotace a investiční pobídky. Tyto společnosti nebudou mít též dovoleno účastnit se veřejných zakázek.

Post has attachment
Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

Post has attachment
Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

Post has attachment
The Czech coalition government has just celebrated three years in power. And if there’s one feature that has perhaps set it aside from its predecessor is the lack of corruption scandals. There have been one or two spread far apart, but that’s about it. So a drop in the country’s ranking in anti-corruption and good government watchdog Transparency International’s corruption perception index was an unwelcome gift. We look at some of the reasons for the fall.

Post has attachment
Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje schválil udělení statutu „Hráčský zprostředkovatel (agent), oficiáně registrovaný u ČSLH“ prvním devíti subjektům, které splnily podmínky certifikace, tj. podaly oficiální žádost, předložily ověřený výpis z Obchodního nebo Živnostenského rejstříku, podpisem kodexu se přihlásily k etickým a profesionálním standardům profese, doložily beztrestnost a uhradily požadovaný poplatek.
Wait while more posts are being loaded